1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wizzair

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Goldeneye, 11 јануари 2013.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Мене од Брисел летот ми каснеше цели 4 саати|( така да не ги сметам многу за ажурни и фини:D ама и кај нив пројдов со пас на телефон..
    Во секој случај бесплатно ви испринтале..

    Најлош случај што ми се има случено...:tmi:
    Ги носам моите во Гераманија на шетање, на одење на нашиот аеродром се беше ок, нели нив не ги занима тоа многу:D, ама на враќање пред оној скенерот за багаж и луѓе имаше баркод скенер и оп, мојата бординг карта не може да се скенира:rofl: помини ја и тииит црвено:D дојде обезбедувањето:tmi: моите ме гледаат од другата страна онака бледо:devil:
    Јас се објаснувам дека не ми поминува картата аман заман најдете решение:D после може пола саат најдоа решение.. ме најдоа веројатно во систем и ми донесоа нов бординг пас. Сиротиот и тој од прва не помина ама од 3-4 обид помина(facepalm)
    Пред влез во авионот на тој скенер поминав со телефон. Си реков да пробам... и успеа од прва.

    Така да принтано или не, исто ѓубре.. само бруката не знам кога е поголема, дали кога мислат дека некоја дигитална превара правиш или пак кога стоиш пред скенерот со картата во раце:D тогаш човек изгледа како криминалец што сака да помине на аеродром..(facepalm)
     
    На TutiFuti и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Да, да, секогаш бесплатно принтаат. И за чекирање кога имам багаж пак не принтам од дома, кога го чекираш багажот ти принтаат одма и бординг пасс.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Јас го имав тој проблем сега со чекирањето.Кога слетав во Стокхолм ми бараа повратна карта,а немав нели бидејќи не можам да ја чекирам 48 часа пред лет.Имав само скриншот дека е купен,ама пак ми потенцираа на пасошка за нареден пат да ја имам повратната карта би било подобро.Не можеш да им објасниш..(facepalm)
    А на враќање,откако си ја чекирав,на телефон со баркодот.
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kejtmoss

    kejtmoss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    здраво, прават проблем ако рачниот багаж е малце поголем? пишува 40х30х20 а имам 47х17,5х36
     
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Тоа не е малце поголем :) малце е 1 или 2 цм.
    И да, прават проблем за толку голем..
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364
    За чекирање на аеродром за да ти испринтаме бординг карта се наплаќа 35 евра :)

    Исто како што се плаќа за додатна килажа , за додатен куфер.

    WIZZAIR мора да профитира, сигурно нема за 20 евра да патувате со куфер од 32 кг.

    И не само Виз и кај сите други компании ,секој со плус кила на куфер мора да доплати.

    Пример ќе ја земам WOW AIR, компанија од Исланд и преку неа претежно летаат патниците од тука (Берлин) за Америка, Канада со трансфер. Цените за доплаќање килажа се огин и пламен, ама луѓево не се лутат како нашиве балканци , посебно македонци кои се инаетат да платат,,, туку веднаш доплаќаат без глумење и правење на Тошо као аххх не сум видел, не сум прочитал ;)

    Ова го зборувам од искуство,си правам споредба во понашање кога ги чекирам Балканец , со да речиме Канаѓанец.
     
    На referentka и mentalmk им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Како Визз ги формира цените?
    Никако неможам да дојдам до заклучок.
    Ако некој знае, Ве молам објаснете ми.
    Еден ден е 599 денари, веќе за неколку дена е 5999....
    Па сум видела и за неколку дена да се смени цената за одреден датум
     
  8. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    @Herrera сѐ ова што наброја ми е добро познато и видено. И јас не живеам во МК, па при летање наваму-натаму се имам изнагледано сѐ и сешто, а и сум воочола огромни разлики.

    Од "малку" поголеми торбици од дозволеното, до торбица и плус женска ташна - мислејќи дека е дозволено, па што викаш - се прави "на Тошо" па пика ташни една во друга :)

    Исто пикање со сила торби и јакни што треба да одат под седиште - во горниот простор за багаж (facepalm)

    Лично за мене, мислам дека дури и кога не патувам сум up-to-date со правилата, а и многу често со скриншотови од истите, ако случајно некој ми промрчи :lol:

    До сега сум одела со чекиран и принтан бординг пас, па информациите дека може само со кодот ми беа нови, иако може во реалност не се :)
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Виз аир и не е баш евтин ако карта за мк ми еза 3 без багаж скоро 1000евра.Што е ефтино овде?
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Каква е таа карта од 1000 евра жити се.. 300 евра од правец немам начекано ни за Лутон.. а од таму подобро е до бугарија да леташ..
    Плус тоа визер се резервира 2-3 месеци однапред ако сакаш поефтино, не 2 дена пред лет.
    Не се сите дестинации ефтини, дури и аеродромаките такси не се исти секаде што се вклучени во картата..
    Туку 20 евра повратна за будимпешта многу ли е хмм..па да викаме дека е многу скап виз
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    3картиза двајца возрасни и едно 2,5 год дете.
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    За колку време од денес?
     
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    20190308_181809.jpg
    Ова со клуб картичка и куфер.
    Ги гледав и во јануари исти беа.
    Лутон е ефтин имам кумови на три месеци за во мк за 100евра.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    Ги имаат и визер начукано цените, не е како порано еве сега гледам за летово да одам милано 350 евра е повратна без багаж без ништо....
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Е затоа на 16 април од ск до кај тебе е 600ден :D јбг


    За лутон имам видено по 300+ евра од правец:lol:
     
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    На што мислиш не разбрав?:$
     
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Датумот се погодил веројатно да е таков, многу карти се продале а и Велигден е еден ден после тоа, луѓето се слободни и летаат повеќе за празници..ако дојдете порано за мк а си одите од мк до кај вас на 16ти, е 10 евра по правец...на 20ти е 2470ден од човек итн итн
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  18. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Може ли веке купена карта до една дестинација да ја префрлам на друга дестинација за ист датум?
    малку ми се сменија плановите....
     
  19. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.613
    Допаѓања:
    5.494
    Dali nekoj sto patuval so turkish airlines znae dali moze da se doplati kufet od 30kg?
     
  20. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки

    Ако си флексибилна провери карти за претходните/следните 1/2 лета, за вашиѕе летови (W67739 и W67740) знаат да бидат достааа поефтини.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.