1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нашите родители се против мојата врска албанец-македонка

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од SONCE..SONCE, 1 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    може ќе биде оф топик ама сепак е на некој начин поврзано. Дали би влијалело на вачата врска Македонец со Македонка ако дознаете дека дечкото порано имал врска со албанка???
     
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Дали тебе ти е грижа што Ахмед јади свинско иако е муслиман?
    -Мене не ми е.
     
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    И мене не ми е, ама ме интересира да видам мислење од други. :)
     
  4. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    ^
    доби мое мислење, idc ако дечко ми имал врска со Албанка.
    Ова е исто како.. дали ви смета што дечко ви има плеснато преку 15 девојки?
    "Once you go black, you never go back."
    Mислам дека во тој поглед не сме многу конзервативно општество.
     
  5. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Мене не. Нема зошто да ме интересира неговото минато. Искреноста во врска со минатото е само плодна почва за расправии.
    Мене ми е погнасно да знам дека плаќал к*рва за ќеиф или одел со таква која го цедела финансиски, отколку со албанка.

    Инаку, за машко е поинаку, а за женско поинаку. Да сум одела јас претходно со албанец би било комплетно осудено, но за мојот партнер не би било така. Е тоа е производ на нашето општество.
    За него може и да се каже, уау браос братче, растураш... а за женско ке се рече - настрана, к*рва е. |( ... а не е битно дали се заљубила. |(

    Ма да ако бараме рамноправност, ке си бараме да сме прифатени поеднакво, не за него може, за неа не.
     
    На Diamond, oceangirl и m.a.l.e.c.k.o.t.o им се допаѓа ова.
  6. Monickaa

    Monickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    дечки кажете ми што да правам имам врска со турчин а јас маќедонка во врската си е се ок,али сега правевме муабет за раскинување бидејќи неможеме понатаму да бидеме заедно поради мојте и неговите и он забележа дека се повеќе и повеќе се заљубувам во него а тој нејќе да ме повреди и затоа сака да прекинеме додека е време али како јас неможам многу го засакав неможам без него како да го забравам не верувам дека ке го забравам несакам да прекинам многу го сакам како никој досега не ми се верува дека ова на мене ми се случува многу ми е тешко.. ;( ;( ;( ;( :( :( :( :(
     
  7. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269

    Прво те советувам да се вратиш во прво одделение да научиш каде се реди точка и запирка. Второ, имаш 21 година - не е крај на свет. Ќе најдеш некој друг. Трето, има причина зошто твоите и неговите не сакаат вие да сте заедно, а тој самиот ти унакажува дека е време да не сте повеќе заедно поради тоа што ќе имате проблеми во иднината. Девојче, не разбирам што си очекувала од таква врска? Да живеете среќни, децата да не знаат која вера се, или ти да неможеш да влезеш во црква и да не јадеш свинско или да пиеш вино? Ти се молам, за годините што ги имаш би требало да си разбрана и да ги сфатиш овие работи. Прочитај ги претходниве страници, а има и уште неколку теми околу ова. Откако ќе завршиш со читање на темиве, ако сеуште имаш исто мислење за да си со него, пре-прочитај ги пак се додека не сфатиш дека треба да се разделите :hai:
     
    На Diamond му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dalidon

    dalidon Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    jas potpolno se slozuvam so tvoite roditeli zatoa sto kaj so mi e vikendicata imam ede nkomsija siptar ozenet e so makedonka, istata taa skolska na mojata majka. sega i samata e pisman so go napravi toa so se omazi za siptar, zatoa so ko se omazi nejzinite ja otpisaa od kerka avtomacki si gi izgubi najbliznite svoj, podocna i bese zabraneto da odi vo crkva da jadi svinsko, da pija vino, nejzinite deca ne se krsteni vo crkva tuku maskite sunet se praeni i nosat siptarski iminja... kako so kazav i ona sega e pisman so toa go storila zs nejziniot zivot e unisten... ama nekogas dovolno e edna greska za da ti se zaebi sve... ali tvojot zivot e tvoja rabota samo razmisli uste ednas so te ceka vo idnina a ne da gledas samo na segasnosta i da pajgate na te sakam te ljubam, ke se navratam malku nazad na uste eden primer: mojata bivsa bese od kocani nejzinata najdobra drugarka odese isto taka so siptar uste od ko mu zapocna vrskaat i velev deka ne e dobro zatoa s ojas iskreno ne gi sakam albancite i bev protiv taa vrska ,ali koj sum jas da se prasuvam i ona si prodolzi toj ja lazese te sakam i kupuvase pokloni skapi na romanticni veceri i mn drugi romantiki...ali po nekolku meseci odenje taa ostana bremena od nego i nejziniot do pred toa tolku dobar pameten decko albanec i rekol citiram : mrs kurvo edna hristijanska deteto sigurno ne e moe ..... i si zaminal ali mene ne mi bese ic zal za toa so i go stori zs samata s igo barase zatoa razmisli tvojot zivot e tvoja stvar nase e da komentirame a tvoe e da citas i da razmislis pa kako i da e s osrejka ponatamu :)
    [mod-kirilica:2fescbzu][/mod-kirilica:2fescbzu]
     
  9. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Сега само што прекинав таква врска ..размисли подлабоко ..Имам и една другарка тука на форумов со исти проблем..и ја раскажав ситоацијата во која се најдов.Не ми се срам ни да одам обележана дека сум одела со некој од раслична вероисповед од мојата,бидејки стварно имма некои си имаат и понашање и све..и јас барав помош од тука за исти случај ме советуваа да раскинам со него и така бидна ..Он ми рече може да сме другари ок си викам колку може да истрае тоа наше другарство незнам.Бидејки све што сум поминала со него, неможам да заборавам,Да сеа ке сум и во депресија и криза ке ме фати за него..ок да се вратам на темата...Несакам да ти биде уништен животот,како што ми е мене,моите дознаа дека идам со Албанец,дома е пекол.Мајка ми курва ме напрај,демек сум одела со него за пари.Ти дали си спремна да ги сносиш последиците од таа врска ако дојде до повисок степен.Размисли за ДЕЦАТА.Дека ке треба да смениш вера.Во нашево општество ако идеш со некој различна вера од твојата испага дека си курва,дека идеш за пари со него ШТО НЕ Е ТОЧНО ВО НЕКОИ СЛУЧАЕВИ.Ке ти кажам за мене дека моите ке се откажат од мене,и дека во дома изгледа ке идам бидејки сум малолетна,а дечково што бев во врска попизде кога му кажав.Сега ти си знаеш како ти е во врската..размисли за све за сите последици..и јас бев таква викав не го оставам го сакам,ама морам...а ти размисли си за сите последици кои доагаат...Несакам да ти бидне како на мене..позз и све најдобро
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Во такви врски ко 1. не се ни влага. Ако ти е привлечен барем малку зошто на почеток на секоја врска е така, одма си требала да се тргнеш од него а не да ја одолговлекуваш работата на која и сама и го знаеш крајот. Сега за тебе е потешко.
     
  11. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    98.014
    Пол:
    Женски
    Искрено не би сакала да сум во кожата на вакви девојки..да мораш да бираш меѓу 2 нешта..вера или љубов..што и да избереш секако ќе биде тешко..како можеш да веруваш во љубов а да се откажеш од љубовта спрема Исус..тоа не можам да го разберам..ако некој те сака таква како што си, со сите мани и доблести, зарем би барал од тебе да се откажеш од верата?? А за жал досега не сум слушнала маж муслиман да премине во христијанство..секогаш е жената таа која ја менува верата...Зарем и покрај сите жртви што секоја жена ги прави во бракот треба и таа да ја направи??!!!Се разбира постојат исклучоци,и секоја чест за нив,кои можат да се изборат со сите предрасуди..но во оваа земја на овие простори тоа е речиси невозможно..друга работа е и за децата кои ке дојдат на свет...каде тие припаѓаат..како ќе си го најдат своето место под сонцето..со еден збор..јас сум за едно големо НЕ на такви врски..
     
  12. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Не сум против овие врски, но ќе ви раскажам како сватив некои работи уште кога имав 17 год. Се запознав со едно момче на одмор во Охрид, ми рече дека се вика "Саше" поминавме прекрасни 7 дена се двоевме само за спиење затоа што тогаш бевме деца знаевме само кафе плажа гушкање бакнување а и такви беа нашите времиња :). Беше премногу убав со зелени очи просто да не можиш да му одолееш јас признавам дека бев луда по него :inlove: . Но по една недела кога морав да си одам дома тој ми кажа дека премногу ме сака и се ќе стори само да сме заедно но дека мора да ми кажи нешто што верувајте кога слушнав ме удри гром, ми рече дека е албанец и дека се вика Ердал. Во тој момент ме облеа ладен туш, се сруши светот врз мене се почувствував толку валкано што му удрив шамар и со плачење избегав... Кога отидов дома не знаев што да правам нон стоп плачев мајка ми сватила дека нешто не е во ред дојде и ме праша верувајте дека само неа и кажав не можев на другите не знам зошто но видете таа како ми одговори : Ете во ред нека ти е дечко јас не дозволувам но ако сакаш неможам ни да те забранам но утре задутре кога ке треба да те земи за жена ние ќе те избркаме од дома, него ќе го избркаат затоа што неговите нема да те прифатат и ќе бидите на улица прва работа а втора и најважна КАКО ЌЕ ГИ ВОСПИТАШ ТВОИТЕ ДЕЦА ШТО ЌЕ БИДАТ ТИЕ МАКЕДОНЦИ ИЛИ АЛБАНЦИ?!?! После сето ова го сменав бројот и ставив крај на врската не можам да речам дека не плачев долго време мислев на него, но научив една важна работа за да не страдам БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ. Не ве осудувам но ако немате започнато не почнувајте учете од грешките на другите. А за тие што имате дечковци или девојки навистина знам како ви е и не знам што да речам размилете убаво пред било што и да направите.. Поздравче :*
     
    На Diamond му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Милсев да не пишувам а темава но еве ме пак. Едно е ми е јасно, или пакјас сум растена со прелиберални родители, како може родител да се откаже од дете зашто се заљубило во дечко од друга вера???? Тоа е најголем грев што може да се напарви??? Не можам да сватам, и мислам дека на сите овде што имаат такви проблеми тоа им е и најтаешко. Од една страна се заљубени, ја сакаат таа личност а од друга страна заради љубов нејзините ја осудуваат и ќе се откажат од неа. навистина многу ми е жал за сите вас кои се соочувате со овој проблем. Еве јас не ве осудувам. Не сте направиле никаков грев. Повеќе ќе ве осудував ако одевте со православен за пари, ако спиевте со дечкото на другарка ви, ако одевте со женет човек, ако бевте лоши по карактер и ако убивавте некој. За љубов не осудувам. И јас сакав Турчин, не од овде него баш од турција и погоре имам пишувано и за мојата врска и за односот на моите кои биле и се прекрасни во тој поглед. Никогаш не ми рекле дека ќе се откажат од мене. НИКОГАШ. И првото пијанство кога ми беше, татко ми само ме легна ме покри, и утредента кога се разбудив со најлошиот мамурлук на светот не ми рече ништо, ми даваше витамини и слично за да ми помине, а кога помина седнавем и смирено ми рече, запамти како се чувствуваше после пиењето, сега си на рааспуст ама утре кога ќе треба да учиш, и да работиш нема баш да ти е лесно. Памет во глава. Ете такви се моите родители. Иако сега се развдедени, кон мене никогаш и за ништо не постапувале со осуда и со тепање и со закани. Навистина ми е жал за оние кои заради љубов се осудени, не само од родителите него и од сите други а гледам дека и овде одма со осудувања тргнувате. Еве ви драги мои една личност која ве сваќа и не ве осудува. Само размислете дали е тој добар, дали ве сака дали ве почитува и дали вреди заради вас да се остане со него.
     
    На Avenged и Optimistic им се допаѓа ова.
  14. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Абе чекајте со тие приказните. Нема таа сега да се мажи ццц...
    Сака да има врска тоа е тоа,но сепак и се во право и во врската ќе биде исто ќе треба да си ги запознаете родителите па што тогаш?
    И плус дечкото е различно воспитан од тебе,а ако всушност и врската ви стане многу сериозна и можеби ќе сакате да стапите во брак тогаш што ќе правиш? Расправии,стрес сето тоа и на вас двајцата ќе влијае. И деца ако имате која националност ќе бидат тие? Македонци или Албанци? Во која вера ќе припаѓаат? Бидејќи уште од мали се учи за верата-нејзината историја и верувања и ставови. (Барем мене така ме воспитувале и учеле.)
    И нема родителите кои не сакаат детето да им биде среќно и вљубено, тие го сакаат само најдобро за тебе, бидејќи знаеш како викаат подобро да се спречи, отколку да се лечи.
    И мислам дека темава треба да се заклучи. Веќе излезе од контрола па ако некој сака да се расправа т.е. да разговара во врска со ова нека направи тема и мислењата нека бидат префрлени таму, девојката само побара совет,а не приказни за некои македонци-муслимани или како и да се викаат.
     
  15. Monickaa

    Monickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    моиве ќе се откажат од мене бидејќи ако биде несто сериозно ќе влезам во турска фамилија,а кај него е тоа што македонка ке влезе во турска фамилија и полека коа ке имаат деца се губи полека верата натака и нема да се знае што е,се ок ми е во врската и знам што како е али незнам како ми се случи ова да се заљубам во турчин никогасш не сум ги сакала коа ке дојде некој да ми се удвара секогаш сум викала аууу овој сиптар подалеку од него.и еве сега помалку се одалечувам од него али од моменти пак почнам да мислам и да плачам :( или коа ќе го нема да ми се јави се нервирам.сакам да го забравам али не сакам ни да го оставам да го изгубам али неможе вака понатака немам иднина со него :( :( незнам како ќе се навикнам понатаму сите машки ги мразам сега,и тој сакаше повеќе да прекинеме бидејќи забележал дека многу се затрескувам во него а нејќе да ме повреди. и незнам ете се одалечувам од него али те пак ми писува ми се јавува исто како да не се случило ништо и пак ми е тешко............ али тоа е тоа само со глупости ве замарам али немам на кого да си искажам се никој нема да ме сване само тие што се биле како мене знаат како е :( :( :(
     
  16. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
  17. Monickaa

    Monickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    :| :(
     
  18. A.a

    A.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    60
    најубаво да си заминете некаде далеку од сите и да си бидте среќни инаку нема живот ке ве разделуваат на секој начин :)
     
    На milca и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  19. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    За сечие добро... Останете подалеку од ваквите врски!
     
    На Diamond му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maleckoto-sonce

    maleckoto-sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Јас сум во врска со турчин, преубаво ни е, прв пат во животов дознав што е вистинска љубов.. но, свесна сум дека моите родители никогаш не би ја прифатиле мојата врска иако неговите веќе ме прифатија... тешко е навистина ама барем според мене во сите вери Господ е еден и пред него сме сите исти!
     
    На Avenged и unhappyy им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.