1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Work and Travel

Дискусија во 'Образование' започната од Skopsko-Pufle, 19 октомври 2010.

  1. Simona.12

    Simona.12 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    ima li nekoj sho e vo Boston
     
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Нема да може пошто е прва година на факс, т.е мали се шансите.
    Од втора натака веќе сигурно, треба да има положено бар 80% од испитите и нормално, познавање на англискиот.
     
    Последна измена од модератор: 21 септември 2018
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    P
    Ти објаснав мислам погоре и пишувај кирилица.
    Индивидуално е дека некој добива некој не. Не работи секој по амбасади па со врски да земе (јаа така те разбрав).
    Јас сакав да аплицирам како студент кога бев на 24 и баш убаво се распрашував.
     
    Последна измена од модератор: 22 септември 2018
  4. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Nemam mometalno kirilica, izvini.
    Da individualno e. Jas samo kazav kako stojat rabotite sega, sto bese kazano od tamu. Ti mozebi si odela pred nekolku godini, ama od togas do sega se smeneti mnogu pravila. I ne, ne zemav viza jas so vrski pa ni sestra mi oti odis na intervju so amerikanci, ne e mk ova da rabotat vrskite. Na taa oficijalna sredba odat pretstavnici od agenciite i se kazuvaat pravila za sledna sezona, ne odime samo jas i sestra mi.
     
    Последна измена од модератор: 22 септември 2018
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не беше за тебе.
    Патем, да се држиме до темата.
    Ако пишува на сајтот од 18-28 години која е поентата да те лажат?

    Патем ми стигна денес email денес од официјалниот сајт за визи, дека повторно е отворена лотаријата.
    Колку е точно не знам, јас се регистрирав да видам колку е целосната сума на визата.
     
  6. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Toa e ostanato taka od porano, koga davaa vizi i na povozrasni. Od ambasada taka vikaat, ama realnosta e druga. Procentot na dobieni vizi se gleda na kraj i se pravi statistika. 28 godisen student nieden nemase zemeno viza, ne barem vo nasata agencija. Zatoa takvi studeni ne se ni zapisuvaat poveke vo programata oti e rabota za dzabe. Studenti sto poarno zemale mnogu lesno vizi, sega malku potesko. Realno i student so 22, 23 godini koga e zapisan prva godina, a veke treba da diplomira spored godinite mnogu tesko deka ke zeme viza. Da ne recam skoro nula sansi. Imam uste mnogu da kazam, ama dovolno e ova. Jas sigurno ne sednav na forum da pisam gluposti od pamet, kazav raboti so cel da pomognam na drugi studenti, ama izgleda zgresiv.
    Kakva suma za zelena karta, ne se plaka nisto za toa.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Девојче, очекуваш на форум да ти веруваат?
    Може да проба девојката ако сака,прашање на среќа е.

    И пак ќе кажам дека си грешка бидејќи познавам личност што е помала од мене,има 23 и сега ќе се врати. Таа и претходната година беше чуваше деца во Масачутес мислам,а оваа година во Чикаго на друга работна позиција. Убаво е што сакаш да помогнеш никој не го оспорува тоа.
    Не знам која агенција си,но мислам дека е дискриминирачко на некој да му речеш дека не може да оди затоа што има толку години. Мислам мене ми е нелогично да верувам во тоа,извини.
     
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    За апсолвент што мислиш? Има шанса?
     
  9. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Slobodno neka si proba, jas nikoj ne sprecuvam vo toa. Ako cuvala deca ne e na work and travel, druga programa e taa. I dali zamina na 23 god so prva godina? Zboruvam za takov slucaj, a ne deka nemoze voopsto da odi na work and travel so 23 god.
    Jas ne diskriminiram nikoj, od ambasada odlucuvaat koj ke odi, a koj ne. Nie okolu toa nemozeme nisto. I nemora da veruvas, normalno sekoj si ima pravo na toa.
     
  10. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Ako si redovna, polozeni ispiti navreme mozis da si probas zosto da ne. Plus ako imas odeno prethodno usa uste podobro. Treba da bides dovolno ubedliva na intervjuto deka ke se vratis oti posledna godina si.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Па мислам дека е таа,work and travel.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Не идат на work and travel деца да чуваат. Нема ни таква опција.
    Work and travel е за студенти и се работи нешто како келнер, собарка, во амјузмент паркови и слично.
    Одат по 3-4 месеци.
    Не ни зборите за истата виза со Верче ама битно се убедувате. :D
     
  13. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Da kazav jas deka ne odat so work and travel za cuvanje deca, toa e druga viza. Drugoto sto kazuvav e za work and travel :)
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Епа јас не и го следам животот 24часа,затоа и напишав "мислам", што значи дека може не е така. Само кажувам дека има 23. А и никаде не спомнав дека зелена карта се плаќа.
     
  15. Hannah.

    Hannah. Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Некој што бил преку AmeriQuest да сподели искуство ? Фала :)
     
  16. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    Луѓе, џабе се расправате, дури не одите на интервју не можете да знаете дали ке ви дадат или не. Значи 3 години по ред земав виза, дури и кога мислев дека немам никакви шанси. Пробајте! Ке изгубите може 100-200 евра, ама ако не пробате нема да знаете. Ако веќе толку сакате да одите.
     
  17. DamnGirl98

    DamnGirl98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    382
    Пол:
    Женски
    Сакам да аплицирам за наредно лето за WaT Америка и имам тон прашања, да почнам од некаде хахаха
    Кога можам да аплицирам и која е процедурата?
    Кое место ми го препорачувате и која работна позиција?
     
    На Hannah. и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  18. Bebushka135

    Bebushka135 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    95
    Сега ќе бидам бруцош. Сакам наредно лето да одам да работам во Америка. Дали можам од сега да почнам со процес на апликација или треба прво да ја исчистам прва година?
     
  19. teddyhbu

    teddyhbu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki, planiram da apliciram za work and travel ovaa godina (sega ke zapisuvam 3ta) pa ako moze nekoj da kaze licno iskustvo.. dali parite sto gi vlozuvas mozes da gi vratis, kako e so smestaj, koe e najpogodno mesto/lokacija za rabota, nekoi soveti da kazete. sekakva informacija bi bila dobredojdena, fala :)
     
  20. PreciousDiamond

    PreciousDiamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Секој има различно искуство од програмата. Јас бев оваа година и моето е позитивно. Главно вложените пари се враќаат, а од тебе зависи дали ќе заработиш дополнително над таа сума. Генерално за сите места важи дека мораш да работиш две работи. Зачлени се во македонската и српската група Work and Travel на facebook и пребарувај места и градови за кои си заинтересирана па ќе прочиташ искуства. Најдобро се заработува од позиции со бакшиш. Исто така зависи дали те интересира само заработката или и дружење, забава. Ако те интересира нешто повеќе пиши ми во ЛП.