1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во градите

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од wiki197, 29 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. wiki197

    wiki197 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Вака јас сум на возраст од 15 години и при допир од страната на градата имам болки.На почетокот на пубертетот кога имав околу 13 години ми се случуваше истото,но потоа ништо па сега повторно болки.Дали е тоа бидејќи ми растат градите и има ли причина за грижа? :) и уште сакам да прашам до кога растат градите,бидејќи ми се прилипчно мали па сум загрижена.. очекувам одговор,благодарна сум однапред
     
  2. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    болки во градите

    Не сум гинеколог,ама си зимам за право да ти одговорам :lol:
    Според мене немаш никаква потреба за грижа.До кога растат незнам ни јас :D .Не се секирај не е ништо лошо според мене.А чим ти се мали можеби ке ти пораснат,незнам.Ама да не се загрижуваш и да ти се мали,па неможат сите големи да имаат,а сеуште си во развој така да има шанси да ти пораснат.
    Се надевам вредеше одговоров.
     
  3. wiki197

    wiki197 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    болки во градите

    благодарам :))
     
  4. lilybeth

    lilybeth Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    14
    болки во градите

    I jas ne sum no kako sto ti odgovorila feminkata prethodno nema pricina za griza ...mene osobeno me bolat mozebi edna nedela pred da mi dojde a i dodeka mi rastea me bolea ... hh i mene mi se poprilicno mali ama toa nema vrska i voospto ne mi ima zasmetano nikogash ,gorda sum na svoeto telo !:) Tebe ti go preporacuvam istoto da se sakas sebesi mnoguu mnogu :)))
     
  5. jancii

    jancii Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    болки во градите

    Da prasam nesto: imam 21godina i me boli ednata grada pri dopir, bev kaj maticniot leka i pri dopir mi rece deka imam malo grutce..i deka mi tocni 10 dena moze da e od toa. Mene mnogu mi e strav! :( Mi rece doktorkata deka i da idam na eho nema da se vidi ubavo oti treba da dobijam, a gradite togas se cuvstvitelni.
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.722
    Пол:
    Женски
    болки во градите

    Испи аналгин и ставај облоги од борна вода за почеток.Кога ќе ти помине циклусот правец на лекар.
     
  7. jancii

    jancii Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    болки во градите

    Mi rece maticnata da ne se plasam, da ne mislam deka e nesto strasno..oti pri dopir veli deka topceto sto go pipnala se mrdalo i misli deka e nekoja zlezda ili pak od toa sto mi docni pa zatoa. Rece da ne se sekiram,inace da stavam borova voda veke 3 dena i da ne se urocam malku mi e namalena bolkata.(i prethodno ne bese nekoja strasna bolka ama sepak se uplasiv) i mi zemaa krv i mokraca i se e dobro.
    Mislis deka e nesto strasno?
     
  8. Breezy16

    Breezy16 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    болки во градите

    Имам и јас прашање, малку ми е непријатно и нема врска со болки но, забележав како ми растат мали влакненца на брадавиците... Ги отстранувам со кубење, но пак растат. Дали е ова нормално? Навистина ми е непријатно, но морав да прашам. :$
     
  9. Marta.Zarko

    Marta.Zarko Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    болки во градите

    Zdravo :) vo vrska so ovaa tema i jas bi sakala da si ja kazam makata :) jas veke 1 mesec imam bolki na ednata grada isto taka i mene mi se pojavi malo grutce mnogu me plasi na dopir uzasno me boli, jas mislev deka e poradi toa sto mi kasnese no sepak ne bilo toa vo prasanje mene me boli dolg period.... ve molam za pomos.
     
  10. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    болки во градите

    а од што се прават тие грутки? мислам дека и јас имам нешто слично па на допир малце ме боли...се исплашив ...дали може некој да одговори многу ке ми значи! ПОЗДРАВ
     
  11. whitepearl

    whitepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    38
    болки во градите

    Grudkite se normalni,tkivo e,nego sto da pravam jas so mojava leva grada,eve treba da dobojam i teska mi e i otecena,imam uput za momografija,ma da mlada sum za toa,ali za mesec ke umram od griza
     
  12. YoungGirl

    YoungGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    болки во градите

    Zdravo,
    imam 21 godina, samosto mi zavrsi menstruacijata, a na levata grada pri dopir osetiv poduenost. Ne mozam tocno da definiram za kakov oblik se raboti, dali e grutce ili samo podueno delce, koga go dopiram se mrda... Se plasam da ne e nesto seriozno ili toa e nekoja zlezda. Patem da vi kazam deka levata strana mi e opterena bidejki tasnata postojano ja nosam na levata raka, a prilicno mi e teska (ako ima nekakvo znacenje)... Ve molam iskazete go vaseto mislenje, se nadevam ke mi pomogne.
    Fala vi mnogu, pozdrav!
     
    На velosiped му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    болки во градите


    можеби сепак би требало да со конслултираш со доктор ние само џабе ќе си погодуваме...
     
  14. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    болки во градите

    дали ви се градите она скрос меки или имате како мала грутка(го оеќам како ребренца да се) во внатрешноста?немам никаква болка само при менструален циклус.за ова не се плашам го имам на двете ама сепак да прашам :D
     
  15. YoungGirl

    YoungGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    болки во градите


    Фала ти многу! Сеуште немам отидено на доктор бидејќи сметам дека се повлекува по малку, дај Боже да сум во право! :) Ме боли и левата страна (грбот, рамето, раката), така да, претпоставувам дека е од преоптеретеност... Сепак планирам чим можам да одам на доктор. Со Господ напред! :)
     
  16. velosiped

    velosiped Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    болки во градите

    eве јас како мајка да прашам нешто имам керка од 14 ипол години и веке една година како има добиено менструација а градите и останаа многу мали,и секојдневно се соочувам со прашања дали ке ми пораснат? ,кога/зошто немам гради како твоите?што да пиајам за да ми пораснат? и се така по цел ден а и непријатно ми е и мене бидејки сите нејзини врсницки имаат и можат да облечат се и сешто.Кажете ми што да превземам и како да и помогнам.
     
  17. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    болки во градите

    zdravi feminki jas sum nova na forumov i imam edna dilema imam golemi bolki vo gradite na dopir potocno brdavicite.Pred nekoja den napraviv test izleze negativen a i nemam nikakvi simptomi na bremenost dali nekoj imal vakov slucaj dosega.Treba da mi dojdi na 11ti oktomvri i eve veke gradite 3-4 dena me bolat brdavicite i mestoto pod gradata ve molam za pomos
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.743
    Допаѓања:
    32.094
    Пол:
    Женски
    болки во градите

    Немај гајле. Градите те болат затоа што треба да добиеш. И мене ме болат градите пред да добијам.
     
  19. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Досега ме немаат болено толку многу пред да добијам ама еве денеска сум ок ме болат ама мн малку за разлика од претходните неколку дена само на допир имам болка.Благодарам за одговорот.
     
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ви се случило ли да ви се соберат брадавиците, ама не само тие туку заедно со целото кругче малце да се стесни? И како потемна боја ми имаат двете, денес приметив. :^)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.