1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ZARA парфеми

Дискусија во 'Парфеми' започната од Kjara15, 10 февруари 2017.

  1. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.212
    Пол:
    Женски
    Не е траен, нажалост. Ама е копија од Chanel Chance. Побарај ја како копија од Блум или Парфумерие, потрајни се а нотите се слични
     
    На mimoza.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.992
    Пол:
    Женски
    Предобар е, многу го сакав... ама го нема нигде веќе неколку месеци, ми се плаче ;(
     
    На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Astrum.Obtutus

    Astrum.Obtutus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Пишува дека е сличен со Mont Blanc Signature или Christina Aguilera Definition...од првиот имате копија во Boutique de la Parfumerie пробајте си, а и проверувајте си на fragrantica може ќе најдете нешто слично. Нормално нема да е исто но можно е да има ист вајб.
     
    На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.992
    Пол:
    Женски
    Да го имам Signature mont blanc, тој е најсличен до него до сега што сум го нашла, одличен е
     
  5. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.983
    Допаѓања:
    10.912
    Пол:
    Машки
    Дали го има zara femme кај нас?
     
  6. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Да
     
  7. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    10.328
    Пол:
    Женски
    И мене не ми се погодени некако, а толку ги фалат. Не ги иам користено само коа идам у Зара ќе се прснам со некое и ниедно не ми е по мерак.

    Не знам што е со мене проблемот, дали до мене е или пак стварно не ми се по вкус.
    Не ми мирисаат на машки, туку некако невпечатливо, онака мех, обично, а може па и преголеми очекувања иам. :|

    Исто и Економик безвеза ми се и сите ко да се исти, ко да имаат иста мирисна нота и тоа не ми се допаѓа, а за трајноста па ич муабет да не праиме, водички обични.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.212
    Пол:
    Женски
    Сите се слични ако ги пробуваш оние цветните, бидејќи некако иско се копии од други познати парфеми. Нотите им се слични.
    Јас ги купувам баш тие што удираат на машки парфеми како fields at nightfall бидејќи таквите за чудо траат над 6-7ч. Вајда затоа што се јаки. А другиве немаат трајност
     
    На Mrs. right му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    10.328
    Пол:
    Женски
    @Selena01
    Ја па нејќам на мене парфеми што асоцираат на машките или оние унисекс шо се, сакам малце поженствени и поблаги мириси. Не некои тешки и загушливи ептен ама па не ни преслаби.

    Инаку за водички викав за оние Економик, овие од Зара знам дека викаат сите дека не се трајни ама ваљда потрајни се отколку овие другиве.

    Еве последниот пат прснав малку на раката еден од Зара, искрено појма неам кој беше не забележав и за чудо траен испадна, може едно 5 саати го осеќав, задоволителна трајност за тие пари ама пак мирисот ок ми беше ама само ок па не би го зела, нешо не ме привлече баш.

    Ај препорачај некои така поблаги, есенско - зимски поубави, повпечатливи ама не и прејаки. Под прејаки, не мислам на трајноста туку да не се загушливи.

    Знам дека малце пребирлива сум ама ти ги знаеш нивните парфеми, ќе идам ќе ги побарам може ќе ми се допадне некое, не дека сите ги иам мириснато, по некој само.

    Оние со ванила шо се, се осеќа ванилата или не баш? Обожавам ванила ама сигурно пошо не е чиста ванила претпоставувам не доаѓа толку до израз ама како и да е, ако ми е убав, небитно е тоа, битно да ми се допадне. :)
     
  10. Astrum.Obtutus

    Astrum.Obtutus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Од тие со ванила новите 2 сигурно се како унисекс, hypnotic vanilla да го пробаш другите не би ти се допаѓале. Можеш femme да го пробаш.
     
    На Mrs. right му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.212
    Пол:
    Женски
    Не знам за ванила новите, мене ми се допаѓаат ама не се баш женствени иако имаат ванила. Види го deep garden, gardenia (копија е од black opium), red temptation (копија од baccarat rouge ама е потежок, може да те гуши), lighty bloom i orchid се полесни можно да ти се допаднат.
    Од Зара конкрстно сега нема да ми текне ама побарај копии од Chanel Chance, Valentino voce viva, Nina Ricci love in Paris, Tresor Lancome, lancome Idole, alien mugler. Овие се многу classy и се предобри за есен/зима. Ама зависи и од вкусот. За некои од овие имаат dupes Zara, некои од Рефан/парфумерие ги купувам.
    Во Авон имаш многу голем избор на парфеми со ванила ноти и не се скапи
     
    Последна измена: 12 октомври 2023
    На Mrs. right му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Astrum.Obtutus

    Astrum.Obtutus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Red Temptation е копија на унисекс парфем тешко дека ќе и се допаѓа.
     
  13. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    2.717
    Пол:
    Женски
    Се двоумам помеѓу Zara Orchid и Zara Femme, кој е подобар и повеќе траен?
     
  14. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    zara femme, идеален за овој период и доста е траен.
     
  15. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.900
    Допаѓања:
    9.915
    Пол:
    Женски
    Orchid ме изненади со трајноста.
     
  16. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.212
    Пол:
    Женски
    Јас го имам orchid, на почетокот е преубав и трае. Ама отпосле доаѓаат во израз малку кисели ноти. Зачудувачки мене не ми се допаѓа а луѓето околу мене го сакаат
     
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.413
    Дали поскапите парфеми држат повеќе? Јас најдов еден што многу ми се свиѓа, најдов и на кој парфем е копија, ама оргиналниот веќе не е во продажба, па се мислам овој од Зара да го земам.
     
  18. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    4.644
    Пол:
    Женски
    Купи го наливен од Рефан. Премногу траат, п р е м н о г у.
    Јас од Зара не сум специјално задоволна ама да признаам и не сум користела одамна. Може се подобриле. :?:
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.413
    За малите знам дека не држат толку, ама овој е од тие ко коцка и помислив поради тоа што се поскапи, може се и подобри?
    Ти благодарам на идејата за Рефан, проверив сега, ама го немаат и они. На Ботега Венета е оргиналниот, и кога се продавал, кој знае колку бил достапен.
     
    На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.212
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи. Во принцип цветните, полесни парфеми имаат помала трајност од потешки, гурмански парфеми. Јас имам доста од Зара парфемите и сум задоволна особено од колекциите со високи шишиња. Новите не сум ги пробала, тие од ванила.
    А ако сакаш конкретно некоја копија од некој познат парфем, оди во парфумерие, Рефан или некои од Економик (иако моментално Економик некако немаат таква јака трајност како некогаш).
     
    На Ketchup и boo3 им се допаѓа ова.