1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. sweet.girls

    sweet.girls Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Здраво... Најпрвоо сакам однапед да ви се заблагодарам.Деновиве ми се јави болка во долниот дел од стомакот,при извршување на уринарна функција,имам болка во пределот на јајчниците и после тоа. Би ви била благодарна ако ми дадете некој совет кој би ми помогнал.
     
  2. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Јас ке те советувам веднаш да отидеш на гинеколог. Пред недела дена го имав истиот проблем за да на крај добијам инфекција и да завршам со инекции и апчиња. Ако си повеќе заинтересирана пишај ми во порака затоа што не сакам многу да пишувам околу тоа, незгодно ми е :)
     
    На sweet.girls му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mili4ka122

    mili4ka122 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo ne sum mnogu zapoznaena so bakterii i infekcii no vo posledno vreme imam bolki pri mokrenje, i necelosno mokrenje. Seksualno aktivna sum imam 17 godini i i kazav na majka mi za ova i taa mi rece da odnesam mokraca na mikrobiologija no taa neznae deka sum seksualno aktivna i ne sakam da doznae, postoi li nacin da se otkrie toa preku mokracata? :) i sto bi mozelo da bide?
     
  4. kris-tina18

    kris-tina18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Draga "Mili4ka",
    verojatno stanuva zbor za cistit (vospalenie na mocniot meur,koe nastanuva kako rezultat na nekoja vaginalna infekcija).Jas piev Citeral i mnoogu mnoogu uvin caj. Mora da odes na ginekolog i da si napravis mikro brisevi za ako imas infekcija da si primas antibiotik pred istata da se prosiri i da stane poseriozno. Vnimavaj na redovnata higiena i obavezno partnerot neka koristi zastita!
    Se' najdobro!
     
  5. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    едно прашање, во последно време имам печење при мокрење и на моменти црвени и отечени усни,со зголемен секрет и без никакво чешање, нешто сериозно е или? :(
     
  6. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Денес бев кај гинекологот и ми откри бактерија STREPTOCOCCUS AGALACTIAE и ми даде да пијам таблети Sumamed и вагинатетки Polygynax. Па ме интересира дали некој имал ваква бактерија, колку е опасна и таблетиве дали ги консумирал, бидејќи другарка ми вика дека биле штетни.
     
  7. cherry02

    cherry02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    1
    И јас да прашам нешто :) правев пап минатат недела и денес бев за резултатите . Имам габична инфекција ( кандида ) и бактериска вагиноза . Докторот ми рече да направам микробиолошки испитувања , е сеа прашањето ми е шо не ми даде никаква терапија за кандидата а и кога го прашав за микробиолошките испитувања ми рече упут од матичен и тој ќе ми земел брисеви , незнам за каков матичен мислеше, јас немам матичен гинеколог, кај него бев на приватно . Сакам да ми кажете дали мора само упут од матичен гинеколог, или и општиот лекар може да ми даде . Станува збор за испитувања во штип во здравен дом. Па ако некој знае да ме упати ќе сум многу благодарна
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Za na privatno ne ti treba nikakov upat. Brisevi moze da ti zeme maticen ginekolog i so upat da pojdes vo laboratorija da gi odneses. Mislam na toa mislel doktorot.
     
  9. madilomer

    madilomer Нов член

    Се зачлени на:
    11 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    prasanje
    A sto bi bilo toa na vrvot na kozickata na penisot ima svrbenje i kozickata se stegna sega glavata nemoze da izleze izleguva so maka ali posle ima bolki
     
  10. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Сакам да прашам за еден проблем кој ме мачи веке 2 дена.Многу често ми се оди во вц,ама мокрам само по 2-3 капки и некој пат ме пече,некој пат не...денеска избришав нешто како крв,исто како ретка бледа црвена водичка.Онака болки,чешање немам ништо.Многу ме плаши ова и се прашувам што може да биде.Некакви мислења или слични проблеми????
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Некоја инфекција на мочниот меур оди на гинеколог.
     
  12. mili4ka122

    mili4ka122 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас ги имав истиве симптоми, и испадна ешерихија коли
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    I jas imam imano vakov problem. Od bubrezite mi bese, pesokot jnfekcija mi napravil. jas piev ciprinol i po samo edno apce kako nova bev! :)
     
  14. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Ви благодарам девојки за одговорите,ме фати паника па затоа пишав овде за некој со сличен проблем да ми каже одприлика.Фала уште еднаш :*
     
  15. DONNA_M

    DONNA_M Нов член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки да ве прашам нешто. Неколко дена имам црвенило и малку ме пече и чеше бев на гинеколог и ми дадоа вагиналетки. Сакам да ве прашам дали смеам да имам односи, најнормално со кондом :)?
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Isklucivo so kondom dodeka nemas potbrda deka infekcijata e iscistena. Ako si imala nezastiteni odnosi, togas terapija treba i za nego.
     
    На DONNA_M и blueberry93 им се допаѓа ова.
  17. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    11.224
    Dali nekoj znae nesto za vaginalen herpes od iskustvo da spodeli? Imam crveni ranicki na vaginata i okolu analniot otvor a zabelezav i deka mi se pojavilo nekoe cudno zgrutcuvanje na kozata na vlezot na vaginata. Me cesa navecer pri spienje. Sakam da idam na ginekolog ama nemam nitu maticen ginekolog. Dali moze da idam da najdam nekoj i da mi stane toj maticen bez da odam kaj opstiot maticen lekar? I najvazno kazete mi kolku pari ke me cini rutinski pregled na drzavno a kolku na privatno?????
     
  18. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Девојки, после колку време правите повторен брис откако ќе ја завршите терапијата?
    Имам односи исклучиво со заштита и прилично сум сигурна дека инфекцијата ја нема. Инаку последен пат пиев вибрамицин на 26ти Април, дали доколку правам микробиолошки брис сега, резултатите би биле негативно лажни или?
     
  19. lepotica cris

    lepotica cris Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво на сите

    сакам да прашам
    пред неколку дена бев на гинеколог и ми рече дека имам инфекција и ми препиша нео пенотран форте вагиналети и антибиотици атрикан, но не ми кажа за каква инфекција станува збор,
    симптомите се следниве: често мокрење, дури и некогаш многу малку, а при мокрењето болки долу кај вагината... веќе 4 дена ги ставам вагиналетите и ги примам антибиотиците, но се уште ме боли при мокрењето, иако е намалено не одам толку често во wc, но денес додека се бришев со салфетката забележав на салфеткаата како крв........
    ве молам за помош, дали некој знае да ми каже за каква инфекција станува збор, за да може да ја побарам на нет и да прочитам за неа

    фала однапред
     
  20. E.v.A

    E.v.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите. Истово прашање е во слична тема поставено, но заради големата потреба на одговорот поставено е и тука :)
    Бидејќи неможат во брзо време да ми закажат преглед (а алармантна е ситуацијава) можеби вие ќе ми дадете некој совет.
    Откако со дечкото првпат имавме односи без заштита ми се појавија големи болки во бешиката а и мочните канали. Секретот беше зголемен, миризбата непријатна. Помислив дека е бактерија во бешиката, бев на матичен лекар ми препиша антибиотик кој го пиев една недела и ми помина.После недела дена пак имавме односи и истите симптоми повторно се појавија.Повторно го земав истиот антибиотик и повторно помина.Постојано се случува.....Кај него имало некое мало печење кое поминало без никаква превентива.
    Незнам дали на своја рака да земам Флажил или слично, кој ќе ги пие и он нормално. Ве молам за одговор.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.