1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам го следев и јас калкулаторот и некогаш погодуваше некогаш не.Уствари никогаш не можеш точно да знаеш кога ќе ти дојде навистина, можеш само да си се базираш на претпоставки. Јас овој месец требаше да добијам на 10ти а добив на 3ти.
     
  2. NineTailedFox

    NineTailedFox Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    157
    Па ако постојано покасно ти доаѓа не ќе биде лошо да си го зголемиш. Можеш барем за 2 дена за го зголемиш. :)
     
  3. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    да да, постојано ми доцни, никогаш не ми подранило или на време да е. Секогаш ми доцни и тоа различно, некогаш недела, некогаш 2, 3 некад и до месец дена ама тоа еднаш или двапати се има случено. И се мислев дали да го сменам, да зголемам времетраење на циклус ама не знам колку :wasntme:
     
  4. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не постои чај што ќе предизвика да добиеш или пак ќе го спречи истото. :)

    Срценце, калкулаторот ќе го поместуваш според последната менструација, т.е. последното времетраење на циклусот доколку не ти дојде исто како минатиот. Во зависност од на колку време добиваш, тоа ќе ти пресмета. Но доколку немаш воопшто просек, туку ептен ти варира, тогаш ти не можеш да водиш калкулатор, сама ќе си ги пресметуваш и препознаваш плодните денови.
     
  5. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    Сакам да прашам дали е штетно да се вежба за време на ПМС? Денес извежбав 60 минути на орбитрек и плус други вежби значи се превежбав а треба да добијам деновиве... сега малце ме боли стомакот, но ми е страв да не направив некоја бела :sweat: :worried: :sweat:
     
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Воо реед Ловли, така и правев досега, само мислев дека сум погрешила.
    Иначе за претходниот пост, не е штетно воопшто да се вежба, напротив уште поубаво е ако вежбаш :D
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    менструацијата не е никаква пречка за ништо. Никаква беља не си направила.Мензисот е само оправдување за бегање од час по физичко :P Се можеш да правиш единствено ако немаш болна менструација.
     
    На Saki15 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Најдобронамерно ти одговорив на прашањето, од кај да знам јас дека така си правела досега, не мораше „вооо рееед“ да ми пишеш. :D Како и да е.... :hai:
     
  9. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски

    Ми доцни веке до денеска 11 ден направив тест негативен е бев на гинеколог ми каза дека треба да ми дојде деновиве но нема уште ништо му кажав дека кога добијам мн имам болки и грчеви ми рече кога ке добијам да одам пак да ми даде некои апчиња за да се регулира менструацијата да ми довага како сто треба и да не е болна но нз ми е страв ме тера на нервоза и нз пред некое време имав хормонско пореметување потоа ми даваше прималут нор да пијам ми бесе добро до пред неое време еве сеа овој месец пак исто нз веке што да правам :devil: :wasntme:
     
  10. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    zdravo sakam da prasam koga ke mi mesecen ciklus imam bolki mestrualni vo dolniot del na stomakot i polovinata se do narednata mestruacija dali e toa vo red i sakam da stanm pobrgu majka dali ima nesto vrska toa a redovna mi e sekoj mesec samo stomacnite bolki ve molam pisete nekoj
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Треваше да ми дпјде на 14.08 денес ми дојде а на одмор сум втор ден во њтранство.. сакм да се капам во морето.. за тампон најверојатно ќе земам но освен витамин Ц од што друго се намалуваше да не ми тече многу?
     
  12. sara3

    sara3 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    383
    Луѓе утρе одам на одмоρ а сеуште имам, 5-ти ден ми е а не саκам тампони да κоρистам одвρатно ми е. :/
     
  13. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    30.789
    Пол:
    Женски
    Колку време ти трае одприлика менструацијата?
     
  14. sara3

    sara3 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    383
    ^^ 5 дена, минатиот месец ми дојде за пρв пат и толκу ми тρаше, се надевам и овај месец толκу ќе ми тρае :(
     
  15. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    30.789
    Пол:
    Женски
    Епа штом ти е 5 ден денес, до утре ќе ти заврши. Сигурно ќе бидеш на одмор 5-6 дена, ќе ти заврши до тогаш. Што се секираш? :wasntme:
     
    На sara3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    Знам дека кај сите различно, но во просек колку пакетчиња влошки е нормално да се трошат за една менструација?
     
  17. Nobadys.Perfect

    Nobadys.Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Настината сум, а имам менструација вчера ми дојде. Дали можи да ми се поремети нешто од лекарствата? Другарка ми кажваше неа и прекинвало од лекарствата, додуша си има таја комплицирана менструација. |(
     
  18. k10m

    k10m Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Ако на некоја и се има случено нешто вакво ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ :(
    Значи вака треба да ми дојде за два дена а од вчера кога одам во тоалет при мокрењето има крв кога се бришам (ама не малку туку како кога имаш менструација).Ставив влошка мислев дека ми дошла менструацијата но на неа нема ништо.Ноќеска 2-3 пати сигурно се будев од тоа што многу ми се одеше во тоалет и секогаш има крв а послето на влошката нема ништо.
    Не знам што е работата.
    ПОМОШ ???
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тоа никој со сигурност не може да ти го каже. Јас за 3-4дневна менструација трошам до 2 пакетчиња влошки. И нема нормална граница на трошење на влошки. Бидејќи некој си користи и секојдневни влошки. Па во просек некоја жена може и 365 дена во годината без да прескокне ниту еден ден да троши влошки. Тоа значи нема граници.

    Зависи од лекарствата и од твојот организам. Јас сум била и настината и сум имала менструација,но сум немала такви проблеми. Мене може да ме прекине само ако се туширам на втор ден. Инаку, како што кажав зависи од твојот имунитет. Во принцип и не би требало.

    Јас имав слична ситуација. Ќе ти дојде, ништо страшно. Тоа значи дека сеуште неможе да ти пробие,а ќе ти пробие. Ќе ти дојде за неколку дена. Без гајле.
     
  20. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Сличен проблем само кај мене е поинаку веќе ми е страв немам добиено 6 месеци а бело прање имам со тони дневна влошка не ме спасува ни на 2 саати ѓаќите ги менувам секој ден зошто ги правам лом со бело прање а за рок од овие 6 месеци 2 пати ми се случи да мокрам и кога ќе се избришам крв како менструација да сум добила одма ставам влошка ама после нема ништо и не добивам ај помош
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.