1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wet n Wild cosmetics

Дискусија во 'Лице' започната од koritsaki, 7 февруари 2016.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.068
    Пол:
    Женски
    Гледам дека нема тема за оваа козметика , па реков да направам :)
    Wet n wild производите се доста популарни меѓу блогерките и јутјуберките , но за жал се уште ги нема нивните производи во Македонија. Јас на почетокот ги порачував од ибеј , а од пред неколку месеца ги донесоа во Грција во парфимериите во мојот град (имаат свој штанд) Исто така читам дека пред некое време ги донеле и во Србија и Хрватска ( во ДМ ) па се надевам дека и во Мк ќе ги донесат :)


    Дали имате нешто пробано од оваа козметика? Како ви се допаѓаат производите?

    Јас најпрво што пробав е се знае - нивните кармини од линијата Megalast lipstick. Кармините се мат и нијансите копии на MAC кармините. Имам околу 6-7 нијанси дома а планирам да ги земам сите. Долготрајни се , пигментирани , сосема мат

    [​IMG]

    Сенките исто така им се прекрасни. Имаат моно сенки , и палети (внатре со по 3 , 5 , 6 и 8 сенки) Имаат и глитер светки за очи и тело. Јас сум презадоволна од нив , исто така се доста пигментирани

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Ја имам и портокаловата маскара со влакнеста четкичка , убаво ги крева трепките и остава убаво црна боја но не прави нешто друго посебно на моите трепки. Не сум нешто задоволна
    [​IMG]

    Го имам и овој гел ајлајнер , убав е и водоотпорен , но бидејки не користам често гел ајлајнери си седи во фиока :D

    [​IMG]
     
    На SV1911, zhap4e, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Ја знам козметикава од Америка, и таму беше најевтина козметика од сите на пазарот (заедно со e.l.f.). Штандовите вообичаено беа наредени според цената, оние од повисока класа понапред, а поевтините поназад, и штандот на Wet n Wild беше последен. Го кажувам ова не како критика, туку дека никогаш не би дала по $5-$6 долари за еден кармин од eBay, кога таму редовната цена на еден му беше $3, а често беа и на акција за $1.50. За $5-$6 можат да се најдат доста добри кармини и на нашиот пазар, можеби и со подобар квалитет, а без да ги чекате по еден месец порачани од интернет. @koritsaki, колку е цената на кармините во Грција?

    И покрај кажаново, кармините MegaLast се одлични, особено за цената по која јас ги купував. Имам околу 10, и сите се прилично мат и долготрајни, некои помалку, некои повеќе, во зависност од бојата. На сликава погоре ми изгледаат многу сјајни, не знам дали таква е сликата или девојката има ставено и сјај, ама според мене се многу повеќе мат. Пакувањето им е малку незгодно, за ова имам пишувано и во друга тема, карминот секогаш малку ѕирка над капачето, не можеш целосно да го завртиш и да се повлече, па често се „потфаќа“ кога го затвораш. Капачето е направено од лесна пластика, па неколку ми се имаат скршено, а еднаш едно не се затвораше добро и ми направи белја во несесер. Можда па ова зашто не сум многу внимателен човек генерално :lol:

    Кога ќе го погледнам постов вака, повеќе звучи како негативна критика, ама навистина не е, само мислам дека луѓево премногу се потресуваат за карминиве тука каде што ги нема, а навистина не се big deal. Во ред се, ама и мат кармините на Golden Rose на пример се слични на овие и се многу супер, а цената им е пониска. Освен кармините, од козметикава имам и неколку лакови за нокти, и се исто така добри. Се надевам дека ќе ги донесат производиве кај нас, ама со соодветни цени :)
     
    На crazylady и koritsaki им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.068
    Пол:
    Женски
    Кај нас кармините се по 4 евра , порано беа 6 но им дојде памет и ги намалија :D
    А инаку знам во Америка дека се толку , кај нас многу ги креваат цените за жал , и не само кога станува збор за Wet n wild. За пакувањето се согласувам - треба да се внимава кога се отвара / затвора карминот зашто капачето лом се прави. А пакувањето изгледа многу евтино ама ок :D
    Лаковите не сум ги пробала , а не сум забележала дали ги има :)
     
    На crazylady и Oxymoron им се допаѓа ова.
  4. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Јас планирам да си нарачам неколку кармини, дајте некоја страна кај што може да се ѕирне што како? :makeup:
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.068
    Пол:
    Женски
    Додека ги порачував од нет од овде ги земав , цената им е 5 евра со бесплатен шипинг.

    http://www.ebay.com/itm/WET-N-WILD-...hash=item1e97081156:m:mD6vSXLsrm8ESmahoy2ln_g
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Може тука да ги коментираме нивните производи.
    Ме интересира дали се донесени палетите со по 8 сенки? И која е цената?
    Баш ми е при крај оваа која ја користам многу одамна (Comfort Zone) и би сакала да си ја обновам пак.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мене карминиве ме интересираат, ги има? :$
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.068
    Пол:
    Женски
    Супер баш се радувам што ги донеле wetnwild во ДМ (fingers):inlove: , ем се евтини ем квалитетни. Ако некоја ги проба овие 2 работи нека пише овде зашто поготово за eyelinerот ме интересира дали е водоотпорен сакам да го пробам , ама џабе да не го зимам ако не е убав

    [​IMG]


    [​IMG]
     
  9. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Чекај малце дали тоа кај нас во дм ги има? :o :party::party::party:

    и ја има ли пудрава?
     
    На mssuniquee, lovemme и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ако некој оди деновиве, нека провери дали ја има и нека пише цена, на официјалната страна цената е $ 5,99 а кај нас не би требало да е повеќе од 400 денари.

    Моментално ја користам Катрис ХД, ама ми треба и потемна нијанса, би и дала шанса на оваа пудра.
     
    На mssuniquee и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Ovie molivi se preubavi .Samoostrecki se , meki i dolgotrajni.
    3$ se tuka kaj sto ziveam, a bi trebalo vo DM da ne gi pokacuvaat cenite mnogu .
    images.jpg
    8b5a6427a3db9e6372e1065ac5908ded.png
    I ovie mat tecni karmini bi gi pofalila isto .Dve boi imam koristeno i seuste koristam (prvata i tretata) i bas se dobri ! Ne mi ja susat ustata kako nekoi drugi ,a i vo kombinacija so gornite molivi se super.
     
    На Trxmx, buba4e89, lovemme и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.263
    Допаѓања:
    8.685
    Ја има,само што ја купив денеска, 435 денари е мислам. Донесени се и хајлајтерите тие се околу 330. Има неколку видови палети со сенки,единечните сенки се донесени,маскари,лакови,кармини. Има избор. Со нијансите малку слабо стојат,ама како за почеток е супер. :)
     
    На buba4e89, Rebecca_R, sorbet и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Пишав порака на официјалната страна на ДМ, ми одговорија дека овој бренд може да се најде во филијалите во ГТЦ, Веро центар, Тафталиџе, СП во Ѓорче и во Куманово.:)
     
    На Rebecca_R, Mishela и sorbet им се допаѓа ова.
  14. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Ви завидувам Скопјанки :(
     
    На IM.TMKQ и lovemme им се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Најбитно прашање - каде има најголем избор? И кармините што ги постирала погоре mirandaa, ги има ли кај нас?

    Би одела во одреден ДМ само за тоа, па да не биде џабе патот.
     
    На crazylady и Emotional123 им се допаѓа ова.
  16. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Јас бев во верото и таму ги имаше и кармините и моливчињата што ги има миранда постирано. Али јас решив да не земам, некако не ми фаќаа око боите :D
     
    На lovemme и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  17. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    @kim.k Дали ги имаше течните светкави сенки ?
    И кажи ми како стои пудрата со нијанси ?

    Јас на youtube ги барав нијансите на моливчиња, не ми се свиѓаат.
    Можда ќе земам утре некое потемно од љубопитност.
    Од хајлајтерите земам обавезно само се мислам меѓу blosom glow и precious petals.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    За каква кожа е пудрава?
    Јас ги разгледав само кармините (прекрасни бои, 175 ден парче) и палетите со сенки.
    Од хајлајтерите не ми се допадна ниту еден, пренападни за мој вкус. Единствено тој во стик ми се допадна, ама не видов цена, брзав. :)
     
  19. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Го сакам Coral Corruption:makeup:
     
  20. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.263
    Допаѓања:
    8.685
    Не знам како ја рекламираат, јас имам сува кожа и задоволна сум од пудрата. Денес ја носев од 12 часот до 18 и сосема солидно се покажа. Многу лесно и рамномерно се нанесува,има средна покривност, не ја чувствував тешка/ниту дека ми ја затега кожата. Не ми ги истакна сувите делови на лицето иако веќе кон крајот на денот ми беше собрана во мимична брчка околу устата, малце беше тоа и со тапкање/размачкување лесно се корегираше.
    Одозгора супер се нанесуваат другите продукти. За цената е стварно супер пудра. Само кај нас нема многу нијанси донесено и прво кога ја нанесов ми се виде многу светла за мене,ама во текот на денот оксидираше за нијанса.
    Нешто што многу ме нервира е што нема пумпица и со шпатула се црпи од внатре. :)

    Едитирав да допишам дека на носот ми беше ``излизгана`` пудрата па морав тоа да го корегирам. Ама тоа ми се случува скоро со сите пудри,веројатно дека не ставам таму многу зошто не ми делува природно лицето ако нанесам многу пудра таму.
     
    На Sexybaby86, crazylady и Mishela им се допаѓа ова.