1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Yves Rocher козметика

Дискусија во 'Лице' започната од smiley-32, 13 октомври 2011.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    благодарение на @LollySky која ми покажа неколку производи од оваа марка со многу прифатливи и ок декларации, решив да одам на мисија во нивните продавници. Најнапред бев пријатно изненадена што поголем број од производите имаат подобрени формули без парабени и силикони (особено балзамите за коса) некои шминки се комплетно супер (не ми се веруваше), а видов и линија био (органска) сертифицирана од екоцерт. Бев сигурно 20 мин. во продавницата и ги разгледував декларациите (продавачката сигурно помислила дека не сум арна) ама верувајте ми од она што го знаев јас за оваа марка додека живеев во Рим, до она што го видов денес многу е сменето на подобро. Секако ова не се однесува на сите производи голем број на креми и серуми содржат силикони, ама голем број се многу подобрени и тоа ептен ме радува. Ако сте заинтересирани може да ви направам листа на супер производи со прифатлива декларација без силикони и нафтени деривати. Само вие изразете желба. Поздрав.
     
    На Toodaloo, Glossy-girl, glosipgirl и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka, дали ги погледна декларациите на рол-оните?
    Мислам дека видов алуминиум во нивниот состав, иако наведено е дека наводно нема штетни состојки.
    Моментално имам еден при рака, па би ти фотографирала за да погледнеш во соодветната тема, доколку има потреба нели. :)
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има, баш една феминка ме праша па на лице место ги разгледав и и пишав дека има, ама еве ако сакаш сликни декларација и прикачи ја во соодветната тема.
     
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Кои производи од декоративната козметика ти се допаднаа најмногу?
    Го утепав од разгледување онлајн каталогот, нешто ми има фатено окце, ама сакам да чујам и твое мислење.

    http://www.yves-rocher.mk/shop/category.aspx?catid=253

    :inlove:
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, она што со сигурност ти тврдам дека е супер е:
    [​IMG]
    [​IMG]оваа беше на попуст во сити мол на 50% ако не се лажам

    потоа сенките во прав од истата линија како пудрата (ги нема во каталогот кој ми го приложи во линк, ама сигурна сум дека ги видов во Сити Мол). Пигментирани сенки во прав.
    Потоа имаше и моливчиња за очи ама не ми текнува од која линија беа, евентуално кога ќе одам следен пат да видам па да ти кажам.
    [​IMG]оваа сенка е скоро комплетно природна има само еден парабен друго се е ок, без силикони без нафтени деривати. Од линијата Couleurs Nature

    За кармините не можев да најдам декларации, ама следен пат ќе го побарам нивниот каталог со декларации (мора да го имаат) или ќе ги исконтактирам лично во фирмата за да ми ги пратат. Има едни моливчиња за уста од линијата Couleurs Nature би требало да бидат природни ама не успеав да ги разгледам, немаше декларација.

    нешто друго ако те интересира слободно пиши. Поздрав

    п.с. Инаку да искористам и да кажам дека кремот за лице кој го купив
    [​IMG]е фантастичен, Навистина многу ми се допаѓа, го користам еве недела дена, ама некако ми прија (уште е рано да се говори за ефектот секако ама вака на прв поглед е супер). Цената му е 799, а јас го начекав на 20% попуст и го платив околу шесто и нешто денари. Без разлика на тоа што е ноќен јас го користам и наутро.
     
    На Giovanna, joy1, blueberry93 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.520
  7. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Женски
    Odlicni parfemi i kreme za lice...
     
  8. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Еве ги и за кармините, мене од линијата grand rouge ми се засвиѓаа неколку нијанси


    [​IMG]


    за билниот


    и Grand Rouge

    [​IMG]


    Ти фаќа нешто око? :)))))
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    :( :( :( Првиот и третиот уште на почеток видов дека имаат microcrystalline wax кој е нафтен дериват. За вториот се израдував на почетокот дека нема нафтен дериват, ама се излажав затоа што го видов при крајот (пак има microcrystalline wax). Штета, ама во сите три има нафтен детиват. Вториот кога го разгледував од почетокот имаше синтетички масла ама си велам ај ништо страшно барем не се нафтени деривати и оп ете го...Јас лично за себе не би ги земала, меѓутоа секако ти одлучи сама за себе. Поздрав.
    п.с. инаку бев пак во нивната продавница и за жал сенките во прав тие што се минерални 100% природни ги повлекле од продажба, да си пукне човек од мака а сакав да си земам две за проба. За карминиве фала што ми постираше ти декларација, прашав ама немаа каталог со декларации за да ги видам. Остануваат само тие другите сенки како добри (ако не ги змениле во меѓувреме).
     
    На joy1 и blueberry93 им се допаѓа ова.
  10. borjan4eto

    borjan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    305
    го имам овој парфем, многу е убав и со солидна цена
    [​IMG]
     
    На LollySky, rainbowec, EMoonlight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Јас неодамна се запознав со овој бренд и производите кои до сега сум ги пробала ми се одлични . Особено ми се допаѓа сетот на гел за туширање и лосион за тело од малина и пеперминт, новата колекција за нега што ја имаат.
     
    На joy1 и LollySky им се допаѓа ова.
  12. Hoj

    Hoj Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Јас употребувам Yver Rocher..дали шминки дали за хигиена..буквално се..јас лично сум супер здоволна..а вие што користите?
     
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Дали некој има користено шампон против првут на Ив Роше? Го земав и вчера го пробав прв пат, ме интересира дали конечно ќе се спасам од првутот...
     
  14. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Кои денови имаат попуст? Отприлика беше вторник - Сити Мол, среда - ГТЦ но сега ја затворија продавницата во ГТЦ.

    Како е со попутсите во Сити Мол, доколку ги има според денови?
     
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Имаше пред некој ден во Сити Мол. Ама не е дневен, мислам дека уште трае.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Уште денес.
    31819881_10156477062034656_603793262750203904_n.jpg
     
    На LadyC и sorbet им се допаѓа ова.
  17. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Dobiv na poklon pafrem od ovaa kozmetika go potrosiv sea sakam da kupam ist takov. Kaj tocno vo gtc i city moll ima nivni proizvodi ?
     
  18. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Само во Сити Мол има продавница, се наоѓа на ќошот карши Теранова и Тренд.
     
    На jagotka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Дали имате користено некои од пудрите? Ми треба за нормална кожа.
    Купив крема од камилица и млеко со тоник за чистење и ок ми се, меко ми го прават лицето. Па ако се добри и пудрите да ги пробам.
     
  20. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од млекцата за тело? Трајни се? Вредат?