1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wicker Park [2004]

Дискусија во 'Филмови' започната од sesilija, 14 јануари 2011.

 1. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  [​IMG]

  Прекрасен филм со Џош Хартнет и Дајан Кругер кој никогаш нема да ми стане досаден.

  Романтичен но во исто време загонетен, филм кој цело време ќе ве шета низ лавиринт од настани и на крај ќе останете вакви :o .
  Во секој случај еден нетипичен филм за една искрена љубов кој вреди да се погледне.

  Не сакам повеќе да коментирам за него, ќе коментираме кога ќе го гледате повеќето што го немате до сега гледано, а останатите пишувајте мислења во споилер ;)
   
  На inna89, ElleS, tallyweijl и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Има некои филмови, кои едноставно те оставаат без здив. Викер Парк е секако еден од нив. Интересен од првата сцена па се до последната, без ниту една непотребна сцена.

  Најмногу од се што ми се допадна во овај филм - секако освен одличната приказна е музиката. Филмов поседува извонредни саундтракови кои само ги прават сцените уште потопли и попријатни за гледање.

  Овдека, акцентот се става секако на љубомората и сиот пустош што таа може да го направи. Љубовта секако е најзагрозена од страна на еритромани, луѓе кои мислат дека целиот свет е вљубен во нив. Заради една таква помисла, спремни се да играат со било какви средства само за да стигнат до одредена цел. Лажење, измами се само дел од арсеналот кој ги поседува споредната глумица(морам вака не се сеќавам на имињата).

  После сите сплетки и лаги, после сите перипетии кои ги направи споредната глумица и успеа да ги раздели главните глумци, имаме доказ дека судбината не можеш никогаш да ја надиграш, и дека ниеден план не е толку добар, за нешто да не може да тргне по надолна линија.

  И да, If two people are meant to be together, eventually they will find their way back.

  Секако финишот немаше да биде финиш без
  http://www.youtube.com/watch?v=GemKqzILV4w&ob=av2el


  Сесилија, фала што ме потсети на филмов, и ми врати многу убави спомени :)
   
  На 1209 и sesilija им се допаѓа ова.
 3. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
 4. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  836
  Моментално го гледам на телевизија ах која среќлија сум, не мора да го спуштам :)
   
 5. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  836
  Го гледав филмот уште вчера но неможев да пишам рецензија.
  Не ми беше којзнае што филмов.
  Мислев дека ќе биде повеќе романтичен.
  Глумата пааа солидна, а и тука глуми Џош, мојот убавец.
  Филмов ми беше како недовршен, не ми се допадна крајот.

  Дали треба да се спои мислењето со она што го имам напишано горе и ако треба како да го направам тоа?
   
 6. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  103.107
  Пол:
  Женски
  фала фала фала што ме потсети на овој филм. ГО ОБОЖАВАМ!!!
   
 7. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Мене овој филм ми е преубав, немам зборови, можам 100 пати да го гледам и нема да ми биде здодевен. Ми се допаѓа содржината, глумците, музиката, се ;)
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Кај ли ми биле мене очите што не сум ја забележала темава?! :tmi:

  Wicker Park, ах каков филм! Американска верзија на францускиот оригинал L'appartement на Gilles Mimouni, со Vincent Cassel, Romane Bohringer и Monica Belucci во главните улоги. Патем го препорачувам и оригиналот за оние кои не го виделе ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=GwapQhrZ-D0
  Како типична жена ќе кажам најискрено дека не можам да се решам дали повеќе сакам да го манијачам Џош или Винсент :wasntme:

  Прекрасно изработен филм, одлична приказна, концепција и заплет. Балерина и фотограф :wasntme: Џош и Дајан. И една луда жена. Чикаго. И прекрасен саундтрак. Stereophonics на самиот почеток, Coldplay на самиот крај.
  Треба ли повеќе да кажувам?! Едноставно еден од моите омилени филмови, кој колку пати и да го гледам, никогаш нема да ми стане здодевен. Го препорачувам од се срце за сите љубители на необично романтични филмови, кои сепак не се глупави, ниту патетични а уште помалку без поента! Токму напротив! И секако им го препорачувам на сите обожавателки на Џош :P

  Патем од кога го видов филмот сеуште сонувам за црни салонки со црвен ѓон :D Глупав детал, знам, ама сериозна сум :)
  Ах да и сонувам како Џош ми е маж. Ама тоа на друга тема :)
   
  На 1209, Krisi, bravegirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Jaс сум вљубена во филмов, на листата на омилени ми е, романтика, сплетки, кавги, љубов, секс... се на купче.
  До последна секунда не сваќав што се случува, кој е кој, те остава без здив од прва до последна минутка.
  А па последната сцена на аеродромот во позадина Колдпелј се слушаат .... се убив плачејки :lol:
  Баш ќе го гледам деновиве по 3-4 пат :$
   
 10. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Што да кажам после ова........ Потполно се согласувам. Филмот е интригантен, со добар эаплет, одлична прикаэна, уште поубава муэика, сцената со муэиката на Coldplay ми е совршенство :)
   
 11. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Прекрасен филм!!!Го имам гледано неколку пати и мислам дека можам 100 пати да го гледам и да не ми стане досаден,воодушевена сум од филмов,прекрасна приказна,прекрасна музика,предобар заплет едноставно интересен до последната минута не ти дава ни да трепнеш :)
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Како обожавателка на Џош ептен сум пристрасна кон филмов, за кој патем немам зборови (какво клише :D ), кој кога го гледам не дишам, просто тонам во филмов и ја голтам секоја сцена.
  [​IMG][​IMG]Ах... :inlove:
   
 13. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  210
  Прекрасен филм, вреди да се гледа, и воопшто непредвидлив филм, тоа се бара :rock:
   
 14. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.868
  Допаѓања:
  38.714
  Пол:
  Женски
  Пирамида фала што ме извести дека има цела тема за филмот, но што да коментирам кога ти си кажала се она што треба да се каже за овој филм.Ќе додадам дека Кругер ми е прекрасна, нежна и со посебна убавина и со Џош ми се пар од соништата.Ми се чини од филмот почнав да верувам дека љубовта на прв поглед опстанува.Донекаде ме фаќаше жал за Алекс и таа тоа го правеше од љубов, но нејзиното стана опсесија и кога веќе виде дека тие се сакаат требаше да се тргне настрана, ама пуста љубов.Сепак ми се допадна што на крај сепак благодарение на неа Лиса не замина.Последната сцена беше :x Си пуштив некоја солза а и саундтракот ме погоди, прекрасна песна.Тоа е се.Филмот стварно вреди да се погледне, носи многу поуки во него.Одличен е :clap: :bow:
   
 15. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Само што го догледав.. многу убав филм. Пуста луда љубов што ти прави. Ми се допаѓа што филмот е реален. Глумците се супер, музиката исто.

  http://www.youtube.com/watch?v=WYgBoJRi9uk
   
 16. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Cамо што го изгледав филмов,едно ке кажам кој не го гледал,веднаш да оди да го гледа :o
  Mногу интересна приказна има,значи нема да трепнете додека го гледате,прво мислев дека е онака досадна љубовна приказна,но сум згрешила ]:)

  Aуф како се нервирав кога го врткаше онаа Aлех,ми доагаше да влезам во екран и да ја задавам,не не да и ја избричам косата :smirk:

  A Josh бре како убаво глуми,многу е личен бре,многу го љубам ^_^
  10ka има филмов од мене :geek:
   
  На inna89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Јас се заљубив во филмот :inlove: .

  Го гледав за првпат пред некоја недела и си велам абе ајде, пак да го гледам. Дефинитивно не е филм за само едно гледање :) . Обично оние типични романси со типичен среќен крај ми се некако лигави и нереални ама овој :x дефинитивно мој тип на филм, со романса и трилер елементи. Ми се допаѓа што некако до самиот крај те држи во неизвесност и не си сигурен што се случило, што се случува. Работите полека се разјаснуваат, со течењето на филмот.

  Главните глумци прекрасни во секоја смисла на зборот. Џош ми е многу убав и шармантен а Дајан Кругер ми е исто актерка со посебна убавина и ми се допаѓа да ја гледам во било кој филм. Онаа другата актерка глумеше крајно иритантен лик, иако јас немам некоја антипатија спрема негативците ама оваа стварно ми беше многу одвратна и сите сплетки кои ги направи :x .
  Сепак заврши среќно и таа сцена ми е можеби една од најубавите од сите филмови кои ги имам изгледано :) .

  http://www.youtube.com/watch?v=zLQWTKeKk-k
   
 18. smurfettee

  smurfettee Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Имам гледано треилер,ми се допадна,планирам да го гледам.. По коментарите добро филмче е..
   
 19. ivanablazheska

  ivanablazheska Активен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Go gledav i pak ke go gledam super eee
   
 20. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  571
  Допаѓања:
  539
  Пол:
  Женски
  Филмов е прекрасен ! Чиста 10ка ! Предобра глума,приказна,музика,и се вклопено е супер!