1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

WINALITE влошки

Дискусија во 'Тело' започната од TeaB, 3 ноември 2011.

  1. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Девојки незнам колку од вас слушнале за виналајт влошките, ама јас пред некое време бев на една презентација и таму објаснуваа ова она, се добро ама од тогаш сосем ми се смени мислењето за сите други влошки што ги користиме без разлика дали се за цилус или секојдневни, затоа што се негативно кажаа за нив и покажуваа со примери, споредуваа, мн работи правеа. Дали некој знае нешто за овие влошки да ми каже?
     
  2. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.018
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат слушам,ќе можеш ли поубаво да објасниш какви се,што е разликата помеѓу нив и обичните влошки,ако најдеш и слика стави,каде се набавуваат.Да не воведеш малку,зашто ја на пр. немам никаква представи какви се и поради што се подобри. :)
     
    На awee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Значи јас како што разбрав од презентацијата овие е нови на пазарот малкумина знаат за нив можеби затоа не ти се познати ама еве ке ставам слики и можеби ке ти стане појасно.
    http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 144&type=1
     
    На tinkerbelll му/ѝ се допаѓа ова.
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.159
    Некои нови, па сега сакаат да им направат реклама, ама од тоа што го прочитав на ФБ не ме убедија да ги купам, не гледам дека се нешто подoбри за разлика од тие што ги корситам, влошка си е влошка :)
     
  5. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Па добро јас сакав само мислење зашто бев во забуна, ама и цените малку се поголеми.
     
  6. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Jaс читав за нив на нивната страна и интересно има 2 страни кој е вистински увозник не знам
    http://winalite.com.mk/
    http://www.winalitemacedonia.com
    А мајка ми купи и дневни и нормални влошки за време на менструација и пробав и од двете, пфф влошка ко влошка никаква разлика не приметив. А мајка ко мајка дала 200 ли колку денар за да види да не има некакво дејство и помалку не боли стомакот при добивање. Како да не.

    Јас ги викам влошка со жички :lol:
    Ова е трчи лажи со "одлична" цена.
    [​IMG]
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Влошкиве мислам дека станаа многу популарни во странство, кај нас не сум ги сретнала, додуше не сум ги ни барала :D
    Додека не пробам, не судам.Јас и така сум најчесто со тампони, а секојдневни не користам, ама ме заинтересираа овие, па еве за следно добивање ќе си набавам, ако ги најдам :)
     
  8. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Не знам кои од овие сајтови е нивен, сакав да ги пробам ама сега некако се предомсилив.
    Имам позната што работи со овие преку неа бев на презентација, ама што знам, ако ти е добро со тампони продолжи си, зашто летото и јас користев тампони и навистина добра работа се :)
     
  9. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    И јас бев на презентација за вакви влошки и се думам да купам, да ги пробам. Една колешка на работа многу ги фалеше, откако почнала да ги користи, по 2-3 месеци отишла на гинеколог и и рекле дека резултатите и биле стакло :^)
    И други знам се фалат, па се мислев и ја да ги рпобам.
    А инаку првиот месец требало да се користат повеќе и од тие секојдневните, скоро цел месец да ги носиш, па после доволно било само по 1-2 пред и после менструација :^)
    Инаку колку што објаснуваа на презентацијата, ги делеа слој по слој влошките, една обична и од овие, и тие обичните наводно биле составени од некои канцерогени материи, како на пр некаков индустриски лепак, најлони, а овиа влошки содржеле само природни, материјали, плус тоа анјонската лента.
    Колку е вистина појма немам :?:
     
  10. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Е истото и јас го слушнав и јас се мислам навистина не знам...
     
  11. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Јас планирам да ги купам, да ги пробам, па ќе ви кажам што ќе бидне, дали ќе осетам некој разлика, на подобро или на полошо :)
     
  12. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.068
    Допаѓања:
    72.394
    Пол:
    Женски
    Jaс знам дека помагаат за хемороиди и за кандида. Поради анјоните. Ги користат и машки и женски. Дека помагаат помагаат, ама чим немам проблем со обичниве, за 4 - 5 дена мензис, добри ми се и тие!
     
  13. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    436
    Ај да ве просветлам....НЕ се обични влошки и не можите да се убедите дека е така се додека не присуствувате на презентација! РАзликата помеќу Always(или било кои други) и овие е небо и земја.
    Влошките се направени од 100% природни материјали. Ги произведува многу богат јапонец на кој мајката му починала од рак на матката. Инспириран од тоа решава да вложи и да плати на најдобрите научници за да измислат нешто што би и помогнало на жената. Односно влошкиве спречуваат секакви бактериски болести на вагиналниот дел.
    Помагаат за нередовни и болни менструации,а тие анјонските траки можат да се сврзат во вода и ги поврзуваат ...... (не ми текнува на точниот збор) СЛОБОДНИТЕ МОЛЕКУЛИ во организмот,оние што го покачуваат притисокот.
    За повеќе информации слободно пишете!!
     
  14. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    А каде се продаваат, ги има по маркети или треба да се купат преку дистрибутери :wasntme: ?
     
  15. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Значи ете има некој што бил на презентацијата и да тоа што го пишала Squirrel и јас истото го слушнав ама неможам да бидам сигурна додека не пробам, затоа барав некој да ми каже лично искуство. Една презентација некако не ме убедува. Иначе се купуваат преку дистрибутери само.
     
  16. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.819
    Прогуглајте малку, ќе видите дека врска нема работава. Не е првпат да се прави реклама на овој начин на сајтов, имаше ист ваков обид пред некој месец :P . Тогаш се заинтересирав, прочепкав и најдов аргументирани изјави од лекари дека ова што го тврдат производителите на влошкиве (колку што памтам, некоја кинеска фирма) буквално нема никаква научна и никаква аргументирана основа.
    Еве некои наоди од стручни лица, лекари и сл.
    ќе ги дадам во оригинал
    Anion strips in sanitary napkins? Just another far-fetched marketing gimmick. The pseudoscientific claims on that website are ludicrous.
    тврдење: In certain types of environment (such as the mountainous area), the inhabitants are free from troubles of inflammation and generally live longer. This is obviously related to the fact that the air there contains abundant anions.
    одг од лекар: No they aren’t; no they don’t; and no it isn’t related, obviously or otherwise
    тврдење: Almost all types of female genital inflammation are caused by anaerobic bacteria.”
    одг од лекар: Oh really? What about yeast, Trichomonas, herpes, dermatitis…?
    тврдење: The anionic tape in ‘Love Moon’ sanitary napkin emits high density of anions, it also produces abundant ionized oxygen to fundamentally change the anaerobic environment.
    одговор: Even if that were true on the sanitary pad, you wouldn’t expect it to affect anaerobes inside the vagina.
    тврдење: Other sanitary napkins supposedly facilitate the growth of “trichomonad bacteria that can destroy sperms in the vagina to cause infertility.”
    одговор: Umm…trichomonads aren’t bacteria; they’re protozoans. They don’t destroy sperm although they may reduce sperm motility.
    тврдење: Winalite includes a patented vaginitis self-test card.
    одговор: If they can diagnose vaginitis that way, medical science would love to know about it.
    Other websites claim this product can reduce fatigue, improve immunity, improve blood flow, and repair the womb. All the claims are pure fantasy; the product hasn’t even been tested.
    There is usually a grain of truth behind claims like these: tampons do increase the risk of toxic shock syndrome (TSS) although sanitary pads don’t. If Winalite can prove these anion strips improve health, I’ll eat one. :rofl:
    Harriet Hall, MD
    The SkepDoc
     
  17. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Значи јас не правам реклама ако тоа го мислиш не сум ни дистрибутер само сакав да се инофрмирам подобро.
     
  18. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    776
    Скептична сум во врска со влошкиве... премногу добро за да биде вистинито |(
     
  19. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.188
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам за нив и мислам дека немаат апсолутно никаква врска, не ми изгледаат за сигурни, други користам, но дека е така како што овие се рекламираат на пазарот не ми е за верување, нема никаква логика.
     
  20. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски

    Squirrel влошките да не се чудотворни? Како мислиш дека помагаат за нередовни менструации? Ти имаше нередовна па ти се среди или како? Мене некако тоа не ми изгледа како вистина. Па бидејќи ти имаш повеќе информации ќе те замолам да ми објасниш. А исто и за болката некако ми е чудно дека нешто вакво може да помогне.