1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

WATTPAD - интернет библиотека

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од thefashionbooklover, 19 јули 2014.

 1. thefashionbooklover

  thefashionbooklover Нов член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Ги пребарував темите и не можев да најдам некоја слична на оваа, па ако ја има слободна нека оди во канта :)
  Некаде декември месец ја пронајдов и навистина ми се допадна.
  Книгите се претежно на англиски јазик.
  Она што најмногу ми се допаѓа е тоа што во оваа библиотека може секој корисник да пишува свои песни, кратки текстови и се друго. На пр. не секој добива шанса своите дела да ги истакне како печатени, па тука секој има можност да се истакне.
  Што мислите вие? :)
   
 2. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Да прашам.. има книги на македонски, српски?? :)
   
 3. TheBlueMoon

  TheBlueMoon Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2014
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  644
  Пол:
  Женски
  ^Мислам дека нема,повеќето работи се на англиски јазик. Има и на други јазици ама ретко се наоѓа нешто убаво од познативе, поготово на македонски.
  Некој и да незнае англиски, на овој начин може да научи или да се усоврши или слично.

  Инаку мене многу ми користи апликацијава.
  На пример има многу книги кои кај нас ги нема по книжарниците. Или кога неможам да најдам некоја, ја читам на wattpad :)
   
  На okcenzi и MademoiselleB им се допаѓа ова.
 4. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Интересна ми изгледа. Вчера се обидов да најдам некои интересни книги, ама не ми одеше.
  Ако може предложете нешто.
   
 5. Angel4e123

  Angel4e123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  86
  Искрено ви ја препорачувам 'After' сите 3 дела, предобри се! Иако е 'Fanfiction' за 'Harry Styles' од 'One Direction', воопшто нема никаква врска тоа. Доколку знаете англиски, супер. Текстот е предобар, и во секој дел можам да се пронајдам и самата себе. А слушнав некаде (а и сите така зборуваат) дека за таа книга ќе се правело и филм, прејака е стварно. Десетка :clap:
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. thefashionbooklover

  thefashionbooklover Нов член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Ги препорачувам:
  *Dear Mr Blind Date, Are You Mr Right?
  *The Seven Deadly Simpson Brothers
  *Misconceptions (Z.M. fanfiction)
  *Music Sheet (H.S. fanfiction)
  *Handcuffs, Kisses and Awkward Moments
  *Call me Ella (N.H. fanfiction)
  *After 1,2,3
  *Cool Kids Taking In Runaways (H.S. fanfiction)
  *Starstruck
  *Darkness meets Light (H.S. fanfiction)
  Овие што се fanfiction додека ги читав не ни осетив дека се. Единственото нешто што ги поврзува со реалниот живот на познатите се имињата.
   
  На okcenzi и Menasss им се допаѓа ова.
 7. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.420
  Допаѓања:
  31.786
  Пол:
  Женски
  Нне мора да се регистрирам за да читам овде? :?:
  Можам слободно така да си читам или?
  Бидејќи ја посетив оваа страница најдов интересни книги шо си барав,ама не знаев дали треба прво да се регистрирам за да читам или пак нема потреба...
   
 8. TheBlueMoon

  TheBlueMoon Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2014
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  644
  Пол:
  Женски
  ^ Мислам дека мора да се регистрираш.
  Инаку може да ја симнете и на телефон, полесно се чита. Ја има на плејстор.
   
 9. thefashionbooklover

  thefashionbooklover Нов член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Можеш да читаш и ако не си регистриран, но сепак подобро е да си. Кога си регистриран, книгите кои сакаш да ги читаш можеш да ги зачуваш во своја библиотека и кога повторно ќе сакаш да читаш ти кажува каде си застанал со читањето. (апликација на телефон)
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Пред некој ден ја симнав апликацијава и почнав да читам 2 книги.
  Искрено многу ми се свиѓа апликацијава а видов и дека има книги на српски па на кој не му оди баш англискиот може да си чита и на српски.
   
 11. MermaidKiky

  MermaidKiky Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам симнато и многу ми се допаѓа. Си читам кога ми е досадно. :)
   
 12. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  28.340
  Пол:
  Женски
  Јас вчера ја симнав и решив да читам на англиски некои лесни книгички, за да си го усовршам јазикот, бидејќи за неколку години сакам на англиски да читам вистински книги, мислам од квалификувани автори, а нивниот стил на пишување не ми е баш разбирлив на англиски сега. :D
  Јас ја почнав Kissing is the easy part, и засега добра е.
   
  На okcenzi, Menasss и Ketchup им се допаѓа ова.
 13. AutumnRain

  AutumnRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Другарка ми кажа за страницава. The Cell Phone Swap, My Wattpad Love и Growing up ми се многу интересни. Имаше уште една Hipster Apocalypse, многу интересна беше содржината и првите 11 глави навистина ми се допадна, ама наеднаш беше прекината и избришана.
   
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  28.340
  Пол:
  Женски
  Е тоа е проблемот, дека ги бришат кога ќе им текне и се многу бавни со updates. Затоа јас обично читам само завршени книги.
  Ти ја препорачувам A thousand words ако си по Teen fiction.
  Јас во Reading list си ставив разни жанрови, имам од Sci-fi преку History до Chick-lit. Имам и неколку класици, уште неколку лесни книгички да прочитам и ќе ги пробам класиците. ^_^
   
  На AutumnRain и Victorian им се допаѓа ова.
 15. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  5.230
  Пол:
  Женски
  Ја најдов апликацијата пред околу два месец и станав зависна од неа, Royal blood и Second impressions засега ми се омилени
  посебно Second Impressions, само што госпожата писателка took a break и јас веќе два месеца чекам update...writers block my a** (wtf)
   
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  28.340
  Пол:
  Женски
  Јас ја завршив А thousand words. Сега го читам спин-офот за други ликови од таа книга. Ама досега има само 4 глави, затоа сега ќе почнам една чик-лит или сај-фај, ги одложував доста.
  Ги додадов вашите книги во Reading list, од мене предлог Sweet revenge, не многу долга и кратки глави, а сепак интересна содржина. Освен оваа сум ја читала и Kissing is the easy part. На почеток е интересна, ама авторкава како и многу други, виде малце дека ѝ ја читаат книгата и ја продолжи до степен на ништо не случување.
   
 17. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  28.340
  Пол:
  Женски
  Пак јас. Ми стои дека нема многу wattpad читатели, баш ми е криво.
  Дојдов да препорачам една прекрасна книга Storm and Silence од Rob Thier. Завршена е, сега пред неколку часови започна и вториот дел (продолжението). Има многу глави (97 мислам), а и не се многу кратки. Плус тоа, напишана е во викторијански стил и се одвива во 19ти век во Лондон, во стилот на Џејн Остин. Си нема врска со многу популарните bad boy teen fictions со кои е преплавен wattpad и кои ги пишува секоја втора тинејџерка. Оваа книга е многу поразлична, а и авторот е верификуван. Јас си мислев да ја паузирам книгава одвреме навреме, да се одморам од стилот на пишување бидејќи мислев дека ќе е претежок стилот, но нема врска, многу лесно се чита, иронично, но многу полесно од секојдневниот сленг на овие teen fiction книџулиња.

  Инаку јас имам уште мнооогу книги во reading list, само додавам и додавам, а никако да дојде ред сите да ги прочитам. :D Особено откако ги доделија wattys наградите, имам многу книги што чекаат ред.
  Оваа The Amanda case, или така некако ми фати око, ми стои и таа поразлична, но ќе ја читам кога ќе ја завршам сегашната, дефинитивно најомилена книга на wattpad. :) :inlove:
   
  На stranger2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.422
  Пол:
  Женски
  Тек сега ми текна мене дека сум направила акаунт уште првиот пат кога Лелче кажа за апликацијава, а после сум ја баталила... (facepalm) Добро што пак ни спомна и што истиот пасворд си го користам насекаде по нет, па денеска ја проанализирав што како има и како се користи. :lol:
  Во Poetry најдов интересни работи, дела од корисници во стил на некои блогови за поезија што ми фатиле око на tumblr. Една таква веќе и прочитав во еден здив и ја препорачувам - Loud poetry from a quiet girl :)
  Ќе почнам прво со вакви и со short story, па и од historical fiction, mistery/thriller и classics видов доста што ме привлекуваат... абе осеќам дека ќе се заразам со ова 8-| :lol:
   
  На Lella и Ketchup им се допаѓа ова.
 19. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  2.685
  Допаѓања:
  4.314
  Пол:
  Женски
  Афтер ги има и на српски.
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.652
  Допаѓања:
  45.617
  Вчерa си јa инстaлирaв aпликaцијaвa и oдмa си прoчитaв две книги сo пoезијa, мaли се и се читaaт зa пет минути, пoнaтaму плaнирaм дa пoчнaм дa читaм некoјa пoгoлемa.
  Книгите штo ги прoчитaв се Breaths и Jupiters moon.
   
  На Someonespecial и Lella им се допаѓа ова.