VE MOLAM ZA SOVETI I MISLENJA TRUDNA SUM!!!!!!!

Дискусија во 'Канта' започната од mia2, 19 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mia2

    mia2 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    vAKA SE ZAPOZNAV SO EDNO MOMCE SE GLEDAVME I POTOA RESIVME DA SME VO VRSKA TOJ SAKA DA SE OZENI SO MENE.....OSTANAV TRUDNA AMA IMA EDEN PROBLEM RAZBRAVME DEKA SME FAMILIJA SI NEKOJA A NI JAS NI TOJ ZNAEVME VE MOLAM ZA POMOS NEZNAM STO DA PRAVAM KAKO DA IM KAZAM DOMA AMA NAVISTINA NE ZNAEVME A KE IMAME DETE POMOSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;(
     
  2. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    a kolku godina imas?
     
  3. mia2

    mia2 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    imam 23
     
  4. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    ако сте подалечни роднини, 4,5 братучеди тогаш не е никаков проблем, ама ако сте поблиски тогаш е друго, најубаво ви е да седнете да розговарате со вашите, ако на вас не ви смета што сте род, останете заедно и венчајте се. :)
     
  5. Palestinec

    Palestinec Нов член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    17
    абе со тоа што кажуваш фамилија сте некоја....значи сте подалечни роднини.......може четврти братучеди....тоа не се важи............
     
  6. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.451
    Допаѓања:
    48.232
    Пол:
    Женски
    Прво и најбитно е колку блиски роднини сте затоа што со закон е забранет брак мегу роднини а и нормално знаеме какви деца се рагаат од таквите врски па доколку сте во блиско сродство да почнете да размислувате за прекин на бременоста додека не настанале компликации.
    На твоите нормално ке им кажеш дека си запознала дечко си се гледала со него извесен период се случило тоа што се случило дека не сте знаеле дека сте во роднинска врска ,дека сега сте дознале и на крај сите заедно ке одлучите што понатаму.
     
  7. mia2

    mia2 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Nie sme bile 3 bratucedi mnogu ni e ubavo zaedno mnogu se sakame ova mn tesko ni padna ne ocekuvavme doma nema da sakaat da bide taka no jas veke ostanav trudna mnogu mi e tesko ocajna sum neznam sto da pravam a ne sakam da se razdelime...
     
  8. Palestinec

    Palestinec Нов член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    17
    абе.......абортирај ( ако е изводливо ).........и најди си друг...........друго чајре.....нема.......................
     
  9. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.451
    Допаѓања:
    48.232
    Пол:
    Женски
    со оглед на тоа дека сте блиски роднини брак законски ке нема да можете да склучите,дете нормално можеш да родиш ама сеа колку ке биде здравствено во ред тоа е дискутабилно.Така да според мене мораш сериозно да размислиш за ситуацијата во која се наогаш бидејки не е така едноставна . Дополнителна компликација е тоа што си бремена па размисли си дали вреди и е во ред да се мачиш и ти и детето што ке го родиш(ако сакаш и решиш да го родиш) бидејки општо познато е какви деца се рагаат од роднински врски ,или ке решиш да го прекинеш ова и да тераш понатака во животот по некој друг пат.
     
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.973
    Е, па, не сакаш... :^)

    И јас сестро не сакам надвор да е 40+, ама е. Ајде да не е врскава помеѓу роднини, ќе ти речевме види си што сакаш, што не сакаш, можности, финансиски колку сте спремни. Ама јас сепак мислам дека има причина што ваквите врски не се одобрени, прво од родителите, а после од сите останати. Значи отфрли си ги замислите за тоа што ти сакаш и не сакаш, туку размислувај рационално во случајов.

    Ајде и тоа да баталиме, дека сте роднини и неодобрување од родители и роднини (бај д уеј, исти ви се родниниве, малку бизарно :?: ), ама во овој случај, ќе пати детето. Побарај на Гугл, прочитај да видиш какви се децата од овие бракови. Не знам колку имаш читано, во Иран, Ирак, дека повеќето бракови се меѓу роднини, се раѓаат деформирани деца, со неразвиени мозочни функции... Знаеш што им прават? Ги кријат во подруми, за да не ги разочараат тие што сакаат да се земат со роднините. :puke:

    Не знам, мене искрено ми е многу.... бизарно, чудно, ама не можам бе, не можам, роднина мајка му стара. Мислам и законски не е? И црквата не одобрува, м? Не сум блиска со моите роднини, ама од толку луѓе. Не знам, стварно ми е премногу да проголтам. Некако ми е премногу за едно цивилизирано
    општество.

    Како и да е, многу е комплицирано уште од сега, а тек ќе стане покомплицирано. Јас би те советувала да размислиш рационално, а не со аргументот дека го сакаш. Како што реков, и јас сакам да не е 40+ надвор, ама е. Подобро среди си ги работите навреме да не те боли главата во наредните 30 и кусур години....
     
  11. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.768
    Допаѓања:
    99.819
    Пол:
    Женски
    Чекај,сакаш да кажеш дека сте решиле да се земете и нормално си забременила(иако не знам зошто си избрзала) ,а дури потоа сте дознале дека сте роднини??Па како така? Зарем не си имала и ти никаков контакт со неговите најблиски и тој со твоите??Но што е тука е.Ми се чини нашиот закон не одобрува склучување на брак до трето колено,(значи и вие спаѓате тука) :!: .Можности за избор немаш многу,или да одиш со глава низ ѕид,притоа се надевам свесна си за сите тешкотии,почнувајки од можни здравствени проблеми за детето па до осудување на околината,или оди абортирај.Изборот мила моја ќе биде само твој и негов.Жалам,и претпоставувам каков немир се бори во тебе.Искрено се надевам ќе избереш абортус иако тоа не е најсреќното решение.Ти посакувам се најдобро.
     
  12. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Во многу ужасна ситуација се наоѓаш , сега дали е измислено или не сепак јас мислам дека треба да поразговарате да најдете соодветно решение што понатаму. Јас да бев на твое место веднаш ке абортирав и ќе се тргнев на страна од "роднинава" колку и да е тешко сепак срамота е со 3 братучед да се омажиш и дете да родиш. Тука на форумов ќе прочиташ разно разни мислења и совети но најдобро би ти било сама да одлучиш што ќе правиш. :hai:
     
  13. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    Ок, значи вака. Ти идеш со дечково, се сакате, се спремате да се земете, си забременила, а никој од вас не се запознал со семејството на другиот? Мислам која логика, идеш со дечко со кој планираш да се земеш, а твоите не ни знаат кај им шета и со кого ќерката и дали планира да се мажи :|
    или ти си тазе во врска со дечково, си забременила, па сеа ајт да се земете, или некој овде лаже |(
    не им кажувај на твоите, оди абортирај и сврти нов лист, најдобронамерен совет...ако не лажеш
     
  14. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    леле колку останавте трудни деновиве? некој се зеза изгледа :)
     
  15. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Ко зајци почнаа да се котат :D
     
    На CharmedGirl, crtanfilm, LittleDevil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.338
    КОга се запознаваат кога остануваат трудни :?:
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    426

    Феномени :lol:
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Битно е да се дружат :lol:
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Законот не дозволува бракови до второ колено :) а вие сте 3то, значи брак може да постои, е сега друго нешто 3ти братучеди и баш не е многу блиску друго први, втори, али сепак и во ваков случај јас мислам дека ако сакате да го задржите бебето ке треба да разговарате со лекар, може сепак има начин за да имате здраво бебе, може како кај рх негативните и ти ке примаш некои инекции во бременоста и ке се среди тоа, е сега како ке ги убедите домашните тоа незнам колку ви се строги родителите, али сепак ви препорачувам да бидете заедно и кај твоите и кај неговите. И не е толку страшно 3то колено, со среќа па пиши ни што си сторила.. позз :hai:
     
  20. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    до авторот на темите ~шпанските серии не се во мода одамна ;)
     
    На LolyPoP191, CharmedGirl, LittleDevil и 2 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.