1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Youtube туторијали

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Chocolatelover, 9 март 2012.

  1. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Хмм Девојки сакам да ве прашам нешто, незнам дали да продолжам со видева како до сега или да сменам да ги правам во стилот на другите блогерки како зборување и незнам едноставно да не бидат она изрежирани чекор по чекор туку објаснување на секој чекор, така минутажата ќе биде поголема ама незнам може ќе ви бидат поинтересни ? и исто се мислам дали да правам видеа од таговите како hauls , room tour ili make up organization и дали воопшто да продолжам на македонски или да преминам на англиски затоа што така најверојатно ќе имам поголема посетеност не гледам дека од тука нешто мнг мнг па и ме читаат . сепак ако има такви би сакала мислење ? :) Искрено доста време посветувам на тоа и ми е доста важно а и не е баш ефтинко хоби па доколку нема заинтересирани од тука би преминала на англиски па затоа прашувам ...
     
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.340
    Допаѓања:
    90.421
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е подобро да поминеш на англиски, затоа што речиси сите имаме колку толку познавање од англискиот јазик.
    Со зборување би било многу подобро, барем мене повеќе ми привлекуваат внимание тие видеа. Е да, подолги се, но ако некој сака да следи ќе следи. ;)

    Да ти одговорам и на прашањето од друга тема. Мислам дека одлично би било да почнеш да шминкаш луѓе. Дали по нивните домови или кај тебе сеедно. Малку имаш инвестиција ако ништо друго мораш да имаш повеќе пудри, но ќе ти се врати тоа. Имаш талент зошто да не го искористиш?
     
  3. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879

    pa najverojatno i ke pocnam da sminkam samo posle maturava zasto sega imam eden ton obvrski i nema da mozam da postignam i sepak ke imam nekoja zarabotka za mene. a vo odnos na blogot i jas razmisluvam taka bidejki do sega ne dobiv nekoj feedback od kaj nas neznam moze e do mene neznam jas kako i da e prifakam kritiki , a moze i treba povele vreme neznam ke vidam sigurno ke prodolzam so videa no ke razmislam dali ke bidat na mk ili ke se prefrlam na angliskiot . . .
     
  4. OneDirection

    OneDirection Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    238
    Па да, и јас сум за тоа да почнеш на англиски.За толку сите ке разбереме.
    Инаку секако поубаво е со зборување и баш интересно ќе биде ако правиш таг видеа и секако ке имаш повеќе гледаност.
     
  5. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.882
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Исто така треба да напишеш кои производи ги употребуваш или барем кога ги покажуваш да се потрудиш да бидат по јасно видливи
     
  6. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879

    во секое наредно видео ќе се потрудам да бидат повеќе од јасно видливи :)))) :)
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓаат видеата искрено, супер шминкаш, за техниката немам замерки.
    Е сега за ова да почнеш да објануваш сама, океј идеата, само пази, сите се џиткаат англиски, небаре најлесно на свет е да збориш пред камера, да шминкаш па и тоа што го збориш на англиски да биде.
    Не знам какво ти е познавањето од англиски и колку си елоквентна. Не го пишувам ова за да кажам дека незнаеш, само свесна сум дека е тешко и на родени англичани им се случуваат лапсузи и грешки.
    Ако снимаш на англиски,извежбај го текстот, сто пати, и конструкција на реченици се треба да лизга.
    Сум гледала многу со лош англиски, ми се одмиле да ги слушам, не ми беа пријатни. Мене тоа ми е многу битно, едноставно обрнувам внимание на тоа.
    Пробај едно видео направи, па ќе видиме,мене и вака со титлот одоздола ми е супер,можеш пример полесно тоа иде на англиски, место на македонски.
    Јас имам предлог, сега колку можеш толку нели, да се подновиш со нови пудри и кога ќе си при пари подобро четки, сенки итн, да изгледа тоа се попрофесионално, колку што може :)
     
    На LetsTalkFashion му/ѝ се допаѓа ова.
  8. 1bunny

    1bunny Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    20
    Лелел опседната сум со туторијаливе за шмикни, коса, ноктии ..... аааааа :) :) :) :)
     
  9. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
  10. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    http://www.youtube.com/watch?v=ggvEKsVMqvM

    Еве конечно уполаудиран. Иначе овој го преработив набрзина и искрено набрзина и го снимив од Август ке постирам видеа со малку поинаков концепт малку попрецизни и со специјално интро за секое видео и на малку поинтересен начин зашто се монотони вака само навистина немав време сега многу а ветив дека ке го објавам а и нетот беше спор. Имам веќе снимено нешто ама да го обработам убаво па тек тогаш ке објавам. Малку поспоро ми оди зашто се правам сама а и немам некое искуство со овие програмиве па колку можам се снаоѓам. Се надевам ке ми се прости :lol: :)
     
    На Sanniii, koritsaki и S-Sister.91 им се допаѓа ова.
  11. cupcake27a

    cupcake27a Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21
    Браво! Најмногу ми се допаѓа што е македонски ! Треба да си го цениме и афирмираме јазикот ! браво браво, се надевам дека така ќе продолжиш
     
    На LetsTalkFashion му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.254
    Допаѓања:
    104.917
    Пол:
    Женски


    Прво да ти кажам големо БРАВО , супер се шминкаш , немам никаква замерка и околу видеата. Инаку да, добра е идејата да продолжиш на англиски , зашто нели само Македонија и Балкан би можеле да разберат на македонски :) Поздрав , само така продолжи , и супер би било да почнеш со шминкање нели да заработуваш , можеш на пример да дадеш некој оглас , или незнам дали имаш страна на фејсбук , можеш и страна да си направиш :) Јас имам една пријателка овде во Гр што ниту одела на некој курс а знае многу убаво да шминка , па цело време и се јавуваат на телефон и бараат да закаже за шминка , и им зима по 30 евра , нели и зависи какво шминкање ке и бараат.. :) веќе стана позната хехех секој ден шминка по некој па зашто да не , не е лоша идејата и ти вака да почнеш :)
     
    На LetsTalkFashion му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Незнам можеби ќе почнам да шминкам само незнам дали би бил некој заинтересиран , а за видета на англиски малку се подзамислив(сеуште незнам како ќе продолжам) бидејќи да правам на англиски треба да користам производи како MAC NARS BOBI BROWN DIOR мнг скапи производи една сенка или руменило се 30 долари или повеќе кои повеќете ги нема кај нас , за жал имам 18 години и немам приходи со кои јас лично можам да издвојам толкава сума на пари . Многу е различно кога имаш една пудра и ја користиш додека не ја потрошиш и друго е кога правиш вакви видеа треба постојано да купуваш нови работи и тоа не е ефтино. Планирам малку да го сменам концептот па дури од Август ќе почнам да објавувам видеа и да блогирам постојано. Имам неколку идеа во однос на видеава и малку да ги поднаучам убаво програмиве за уредување, бидејќи и тоа не е едноставно за еден солиден програм бидејќи е над 70 долари на интернет треба постојано да симнувам trial верзија и да ја обновувам на 30 дена.
    Како и да е ќе продолжам да постирам и да правам видеа се надевам со текот на времето ке се подобрам , и дај боже некогаш со напорна работа да ми се исплати сето ова. За жал тоа е малку невозможно кај нас ама не се откажувам мило ми е што ете барем некој ги гледа и барем на некој му се допаѓаат. Поздрав и фала на убавиот коментар :*
     
    На Divinebutterfly, pamelche и koritsaki им се допаѓа ова.
  14. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
  15. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    http://www.youtube.com/watch?v=r3obyTcLaI0



    Можно е песната сеуште да не е вметната (бидејќи ставам од Youtube за да не ми ги блокираат видеата ) и да е малку без везе зашто изборот им е ужас ! Се надевам ќе ви се допадне ... :tmi: :)
     
    На Divinebutterfly, koritsaki, Rubiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
  17. someonenamedmarija

    someonenamedmarija Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    девојки кога ново видео? :)
     
  18. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    626
    убави ти се видеата,те бива за да го работиш ова.
    btw: не се навредувај ама да те прашам,добиваш нешто ако ги снимаш овие или? додека ги гледав овие ми текна на ова,која е целта на видеава? Јас не би си трошела од шминката за да му покажам на некој.
    Секако си полнолетна можеш да се вработиш некаде да шминкаш,или дома некој другарки да ги шминкаш за ефтини пари,одма ќе добиеш муштерии ;)
     
  19. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Имам ставено сега пред некој ден ново видеа, снимив уште едно па да го средам ќе го објавам...
     
  20. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879

    Ти благодарам , нема зашто да се навредам тоа е нормално прашање..
    Вака во моментов немам ама баш никаква добивка од тоа што ги снимам видетаа , меѓутоа многу луѓе заработуваат од тоа . За жал тоа не може да се случи преку ноќ а и незнам дали тука во Мк постои таква можност...
    Меѓутоа за да можеш да заработуваш треба да имаш и добра гледаност јас сум сеуште на почетокот и зошто тоа што го знам да не го пренесам на некој друг , јас не го гледам тоа како трошење шминки и време. Јас тоа го правам и без да се снимам, сакам да пробувам нови работи , така и се учи со пробување и вежбање.
    Е сега не е евтино хоби тоа е факт...
    Во моментов шминкањето не ми е професија туку хоби, планирам да почнам да шминкам и други но треба да набавам уште козметика.
    Иначе ако некој е заинтересиран во моментов правам портфолио, па ако сака да биде модел нека повели. Ќе добие бесплатна шминка со тоа што ќе се согласи да го фотографирам и да го вметнам во своето портфолио :) Ако има некој таков ЛП :)