1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Vintage style

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 21 декември 2010.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Какво освежување ми е само кога ќе видам Vintage девојка низ Скопјево, одма се приметува, отскокнува од шаблонот! Браво за темава и за феминките кои сакаат нешто различно и несекојдневно.
    Многу ми се допаѓа овој стил но искрено не би се осмелила да облечам некои парчиња... немам доволно храброст изгледа.
    Имам некои парчиња во мојот плакар кои секогаш ги комбинирам со модерното или класичното за да не делувам она баш Vintage. Се наоѓаат цветни фустанчиња, кошулки, цветни холахопки и хеланки,чорапи до над колениците, чизмички со врвки, стар тексас,цветни здолништа и здолништа со висок струк итн... (кога ќе се сликам ќе прикачам некоја ваква комбинација во модни критики :) )
    Инаку се согласувам со Росоњерка дека на мажите баш и не им се допаѓа овој стил, има исклучоци но мене мажите ми се само по класиката. Дали мене такви мажи ме опкружуваат па така мислам незнам...
    Ај нема да ги коментираме нивните вкусови, ние си го сакаме Vintage стилот :P
     
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Зошто дури сега ја видов темава?! :o
    За жал, не можам да постирам слики од мене, зошто немам една нормална, каде се гледа целиот мој изглед, а се носам вака, во Vintage стил.
    Мислам дека и повеќето приметија, зошто константно оптеретувам со слики од оксворди, шеширчиња и слични такви чанти.
    Од месец, во месец ми расте бројот на вакви парчиња во плакарот, и за мене е вистинко уживање да носам ваква облека. За жал, од мајка ми немам многу облека наследено (пустата се дала во црвен крст, мислејќи дека поминала модата), а сега кога ќе видам, се што таа носела, јас би умрела да го имам во плакар. Сепак, не се жалам за накитот. Имам обемно наследство накит, па логично од неа ми е пасијата кон него. :)
    Да не тупам многу. Еве некои слики.

    И пак...Знам дека сум досадна, ама без оксвордките никаде!! За сега имам само едни ниски, и едни на средна штикла. Би сакала да ги имам во сите бои....желби...
    [​IMG]


    кошулки...
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]


    Сукњички во главно е задолжена мајка ми да ми шие. Од оние едноставните, со ластик горе. Лесни се за правење, па ако начекам добар материјал, секогаш си купувам, и таа ми ги прави.


    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    Фармерките ги носам задолжително свиткани доле, многу тесни, или малку поширочки,освен нормално кога се во чизми. Ги сакам темните фармерки, или оние сиви како стар џинс. Омилени имам три пара и сакам во нив да си киснам.
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]



    Претерав со постов, ама ја начнав темата. :$
    Следниот пат ќе се задржам на чантите и посебно на накитот. До тогаш темава иде во фаворитите.
     
    На gossip-girl, pufi-cufi, FBI и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Спални уредени во Vintage стил

    [​IMG]

    [​IMG] :inlove:
     
    На pufi-cufi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    го сакам овај стил и се трудам да се носам така,ептен ми се допаѓа..
     
  5. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    [​IMG]

    ги обожавам,имам слични црни морам сеа и во кафена и тегет боја да си земам
     
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Многу ми се допаѓа стилот, но не на секој и му стои. Треба да бидеш таква личност за да ти седне стилов.
    Имам блиска другарка вака се облекува, ама нејзе па и не можам да ја замислам во ништо друго - премногу добро и стои едноставно, и ако се облече обично, веќе нешто не ми штима кај нејзе :)
    Би сакала да можев да ви постирам нешто од тоа што таа носи, затоа што некогаш Вивиен Вествуд не и е рамна - но не смеам и не можам :)

    Нејсе, јас вакви парчиња имам минимум. Единствено тие кошулките си ги носам затоа што ми се удобни и ги носам често на работа.
    И секако, филигран едноставно обожавам! Веќе еднаш некаде спомнав дека мразам злато и сребро, сваровски, маровски и други кичести глупости кои премногу светкаат. Ама филигранот ми е прекрасен!
    Бидејќи необичен накит ми е фетиш, сега си нарачав во винтиџ стил да ми направи другарка ми менѓушки кои ќе изгледаат како мали гобленчиња. Коњи на поило на моите увциња. Или што и да е :)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас кога ќе видам на слики мајка ми каква гардероба имала - ми доаѓа да плачам! Ништо нема сочувано, баба ми се фрлила, нешто дала, нешто донирала, ама дома ништо не и се наоѓа. Имала многу убави цветни фустанчиња, па со некои ремени на средина, штосни сандали, некои чудни, ама интересни форми на ташни, шеширчиња, многу убави карирани кошули, панталони и фармерки - а сигурно се би ми било точно. :( Имам другарка што носи од мајка и гардероба, ама ја преправа, си имаат машина дома и тук таму нешто додава, нешто одзема, ама баш е штосно! Пред некој ден носеше една ептен фраерска ташна и и викам леле кажувај од кај ја купи, а она: Абе оваа 20 години е стара, мајка ми на времето си ја купила. 20 години стара ташна, ама луѓе - ниту излижана, ниту искината, чичка нова. Ама на времето мајка ми ко што ми кажува, имало квалитет, се одело во Солун на шопинг, сега цела роба е турска и кинеска |(
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    За ташната да, имам и јас ама 40 години стара :D
    И конечно и ја земав на баба ми, она сеуште си ја носеше ама редо беше да ми ја остави во наследство.
    Кафена е и кожна, со мали рачки :inlove: ја обожавам!
     
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Jaс некад знам да се завртам на некоја баба низ град :rofl: , луѓе стварно носат некои добри ташни.
    И само забележете им ги чизмите. Абе 50 години ги носат и кожата е иста ко прв ден ни боја изгубила ни се излижала.
    Јас не верувам дека нешто нормално ќе има од нашава шкарт гардароба. Што да и оставиш на ќерката кога блузите обелуваат по неколку перења, чизми за 2/3 сезони максимум или пак 1 сезона, фармерки се излитуваат ...
    Ќе изумре вистинскио vintage stil некогаш :D
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    За жал така е rassonerka. :|
    Ништо денес нема квалитет, онаков за да може да истрае и да се остави во поколение.
    Ја гледам јас баба ми, како си ги носи кожните чанти, чевли, беретките и крзнените капи и и завидувам. Па како ме боли срце, кога ќе каже: Вие многу пари фрлате на облека, а ништо не носите.Јас повеќе од 20 години си ги носам чевливе.
    Ах бабо....

    Кога сме веќе кај бабичките....вчера во Центар каква стокмена бабичка видов!! Со кожни чизми до колена, ама онака права кожа, се гледа стари ама зачувани. И една таква чанта, да ти се плаче од мака. Па уште крзнена лисица имаше ставено, над маслинестиот капут. Парчиња во кои можам да видам средена и некоја девојка.

    Сепак, на помладите поубаво им стои vintage стилот. Има некоја посебна нежност и доза на романтичност. И интересен е, се двои од шаблонот кој го гледаме секој ден. Има и доста варијации од овој стил, иако мене помешан со ептен модернистички не ми се бендисува баш...
     
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    593
    Супер е стилот...но за жал имам многу малце парчиња и се претежно за лето... Хммм, ќе прочачкам низ плакарот на баба ми, може ќе најдам нешто интересно. :)
     
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Го заборавив името на накитот :fubar: |( , сепак, еве 2 алки кои ми се омилени и си ги носам.
     

    Прикачени фајлови:

  13. tishina

    tishina Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Првин, Здраво на сите,јас сум нова тука :)Многу ми се допаднаа некои парчиња што ги имате постирано,па би ве замолила ако има некоја од вас уште некоја убава сликичка нека прикачи... :) Поздрав
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Филигран, Дејзи :)

    Чипкани венчаници

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG] :inlove:

    [​IMG] :inlove: [​IMG][​IMG] :inlove:
     
    На LivingGlam и irenna им се допаѓа ова.
  15. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ^ Хипи и мене ми се допаѓаат многу :$
    [​IMG]

    Има и бурми во vintage style :inlove:
    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]


    A eве уште комбинации 8)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На tishina и Queen.S им се допаѓа ова.
  16. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Мене овој стил ми е нешто многу убаво, од кошулчиња, накит па се до венчаниците. Баш стил кој што ја репрезентира женската нежност и фрагилност. Немам ваква облека или накит(освен 2-3 кошулки), нити пак имам нешто зачувано од мајка ми, ама сума сумарум кога ќе видам такво нешто, ми се допаѓа.
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    [​IMG]

    Си најдов венчаница, сега уште маж :lol: :lol:

    Хипи, ме демантира сега :tmi: :D
     
    На Angelche, LivingGlam, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Ми се допаѓа стилот,прилично е интересен,разигран...
    Малку накит и две-три кошулчиња имам во овој стил,но ретко се носам вака.А незнам зошто :^)
    Како што кажа Росонерка,кај нас моментално не ни има некој избор.По нешто може да се најде,али слабо..

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    А накитот :x :x

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Angelche и rossonerka им се допаѓа ова.
  19. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    УФ, лиги ми течат кога гледам ваков накит.
    Не мора само да е филигран, мотивот е многу битен. Јас не носам филигран, мајка ми го крие. Несмасна сум била, сум губела се |( ...добро, во право е.
    Си носам повеќе ланчиња како медаљони, прстени со парички. и такви обетки. Битно, бакарот доминира. И тие некои земјени бои.


    [​IMG]

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]



    Сега малку обетки
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]



    И мора на крајот брошеви. Можеби не се носат нешто многу, ама мене ептен ми се допаѓаат
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]



    Сите ми се свиѓаат! Ги сакам.... :|
     
    На gluvarche, Lilit, gossip-girl и 4 други им се допаѓа ова.
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Познатите на црвените килими во vintage style ;)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]