ТЕМА: Идеално црвена коса

Мислење 24 Јан 2012, 21:33

Trendafilka напиша:Следен пат ќе ја пробам оваа нијанса на Лореал.
Ќе жртвувам некое денарче повеќе, да видам дали се навистина толку добри.
Плус се без амонијак.
Ако бојава излезе ваква, ќе се мрднам од радости.
Слика
Нијансата е прекрасна, токму како што сакам - бакарно црвена.

Со ваква фарба нема да се познава многу кога ќе ти потемени коренот ??
Убаво изгледа на сликичкава ама не верувам дека ќе излезе ваква ;)
Од еднаш очекуваш да ти излезе оваа боја ???
Извести не за финалниот резултат те молам :)
Аватар на корисникот
crazylady

Жолто цветче
 
266611454
Мислења: 2950
Зачленет: 12 Јул 2010, 14:41

Мислење 31 Јан 2012, 12:56

Еве како ми испадна претходното фарбање (во декември, сега ми е веќе испадната).

Скриен текст: покажи
DSCN0754.jpg


Ова ни оддалеку не е мојата замисла за идеална нијанса, повеќе ми стојат бакарни тонови, но фризерката рече ај овој пат црвен наместо бакарен сјај, помодерно било. |( Ама добро, почетокот херојски го издржав, тоа џиш црвеното падна и остана многу пријатна нијанса, повеќе кафеава со црвен сјај.

Досега најмногу ми одговарала темно кафена со бакарен сјај, нешто вака
Слика
и со наредното фарбање ќе се вратам на таа нијанса.
Аватар на корисникот
LivingGlam

Жолто цветче
 
522312507
Мислења: 2183
Зачленет: 28 Сеп 2010, 13:51
„Реализмот што е ограничен со крајот на својот нос е поопасен и од најбезумната фантастичност, затоа што е слеп.“ - Ф. М. Достоевски

Мислење 31 Јан 2012, 14:58

koritsaki напиша:А да ве прашам нешто вас црвенокосите :lol:
Сега косава ми е плава , ако некој ден ми текне да се офарбам некоја жар-црвенкаста боја да не ми излезе портокалова :?:

Ќе излезе морков боја.
Плус, ако имаш вадено прамени со бланш, црвената ќе фати супер, а со секое наредно миење ќе паѓа и таму каде што е бланшот нема да биде ни портокалово, ќе биде некоја чудна окер боја. :(
Многу грозно, јас едвај се баталив од таа плава коса, за да ми стои црвената на раат, ми требаше повеќе од 6 месеци, додека да израсне малку.

Не собрав пари за Лореал месецов, пишав во темата Бојадисување, се исфарбав со Гарниер без амонијак и задоволна сум.
Слично како кај ЛивингГлам, на почетокот е потемна, но со секое миење паѓа бојата и се добива се' поубава бакарна нијанса.
:)
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680812903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 31 Јан 2012, 15:38

која е подобра, сајос или гарниер?
Аватар на корисникот
Hayley

Сино цветче
 
889847
Мислења: 327
Зачленет: 20 Сеп 2011, 15:19

Мислење 02 Фев 2012, 20:53

Сајос дефинитивно од гарниер имам многу неубави спомени косата ми беше....уффф да не се присеќам......според мене сајос
Аватар на корисникот
Marina89

Сино цветче
 
324
Мислења: 283
Зачленет: 19 Јун 2010, 16:19

Мислење 09 Фев 2012, 17:45

Hayley напиша:која е подобра, сајос или гарниер?

Сајос , дефинитивно . Мене последниот пат многу добра ми излезе, за гарниер и така и така ама во никој случај палете !! Ужасна е !
Аватар на корисникот
Nevermore

Зелено цветче
 
1456381
Мислења: 527
Зачленет: 29 Јан 2011, 01:05
Слика

Мислење 12 Фев 2012, 12:59

Ќе побарам уште еден совет :)
Со колку процентен хидроген е најпрепорачливо да се фарбам?
Аватар на корисникот
Hayley

Сино цветче
 
889847
Мислења: 327
Зачленет: 20 Сеп 2011, 15:19

Мислење 12 Фев 2012, 13:11

Според мене, ако купуваш хидроген одделно од фарбата, најубаво е со 6%.
Со тоа што ќе ја држиш фарбата повеќе на косата, од час до час и половина, ама помалку се оштетува косата, за разлика од 9 и 12% хидроген.

Посебно ако станува збор да речеме за фарба на Кене или Еволушн, подобро е хидрогенот да е послаб, дури и фризерката така ми кажа, со тоа што пак ќе напоменам - ќе внимаваш на времето.
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680812903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 15 Фев 2012, 13:36

Кога мислам на идеално црвена коса, мислам на... ваква боја (премногу тешка за добивање). ]:)
Слика
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680812903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 15 Фев 2012, 14:02

их, што сум горда оти сум џинџер од роџење :rofl:
Слика

еве едно момиче со црвено косиче. :D
Аватар на корисникот
gingerchild

Жолто цветче
 
4542555
Мислења: 1457
Зачленет: 19 Авг 2011, 19:32
Локација: хромозоми
.........................................................................Слика

.........................................................................

“I carved your name across my eyelids, you pray for rain - I pray for blindness.’’
― Arcade Fire*

Врати се на Коса

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: kirsten и 15 гости