1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Vichy

Дискусија во 'Лице' започната од babyblue, 4 јули 2010.

  1. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Разгледувајќи ги Виши пудрите наидов на 3 различни амбалажи aera teint пудри.

    [​IMG]
    [​IMG]- ЗА НОРМАЛНА И КОМБИИРАНА КОЖА
    [​IMG]- ЗА СУВА КОЖА

    За пудрата за сува кожа прочитав многу пофални зборови, но би сакала и од вас феминки да чујам мислење ако ја имате користено ;)
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Бланка, јас ја имам првата пудра од првата слика од лево...и задоволна сум.Ама која и да ја земеш од Виши нема да погрешиш.
     
    На Blanca му/ѝ се допаѓа ова.
  3. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    а како ја избирате нијансата пудриве има тестери или како
     
  4. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    ајде некоја да ми се пофали од оваа пудра,колку што сум информирана пудрава одговара на масна кожа склона на акни, нели??? и колку чини???
     

    Прикачени фајлови:

  5. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
    сестра ми ја користеше оваа пудра и мене кога ќе ми снемаше земав од неа ама знам дека не покрива многу , убава е за преку ден и многу убаво мириса. Ја купуваше од аптека само таму ја имаше и беше малце поскапа од стандардните пудри но и одговараше така да вредело :P ..
    иста ваква со портокалово капаче беше
     

    Прикачени фајлови:

    • vichy make up.jpg
      vichy make up.jpg
      Големина на фајлот:
      47,5 KB
      Прегледи:
      633
  6. Rozevo

    Rozevo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    Ја имам користено Vichy Aera Teint (има слика веднаш над мојот пост, да не ставам по сто пати) и искрено не бев воодушевена. Не го ни дотрошив шишенцето.
    Навистина интересно мириса, има sheer to medium coverage, убаво се нанесува...НО, врска нема тоа дека е anti-traces, колку што паметам имав доста проблеми со кашкање на сите страни особено на лето, буквално се топи пудрата, исто кога е потопло не е пријатна за носење, лицето како спурено ми беше. Премногу е тешка за на лето, затоа ако ја купувате, користете ја додека не почнале горештините.
    Исто позитивна страна е тоа што не предизвикува акни и мозолчиња, барем за тоа Виши си се мастери :)
    АКо имате некоја другарка што ја има пудрата, пробајте ја пред да ја купите, не се залетувајте само затоа што е Виши :)
     
  7. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Розево можеби оваа пудра не одговара за твојот тип на кожа (за нормална до комбинирана кожа е).

    А изгледа дека таа за сува кожа никој не ја користел :^)
     
  8. Rozevo

    Rozevo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    Комбинирана кожа имам, значи официјално би требало да ми одговара, а и аптекарката ми ја препорача откако ми го виде лицето. Сепак, моето лице е прилично комплицирано и претешко ми е да најдам пудра која целосно ќе ги задоволи моите критериуми.
    Иначе ако не се појави некој што ја користел пудрата од линијата за сува кожа, оди во аптека, имаат тестери и пробај на лице место.
     
  9. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Еве линк до интернет страната на Vichy за пудрите, можете детално да си прочитате какви има и за каков тип на кожа се:

    http://www.vichyconsult.com.hr/ProductS ... sults.aspx

    Имам напишано и во друга тема дека единствено Vichy ми одговара на мојата комбинирана и комплицирана кожа.
    Користам Aqualia thermal Riche поголемиот дел од годината. По прв пат во сите години од како користам креми, немам зејтин на носот после 1 час од ставање на кремата (се извинувам поради експлицитноста) ниту пак ми се суши кожата на образите. Перфектен баланс за комбинирана кожа.
    Nutrilogie 2 користам во зима бидејки кошжата ми се суши повеке.
    Normaderm nuit користев на почеток и е одлична крема за проблематична кожа.
    Purete thermale 3 in 1 користам за отстранување на шминката. Се нанесува на лицето со масажа па се брише со памук.
    Eau thermale е чиста термална вода и ја користам после Purete thermale за освежување на лицето. Доколку има останато од пудрата, додатно чисти и хидратира.
    Capital soleil 50+ користев лани на одмор и сум презадоволна. После сончање немав никакви проблеми со лицето за разлика од други години.
    Vichy има одлична интернет страната каде може да си поставите дијагноза на вашата кожа и да ви препорачаат соодветни производи. Тестери има од сите прозводи ама кај нас тешко се наоѓаат бидејки апотекарките си ги земаат за себе.....

    http://www.vichyconsult.com.hr/Default.aspx

    И уште еден момент кој ми се допаѓа, сите производи доаѓаат директно од Франција.
     

    Прикачени фајлови:

    • Vichy.JPG
      Vichy.JPG
      Големина на фајлот:
      21,2 KB
      Прегледи:
      565
    На Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
  10. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    ....ама исцрпен одговор..побарај си процентче од виши хахаха се зезам ..стварно се добри!!!!
     
  11. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    внимавајте ова лето 2011 со купување на виши производите за сончање!!!!! имаат акција ама тоа е за тоа што на сите рокот им е до 10,2011 !!!! Виши е прекрасна козметика но за кремите со заштитен фактор најбитно е да бидат со добар рок!!!!!!!
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Од Vichy сум користела многу производи и презадоволна сум, скапи се доста ама дефинитивно вредат за парите. Имам проблематична кожа и пудрите од Vichy ми се идеални. :)
     
  13. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Vichy козметиката е одлична, навистина се поскапи али се исплати секој денар...Јас сум презадоволна...Шампоните им се совршени,им ги препорачувам на сите...Нормадерм колекцијата исто така...
     
  14. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    јас ја имам оваа :) иначе добра е ама повише ми е како за во есен/зима. За цена незнам, не ја плаќав јас :D :*
     
  15. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    јас ја користев минатата година оваа пудра и преубава е и погодна е баш за летниов период зашто не е воопшто тешка, а кожата ја прави природна не изгледа како да си се зашлакала со малтер :D и да наменета е за масна и кожа склона кон акни... цената е 1 200 или 1 400 денари така нешто мислам беше ама вреди за тие пари а и помалку се става така да долго време ке ти служи ;)
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Задоволна сум од шампонот планирам и ампули за коса да купам дека ми ги имат фалено. Друго не сум користела од кај нив.
     
  17. Queen-b

    Queen-b Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    дали некој ги има користено ампулите за зацврстуванје на косата?
     
  18. afroditaa

    afroditaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    98
    едно браво за VICHY
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    девојки дали некоја од вас користела крема против стареење од Vichy , за сува кожа,, ми треба некоја за над 25 год. а изборот е преголем , help??? :)
     
  20. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    За 35+, сува кожа и против стареење се Liftactiv Derm Source или Liftactiv Retinol HA. Кремите се со лифтинг ефект, како што сугерира името. За 25+ нема.... Знам дека не е добро да се ставаат креми за зрела кожа пред време бидејки кожата се навикнува на состојките кои ги добива од кремата па престанува да ги создава истите. Јас ја купив Liftactiv Derm Source само ноќната бидејки ја почуствував кожата малку опуштена и кремата е одлична, но дали да се користи постојано или не, прашањето е сега? :) Уствари мене веке време ми е :( ама тебе според годините би ти препорачала да ја земеш Nutrilogie 2, која е хранлива крема за сува кожа. Ја користев наутро и навечер и сум презадоволна.


    http://www.vichyconsult.co.uk/produ...-2-intensive-skin-care-for-very-dry-skin.aspx

    http://www.vichyconsult.co.uk/ProductList.aspx?sneed=7,8,9,10,11,46,53,57
     
    На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.