1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Work and Travel

Дискусија во 'Образование' започната од Skopsko-Pufle, 19 октомври 2010.

  1. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Work and Travel???

    Па за Америка некаде кон февруари-март мислам завршува аплицирањето. Зависи во која агенција :)
     
    На Dora.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Work and Travel???

    Мене ми рекоа што порано се аплицира тоа поубаво, оти поубава работа ќе си најдеш и во кој град сакаш ти, ако чекаш до пред тргнување тогаш може нема да има слободно места за таму каде што ќе сакаш, така да за тие што се сигурни дека ќе одат од сега да аплицираат најдобро е.
     
  3. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Work and Travel???

    Да и јас така знам. Затоа и се мислам ако аплицирам да гледам да завршам со тоа барем пред нова година :) . Сепак и се си е до среќа, не мора да значи ако аплицираш порано дека работата ќе ти биде погодена. Може и пак да не ти се допадне нешто, па таму сам да си бараш, ама тоа е. Во секој случај мислам дека е убаво да се посети Америка, ќе прошетаме, а и ќе спечалиме нешто :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  4. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Work and Travel???

    Ќе се распрашам деновиве. Морам да заминам ова лето некаде надвор од Македонија за да заработам нешто.
     
  5. babyI

    babyI Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Work and Travel???

    Па гледајте до крајот на Јануари, за да зафатите поубаво работно место а и нема мн гужви по амбасадите, за виза (немој да се згужваат во мај онаму, па да не ви дадат виза :worried:)
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Има ли некој одено за Америка преку Коузон или Контекс и какво искуство имате со овие агенции?
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.959
    Коузон е подобро. Сите што оделе преку Коузон се презадоволни
     
  8. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Јас не сум била, но по разговорите со сите, донесов заклучок дека се си е до среќата и агенцијата не игра некоја битна улога, но сепак ако има некои кои имаат искуство може да го споделат со нас :)
     
  9. butterfly19

    butterfly19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас многу сакам да одам, ама немам со кој :worried: А сама не ми се оди. Да се договориме ние тука на форумот и заминуваме:)
     
  10. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    Леле butterfly19, дали знаеш колку многу студенти од мк одат секоја година во Америка? Нема шанси сама да си.. јас одев пред три години со наром агенцијата, тргнавме околу 60 студенти заедно... Дури да стигниш до Њујорк ќе се запознаеш со сите, а голема е веројатноста да имаш некој колега или пријател од твојот град, така да ич да не му ја мислиш и одма да се пријавиш за програмата. Верувај нема да се покаеш...

    Плус, таму кај што ќе работиш, ќе има и други студенти од различни земји, сигурно нема да си сама.
     
  11. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Има многу студенти што одат ама сите се организирани од тука по тројца-четворица. Таму за запознавање ќе се запознаеш ама друго е чувството кога од тука ќе тргнеш со некој познат, некако посигурен си. Сепак Америка не блиску и толкав пат да поминеш сам не е сеедно.
     
  12. TammY1oo

    TammY1oo Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    А зошто да не една година од средно образование таму?
    Јас имам уште многу време но сепак би сакала 4-та година да одам, а за факултет да се вратам во мк.. Сестра ми има еден другар кој отиде во Америка со неговата сестра.. Во едно семејство..
    па решив малку да побарам и ја најдов оваа страна

    http://ucivoamerika.com/-___.html

    што мислите за тоа?
     
  13. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Има некој одено рпеку Аурора ????
     
  14. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Work and travel USA

    Во последно време се повеќе студенти за време на летниот период заминуваат во Америка, за да работат а воедно и да прошетаат. Многу агенции нудат разновидни понуди, различни пакети и слично..
    Ме интересира дали некој од вас бил, има искуство па да го сподели и да ги информира и другите што сакаат да одат.

    Јас искрено размислувам годинава да одам и тоа преку ЗИП затоа што другарки беа минатава година и ептен се задоволни, заработија доста а исто и се изнашетаа последниот месец.

    Мислам дека ова важи само за редовни студенти, ако не се лажам за вонредните не важи :?:
     
  15. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Јас бев и сум загреана да одам преку Интракс. Има некој слушнато за неа или знае некој што бил преку неа ?
    850 долари се плаќа на агенцијата, башка визата и патот си ги плаќаш сам.
    Читкав низ претходниве страници во темава и гледам имало и други агенции. Па сега се двоумам која да ја одберам. Да не се зафркнам па да излезам минус, наместо плус со парите |(
     
  16. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Ми се иде ми се плаче и планирам да идам, од дома не ми прават проблем само што тешко ми иде да си најдам друштво дригарките не ги пуштаат ..тешко, кој од финансиски, кој од други причини битно тешко во прва година да ги пуштат па зезаат не се сигурни и тие што им се иде дали ќе идат.
    А сама некако не ми се иде, штознам ќе се снајдам таму брзо ама не е тоа тоа барем еден свој човек да си имам за друштво ..
     
  17. LeonaS

    LeonaS Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    24
    Кој и каде ке од летово во Америка? :devil: :devil:
     
  18. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Јас пак ќе одам во Мичиген, со ланската компанија :devil: Убаво да се распрашате, немој да се зезнете не знаете како ми беше мене првата година :(
     
  19. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Aј некоја нека раскаже убаво искуство и нека подели некој совет...
    Ма да, веќе се мислам никого да не слушам...
    Али ај, пишете нешто убаво
    :D
     
  20. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Доста се изнаслуша лошо од мене, па нешто убаво за охрабрување :rofl:
    Извини ако те исплашив :P
    Луѓенца, ни случајно да не сте ги избрале овие понуди ако одите преку Викинг !!!

    http://vikingtravel.mk/?page=job-top-of ... RSEY&id=85

    - Било што во Вернон и воопшто во Њу Џерси !! Од искуство ви кажувам (лошо)
    И тука, местово да ама работата не ! http://vikingtravel.mk/?page=job-top-of ... GAN&id=325
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.