1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Whiteheads

Дискусија во 'Лице' започната од PinKitty, 25 мај 2012.

  1. PinKitty

    PinKitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Па вака во последни имам забележано дека на лицето ми се прават бели поткожни зрнца, тие се нешто како црнки ама бели...:D
    Ви се прават вас, што користите за да исчезнат?
     
  2. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Незнам дали зборуваме за истите,ама гледам и мене ми се појавуваат...ми се познаваат само кога ќе ја оптегнам кожата на лицето и се гледаат ситни бели зрнца,ваљда поткожни мозолчиња се.
    Некој начин да ми ги снема? :?:
     
  3. PinKitty

    PinKitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Па да така се нешто..
    како поткожни зрнца се и многу ме нервираат :/ :/
     
  4. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Мислам дека се поткожни мозолчиња, и јас имам и многу ме нервират :@
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не се поткожни мозолчиња, незнам баш како стручно ги викаат али тоа се масти кои организмот така ги складира. Ги имав и јас кога ќе претрам некој си период со мрсно јадење .
    Не се обидувајте да ги стискате затоа што не се стискаат и тешко излегуваат. Јас си имам еден марифет :devil: за тие. Кога ќе го видам топчето дека скоро е излезено и е под кожа во првиот слој (убаво се пипа со прсти) земам стерилна игла и полека ја тргнувам тенката кожа. И да потече крв не е страшно, го стискам еднаш да бар лимфа потече за да после се создаде како коричка. За 2-3 дена ја лупам коричката и белото топче е на коричката.
    Јасно или не ви е јасно :) . Ова е рецепт од братучетка ми која мака мачеше со нив. А ако отидете на козметичар за ова ем пари ќе ви земат ем така ќе ви ги вадат со стерилна игла и ќе ве стискаат до бесвест.
    Тие навидум изгледаат дека се на површина ама не се, длабоко во кожата се и затоа треба да чекате да излезат на горниот дел од кожата.
     
    На donna.17 и bluegirl7 им се допаѓа ова.
  6. PinKitty

    PinKitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Леле ова многуу болиии :worried::worried::worried:
    Jака ти душа!!
    Не знајш некој крем или неш?
    иначе фала, да соберам сила можи ќе пробам :)
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Незнам кремови...па немора да се стискаш толку многу и да те боли туку малку колку да може коричка да направи за да после ја излупиш и извадиш белото топче
     
    На PinKitty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем си го имам и мака си мачам.. имам чисто лице ама имам доста од овие глупавиве, не се гледаат вака, само на допир и сеа ептен ако се загледаш.. козметичарката кај што одам на депилација ми се понуди да го исчисти лицето ама мене ми е страв да не ме направи рани (како пред неколку години кога отидов на козметичар), па не знам што да правам :?: