1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Work and Travel

Дискусија во 'Образование' започната од Skopsko-Pufle, 19 октомври 2010.

  1. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    можи малку ке биди глупаво прашањето ама сепак да си прашам :) кога одите во амбасада се поздравувате со амбасадорот кој го држи интервјуто и со рака или само кога ке влезете добарден како сте и почнувате со интервју?
     
  2. izgubena5555

    izgubena5555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    дали има некој што веќе бил во амбасада па да каже како поминал?
     
  3. izgubena5555

    izgubena5555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14


    значи влегуваш во голема сала има столчиња каде што се чека одма отспротива се шалтерите и целите се со стакло нема никаков допир помеѓу тебе и конзулот кој е те интервјуира. откако ќе те викнат си застануваш на шалтер креваш слушалка и зборуваш секако го поздравуцвас на почеток добар ден како сте итн и си почнува со интервјуто :)
     
  4. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1

    неколку другари што беа до сега на интервју сите зеле виза :) едниот од нив имал поќе испити неположени, другиот без 4 положени испити бил а за третиот не знам...знам само на некое дете што имал запишано квадрат не му дале виза
     
  5. izgubena5555

    izgubena5555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    а навистина кинезот веќе не бил таму? јас разбрав ќе се женел со струмичанка некоја и ке си одел во америка хаха
     
  6. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    не знам точно која е причината ама знам дека не е таму поќе кинезот :)
     
  7. Westsiderka

    Westsiderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21

    Имаше такви гласини меѓутоа таму е кинезот сеуште.
     
  8. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Од прилика колку трае интервјуто? Јас сум закажана за петок.. и ке се спобудалам до тогаш :(
     
  9. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48

    Зависи. Може да трае од 1 минута до 25 мин. Никој неможе тоа да ти го каже. Обично траат до 5 минути најмногу, но секогаш има исклучоци. Мене лани ми треаше 1 мин. Ме праша само каде ќе работам, зошто сакам да одам и на крај ми рече имај убаво лето. Со среќа па пиши како си поминала :D
     
  10. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1

    и мене исто ми траеше околу минута ме праша само каде ќе одам, што ќе работам, што учам и која година сум на факултет и ми рече убо да си поминиш летото :)
     
  11. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    И јас годинава се паднав кај кинезот. Околу 1-2 минути ми траеше интервјуто. Ме праша само што студирам, што ќе работам, каде сум била лани, која година сум на факултет и уште колку години имам останато. На крај ми рече имај убаво лето и брзо ми ги даде документите :D
     
  12. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Кога е најдобро да се аплицира за Work and travel по агенцииве? Знам дека треба порано, ама кога? Декември, јануари? :^)
     
  13. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Апликациите само што започнаа, па официјално веќе може да се пријавува но сепак е рано. Јас пак планирам да идам годинава, во план ми е да аплицирам некаде ноември, декември најдоцна. Сакам да си фатам убава понуда а и попустот да го фатам, дека даваат минимален попуст ако аплицираш до одреден датум, па кога веќе идам секако и 5евра да е попустот зашто да не.

    Ќе иде ли некој друг, или барем има ли во план ? Јас досега преку ЗИП имам одено и задоволна сум, кога слушам како си поминале некои други и како се однесувале од агенција кон нив, јас сум презадоволна. Некој да бил преку друга агенција да сподели искуство?
     
  14. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Јас планирам да идам и мислев некаде у јануари да аплицирам. За коузон слушав и читав многу лоши работи, така да остануваат Зип, Наром или Вајкинг. За Наром ми се свиѓа што организирале и 3 ноќевања у Њујорк на идење. Сеуште не знам, уште ќе се распрашувам, мислам дека имам време. :)
     
  15. Crvenata

    Crvenata Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    А за Германија? Постапки, Искуства доколку сте биле вие или некој ваш близок, споделете ве молам. Фала однапред, позз.
     
  16. kaja001

    kaja001 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    Здраво
    Дали некој бил во USA преку агенцијата Intrax, конкретно ме интересира за програмите што ги нудат за Hard Rock cafe?? Нека сподели некој искуство :) Фала однапред
     
  17. MoonshineAnne

    MoonshineAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    83
    Јас ќе си аплицирам преко Вајкинг, цимерот таму ми работи па ќе видиме што како ќе биде али се надевам дека ќе зеам виза и фајронтт проклета је америкаааааа и сунца што сјааааааа ( хахаххахаха не ја знам песнава ) али ме држи тоа еуфоријата, а и сама ќе си аплицирам пошо никој не сака ми е гајле и такаа џенцкии.. :*
     
  18. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Има некој искуство со Аурора да пише како поминал? Јас сакам да одам со нив. Им ги гледав понудите добри им се и поефтини се од другите. :D
     
  19. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    дали во амбасадата го приложуваш индексот или само уверение за положени предмети заверено од факултетот ?
    затоа што имам во индексот напишано дека имам забрана за полагање, која што веќе ми помина, па дали може да ми прават проблем и заради тоа да не ми дадат виза ?

    и дали разговорот за виза е на англиски или на македонски ?
     
  20. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    И индексот го приложуваш во амбасада покрај уверението. Инаку интервјуто е секако на англиски.