1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wizzair

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Goldeneye, 11 јануари 2013.

  1. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да, за Германија не можеш онлајн да направиш чек ин и мора на аеродром.
     
    На Al3xandra му/ѝ се допаѓа ова.
  2. HanaArs

    HanaArs Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Ај и јас да прашам нешто, што ме буни бидејќи јас прв пат сама си купувам билет. Ја купив картата и си ја отпечатив. Летот ми е утре. Денес на мејл ми стигна нешто check in да кликнам, ама само на смартфонот, на компјутер не ја гледам таа порака. Кликнав check in и ме пренасочува на сајтот на wizz air subscribe нешто да сум кликнала и на англиската верзија на сајтот. Нели со отпечатувањето на картата е готово или треба да се чекирам? За Ајхдховен станува збор.
     
  3. Al3xandra

    Al3xandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Ова значи дека ако летот е во 6часот, до 5 мора да завршам со сите контроли? Околу 4 да одам на шалтер итн итн? :)
     

    Прикачени фајлови:

  4. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Треба да се чекираш 48 часа пред летот (ако имаш обична, од најевтините карти), или еден месец ако имаш од поскапите.
    Со самото чекирање добиваш Boarding pass со кој треба да отидеш на шалтер :)

    Да, чекирање започнува 2 часа пред летот :) дури и да доцни авионот, чекирањето си започнува во планираното време.
     
    На Al3xandra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HanaArs

    HanaArs Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1

    Благодарам многу за одговорот. Јас 5 дена пред да патувам ја купив картата и веднаш сум ја чекирала веројатно, бидејќи тогаш право ја отпечатив. Со тоа денес нема што да правам check in, така ли?
     
  6. HanaArs

    HanaArs Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    И уште нешто. Како е за Холандија, Ајндховен со чекирањето, можам ли online да се чекирам од таму за Скопје?
     
  7. Opheliac

    Opheliac Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Здраво, Прв пат ќе патувам со авион и многу работи не ми се јасни. Ве молам некој да ми објасни..:worried:

    ПРВО, ја погрешив картата- "This is not a boarding pass" и наместо бројот на пасош јас го напишав бројот на личната карта и датумот на истекување на истата. Сите информации што беа дадени ги внесов и не знам зошто вака ми испадна..

    И ВТоро сега кога сакав да си проверам информации на страната која се најавив на пс ми даде дека сум родена 2020 година.. Го сменив дури сега датумот.. Ве молам за било каква помош, искуство и насока.. Не знам што да правам.. Ќе патувам до Германија ако има некаква врска тоа.. :sweat:[​IMG]
     
  8. bojana20

    bojana20 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас ке одам во сабота со авион и сакам да прашам нешто за куферите. Имам пријавено багаж до 20 кила и торба со тркалца во кабината со одредени димензии (55х40х23). Мора ли таа торба да е со тие димензии и што смеам да ставам во неа (ми кажаа парфемите ги земале) ?
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Парфеми можеш до 100мл ако се.. не ти ги земаат, само треба да ги спакуваш до ќесенце..
    Смееш се, освен течности над 100мл (1литар вкупно), оружје, ножеви и слични работи...
    Торбата може да е со тие димензии ИЛИ помала. Поголема НЕ.
     
  10. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Можам денес да резервирам карта на апликацијата WizzAir, а дури во понеделник да го внесам бројот на пасош?
     
  11. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш пред да ја чекирам ми дава да внесам пасош и останати информации.
     
    На naturally му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Дали смее во рачен багаж цигари да се носат?
     
  13. Maja**

    Maja** Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Смее мислам една штека
     
    На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кога резервираш потребно е да внесеш само име и презиме.
     
    На naturally му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.734
    Пол:
    Женски
    Женски смеам ли во рачната торба да носам работи како пинцета, ножички, депилатор? :?:
     
  16. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Купив карта повратна Љубљана-Скопје но не ги внесов личните податоци, сега само да ја испечатам картата што ми е пратена на маил или морам пред да патувам да ги внесам тие податоци на интернет?И уште едно прашање,имам македонски и бугарски пасош.Тука сум пријавена со бугарскиот поради работа,а во мк несмеам да го покажам тој.Со кој пасош да се чекирам и потоа за назад на аеродромот во Мк морам со македонскиот,но дали подоцна нема да имам проблеми тука за престој што ќе бидам повеќе од 3 месеци?
     
  17. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    И јас се бунам околу пасошите бидејќи ќе патувам прв пат со авион летово и не ми се баш јасни.
    А во врска со чекирањето мислам дека не е морално и кога ќе отидеш директ на шалтер ти ги пополнуваат и ти даваат Boarding pass, бидејќи јас додека ги резервирав картите ми излезе опција ако сакам да ги внесам или да прескокнам. Сепак некој поупатен ќе каже пак за точно.
     
  18. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.385
    Пол:
    Женски
    Мм патува со Мк пасош а има и Бг, во Мк на аеродром го покажува Мк пасош а кога влегува во Германија го покажува Бг пасош. До сега немал никакви проблеми.
     
  19. justin4ever

    justin4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    36
    Ако не се чекираш онлајн а не си одбрал седиште дали автоматски ти дава седиште или како? И дали мора 48 саати пррд лет да се чекираш онлајн или може и помалку?
     
  20. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Автоматски ќе ти даде рандом седиште кога ќе се чекираш.
    Чекирањето започнува 48 часа пред летот, значи може и дента кога ќе леташ да се чекираш, и 5 саати пред летот исто :)
     
    На justin4ever му/ѝ се допаѓа ова.