1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Од анксиозноста ти е , најдобро ќе е на партнерот да му ја објасниш твојата состојба...и мене така ми се случува...јас кога се карам мн се вознемирувам ме стегаат гради мн се напнувам од тоа се мислам ќе ми се случи нешто од што се возбудувам кога се карам или нервирам... јас мислам дека треба да разговараш да објасниш се убаво; и мрне истово ми го викаат, себична си гледаш само за себее се нешто тебе не ти е доброо...како јас да сакам вака да ми биде..и се прекорувам себеси вп тие моменти дека претрувам, дека кој знае колку неподнослива сум им на блисккте со состојбава , досадна напната...ама тоа е... се надевам ќе сфатат..
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bellamy

    Bellamy Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Како сте со никаквово време? Или шетате негде на продолжен викенд? :)
     
  3. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    So koga sum setnana. Sum zaspala po pat. Kkoga stanav se isplasiv kade sum, so koj suM. Me utepa depersonalzacija, derealizacija so i da e. daj kazete nekoe care za toa
     
  4. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    eve jas.. kako si ti? Te pusti li
     
  5. siki28

    siki28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случува да ве стегаат градите? Јас во тој момент почнувам да се гушам и мислам дека ќе умрам. Одватно чувство кое го имам често. Стварно почнувам да мислам дека иам проблеми со срцето и дека ќе умрам секој момент. Im freaking out
     
  6. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    мене ми се случува секој пат кога се возбудувам ... ништо не може да ти се случи
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheGoldenboy

    TheGoldenboy Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    10
    Koga sportuvam ja nemam,ali posle odma ide,mn grdo e uh...kolku dolgo te drzi ?
     
    На lil3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.745
    Пол:
    Женски
    неможам никако да одам на работа немам војља некако се чувствувам како во затвор 8 саати што да правам го има некој овој проблем?
     
  9. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Дечки одамна не сум пишала а ве следам постојано :) јас сум многу добра со мојата ситуација одлично да не кажам,само што дереализацијата ми се враќа и тоа ме мачи си мислам да немам некое крварење во главата,хематом...постојано тие работи ми се матат друго лошо ништо не мислам..
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    koga bi znaele so vi ja predizvikuva anksioznosta, stresot, so bi napravile? jas custvuvam odbivnost kon mojata rabota, panikata i mislite tuka mi se slucuvaaat, rabotam po 10-12 casa za malku plata i nemozam ds se pomiram.. so bi napravile na moe mesto, bi se otkazale, bi zboruvale so sefot, ili? ve molam za sovet
     
  11. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    definitivno bi zboruvala so shefot ... ne ti navleguvam vo toa kolku ti e platata ama chim vikash za 12 saati deka e malce znachi stvarno taka... kako prvo zakonski e najvekje 8 saati da rabotish
     
  12. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Sobrac hrabrosf i zboruvav i kazuvav sto mi.precu i bez problem se soglasi da mi izleze vo presret. nogu sum zaprepastena. Nikakvi zakani nemam, se e toa film vo mojata glava. Kako da pocnam da snimam dr film? Kako da gi smenam moite razmisluvanja? Mozno li e toa? Mnpgu posakavim toa da se sluci i veke da ne ziveam taka straslivo. Odluciv od utre natamu pa da si napisam.po eden strav i po 3 dena da rabotam na nego. Me podrzuvate?
     
    На veren, Inkaaa и Cleonika им се допаѓа ова.
  13. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дечки здравооо, јас сум ок деновиве со некој мали ситни напади, од денеска почнав да возам точак со керка ми хаха, додека се качив малце ми беше чудно, после тоа се возевме цел час. Се надевам добро ке ми дојде возењевооо, :* и имајте добра ноќ :)
     
    На lejlla, veren, Viki693 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Паметно Маја имаш поддршка . Емили ти секогаш имаш убави совети инаку :) ве гушкам....денес ми е тежок ден..бев со мајка ми низ ск малку шетавме низ сити мол си купив нешто и после ми влезе филм пред одење дека од шо не сум спиена многу и од сонцето ќе ми се слоши па се стегав ама добро минав...и како бинго на се автобусот на кај мојот град беше преполн моравме на нозе да патуваме мислев тука е крајот јахах ама ништо не ми се случи...дојдов дома и пак инав некоја кавга со дечко ми по телефон си има реално милион обврски полага испити неделава и нешто напнав јас се искаравме завршив со солзи и стрес но за чуфо прв пат етр успеав да не испаничам дека ќе ме удри инфаркт туку само се изнервирав и си ми помина... и се ќе беше ок планирав и вечерва да излезам ме викнаа другарките сега но ми текна дека од скопје кога јадев, црл дрн ништо др не сум јадена и се осеќав омалаксана поради тоа..па сега како со сила натискав нешто колку да не седам гладна, и сеа сум омалаксана еве ме лежам ко да ми се врти ко да ми се гади де осеќам...дали поради замор од цел ден денесс не знам што е... сакам да одам да ом се придружам на другарките но немам сила.. :/
     
  15. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Леле како јас да се читам...ако не сум спиена и ако одам негде, одма помислувам да не ми се слоши,да не се онесвестам и слични глупости. Претходниот викенд во 48 часа, дали само 5-6 саата бев спиена, со обврски бев...и другиот ден требаше да одам на свадба, отидов и наместо да уживам јас како будала се тресев да не паднам од што не сум спиена, почна да ми пречи гужвата таму, да ми се врти и слични работи...ме фана паничниот напад и се отиде у курац... :/ Аман веќе, кога сум дома се е во ред, немам некои страшни напади и не размислувам многу, но кога одам некаде почнуваат фештите. Ви се случува ова? :/ Ве Гушкам. :*
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    mene mi r nogu strav sama doma. Nz so da prAvam. Da ne se iapolni toa so stravuvam. Se plasam sekoja vecer kako ke bide utre ? Ke mi se slosi, pqk ke mislam? auui ja mrazammmmm. Mu se slucilo.ova na nekoj
     
  17. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Еве ме мене потепана уморна и сеа се мачам да заспијам а ни зазји увото и одма паника сеа зошто не сум спиенаа да не ми се десии нештоо...истото е :) и не се секирај и јас исто кај и да одам сум ко малку на трње цело време.... и мислам само на враќањето дома.
     
    На natemila и Inkaaa им се допаѓа ова.
  18. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    pa sekako ni se sluchilo,vsushnost na site i toa ni e problemot oti mislime deka neshto ke ni se sluchi ...
     
    На Inkaaa и natemila им се допаѓа ова.
  19. maricka

    maricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Секој работен ден, на работното место,околу 9 часот до 11 доживувам паничен напад. Срцево ми лупа, дланкиве ми смрзнуваат, цела се тресам, а лицево ми гори итн итн. Како да очекувам да се случи нешто. За да го спречам тоа пијам кафетин и многу ми помага, се смирувам. Само тоа ме смирува, знам дека не е добро да се пие кафетин или било кој лек ако не се се осеќа некоја физичка болка,но морам. Само се мислам дан станам зависна од кафетин, бидејќи секој работен ден пијам веќе неколку месеци.
    Знам што е коренот на овој проблем што го имам, не сум задоволна на работното место, но сега засега мора така да биде.
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Potpolno te sfakam.ama izdrzi i teloto ke se navikne na taa sredina i nema vekw sa reagira. Taa misla oti ne si zadovolna trgni ja na strana. I jas ne sum ama morame da uspeeme i za nas i za drugite okolu nas