1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Луѓе многу сум загрижена. После 10 дена конечно добив, и веќе ми заврши... Но кога одам по мала нужда, на тоалетот забележувам траги од бело прање со нешто погусто и со кафеава боја. Белото прање кај мене е нормална работа, но ова кафеавово незнам што е. Си мислев да не се чисти вагината од менструацијата, но еве веќе 3-4 дена го имам тоа. До сега вакво нешто ми се нема случено. Се тешам дека ке го снема за некој ден. Пред да добијам бев на ехо и ми рекоа дека се е ок. Знае ли некој што би можело да ми биде :(
     
    На Ceci16, PrincessKrofna и angelche16 им се допаѓа ова.
  2. babyBlu

    babyBlu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    ne se cisti vaginata,tuku matkata,jas od vreme na vreme go imam ovoj"problem "ama po nekolku dena 3-4 pa i 5 se se vraka vo normala,neznam kolku godini imas ama mislam deka ne treba da se grizis,posto si bila skoro i na ginekolog,pred da ti dojde...pozz ;)
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    imam 22 god. i nikogas do sega vakvo nesto mi se nema sluceno,nitu pak sum slusnala, pa nezz dali e normalno :| aj ke pocekam uste nekoj den valjda ke go snema. a od sto bi mozelo da bide toa? Se cisti matkata od menstrualnata krv, ili??? Deka e vo vid na parcenca kafeavi a ne e kafeav cel iscedok...
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babyBlu

    babyBlu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    vaka sega,posto sum postara od tebe,ova mi se ima sluceno nekolku pati do sega...obicno e povrzano so menstruacijata t.e. obilnosta na ciklusot,sekoj mesec neli ne krvarime isto eee nekogas se slucuva zadebeluvanjeto na zidovite na matkata da bide pogolemo i togas ne se cisti cela za vreme na ciklusot tuku ostanuva takva krv koja se docistuva otposle,nekogas mirisa ne r"ga,nekogas ne mirisa na nisto.Ova nesto treba da go pratis,megutoa ti si mlada i ne bi trebalo da se plasis,pocekaj ako i po 5-6 dena ne prestane togas odi na lekar,a i ne ja isklucuvaj moznosta da bide i folikularna cista koja ne puknala koga i bilo vreme......pozz
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bibikim

    bibikim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Nemoj da se sekiras...ne e nisto strasno...Mene mi se ima sluceno nekolku pati do sega... Moze da e posledica od nedobro cistenje na matkata pa sega se docistuva...ili pa moze ti e od nekoja nastinka, temperatura ili slicno. Nemoj da se plasis sigurna sum deka ke ti pomine brzo. Pisi ni kako si. Pozdrav
     
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Pa mi traese nekolku dena amma sega go snema. fala na sovetite
     
  7. tifani

    tifani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    eden sovet....plssss help pred da dobijam imama obilno pranje ama vo nekoja zolto zelenikava boja dobiv odposle pak mi se vrati bev na maticen lekar mi kaza deka moze da e od prehlada ili nekoja si bakterija dali slucajno znaete sto plsssss ocojna sakam da znam sto e
     
  8. cicamaca

    cicamaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    tifani, ako si pravela nesto vo skoro vreme bez da koristite kondom, najdobro bi bilo da odis na ginekolog. mislam deka zolto zelenikava boja na iscedokot ne e voobicaena.
    pozdrav.
     
  9. tifani

    tifani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    a sto znaci taa zolto zelenikava boja da ne sum trudna slucajno????????ne bi trebalo neli ne sme pravele nisto
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    pa ako ne ste pravele nisto, logicno e da ne si trudna. imam procitano deka se menuva bojata na mokraca ako si trudna. jas mislam deka ne e misto strasno, ete i doktorot ti kazal prviot pat. i sega e isto
     
  11. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Ja postaviv ovaa tema zatoa so site pisuvaat za nekakvi infekcii , megutoa jas imam eden problem so ne e vrzan za infekcija ,vo posledno vreme imam poveke lacenje na sekret od vaginata (belo pranje), dali nekoj moze da mi kaze za sto moze da se raboti. Znaci ne e infekcija!!!
    pozz
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.210
    Пол:
    Женски
    A zosto si tolku sigurna deka ne e infekcija?
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Jas odsekogas si go imam ovoj "problem". Ama bas sekoj den. I bas go prasav ginekologot za toa , i mi rece deka ne e nisto strasno dokolku ne previ problemi ( cesanje, peckanje i slicno). Mi rece deka nekoi zeni s epoveke skloni kon belo pranje, nekoi ne. Isto taka mi kaza deka obicno poveke se zgolemuva koga se jade blago - za ova ne sum znaela, ama opsto e poznato deka kolicinata se zgolemuva i pri nastinki ili pri koristenje nekoi lekarstva. Za da se namali se koristat kremi ili vaginalni tableti, koi sekako doktor ke ti gi prepise. Ne se sekiraj ne e strasno dokolku ne ti pravi problemi.
     
    На Ceci16, Muffin.Love и BigHeart им се допаѓа ова.
  14. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    ke si svaris caj od kamilica i vo nego ke stavis golema lazica soda bikarbona....so ova se mies ubavo, vnatre dlaboko, zidovite znaci vo vnatresnosta na vaginata......ubavo, dlabinsko mienje.....za 10 dena si ekstra....nisto nema..mene ginekologot mi go kaza ova i a se pojavi praam vaka7-10 dena i se cisti....pozdrav
     
    На mdenkov, pikolino, unique123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Kolku dena treba da se mije za da se postigne rezultat ?pozz
     
  16. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    rezultatot se gleda uste po 3-4 dena, no trebaat 10-14 dena da se iscisti....pozdrav
     
    На majagv му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Fala ti enca.69
     
  18. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Fala vi mnogu na site , a i tebe enca bas ke probam toa so cajot i soda bikarbona neli pa se nadevam deka ke mi pomogne 8) pozz
     
    На dancesrce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Во принцип не е страшно, ама сметам дека сепак треба да се отиде на гинеколог. Во голем број случаи белото прање е резултат на инфекција. Поздрав
     
  20. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    А јас во последно време многу често имам бело прање скоро секој ден,ама последните денови посна да ме чеша и се мачкам со канестен сега незнам дали ке ми помогне,тоа е за габична инфекција.
    Што мислите што значи тоа што ме чеша?
     
    На maggie75 му/ѝ се допаѓа ова.