1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wicca и останати неопагански религии и пракси

Дискусија во 'Религија' започната од eagle.eye, 17 јуни 2014.

 1. eagle.eye

  eagle.eye Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  89
  Wicca е спиритуална пракса на обожување на природа, Виканите божеството го препознаваат како Голема Божица Мајка, но не е исклучено обожување и на машки божества. Речиси сите викани се вештерки, своити спиритуално-религиско-магиски ритуали ги изведуваат во природа, следејќи ги месечевите мени како и годишните времиња. Фестивалите или празниците се викаат сабати, а денови на полна месечина есбати.

  Ме интересираат вашите мислења околу неопаганизмот и спиритуализмот, инаку јас сум еклектичен неопаганист и witch веќе 6 години а воедно ја истражувам и практикувам церемонијалната ритуална магика и магија :D
   
  На Psihologue му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.267
  Се двоумев деновиве дали воопшто да пишувам или не...
  Не сакам да ме сфатиш погрешно како да се мешам во нечиј живот, ова најдобронамерно го мислам и го кажувам.
  Не продолжувај со овие нешта!
  Ретко кој останал на крај со здрав разум. Почетокот е сладок, несекојдневен, прекрасен, ама потоа следува нешто за кое не сакам ни да мислам, а не пак да зборувам (од искуство на блиска личност).

  Искрено и од срце, те замолувам барем да размислиш. Да не дозволиш еден ден да се каеш.
  Сепак ти си знаеш :) .
   
  На makedonkamak, Mama25, Valerin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.738
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш, напиши уште нешто за wicca, на пример за ритуалите и магијата.
  ме интересираат вакви работи :tmi:
   
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.968
  Пол:
  Женски
  Сабајле, читајќи го првиот пост, по грешка прочитав „исклучиво обожување на машки божества“ :D па како женско кое е благо феминистички настроено, се изнервирав малку. :rofl: Но, прочитав поубаво и се корегирав.

  Нејсе, секој со својот позив. Се` додека некој не плука по моите духовни убедувања не е осуден од моја страна. Вистината може да се гледа од повеќе агли. Различното не секогаш е и погрешно. Нека плодовите зборуваат за тоа какво е дрвото.
   
  На eagle.eye и Valerin им се допаѓа ова.
 5. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Чисто ме интересираат неколку работи:

  1. има ли овластена институција за издавање Wicca сертификати кај нас или мора тоа во странство?
  2. од прилика колку време и тренинг треба за да се стигне до левел Баба Рога?
  3. збунет сум. Како на сабатите успевате да ги седнете на иста маса лошата вила од Трнорушка, добрата од Пепелашка и Фиби од Charmed?
  4. Зашто моравте на таков начин да го сје*ете Николас Кејџ?
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.346
  Толку ли е тешко човек едно најнормално хоби да си најде? :^)
   
  На sofijanoka, makedonkamak, senza.parole и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275
  Јас сум особено привлечена од мистицизмот и покрај фактот што не верувам во надреални ствари.
  Едноставно ме привлекува невидливата моќ која веројатно располага со таинствени компоненти, и сум склона кон истражување.
  Но, да одам до таа мера да се впуштам во правење ритуали, сепак не!
  Бидејќи доколку според некоја коинциденција навистина постои некоја взаемна енергија која дејствува меѓу нашиот и ,,астралниот'' ,,небесниот'' или ,,мрачниот'' свет, а ние не можеме сто процентно точно да увидиме за што се работи преку нашата повеќе или помалку нагласена интуитивност, сметам дека не треба ниту да се практицира бидејќи отстапува од тридимензионалниот свет.
  И моја претпоставка е - да требало да биде на достапност ваљда после толку векови ќе било и ќе сме ја дознаеле правата вистина.
  Бидејќи ако нешто постои, како што споменав претходно, како на пр. магија таа има свој зачаран круг.
  Од бела преминува во сива, од сива во црвена а потоа следи следниот степен - црна која резултира најчесто со смрт без оглед за колку добра цел да била наменета.
  И проклетство на сите следни генерации во семејството од личноста која ја прави. Тоа би требало да е просто за сфаќање. Значи, ако немате силно енергетско поле, и не сте запознаени со вакви ствари, вие си играте руски рулет со својот и туѓиот живот, и стварите кои сакате да ги добиете.

  Паганизмот е интересен, многу, и јас не го негирам тоа!
  И мое мислење е дека одредени ритуали не се опасни, од типот палење оган за Бадник, колење јагне, (иако е жален чинот за кутрото животинче), вапцање јајца и сл. бидејќи ако ништо друго бар носат насмевки и радост во многу домови. Затоа сметам дека не постои некоја риверзивна енергија која потоа се враќа на негативен начин.
  Се надевам не грешам за последново. :|
  Ама како и да е, јас никогаш не би си играла со ова. Колку и да сакам да добијам нешто, сепак подобро би се лишила од добивката отколку да се впуштам во нешто страно, чудно, несигурно и непознато. А сешто е такво, го наметнува прашањето дали е нужно да се ризикува?
  Мојот одговор е не.
  Така да би ти препорачала да НЕ се бавиш со окултот од токму тие причини кои ти ги посочив погоре.
  Бидејќи ,,вештерството'' е сериозна работа и со него нема забава.
  Сума сумарум, искрено од срце ти посакувам во најскоро време да си најдеш ново хоби и да баталиш ова. :)
   
  На tessie и joy1 им се допаѓа ова.
 8. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.144
  офф топик:
  @Valerin
  Доколку би било тоа така, каде е тогаш божествената праведност? Зошто да страда некој што нема врска со стореното? Секој е одговорен само за сопствените чувства, мисли, зборови и постапки а не за туѓите - освен ако со своето однесување не потикнал нешто кај другите. Доколку идните генерации страдаат тоа е поради нивната сопствена негативна сеидба, на пр. можно е и од некој претходен живот, каде што всушност тие самите себе си, си биле претци. (на пр. некогашниот чукун дедо е реинкарниран како сопствен чукун-внук)
  Штом е жален чинот за кутрото животинче, кое е исто Божјо создание, тогаш тоа порано или подоцна ќе стане жално и за самите луѓе кои го нарачале и/или спровеле колењето. Што човек сее, тоа тој и ќе жнее.

  Да се пресечат нечии вратни жили додека тоа во огромни маки не искрвари до смрт претставува постапка со висока доза на негативна енергија. Ако знаеме за причинско-последичниот закон, законот на сеидба и жетва т.е. дека сè се враќа сè плаќа тогаш можеме да разбереме зошто таквите ритуали и постапки се опасни. Таа негативна енергија подоцна или порано се враќа на сторителот, во преносна смисла човекот завршува и самиот на трупецот за колење - на пр. на хируршка маса или страда поради некаков друг судбински удар. Поради духовното незнаење тогаш луѓето зборуваат за лоша среќа, проклетство, или неправедно го обвинуваат Бога за страдањето кое всушност самите си го предизвикале.
   
 9. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275
  Контрадикторен си во параграфот каде наведуваш - ,,Неправедно го обвинуваат Бога за страдањето кое всушност самите си го предизвикале''
  Бидејќи претходно ти ми постави слично прашање во првите редови каде зборуваш за Божествената праведност.
  Зборот ми е, ако е Бог така милостив ќе може да ги прости сите гревови. Не е дека луѓето се самите по себе психопати, па онака затоа што така им дошло ги колат кутрите животни.
  Туку едноставно, професијата им наложила да бидат касапи, и на тој начин да заработат за парче леб да ги нахранат своите домашни или себе си.
  Не гледам зошто Бог кога би продрел во длабочината на нивните души и би го видел покајанието, би ги осудил.
  Дури и оние кои не се бават со работа од ваков тип, а го прават тоа повремено, не можеме да ги класифицираме како немилостиви, бидејќи човекот од својата рана еволуција, како и животните има потреба/нагон да јаде месо.
  Жал ми е што не можеме сите да бидеме вегани или вегетаријанци, и да го промениме она што ни е делумно биолошки предодредено, или самите сме го наметнале во зачетокот.

  Околу она што споменав за т.н. ,,круг'' и функцијата на магијата како и нејзината канализација (а го ставив под прашалник, впрочем како и цел пост бидејќи ипак станува збор за нешто комплексно и несистематизирано во научната практика), ние немаме увид нематеријалните енергии со колкав капацитет располагаат и каков е нивниот пренос.
  Башка, јас не верувам во карма. Бидејќи никој сеуште не утврдил како се збива. Таа теорија настанала како резултат на Источните учења, а особено е истакната чинам во Будизмот.
  Истото важи и за теоријата за реинкарнација, астралното проектирање и сл. ,,надреални'' појави, кои воопшто добро не се осмислени и дообјаснети.
  Зошто?
  Ако постоел претходен живот тогаш од каде се испаднати сите овие ,,нови'' души и населението е во толку голем број? Од каде ти, јас, и уште милион луѓе на планетава? Веднаш се јавува противречност,
  и нешто не штима тука, не?
  Патем не те разбрав како може некој од својот претходен живот, самиот на себе си, да си бил претходник и некогашниот чукун дедо да е реинкарниран како сопствен чукун-внук.
  Но, сведена ми е на претпоставки, и апсурд бидејќи веќе образложив зошто теоријата за реинкарнација наидува на недоследности.
  Како и да е, околу пренесувањето на ,,магијата'' кон следните генерации, сметам дека доколку постоела кауза не може ,,невидливото'' и ,,недопирливото'' да се запре.
  Таа е жива невидлива сила која е во константен прогрес, и располага со универзумска силина. Ние не можеме да бидеме сигурни дека нејзиното збивање престанало да се случува само бидејќи личноста која ја предизвикала после одредено време доживеала смрт.
  Дури и Црквата која ти ја негираш, се согласува со следново. Имам разговарано одамна со теолози и ми имаат потврдено.
  Не знам колку си запознаен но, јас знам дека постојат ритуали преку кои се запазува поставеноста на планетите во Соларниот систем, и се определува токму според датуми, пресметани нумеролошки. А голема улога овде играат и месечните циклуси кои се особено нагласени во ,,вештерството'' се со цел енергијата да ,,проструи'' и пропрати до следните генерации, а не само на еден поединец.

  Ти пред се, на некој начин си апстрахиран од целината на севкупното бидејќи веруваш во Бог, и индиректно го негираш постоењето на злото.
  Тоа се твои убедувања, за кои да не се лажеме, исто така немаш доказ. Се потпираш на својата интуиција и длабоката внатрешност која директно те поврзува со верувањето во Бог како врвен креатор во Небесата.
  Но, сешто е сведено на нелогичност е премногу јасно дека не може да му се верува, како дејствувањето на кармата и нејзиниот ,,управител'' или теоријата за реинкарнација која наидува на противречност.

  Повторно ќе кажам, јас не верувам во спиритуалните сили. Не го негирам постоењето на Бог во потполност, но верувам дека е премногу комплексен тој систем за спознавање, и токму поради тие причини по убедување сум Агностик.
   
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.144
  Според мене неопганаизмот се надоврзува на некогашните пагански учења, а тие пак настанале како последица на духовно незнаење кое пак прозилегло од отпаѓањето од Бога. Луѓето повеќе не умееле да си ги објаснат природните појави. Додуша интуитивно насетувале за одредени меѓузависности: човекот, природата, космосот со планетите и ѕвездите, постоењето на природните духови и дејството на елементите - но поради своето отпаднатост тие работи честопати погрешно ги толкувале и применувале.

  Природните сили но и човековиот живот, не можат да се скротат со ритуали и повторувања на магични зборови. Без разлика дали тие ритуали ќе се наречат пагански, христијански, исламски или хиндуистички или некако поинаку.

  Од друга страна меѓу тнр. „вешетерки„ од средниот век имало многу вистински христијани кои биле клеветени дека се бават со црна магија, но всушност токму тие кои ги клеветеле и ги осудувале - свештенството на конфесионалните црвки - биле најголемите магови и врачари чие учење и практитки се базирале и сеуште се базираат на паганските верувања.

  Што се однесува до денешните неопагани мислам дека во еден дел се работи за искрени, можеби сеуште несвесни, боготрагачи кои меѓутоа сеуште не ја пронашле вистината низ своите патешествија, а многу други пак се едноставно во своевиден его-трип, луѓе желни за внимание, мислат дека ако се бават со такви работи, прават нешто посебно поради кое би биле попаметни и позначајни од другите обични „смртници„. Но во реалноста само го губат своето време и сопствената скапоцена животна енергија која би требало да ја инвестираат во промена на себе си во позитивна насока а со тоа да направат допринеување кон едно поздраво и посреќно општество.

  @Valerin:
  Во што е контрадикторноста? Кога реков Божјата праведност мислев на оние кои тврдат дека Бог има нешто со човековото страдање од типот дека некој млад страда за туѓи гревови, т.е. дека идните генерации демек страдаат поради тоа што некој претходник се бавел со магија и сл. Бог никому не му праќа жалост и судбински удари, Бог никого не казнува. Човекот страда поради реакцијата на сопствените акции. Тие реакции можат да дојдат во текот на овој или некој од наредните отелотворувања.
  Јас никаде не реков дека Бог некого осудува. Но професијата е нешто кое тие самите го одбрале. Имено, тоа е нивен личен избор да се бават со тоа. Постоењето пак на таквата професија произлегува од одбраниот начин на исхрана на голем број луѓе.

  Освен тоа, дали ако некој тебе би ти сторил такво нешто, што би имала ти да му кажеш на Бога кога (да зависеше тоа од него) тој би ти рекол јас му простив на твојот касап, а ти снајди си се... Зборот ми е: сторителот не го утепал Бога па за да Бог има нешто да му простува или да го осудува. Гревот си стои меѓу сторителот и жртвата а не Бога.
  Бог никого не осудува. Човекот самиот себе си се осудува преку погрешниот начин на мислење, говорење и постапување. Ако човек се покае, прости и ги замоли за прошка оштетените и ја надокнади штетата тогаш секако дека доаѓа до разрешување на гревот што за последице има подобар и посветол живот на човекот но и душата по телесната смрт.
  Првите луѓе биле вегетаријанци. Нагонот за јадење месо и редица други работи настанале низ милениумите како последица од сè поголемото оддалечување од божествениот извор.
  Јас и ти лично можеби немаме увид, но како спомнувам често низ другите теми, постојат луѓе кои имаат и кои Бог ги користи како пророци (инструменти-медиуми на неговиот светлосен глас) и кои ги гледаат тие космички меѓузависности и истите можат верно да ги објаснат.
  Твое лично право е да веруваш во нешто или да не веруваш. Јас не можам на тоа да влијаам, но сакам тука само да нагласам дека знаењето за реинкарнација не е резултат на источните учења (додуша во одредена извитоперена форма и таму е присутна) туку била дел од бројни христијански мистички движења низ вековите (богомилите, катарите...) а денес прахристијаните во духовната заедница Универзален живот, исто така веруваат во реинкарнација.
  Напротив, сето ова совршено штима и оди само во прилог на постоењето на реинкарнацијата!

  За ова пишував во темите Реинкарнација (подфорум Другата Наука) или Карма (подфорум Психологија).

  Зголемувањето на бројот на население само укажува дека сè повеќе души итаат во нови отелотворувања бидејќи спознаваат дека можноста за повторно отелотворување за голем број души кои не се доволно светли наскоро ќе заврши (токму поради нивната сопствена карма, а не поради нечија казна).

  Освен тоа теоријата која ти ја наведе е таа која тргнува во старт од погрешна претпоставка, имено дека има само одреден број души (на пр. само 7 милијарди). Но никој не рече дека души не може да има 10 или 100 милијарди... и тн.
  На пр. некој живее во 1800, умира во 1880 како дел од семејството X, душата од кармички причини (нешто згрешила значи оставила нешто нерасчистено) повторно се реинкарнира во истото семејство Х да речеме 1960-те.
   
 11. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275

  Не можеш да кажеш дека Бог никому не му праќа жалост и судбински удари кога еве типичен пример земи некое женско дете родено во Техеран. Тоа не одбрало да има поинаква вероисповест и да живее во општество исполнето со кодекси кои подоцна ќе ги угнетат неговите права.
  Каде е тука Божјата праведност? Како Бог не казнува кога уште од старт знае дека ако го ,,прати'' таму ќе има несреќен живот. Тоа дете патем не може да страда од т.н. сопствени реакции, бидејќи ги нема. Едноставно ќе му се наметне несреќата со живеење во нездравата средина.

  Ако Бог не осудува тогаш зошто луѓето векови наназад стравуваат дека нема да го добијат заслуженото место во Небесното Царство?
  Кој пресудува кој каква функција ќе има ако не самиот Бог? Апсурдно би било да мислиме дека ако е Бог максимално праведен, ќе дозволи некој во негово ,,име'' да ги носи одлуките.
  Патем, ако магијата постои, таа е движечка сила, исто како и доброто! Ти само поради фактот што го негираш нејзиното постоење во целост не можеш да ги увудиш стварите од поинаков агол.
  За касапите - не е тоа професија која се одбира според волјата.
  Точно е дека сами си одбрале, но тоа е така бидејќи повеќето од нив немале друг избор. Луѓето се хранат со месо и тоа е нешто кое не може да се искорени и работите се онакви какви што се.
  Освен тоа, животните немаат толку висока свест како луѓето. Што не е оправдување за одземањето на нивниот живот во ниедна мера, но ако така гледаме станува збор за еден неприкосновен ланец на исхрана. Просто е за сфаќање, и животните во природата така функционираат.
  И тие меѓусебно се јадат, бидејќи е борба за опстанок.

  Велиш дека Бог не осудува. Но, така е според Христијанството. Исламот фура сосем поинакви принципи околу тоа, Будизмот сосема трети. И, ајде сега ти оди докажи дека Христијанството само поради фактот што ние денес го имаме на нашите простори е единствената вистина во која треба да веруваат луѓето.
  Поентата ми е, во Исламот на пример Бог не е така милостив и го казнува секој оној кој не е самиот муслиман, можеш само да замислиш што се случува после смртта и колкава е таму судбата.
  Патем, од каде оваа информација дека луѓето биле вегетаријанци?
  Очигледно читаме различни извори.
  А, искрено се сомневам било кој од нив дека би бил сто процентно точен со оглед на огромната временска дистанца, и сеуште не дообјаснетите теории околу човековото настанување.
  За инструментите - медиуми повторно ми презентираш твое лично субјективистичко гледиште, како и за 90% oд работите кои ги наведе досега.
  Јас во пророци не верувам од 10001 причина, ме мрзи да пишувам, а чинам ти имам веќе образложено во ЛП зошто е тоа така.
  Проблемот е во тоа што упорно ми презентираш сопствено гледиште, или гледиште кое е наметнато од групата во која членуваш, за реинкарнацијата заедно со сите досегашни учења кои сте ги имале таму.

  Зборот ми е, ниту јас ниту ти не можеме да знаеме каков е системот на Бог и дали во него се случува некоја врста репрограмирање.
  А кога сме веќе тука, можеби сме ние сега на најниското ниво на ,,духовно'' достигнување, а она врвното ќе го постигнеме само ако континуирано работиме на себе.
  Велам можеби, но не е ништо сигурно. Само ти поставувам агли, за чисто слепо да не веруваш во стварите за кои никој од нас нема доказ, а единствен пренесувач на пораки се тие пророци кои според мене не се ништо ,,посупериорни'' за разлика од нас.
  Бидејќи сите сме смртни, а Бог ако сакал сите ќе не направел такви а не да не остави на цедило да се потпираме на интуицијата која честопати може да не наведе кон погрешен правец.

  И една молба - Следен пат ако ми реплицираш, немој да ме цитираш, бидејќи е тешко потоа да се оделат параграфите и да се сфати контекстот на реченицата.
   
 12. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.144
  ^ Valerin
  Но ако знаеме за предегзистенција на душата тогаш сè се менува. За вакви и слични примери пишував во темата реинкарнација (подфорум: Другата Наука) и Карма (Подфорум: Психологија) ако сакаш можеш таму да коментираш. Тука нема да коментирам околу тоа, бидејќи премногу би сме отишле надвор од темата.
  Поради заблудите кои ги ширеле црковните теолози односно писмопознавачите како ги нарекувал Исус.
  Дефинитивно!!! :| Но ако се запознаеш подетално со моите извори, ти можеби нема да се согласиш со нив, но ќе се збогатиш со уште еден агол на гледање плус и ќе можеш подобро да ме разбереш мене и другите што пишуваме исто и слично. :)
  Valerin, мора да прифатиме дека така функционираат форумите.

  Научи да ги користиш копчињата во уредувачот и да правиш copy-paste на пасусите започнувајќи ги со [ quote = "име на членот" ] и затварајќи ги со [ /quote ] (без празен простор меѓу буквите и симболите). На тој начин се добива прегледност и се зачувува контекстот.
   
 13. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  910
  Мене многу ме интересираат овие работи, особено вештерството. Ако некој знае нешто повеќе за овие нешта или ако се занимава би ве замолила да ми пишете во ЛП. :)
   
 14. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.238
  Пол:
  Женски
  Имав една другарка со која учевме заедно и беше ептен занесена во тие вештерски ритуали. Кажуваше дека се влијаело врз космосот со тие ритуали :^) Јас не би си играла со тие работи бидејќи верувам и го почитувам Бог а со самото тоа верувам дека има и нешто мрачно кое е спротивно на нашиот Севишен, а со кое не би сакала да имам контакт. Не би сакала да контролирам ништо и никого, што е за мене ќе си дојде.
  Е сега ако може да издејствувам да добијам на лото можебу би размислила. Сепак лошо не му мислам на никого освен на Државна лотарија на Македонија :rofl:
   
 15. Play

  Play Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  69
  Пред да се внесете во такви работи од кои не сум сигурна дали има враќање длабоко размислете и информирајте се. Има разлика помеѓу читање неколку статии на интернет и вистинско знаење за нештата. Бидејќи лесно можат да се најдат информации за како да ги изведувате ритуалите и за позитивните придобивки од нив,но колку информации се отворено дадени за негативната страна на ваквите нешта. Зар сериозно мислите дека вакво поигрување со енергија и менување на разни животи не носи никакви негативни последици? Премногу наивно и себично. :!:

  Едит:
  А ова го кажувам со најдобронамерна цел (ова го мислам за тинејџерите и децата кои се заинтересирани за вакви работи) прво пораснете и изградете црвст карактер и личност и свест бидејќи играње со вакви работи носи негативни последици на психата на возразни и читани луѓе,а не пак на неизразнати деца кои ги заинтересирал готик стилот или мрачноста и не знам ти што.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.560
  Многу ме интересира како вие ја свакате белата магија? Како тоа било каква магија може да биде наменета за две различни работи? Еве да почнеме за најважното за еден човек-здравјето.
  Несакам детали за изведувањето, туку само објасување кое може да се свати.
   
 17. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.238
  Пол:
  Женски
  Okcenzi јас ќе ти кажам еден личен пример, нешто што ми се случи пред 5 години. Тогаш бев породена на син ми и имав претерано многу проблеми со половината бидејќи нон стоп го држев во раце. Наутро не можев од кревет да станам. Мака мачев. Се сеќавам едно утро звони некој на врата во 7 часот, и тоа упорно. Излегувам надвор и ете една стара женичка дошла да пита за парче леб. И дадов некој денар и тргна да си оди, кога ете се врти и ми вели:„Ти душо моја имаш многу мака со половината...“ Жената не само тоа туку ми изнакажа детали од мојот живот кој никој не ги знае. Останав занемена и ептен ме збуна. Накрај изваде некои дребулии од палтото, коска, нож, два-три камења и појма немам што правеше жената. Испушташе и некои чудни звуци, ме заврти два-три пати со јаже на половината и си замина. Ни пари ни ништо не побара. Од тогаш јас немам никаков проблем со половината. Сигурна сум дека и тоа е некој вид магија и дека не е во ред ама тоа е тоа. Јас жената ја благословувам и ден денес. Како верник во Бога, не ми се допаѓа тоа, ама како обичен смртник, би се молела да ја видам женичката ако имам некоја мака.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275
  Окцензи, не постои бела, црна, црвена магија. Тоа се само бои метафорично искажани за да полесно се има претстава и се тумачат намерите за кои се користи.
  Луѓето на Балканот најчесто за бела магија ја сметаат онаа која чини добро, но забораваат дека тоа ,,добро'' може да го смени својот правец и некому кому чини услуга, за некој друг да е кобно.
  Луѓето уште од памтивек се бават со вакви ствари, но ретко кој може да утврди од каков извор доаѓа енергијата, и кој е оној со кого посредуваат.
  Оти, злото (претставено како ѓаволот) знае да биде особено лукаво, па и повеќе од она што ние луѓето може да замислиме.
  Па така на пример ти си имала некоја мака па си пошла кај некоја жена која ти ја препорачале, и се смета за ,,исцелувач''. Таа истата ти помага за она за кое ти треба помош, (пр. болка во коленото), но притоа ти незнаејќи дека после некое време ќе ти се врати дупло полошо на некој твој близок или тебе, на ист или поинаков начин правиш еден вид ,,замена'', привремена и несигурна. И ти подоцна како резултат на твојата постапка, страдаш, бидејќи таа пропратена енергија не била канализирана правилно. Односно, изворот со којшто се посредува не е ,,чист'' туку е зол. И одиш пак и пак правиш грешка и така во недоглед само ради тоа што еднаш злото ти покажало убаво (лажно) лице.

  Сепак да бидеме реални, магија е магија! Ти силуваш нешто преку обредот кој го извршуваш.
  Нешто што не ти припаѓа во моментот а го ,,приморуваш'' да биде твое (вообичаено не земајќи ја цената в предвид кога станува за материјални нешта), и заборавајќи на данокот кој мора да го платиш порано или подоцна.
  Сите овие наведени работи се исклучително опасни, и скоро со сигурност може да тврдам дека НЕМА смртник на планетава ни Земја за кој може со сигурност да се каже дека поседува во себе исклучително исцелувачка моќ без ,,процесот на замена''. Тоа е можеби така бидејќи ние луѓето сами по себе сме грешни суштества.
  Додека, замената за она што сакаме да е наче, е најчесто тоа жртвено невино драгоцено ,,јагне'' односно личноста која најмногу ни значи, или вредноста која не прави среќни.
  Повеќето од нас во моменти на бесознание радо би го подале тоа незнаејќи, заслепени од амбициите, и нештото кое не сме го заработиле во моментот, а можеби ни било планирано за подоцна.
  Како и да е, од она што досега го имам читано, макар и лаички, проблемот околу магијата ме тера страшно да се сомневам! Во нејзиното дејствување, цели и намени.
  Патем, тука мора да се надоврзам дека дури и искусните вештери страдаат од различни немили искуства.

  Настрана од ова се мисли дека постојат и масонски ложи, и било какви други кои иницираат ред и дисциплина во рамките на наложеното, и користат голем дел од паганските ритуали.
  Со каква цел не ми е јасно, веројатно за моќ (мада темпларите тврдат дека чинат добротвор и не посакуваат финансиска, доминирачка моќ над популацијата, религиска и сл.). Можеби и дел од нив навистина ја кажуваат вистината, а можеби не.
  Но, мене тука сепак ми се отвара нова дилема, а тоа е - ако е сето ова вистина, тогаш за што ритуалот, бре? Зошто голем дел внимаваат на поставеноста на планетите во Соларниот систем?
  Што е со молењето, за каква цел? Као, чисто за воспевање на Великанот? (Кој и да е според нивните сознанија и убедувања).
  I don't think so. |(
  Али не би навлагала тука, отидов у сосем друг правец, а намерата не ми беше таа, мада пак не сум нешто страшно оддалечена од темата.

  Конкретно за магијата, сметам дека овде на Балканот е многу погрешно сфатена и како резултат на тоа има многу душевно и физичко страдање!
  Бидејќи луѓето од себе прават нешто што не се. Не умеат како да ја изведат, не може да се помират со фактот дека не се вонземски и супериорни..А дел од нив се претставуваат како вештери just for fun, пошо нели е кул, а уствари се обични аматери.
  Во суштина па и не верувам дека некој реално знае како, огромен дел само претпоставуваат, :!: немајќи длабок увид во нештото.
  А и некој да умее вистински, и во него би се сомневала и интуитивно, бидејќи станува збор за многу деликатна тема која според мое мислење треба само да се посматра, истражува, ама не и опипува!

  Да не заборавам да нагласам дека голем дел за кој пишував погоре се однесува на најниската моќ на магијата од ,,прв'' ред, користена само како за добиток на материјални нешта.
  Вториот би бил - оној ,,исцелувачкиот'' за кој исто така немаме увид како функционира и кој стои зад ,,лекувачите'' во моментот на извршувањето.
  Во трет ред би ја вметнала магијата (ритуалот) кој се прави за воспевање на Боговите, и благодарност за животот на Земјата. Овој го сметам како најмалку опасен, мада сепак постојат разни варијации преку кои се изведува, а не би тука да опишувам детално.
  Четвртиот - За воспоставување на контрола врз временските промени, луѓето.
  Овој поише ја влече хипотезата за Новиот Светски Поредок кој стапил веќе на сила, е во потенција, или воопшто не постои.
  Но, како и да е четвртиот ми е ипак too much, и не верувам дека смртник би можел да го изведува настрана од вежбите и праксите кои потекнуваат од древниот Исток, а корените му се и многу подалечни.
   
  На BubbleBum94 и okcenzi им се допаѓа ова.
 19. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.560
  Valerin многу реален пост кој убаво ме подзамисли и искрено добро ме исплаши.
  Јас имам пишувано во тема за гатање и баење и за тие исцелители кои ги викаш ти. Штом некој ти направил магија, твое е да си го побараш чарето, но едно е отчинување ( цркви, манастири, свети води) а друго е правење на некој.
  Со тоа одамна сум расчистила.
  Мене не ми е јасно како тоа некои магијата ја делат на нијанси пр:
  Ти си заљубена во некој и му правиш магија тој да те сака ( тоа е бела магија), но тој тебе не ти бил суден, туку бил за некоја друга и тогаш почнува маката, која ти ја плаќаш поради тоа што го имаш тој што си посакала до тебе. А тоа може да е преку раѓање на болно дете, инвалидитет, сиромаштија, неверство итн. Што значи за мене нема магијата нијанси. Се што не е од Бога е зло. Тоа сакав да прашам односно да кажам.


  Амин Амин цел живот да си здрава
  Исто и јас го имам поминато но со главата и мене некој вака ми помогна со молитва, поточно ме прати во св. Јован Бигорски и ми кажа што и како да однесам и да се помолам. Се што имаше беше босилек, водичка и икона.
  Муабетот не ми е за отчинувањето на магија тоа ептен добро го знам и неможе никој да ме разубеди, дека има чисти луќе кои може да ти помогнат. Искрено кога читам за правење магии и некакви си ритуали страшно се нервирам ( зошто сум пострадала од нив) и се молам за трпение. Пред некое време прочитав девојка на форумов која се пофали дека знае бела магија и почна да ми станува лошо. Ајде многу отидов од тема.
   
 20. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275
  Нема зошто да те плаши се додека стоиш мирно настрана, како набљудувач и не се инволвираш во мрачноста.
  Нормално, ако имаш желба и да помогнеш некому, односно да го пренасочиш неговиот пат со тоа што ќе му укажеш зошто не е добро да се посетуваат бајачи и гатачи, па со тоа и ќе успееш да го одвратиш во намерата да биде уште еден учесник во злото, (еден од многуте на листата).

  Имено, можеби ќе те чуди ама јас дури се сомневам и во црквите и манастирите!
  Значи да не се сфатиме погрешно, далеку од тоа дека мене ми е целта и нив да ги претставам како зли! Тоа никако!
  Само некако ми е тешко да верувам дека тоа место каде е изградена таа црква или манастир под дифолт мора да се свети. Само поради фактот што се врамени икони, не значи дека поседуваат контра моќ против секаквите чуда кои можеби ни ја крепат Земјата.
  Јас верувам дека ако Бог постои, тој е насекаде и во секого. Ова и претходно го имам наведено во еден мој пост ама еве пак го потенцирам.
  Што значи не постојат Божји храмови или како ги нарекуваат луѓето - домови.
  Домот за Бог се Земјата и Небесата, а можеби и целиот универзум онаков каков што ние не можеме да го видиме, и многу повеќе од ова. Тој главен двигател на стварите верувам дека е и многу умен.
  А црквите сами по себе се материјални, а Бог не го интересира она што може да се опипа (иконите, исцртаните ѕидови, крстовите, и креветите во кои луѓето преноќуваат), и сигурно нема посебно внимание да ни обрати доколку сме една ноќ таму, а во секојдневниот живот сме грешни и без покајание.
  Воедно, тоа е сепак мое видување на работите. Инаку, Бог јас го замислувам како еден мошне сложен систем кој ние луѓето не го разбираме во потполност. Па, затоа и мислиме дека функционира на начин на којшто ние го имаме замислено. Во стил као, ако сме добри ќе одиме во рајот, ако не душата или ќе ни талка по Земјата или ќе биде измачена во пеколот.
  Можеби самиот Бог располага со сосем поинакви критериуми, нивоа на достигнување, па дури и ни дава знаци кои ние помалку или повеќе можеме или не можеме да ги разбереме. Понекогаш истите може да ги симплифицира, некогаш остава на нашата остроумност и добра волја. Ова не мора да е така, само претпоставка е.
  Инаку, ова може да се изведат мал милион хипотези, и така да тераме до недолгед. Иако ниту една не мора да е веродостојна, и да можеме во неа да бидеме сто проценти сигурни.
  Како ни во постоењето на Бог. :| За жал, реалноста е таа и секој од нас верувам, дури и скептиците низ текот на животот ќе се соочат со периоди на искушение (без разлика дали искушението е Божјо или произлегува како резултат на коинцидентните збиднувања) каде ќе се запраша околу неговите дела манифестации, и постоење воопшто.
  Дали постои или не, никогаш нема да дознаеме, или ако дознаеме тоа нема да биде во рамките на овој материјален свет и овде.
  Сепак, многу утаени учења постојат, многу вистини кои се кријат зад човека. Сеуште не можам да ја разберам вистинската причина зошто сето тоа е толку обвиткано, или па само е резултат на погрешни информации кои се рашириле меѓу нас како заблуди.
  Бидејќи ние луѓето сме склони да не перципираме точно, и да ги обработуваме информациите во целина, па можеби оттука настанало тоа недоразбирање околу сфаќањето на самата религија, или фактот дека нашата планета не била никогаш матична, туку на неа векови наназад пред нашата ера се населувале многу нови цивилизации.
  Еве Daylight на пример, како припадник на групата ''Универзален живот'' има до некаде фино излагање околу Бог, и убав не заматен концепт (според мене) кон поимот за религијата и нејзиниот опис и упражнавање. Во многу наврати се согласувам со него, освен за пророчицата Габриеле, бидејќи во пророци не верувам ни под разно бидејќи веќе потенцирав дека Бог верувам дека сите би не пратил како гласници со големо знаење и моќ за креаторство со цел. Тој ако постои, не вервам дека е лицемерен па некои од нас да им овозможи повеќе со тоа што ќе ги надари, а другите да ги остави во бунило. Или да прави натпревар на нивоа. За него сме сите еднакви и затоа сметам дека не би ни го одземал правото да ја знаеме вистината сите без исклучоци.