1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wizzair

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Goldeneye, 11 јануари 2013.

  1. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    1.476
    Пол:
    Женски
    Читам наназад во врска со течностите и сакам да ви кажам дека кога летав во септември во пријавениот багаж значи тој што оди долу имав еден куп течности и немав проблем, имав два шампони по 300мл дезодоранс 150мл и уште многу други работи. Дали тоа било така тогаш а сега не важи? Сега пак ќе летам за недела дена, дали не можам еден дезодоранс да земам со мене?
     
  2. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    4.410
    Пол:
    Женски
    Во багажот доле можеш, тоа важи само за troley bag-от горе. Можеш да носиш течности но секоја поединечно да не преминува 100мл. Треба да ги ставиш во проѕирна зиперка и да ги извадиш горе на царинска. Некогаш прашуваат, некогаш не. Зависи како се расположени. :D
     
    На Dust и SelenaGomez им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Како што кажа членот погоре, долу можеш колку сакаш течности..
    Ама пази за во рачен багаж дезодорансот да ти е до 100мл..значи ни 105 ни 120...
    Инаку не знам зошто ама на еден аеродром ми фрлија мини део, рекоа дека не дозволуваат затоа што е запалив материјал и под притисок..
    Ама тоа само еднаш ми се случи|(
     
    На SelenaGomez му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    1.476
    Пол:
    Женски
    @boo3 @Dust Фала ви, ќе си наредам се долу во багажот да не му ја мислам :)
     
    На boo3 и Dust им се допаѓа ова.
  5. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки
    Што е работава со Виз одамна немаат дадено попуст? Порано секој викенд имаше попуст.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Изгор се повеќето цени..
     
    На DimitarLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Plas

    Plas Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Ја од македонци у странство бегам ко ѓавол од темјан,на сите би ви препорачал да ги избегавате.
    За ваше добро!
     
    На DimitarLuna и molikaMk им се допаѓа ова.
  8. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки
    Затоа и пишав. Уште утре имам WDC за користење а неможам да најдам нешто онака за барем 1119ден. да букирам.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.480
    Допаѓања:
    33.223
    Пол:
    Женски
    Чекаат Велигден да помине:lol:. Мала шала јас едвај најдов во мај ефтина карта .
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки
    Ако не е тајна за каде?
     
  11. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Девојки имам едно прашање.
    Дали наместо trolley bag можи да носам ранец? Меѓутоа е помали димензии , или мора стиктно trolley bag?
    И плус лаптоп чанта, по оние димензии 40х30х20. Прашувам бидејќи и лаптоп чантата и ранецот ми се исти димензии да не ми прават проблем?!
     
  12. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не сум носела никогаш ташна за лаптоп, ама досега, секогаш сум носела на мене ранец, плус торбица за под седиште, и куфер нели нормално. Не би требало да ти прават проблем ако одбереш да носиш ранец и ташна за лаптоп со тебе горе и плус стандард куфер нели. Јас зборувам за онаа Wizz Go картата (ако така се викаше точно) што е, од втората категорија. Ама најдобро да ги исконтактираш по телефон ако не си сигурна.
    Имај убаво патување!:*:
     
    На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Носи си колку што сакаш течности со тебе доле, а горе само до 30 милилитри, така знам јас. Или ако носиш само ранец и ништо повеќе, тогаш земи си део стикче, најдобро ќе ти заврши работа!:sun:
     
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Лаптоп чанта можеш да носиш .. ама две парчиња можеш да носиш само со приорити или wizz go и да ги запазиш димензиите затоа што едното парче е помало од другото. Малото е 40х30х20 а големото парче 53х40х23
    Не се 30мл туку 100 мл по парче. Куфер ептен ретко носам, за 10 дена доволен ми е голем ранец. Не се пакувам како за на Марс :D
    Дезодоранси сум носела секогаш а само еднаш во моиве око 40+ летови ми фрлиле..
    Од израел кога се враќавме и шише вода од литро ипол ни дозволија да качиме горе, така да на некои аеродроми е лудница..
     
    На Ammy.Lee и candy.cane им се допаѓа ова.
  15. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali znae nekoj od vas sega koga sakam da zemam karta od dortmund za skopje i za bagas ima racna torba bez platna i wizz priority od 4.8evra dali toa znaci za 10kg bagaz i plus racna torba ili toa e nesto drugo fala vi mn ubav den
     
  16. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки
    Со обична (најефтина) карта добиваш само рачен багаж со димензии (мислам) 40×30×20cm инаку тоа е ранец, ташна или торба за лаптоп.
    Кога доплаќаш Wizz Priority осврн што добиваш приоритетен влез во авионот, добиваш и куфер од 10кг. ЗА ВО КАБИНА (и ранецот останува).
    А, кога доплаќаш само куфер од 10кг. тој НЕ смееш да го земеш со тебе во кабина, односно тој е ЧЕКИРАН багаж и оди во багажен дел на авионот (и во кабина носиш само ранец)

    *Доколку нр ти смета да го носиш куферот во кабина, Wizz Priority повеќе се исплаќа.
    :)
     
    На TutiFuti и Jessicka им се допаѓа ова.
  17. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Дечки ако на иста резервација имам купено карта во два правци, кога ќе чекирам за натака ќе ми даде да ја чекирам и повратната или мора 48 часа пред лет?
    Негде како да прочитав дека ја дава и повратната ако се на иста резервација а кај нив на страната пишува ако немаш седишта мора 48 часа пред лет

    Едит: бидејќи купив две карти (за две лица) кога ќе чекирам ќе ми даде две бодринг карти или на една?
     
    Последна измена: 4 април 2019
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Две бординг карти ама 48 саати пред лет за назад.
    Порано даваше во исто време со првиот лет, сега гледам дека не дозволува
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Jas koga cekiram karti za DE ako si so mk.pasos ne dava karta koga ides od Sk.a cekiranje dava odma no ako imas izbrano sediste i koga e letot na Aerodrom.ti ja davaat kartata za vlez.vo.avionot i za sekoj e posebno ako imas 2 vo isto vreme toa se 2 razlicni karti so razlicno ime sekako mislam deka ti pomognav so mojot odgovor da imaj ubav pomin kade i da odis mirno nebo pozz
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам девојки.
    Имам уште едно прашање, може е глупаво ама не сум летала до сега. Бидејќи има опција за онлине чекирање, ако чекирам така не одам на аеродром на шалтерот за чекирање (имам само рачен багаж) туку дирекно на скенер и на пасошка контрола?
    И која е процедурата при слетување, пак се поминува на шалтер?