1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    eve i koj e nacinot vo UK.
    https://www.gov.uk/government/publicati ... munisation
    tamu bidejki ziveat lugje,moraat da dobijat soglasnost od roditelite, a toa se dobiva od koga kje ima objasnat prednosti i nesakani pojavi i kade mozat da reagiraat. vo avvstralija duri ima i stimulacii za tie sto vakciniraat...koi budali.koa moze da vovedat zadolzitelno...
    tuka nemoraat da dobijat soglasnost,najverojatno bidejki ne ziveat lugje... tuku `herd` vo prevod stado.
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.385
    Допаѓања:
    101.955
    Пол:
    Женски
    Колку што знам а и на темава има напишано дека и овде ти даваат да потпишеш согласност за вакцинација. Така да пред да наречеш некој дека не е човек туку животно малку прочитај нананзад.
     
  3. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    da potpises soglasnost za prisilna/zadolzitelna vakcinacija?
    da ne mislis deka potpisuvale deka odbivaat vakcinacija.
    ne narekuvam jas nikogo nisto,loso e sto nekoj vekje ne tretira taka.
     
  4. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Се сложувам дека е подобро да се разгледаат размислувањата околу вакцините уште пред да се стане родител, бидејки би се избегнала паниката која реално настанува ако со неа се судри откако детенцето се роди.

    Но тука постои и она обратно прашање. Дали постои 100% гаранција дека вакцината не придонела за аутизмот.

    Во ред за твојот став, ама немој така лесно „без размислување“ да констатираш. Така само можеби беспотребно го дисквалификуваш твојот личен интелект, и се базираш само на верување на други. А тие други, неретко и грешеле, ете како што грешат за Гарадасил.

    Сеуште многу лекари се за вакцинација, но ете, полека се јавуваат и „тие другите“, а тие, осем на своите блиски, не им препорачуваат вакцинација, или сугерираат право на одлука на пошироката јавност. Дали тие се лоши кон своите најблиски ?

    Оваа тема е специфична, од аспект што не е практично да се уфрлиш у 100 и некоја страна, да напишеш став, да повториш нешто што е наназад разглабано. Ако навистина те интересира темата, почни ја од почеток, полека, подели си ја на делови, па коа имаш време разгелдувај ги ставовите.
    Ете, со оглед дека имаш воопштен став, дај ни го твојот личен, од каде ги црпиш одлуките, ако не се само препорака на блиските.
    Популизам ? Помдарски тренд? Тогаш „модата“ трае откако и се вакцинира.


    Истите чичковци што ја произведуваат оваа вакцина, и истите чичковчи што ја препорачуваат, ги прават останатите вакцини. За едните им веруваш за друите не ? Знаеш ли на пример за SV40 во вакцина кој е високо канцероген, а со децении е дел од вакцина ?

    Ако твојот единствен извор за вакцините ти се лекарите у фамилија, се надевам дека ќе се најде во фамилијата и лекар кој другачие размислува.
     
  5. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
  6. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.385
    Допаѓања:
    101.955
    Пол:
    Женски
    Yarre гледам многу подробно си го обработила мојот пост. Јас многу одамна читам на ова атема, уште кога во Америка прво се јавија муабетите дека вакцините предизвикуваат аутизам. Те замолувам да не го оценуваш мојот интелект врз постови во кои си го искажувам мојот став. Јас никаде тебе не те посочив ни прозвав. Си имаш свој став и го почитувам, си имам и јас мој став и сакам да биде почитуван. Јас сум ЗА вакцинација, и тоа е мој став, никој нека не се труди да ми го смени. А што се однесува на тоа дека е помодарство, само прочитај сега во Америка колку се трудат да го смират овој бран, затоа што се појавија болести кои претходно биле искоренети. Не велам дека нема канцерогени супстанци, но канцерогени супстанци има секаде. Повеќе нема органска храна, се е со пестициди, се е загадено. Тоа е тоа. Вакцините се најмал проблем ако сакате да си ги заштитите децата. Нема да го вакцинирам ама ќе го ранам од Burger King, храна полна со емулгатори и слично. Така да апсурд ми целата таа фама околу штетноста на вакцините.
     
  7. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Да, морам да го поделам твојот пост, бидејки таква е темата, не дозволува воопштување. За жал не успевам да развијам дискусија со тебе, бидејки очигледно е едноставно не допирам до тебе. Јас поставив јасни размислувања, и очекував исто такво од тебе.
    Е сега, како да разгиовараме а да не се допираме во комуникацијата, како ти што мислиш дека е добро. И во твоите констатации ти викаш ете вакцините се најдобри, па мене ме допираш бидејки ете јас не се сложувам. Ако разговараме, ( а очигледно дека сакаш да кажеш став ) мислам дека е нормално да го образложиш, врз база на што темелиш. Ете имаш неколку моменти во мојот „разглобен“ коментар, па ете одбери.
    Останатите работи кои ги спомињаш, секако дека ги има, и пестицди и емулгатори, и радиации и што уште не. Ете конечно признаа и за chemtrials-ите. Но тие не се тема тука, и ако се отвори таква, секако би придонел со мојот став.

    Еве ново прашање. Врз база на што, вакцините прават најмала штета ?

    И да, одлуката за невакцинирање е за жал само и само прашање на перцепција. Некој може некој не може.
     
  8. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    http://www.sitel.com.mk/mk/kostovska-na ... ni-vakcini
    http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=36869
    `Таа додаде дека според владината Стратегија планирано е во 2015 да се воведат поливалентните вакцини, во 2017 вакцината против стрептококус пнеумонија, а во 2010 вакцината против рота-вирус.

    - Тоа е планот и бидејќи ова се скапи вакцини мора да имаме еден ритам, време на воведување. Но, тоа не значи дека ако обезбедиме средства можеме и порано да ги воведеме, рече Јованка Костовска. `
     
  9. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Јаре ме интересира зошто постојано имаш желба да го разубедуваш,секој кој има спротивен став од твојот,а обратно на таа ваша фамозна група на фб некој да има контра став и размислување од вашето веднаш го блокирате???
     
    На girl-miri, nena2010 и stefi23m им се допаѓа ова.
  10. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
  11. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Јас лично не го почитувам фејсбук, и за моите размислувања, вистинска дебата се развива по форумите. Политиката на групата против вакцини, не ја креирам јас, а веројатно таква е направена поради практични причини. Истата таква со слично име која е формирана за вакцинацијата има иста политика. ( Мада за мене смешна, бидејки е отпор на отпор ).
    Со функционирањето на групата против вакцини, веќе кажав, не се сложувам со одредени сегменти, мада дрскиот тон и одлуките за блокирање деумно и го оправдувам, таму има доста луѓе кои се изгорени од вакцината, што честопати може да го преовлада мирното расудување.
    Групата не е фамозна по ниеден сегмент, и таму има родители, нормални, на кои генерално им е преку глава од стереотипни размслувања, а кај дел од нив и оптеретени со третирање на последиците од вакцината.
    Не ме поистоветувај со група. Групното размислување не е мој фах.
    Зошто разубедувам? Не разубедувам туку барам да ме разубедат. Луѓе нормални, не магистри.
    Во нашата комуникација, на последниве 147 страни не читаат само пишувачи на темата без разлика дали е за или против. Читаат и оние кои почнуваат да се информираат, иако не пишуваат. На некого може му значи твојот, а на некого мојот став.
    Пак ќе кажам, до перцепцијата е.
     
  12. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Сакаш ли да кажеш дека твојата перцепција за разлика од сите останати е на многу повисоко ниво дека ти овде треба на секој пост да го имаш завршниот збор?
    Зарем некој ќе се предомисли по основ на некој друг,тебе или мене и дали мислиш дека за градење на сопствено мислење потребно е некој да прочита дискусија на форум која се одвива меѓу тебе и сите останати?
    Па разубедувајте си на фб,на вашата истомисленичка група,која е затворена за секаква дискусија и поинаков став.
     
    На girl-miri и stefi23m им се допаѓа ова.
  13. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
  14. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    http://www.unicef.org/zambia/5109_8460.html
    4.8 million people (36 percent) are without access to clean water.
    • 6.6 million people (50 percent) are without access to sanitation facilities.
    • More than 25 percent of basic schools do not have access to safe water supply and sanitation.

    http://www.unicef.org/infobycountry/zam ... stics.html
    Immunization coverage (%) 2012, BCG 83
    Immunization coverage (%) 2012, DPT1 86
    Immunization coverage (%) 2012, DPT3 78
    Immunization coverage (%) 2012, polio3 83
    Immunization coverage (%) 2012, MCV 83
    Immunization coverage (%) 2012, HepB3 78
    Immunization coverage (%) 2012, Hib3 78
    Immunization coverage (%) 2012, Newborns protected 81

    od isto mesto(UNICEF) dobivas kontradiktorni brojki. cista voda nemaat,ama bitno site se vakcinirani vo visok procent.
    rabotava izgleda: vakciniraj se, ne ti treba cista voda niti sanitarija...
     
  15. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
  16. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    процентуално и малку илустративно прикажано колку % од наведените болести се искоренети во САД ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • VAKCINA.jpg
      VAKCINA.jpg
      Големина на фајлот:
      86,3 KB
      Прегледи:
      267
    На stefi23m и StefChef им се допаѓа ова.
  17. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    е уште ова требаше да го прочитам :o
    http://dnevnik.mk/?ItemID=87A7CDFC96DBC ... EF1957A2A6
    Код:
    Прераното вакцинирање против дифтерија е можна причина за детската леукемија
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  18. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
  19. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Да го дадеше и изворот кој иде со ова пропагандно и застрашувачко леточе, кое патем и не е точно?
    VAKCINA.jpg ? :D
    Од мое сознание, ваки пропагандни леточиња лепат „за да се разбуди свеста“ преку заплашување.

    Инаку

    "Up to 90% of the total decline in the death rate of children between 1860-1965 because of whooping cough, scarlet fever, diptheria, and measles occured before the introduction of immunisations and antibiotics."---Dr Archie Kalokerinos, M.D.“

    Линк
    [​IMG]

    Внимавај, кај вакцините постојат два ризика, едниот е воопшто да не настане заштита ( ова е званично а не мое мислење ) а вториот ризик е да направат трајна штета.

    [​IMG]
     
  20. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки