1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wizzair

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Goldeneye, 11 јануари 2013.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не знам од каде да почнам со прашањава, се надевам некој ќе знае да ми каже... :worried:
    Значи вака - купивме денес три ракотворби од Агенс од Рамстор, како подарок за пријатели што живеат во Минхен. Ќе ставам слика во спојлер за да знаете за што зборувам
    [​IMG]

    Е сега, знам дека мораме да ги пријавиме на аеродром. Баш кога ги купивме, ни посочија дека имаме сертификат за во случај да ги носиме во странство, бидејќи сепак се сметаат за доста вредни и се прилично скапи.
    Ме интересира дали знае некој како оди со царината? Да не ни лупнат висока царина или не дај Боже да помислат дека ќе ги препродаваме, па да ни ги земат :worried:
    Можам ли да барам повраток на ддв?
     
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Значи откако ќе си ја купите картата од нет, не заборавајте да ја ЧЕКИРАТЕ! Зошто ако не ќе си платите плус 30 евра за чекирање на аеродром. А паметните не го ни имаат нагласено тоа, мене другарка ми кажа инаку ќе се сликав за 2 недели.
    Откако ќе ја купите картата одете горе на ПРИЈАВУВАЊЕ и после тоа следете чекор по чекор, ќе треба дата на раѓање, број на пасош и траење на пасош да се напише.
    Па го добиваш документот во пдф и си го принташ и го носиш со тебе на аеродром.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Можеш дозволено е ,а секако те проверуваат и тебе и багажот(на скенер) гледај течности да не носиш бидејки ке ти ги земат (вода,парфеми,креми...)а ако нешто што изгледа ,,сомнително,,на скенер ке треба да отвориш за детален претрес и обавезно (лап топ , таблет ... )извадете ги посебно , не треба да ви бидат внатре во багажот( ке ви кажат секако коа ке поминувата низ скенерот) ;)
     
  4. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Видов нешто на вести за Wizzair имаше цени, меѓу кои и Лондон за 29 евра.. Знаете ли нешто околу тоа? Неможам да најдам на нивната страна никаде
     
    На Femmince му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене со импресии од патувањето со Визер :)

    Прво, многу ми беше комплицирана постапката за купување карти, бидејќи сите трошоци се расцепкани. Има многу финти, што ако не ги знаеш и ако некој не те упати во целата работа, може да ти испаднат многу дополнителни плаќања на аеродром. Јас постојано се распрашував што како, па за среќа се помина во најдобар ред. Имавме многу голем проблем со купувањето на картите, не можевме да платиме со картичка, па моравме во банка и тоа строго во централната Комерцијална.

    Картите не ни испаднаа којзнае колку ефтини, ги купивме 3 недели пред поаѓање за правец Скопје-Меминген-Скопје, и плативме околу 500 евра за сите четворица. Земавме еден багаж, бидејќи ни беше сосема доволно, а секој од нас си носеше мала кабинска торба. Се изненадивме затоа што никој ништо не ни проверуваше (дури ни осигурување не ни побараа), веројатно затоа што видоа дека прв пат одиме во Германија, башка фамилијарно на една недела. Имаше други патници што им ги отвараа куферите.
    За враќање ни беше страв дека куферов наш ќе ја надмине дозволената тежина (од 32 kg), затоа што нели не можеме дома да си се вратиме без кригли за пиво, башка многу облека имавме. Одиме на аеродром, го става татко ми куферот и гледаме ва вагата - рамно 32.00 :lol:

    Летот е краток, трае околу час и 40 минути, така што немавме потреба од храна и вода во авионот. На враќање имаше многу силен ветар, па кога почнавме да слетуваме авионот почна да се ниша лево десно, ама одлично слетавме, па на крај сите му дадоа аплауз на пилотот :)

    Сума сумарум - пак би летала со Визер, може да се начекаат ефтини билети ако резервираш на време.
     
  6. Femmince

    Femmince Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    8
    повели :)
    http://wizzair.com/mk-MK/Search
     
  7. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Ќе патувам за некоја недела со wizzair, ама нема да доплаќам за багаж, само со рачен багаж. Е сега имам прашања. Што не смеам да носам?
    Пудра за лице, шминки ова она смеам или? :?:
     
  8. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    се што е течно значи во течна состојба ке ти вратат
     
  9. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Течност може да се носи, со тоа што едно парче треба да има максимум 100ml и да е ставено во кеса 20x20. Ние на враќање во торбицата на татко ми ја ставивме течноста за леќи, затоа што во чекираниот куфер не ни собираше се. Кога на аеродром ја видоа на рентген, му ја отворија торбицата, татко ми им покажа што е течноста и го пуштија. Не ни беше ставена во кеса, ама не му направија проблем.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    мене шампон за коса ми вратија
     
  11. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Најверојатно имало во него повеќе од 100ml, затоа :)
     
  12. Evdoxia

    Evdoxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам доколку знаете да ме информирате...бидејќи досега немам летано со авион па не ми се познати тие некои процедури. :)
    Значи вака...кажете што треба да додадам (колкава сума) на цената која што ми е дадена за правец.
    Пример ако цената е 3000 денари во правец мене уште кои дополнителни трошоци ми следуваат за во двата правци...отприлика колку да знам колку ќе ме чини авионската повратна карта за да го напрам есапот дома :)
     
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Како песната. За Рајанер е, ама и Визер и Изиџет не се покусо од нив.

    Fascinating Aida - Cheap Flights

    We received an invitation in the post one Monday morn' To attend our cousin's wedding in the town where we were born The do was back in Kerry; so wishing to be frugal We trawled the 'net to find some decent travel deals on Google

    Cheap flights, cheap flights, cheap as they can be, Bedad we found an airline selling flights for 50p. (Diddly aiden daidin daidin dai)

    Well we clicked on to the website and were mightily surprised, To find the actual cost wasn't quite as advertised, We'd forgotten airport taxes, had also to be billed, But a bargain is a bargain and begorrah we were thrilled.

    Cheap flights, cheap flights, Stanstead to Tralee, It isn't every airline offers flights for 50p, (Diddly aiden daidin daidin dai (x3))

    After studying the website we decided it was best, To pay priority boarding so that we'd sit three abreast, (Three abreast, that's the best) And of course we'd all have luggage, so that's an extra cost, And then we paid insurance in case our cases might get lost.

    Our cheap flights, cheap flights, it's obvious to see, There must be extra charges when the flights are 50p, (Minya, minya, minya, key change)

    At last the flight was booked, with all of the additions, We'd read the reams of smallprint, of terms and conditions; And then picked up the charge for using VISA which was drastic, 'Cause how the feck are you supposed to pay if not by fecking plastic?

    Cheap flights, cheap flights, we paid the fecking fee, Because by now we were committed to the flights for 50p, (Diddly aiden daidin daidin dai (x2)) (Someone's being diddled and it's us, so it is)

    (*Ochone, ochone, aah . . . ) Now I don't know if you've tried locating Stanstead on a map, But checking in at 5am is a fecking load of crap, It's a banjax if you try to catch a train or underground, So a taxi to the arse in the world was more than 100 pound,

    Cheap flights, cheap flights, we should have gone by sea, There's no such fecking thing as a fecking flight for 50p, (Feckity feckity feckity feckity feck, feck, feck (x2))

    Then at last we reached the airport where we had to pay a fine, The fecking feckers charged us 'cause we hadn't checked in online, And finally aboard the flight there's an extra class of tax, 'Cause the fecking fecking feckers fecking charge to use the jacks,

    Cheap flights, cheap flights, I think you must agree, That only fecking gobshites think there's flights for 50p, (Feck, shite, feck, shite, feck, shite, arse) (Feck, shite, shite, feck, feck, shite, arse)

    Sad verse Well finally we landed and tried to shuffle up the aisle But the steward sent us down to the back with never a hint of a smile And as we heard his annoucement our hearts gave a terrible thump If you haven't prepaid to use the steps you'll have to feckin jump

    Cheap flights, cheap flights you're harking on to me you're an eejit (idiot) if you think a fecking flight is 50p FECK
     
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Регистрирај на сајтот на Wizzair, штиклирај ги летовите за одење и враќање, и од десна страна ќе ти пишува колку точно треба да платиш. Има и некои административни трошоци како задолжителни, а ако на пример сакаш повеќе простор пред седиштето, резервирано седиште, предност при влегување во авион и слично - трошоците ќе ти бидат поголеми. Сето тоа ти се пресметува од десна страна и ќе ја знаеш точната сума.

    Еве како ќе изгледа сето тоа :)


    Додатните трошоци следуваат после, откако ќе кликнеш на Продолжи.
     

    Прикачени фајлови:

    • wizzair.jpg
      wizzair.jpg
      Големина на фајлот:
      186,7 KB
      Прегледи:
      492
    На Evdoxia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Evdoxia

    Evdoxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    МНОГУ ти Благодарам. :* :)
     
  16. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    Летам утре со Wizz air, за прв пат. Имам една торба за преку рамо, тоа кабински багаж и еден куфер. А брат ми ќе има со него ранец и лаптоп. Загрижена сум по малку се секирам затоа што мајка ми ми порача многу лекарства. Апови, сирупи, капки за нос, заб итн итн. и Сеа не знам што да правам. Кај треба да ги ставам, што да му правам? Да кријам? или пак не? Не знам ништо не ми е јасно. Може некој да се потруди да ме посоветува?
     
  17. ramosito

    ramosito Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Бидејќи прв пат ќе патувам со авион во ноември од софија до мадрид имам едно прашање околу патничкото осигурување - дали е задолжително и дали е добро да се купи за престој од неколку дена ?
     
  18. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Колку што ми е познато, осигурувањето не е задолжително, но е пожелно да го имаш доколку таму (во земјата во која одиш) ти го побарат од било која причина :)
     
  19. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ние извадивме за сите четворица осигурување (дури и багажот го осигуравме), ама никаде не ни го побараа. Сепак, не е лошо да извадиш. Нема да те чини многу скапо, а ќе ти биде мирна главата :)
     
  20. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Мене лично, не ми смета што се авионите малецки и седиштата неудобни. И така летовите не траат повеќе од саат ипол-два. Ако знаеш кога да резервираш, можеш да си најдеш карти за неверојатни 600 денари во еден правец (повеќе трошам овде за такси). Триковите со куферите ги научив - или ќе си земеш некоја торбица со три парталчиња и ќе ја испоизвиткаш за да ја собере во таа малата кутија (што е доволно ако одиш помалку од една недела) или ќе си платиш 20 евра и ќе си бидеш раат. Картичката ја имам и многу се исплати (заштедив повеќе од 10000 ден.). Нема кај не бев.

    Во секој случај, можеш да поминеш за неверојатни 1200 денари (повратна до Венеција или Милано) ако немаш додатни трошоци за багаж.
    Јас некогаш идам со торбица, па трошок ми е само картата или си доплаќам 20 евра за поголем рачен багаж или ако одам на повеќе од 2-3 недели си зимам огромен куфер со дозволени 20 кила (+ рачен багаж, што ми е и повеќе од доволно)
    Значи, за помалку од 100 евра ќе идам и ќе се вратам.
    Многу сум задоволна, затоа што многу често патувам на своја режија, а до пред некоја година немаше авионска карта под 600 евра (за каде и да сакав да одам), да не коментирам за тоа што некои наплаќаат по 10-20 евра за секое кило претовар...

    Годинава бев со сестра ми во Венеција, плативме 2 карти во 1 правец и двете со куфери со дозволени 20 кила и + рачен багаж + аеродромски такси + осигурување = 85 евра !


    До сега не ми се случило авион да трне на време, да нема гужва при влез и излез, да не прават проблеми за кој кај седнал, да нема некои досадни бебиња-деца што плачат цело време, а родителите не се ни трудат да ги смират. :@
    Зошто би плаќала 600 евра за карта?
    Неудобноста е сегде иста, затоа што стално се наоѓа некој што си дава за право да си го навали седиштето. :swear:
    Слушај музика, читај книга, ако патуваш со некој прајте си муабет... И одма ќе помине летот!

    ***Сите авиокомпании ми се исти, важно ми е да влезам и излезам од авион жива и здрава, а не ваква храна служеле, онаква униформа носеле... |(


    Многу си ги сакам WizzAir со нивните мали виолетови авиончиња :inlove:
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.