1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wizzair

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Goldeneye, 11 јануари 2013.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    За други измени како име, презиме и слично пишува може до три часа пред летот да се сменат. Да се јавиш во кал центарот.
    Ама кога внесуваш дали е дете до 2 години или 2-14 бара и датум на раѓање да се внесе, значи тој некојот внел погрешна година на раѓање и покрај погрешна возраст на детето?
     
    На buba4e89 и Neda997 им се допаѓа ова.
  2. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.964
    Допаѓања:
    17.340
    Пол:
    Женски
    Da, namesto dete od 2 do 14 godini , toj sto ja vadil kartata napravil za vozrasen covek.
    Se javiv vo kal centarot, mi pomognaa:)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. -Zara-

    -Zara- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво. Купивме карти преку Виз, за месец дена од сега, ама за жал ќе мора да ги откажеме. Дали некој има искуство до откажување на карти?
     
  4. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Ако имате доплатено за флекс, без проблем може да ги откажете летовите и средствата ќе легнат на wizz-сметка на акаунтот од кој е направена резервацијата, па после може да ги искористите во рок од 90 дена за да букирате нови летови до било каде.

    Ако немате доплатено за флекс, за откажување се плаќа 60 евра по човек, по лет (значи 60 евра по човек ако се за еден правец, 120 евра по човек, ако се повратни). Значи ако летовите се поевтини од тоа, повеќе ви се исплати едноставно да не се појавите на летот, отколку да откажувате.
     
  5. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Пријатели ме замолија да им купам карти од Виз Ер. Едното дете во декември ќе полни 15 години, а јас не можам никако да ја вметнам годината на раѓање. Дава само од 2007 па наваму, 2006 не. Ама па не сите деца родени во 2006 напуниле 15 години. Или да го вметнам како возрасен човек?
     
  6. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.164
    Допаѓања:
    37.888
    Пол:
    Машки
    2-14 се смета за дете во Виз, 15 е веќе во возрасни :)
     
  7. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Се снајдов, фала многу :)
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    На кој број можам да ги исконтактирам за да прашам со каков тест да патувам Германија, дали мора пцр или и со брз антиген се поминува?
    Фала однапред.:D
     
  9. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    Screenshot_20210704_192928.jpg
     
    На Ana-Marija24 и christinnn им се допаѓа ова.
  10. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Машки
    Дали некој знае дали може да се патува на Малта летово?
     
  11. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Ќе патувам во Германија , како треба за багаж резервирав повратна со 10кг багаж.
    Што смеам да носам во куферот?
    И за тест брз антигенски 100% сигурно е на аеродром дека тестираат?
     
  12. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    Зависи каков багаж имаш резервирано. Имаш пријавено торба од 10кг или имаш виз приорити (торба/мал куфер до 10кг за во кабината на авионот).
    Ако е за во кабината на авинот можеш да носиш се освен течности не повеке од 100мл и храна не. Ако имаш пријавена торба/куфер до 10кг тогаш можеш повеке течности/храна/предмети да носиш, никој не ти проверува таму.
    За тест на аеродром 100% тестираат, вчера баш патуваше моја пријателка, немало гужва воопшто и резултатите ги добила за 15 мин.
     
  13. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Резервиран е куфер до 10кг, а смеам да носам чанта со себе? Куферот иде на друго место знам дека не е со мене , и ме фаќа страв да не направат проблем некаков, од дома ќе го измерам и дали мора на куферот да има мое име презиме нешто, или ти даваат идентификациски привезок во аеродромот?
     
  14. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    @christinnn @lilly57 мајка ми и сестра ми сабајлево отидоа за Германија со брз антигенски, направен на аеродром и го платиа 1500 денара.

    @FreeToGo во Малта моментално има двонеделен карантин. Мој другар си дојде и кога отиде пак мораше да седе карантин.

    @lilly57 сестра ми без проблем си носеше и мала ташничка за пасош, новчаник. И можеш сама да си ставиш некој приврзок ние така направивме.
     
    На FreeToGo, christinnn и buba4e89 им се допаѓа ова.
  15. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Ако е чекиран куферот, го оставаш при пријавување и на крај сама си го земаш од кружна лента. Ако е некоја уникатна боја или дезен, ќе го препознаеш лесно, ама за секој случај јас оставам име презиме и тел. број, за ако дојде до било каква забуна да може да ме најдат (никогаш досега не се случило нипто такво).
    Ако немаш виз приорити, горе смееш да носиш само чанта, ранец, или торба за лаптоп (само едно парче).
     
  16. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    Секој патник смее да носи една торба со димензии 40×30×20 бесплатно, треба да ја нодиш со тебе и да ја ставиш под седиштето што ке седиш.
    А за куферот што го имаш чекирано кога ке го оставиш при чек ин ке ти стават налепница на него, но по твоја желба можеш да си го потпишеш/бележиш за секој случај.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Можеш, доколку седиш 14 дена во Европа па од таму да леташ за Малта.
    Те молам немој да шириш дезинформации за Малта, двонеделен карантин има само затоа што не сте седеле 14 дена во Европа и не сте вакцинирани( Сертификат издаден од властите на Малта), доколку сте вакцинирани и поседувате валидна малтешка лична карта тогаш карантин нема.
     
    На GoldLeo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Значи туристи што не се вакцинирани треба да седат карантин. Другар ми не беше вакциниран а малтешка лична карта има бидејќи веќе 3 години седи и работи таму.
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Значи немој да шириш дезинформации за кои не знаеш. Другар ти добил карантин,но тој не е турист.
    Ги знам сите работи околу тоа.
     
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Дали може некој на провери дали на компјутер ќе го отвори сајтот wizzair.com