Whiteheads

Дискусија во 'Лице' започната од PinKitty, 25 мај 2012.

1. PinKitty

PinKitty Истакнат член

Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Па вака во последни имам забележано дека на лицето ми се прават бели поткожни зрнца, тие се нешто како црнки ама бели...:D
    Ви се прават вас, што користите за да исчезнат?

2. CIA

CIA Популарен член

Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.023
    Незнам дали зборуваме за истите,ама гледам и мене ми се појавуваат...ми се познаваат само кога ќе ја оптегнам кожата на лицето и се гледаат ситни бели зрнца,ваљда поткожни мозолчиња се.
    Некој начин да ми ги снема? :?:

3. PinKitty

PinKitty Истакнат член

Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Па да така се нешто..
    како поткожни зрнца се и многу ме нервираат :/ :/

4. bluegirl7

bluegirl7 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    929
    Мислам дека се поткожни мозолчиња, и јас имам и многу ме нервират :@

5. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    5.144
    Не се поткожни мозолчиња, незнам баш како стручно ги викаат али тоа се масти кои организмот така ги складира. Ги имав и јас кога ќе претрам некој си период со мрсно јадење .
    Не се обидувајте да ги стискате затоа што не се стискаат и тешко излегуваат. Јас си имам еден марифет :devil: за тие. Кога ќе го видам топчето дека скоро е излезено и е под кожа во првиот слој (убаво се пипа со прсти) земам стерилна игла и полека ја тргнувам тенката кожа. И да потече крв не е страшно, го стискам еднаш да бар лимфа потече за да после се создаде како коричка. За 2-3 дена ја лупам коричката и белото топче е на коричката.
    Јасно или не ви е јасно :) . Ова е рецепт од братучетка ми која мака мачеше со нив. А ако отидете на козметичар за ова ем пари ќе ви земат ем така ќе ви ги вадат со стерилна игла и ќе ве стискаат до бесвест.
    Тие навидум изгледаат дека се на површина ама не се, длабоко во кожата се и затоа треба да чекате да излезат на горниот дел од кожата.

На donna.17 и bluegirl7 им се допаѓа ова.
  6. PinKitty

PinKitty Истакнат член

Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Леле ова многуу болиии :worried::worried::worried:
    Jака ти душа!!
    Не знајш некој крем или неш?
    иначе фала, да соберам сила можи ќе пробам :)

7. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    5.144
    Незнам кремови...па немора да се стискаш толку многу и да те боли туку малку колку да може коричка да направи за да после ја излупиш и извадиш белото топче

На PinKitty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaBella

LaBella Популарен член

Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    1.080
    Истиот проблем си го имам и мака си мачам.. имам чисто лице ама имам доста од овие глупавиве, не се гледаат вака, само на допир и сеа ептен ако се загледаш.. козметичарката кај што одам на депилација ми се понуди да го исчисти лицето ама мене ми е страв да не ме направи рани (како пред неколку години кога отидов на козметичар), па не знам што да правам :?: