1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Bube.96

    Bube.96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    . Istoto mi se sluchuva denovive, samo sto se vrativ od odmor mislev deka e nesto od solta ama citav na internet deka vsusnost solenata voda unistuva bakterii, od sto moze da e predizvikano ? I kako da prestane zosto mnoogu chesha a i tie troshki kako da izviraat iscisti gi, za 5 min duplo poveke
     
  2. Simona999

    Simona999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Имае едни влошки во тианде. една влошка се носи 24 саати и се многу ефикасни, и за циклус имаат и многу помагаат, на природна база се.
    Пробај и ќе бидеш многу задоволна!
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Simona999

    Simona999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Земи си влошки од Тианде, ќе бидеш многу задоволна.
     
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na preporakata , neznam dali sum pishala no rezultatot ni potvrdi dka e kandidata . Se resiv sega za sega od nea , no nareden pat ako nedaj boze se pojavi pak ke gi imam vo predvid ;)
     
  5. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Леле ќе полудам помагајте! два дена веќе имам бледо жолтеникав секрет и ме чеша многу неможам ни да седам ни ништо, еве на работа сум сега и незгодно ми е многу на секои 5 мин трчам во вц со влажна марамица се бришам као демек да се потсмири ама ништо. Пред два месеца бев на гинеколог од иста причина не ми најде инфекција ама ми даде ваг.Полигинакс ама не ги ставав бидејќи имав почнато терапија со крема Канестен и ми помина.
    Синоќа ставив Полигинакс и пиев Флуконазол од 150мг на своја рака (докторката ми кажа можам слободно еднаш месечно да пијам) ама не поминува, ми се плаче не се трпи, дури на допир и болно е малце чешањево ќе ме излуди што да правам? Миење со медицинска сода дали би помогнало? ;(
     
  6. Simona999

    Simona999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Pusti se na www.tiande.mk imaat proizvodi za zensko zdravje eden gel za mienje i vloski so bilki mislam deka mnogu ke te mirat zosto se na prirodna baza i mnogu pomagaat za vakvi problemi
     
  7. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Требало со вода да се миеш, не со влажни.
     
    На mariatim и Simona999 им се допаѓа ова.
  8. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Нема шанса да не ти најде инфекција при таков секрет.
    Сигурно и сега пак имаш закачено нешто може да е трихомонијаза. Влажни марамчиња при инфекција не помага и лекување на своја рака никако не практикувај. Правец на гинеколог, ако се сомневаш во способностите на гинекологот обрати се кај друг, може поскапо ќе те чини ама со женско здравје не се игра.
     
  9. bubamara14

    bubamara14 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Пред 5 месеци прв пат имав односи и после некое време ми се појави чешање и пецкање при мокрење. Претпоставував дека е кандида па ставав канестен и ми помина. Но пред некое време осетив како температура да имам вагинално.измерив телесна тем. Два дена имав околу 37.2,тоа нели е внатрешна - одбранбена.. зошто од дома незнаат дека сум имала односи мислеа дека е некоја обична надворешна инфекција. Симптоми: мала болка при однос, жолтеникав исцеток,повремена внатрешна температура. Менстуацијата ми доцнеше 2-3 дена и на почетокот крварев малку, ме мачеше по капка а потоа ми се нормализира. Отидов кај матичната и и кажав се само дека сум имала односи не. Ми даде некои лактобацили за нормализирање на вагиналната флора и Б-комплекс. Сега сум малку подобро но одвреме на време ми се повторуваат симптомите. Што да правам,дали на своја рака да ставам вагиналети или пак да идам на гинеколог приватно?
     
  10. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Не бе не се миев, така седев со денови. |( Не паметувајте со вакви иронично-саркастични одговори.

    По 3-4 пати дневно се туширав, тоа со влажните е додека бев на работа каде што многу нормално дека немам можност за одмивање.
    И на своја рака си се излечив со вагиналети, сепак имам познавање од таа област не ставам нешто туку така. Немам инфекција, никогаш сум немала, само прашав дали сте се соочиле со слична ситуација.
    Како и да е , благодарам.


    @fallenangel трихомонијаза неможе да сум "закачила", а и бледо жолт секрет без никаков мирис воопшто не асоцира на тоа, треба да е со изразена жолта боја со лош мирис, а во мојот случај не беше така. Бев во овулација затоа секретот беше таков како што е, нели тогаш се лачи во поголема количина одколку обично. Чешањето беше од интимниот гел кој почнав да го користам пред извесно време и веќе е во канта за ѓубре. Никогаш не бев купувала гелови за интима, ама колку беља да се направи ете.
     
    Последна измена: 20 јули 2016
  11. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    @megann Девојко кај виде иронија и сарказам во мојот пост ?
    Дали спомнав дека не си се миела со денови или цел ден ?
    Само спомнав наместо влажни со вода.
    Од кај знам дали си била на работа и неможеш во моментот.
    Сепак подобро со палома натопена во вода наместо влажни.
    Кога си одговарам мирно и фино, што леташ нагоре.
     
    На Simona999 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Devojko drug pat barem procitaj ubavo pred da se ufrlis. Mnogu ironicen ti e postot od moja gledna tocka.
    Ubavo si pisuva i kade sum bila i shto sum bila. Salfetka natopena vo voda bi se raspadnala pa lom ke stane, parcinja nasekade po mene? A ne. So vlazni maramici i bebinja brisat, po higienski e.

    Nejse, si go resiv problemot veke. Ne navleguvam poveke vo diskusija bezpotrebno, ne sum takov tip. ^^
     
  13. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Кај се купуваат овие влошки?
     
  14. Simona999

    Simona999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ги има во Тинаде. Салонот им е во Аеродром. Или можеш по маил да нарачаш да ти ги испратат до дома. Еве фб профил https://www.facebook.com/Tiande-Macedonia-607090675996193/?fref=ts
     
  15. DiFlove

    DiFlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Вака кога заладува јас почнувам често да мокрам и имам силни болки и печење додека мокрам и непријатно ми е кога некој е во моја близина.Во друга тема прашав ми рекоа инфекција цистит и знам дека треба да посетам гинеколог но многу ми е срам и нема шанси да одам.Би сакала да ми кажете како на друг начин да се справам со инфекцијата
     
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Зошто срам? Па гинеколозите се за тоа, тоа им е работа. Што може ние да ти кажиме? Да си појдеш на гинеколог.
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @DiFlove,
    тебе не ти треба гинеколог туку ќе отидеш кај матичниот, тој ќе ти даде упат да однесеш урина на анализа (веројатно ќе треба да провериш и уринокултура). Ако уринокултурата се покаже негативна (а штом тебе ова често ти се случува кога ќе залади, значи не е бактерија туку настинка) ќе треба да пиеш палин и многу увин чај. Држи топло на стомакот и гледај да ти бидат споплени нозете.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.185
    Допаѓања:
    14.455
    Пол:
    Женски
    Дали се работи за инфекција, денеска сум во оваулација и чувствувам тензија и ми се плачи, на гаќите имам и кафена крв, во плодните денови имам и како секрет со малки крв.
    Фала :)
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.982
    Допаѓања:
    32.728
    Пол:
    Женски
    Можно е да е инфеκција. И јас го имав истиот пρоблем. Κај мене се ρаботеше за стρептоκоκа.
     
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.185
    Допаѓања:
    14.455
    Пол:
    Женски
    Што е тоа?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.