ТЕМА: Биопсија на града

Мислење 12 Апр 2010, 21:19

Ме интересираат искуства на жени со циста на градата или откако осетиле некоја тврда грутка на градата кои се чекорите кои ги превземале понатаму(на кој доктор отишле,кои мерки се превземени ,резултати,кој е најдобар доктор од оваа област и колку се задоволни од истиот)Да бидам попрецизна ме интересира биопсијата доколку сте ја имале дали е болна постапката кај кој сте ја извршиле и дали има некои нус појави како болка непосредно по биопсијата.Однапред фала за споделените искуства !
Аватар на корисникот
lylaby

Зелено цветче
 
10853
Мислења: 503
Зачленет: 20 Мар 2010, 03:19
baby i don't care.....

Мислење 12 Апр 2010, 22:25

Јас имам грутки на градите, кога ги приметив отидов на матичен, тој ми даде упат за на хирургија во државна, таму ми рекоа дека прво хируршки ќе ги извадат грутките па ќе им прават биопсија, се исплашив и долго време ништо не превземав. После некое време го сменив матичниот лекар и отидов кај новиот, тој ме прегледа и ме упати на ехо кај еден професор, јас бев цела во паника , ме виде професорот на ехо и ми кажа дека грутките не ми се дел од градите туку од кожата, дека и да сакам да ги отстранам нема хируршки да се интервенира на градите туку само површински на кожата и тоа со локална анестезија, уствари тоа биле масни грутки и не се опасни. Ме советуваше да не ги вадам бидејќи се безопасни.
Незнам колку ти помогнав, нај неинвазивна метода е ехото, значи без боцкање и резови се гледаат промените на градата.Ако сакаш да одиш прво на ехо, пиши ми ЛП да ти дадам бројче од професорот мене што ме гледаше.
Можеби некој друг има поголемо искуство со цисти на гради па ќе ти помогне повеќе. Поздрав
Аватар на корисникот
irenna

Жолто цветче
 
15471855
Мислења: 2587
Зачленет: 01 Дек 2009, 19:19
Локација: Скопје
There are three ways to do something: good way, bad way and my way

Мислење 12 Апр 2010, 23:04

Фала за одговорот,не станува збор за мене туку за една блиска моја особа која најпрвин забележа грутка на градата ,направи пункција така го викаат тоа нели во државна и резултатите се негативни на малигни клетки,забележан беше хроничен маститис .Најдобар доктор на ова поле е др Крцковски нели па тој даде совет да се направи една мала хируршка интеревенција со цел да се земе од ткивото и да се прати на биопсија.Бидејќи грутката необично мн тврда а и доста длабоко стационирана со пункција не можело да се добијат јасн9и резултати....Е сега откако е направена биопсијата ,уште се чекаат резултати но местото е мн воспалено ,цела града модра и кр садови а болката уште трае иако има веќе 5 дена од интервенцијата...Во исчекување сме,но се прашуваме и што би можело да доведе до волкава болка и воспаление по зафатот.Посетен е докторот кој предлага уште еден зафат ,тоа биле крвни садови да ја стиснел крвта така вели он...Навистина чудно...некако и сомнително зар е можно да направиле некоја грешка во интеревенцијава...Чекаме резултати и се надеваме на најдобра можна варијанта -циста безопасна се разбира.....Би сакала да знам за кој професор се работи што ви го вршел ехото ако не е проблем?
Аватар на корисникот
lylaby

Зелено цветче
 
10853
Мислења: 503
Зачленет: 20 Мар 2010, 03:19
baby i don't care.....

Мислење 13 Апр 2010, 23:24

Беатрис, а била ли болна биопсијата? Јас имам закажано за во јуни, ама ми препорачаа да не ја правам, туку директно да се извади грутката, па после да се испита. Инаку во државна ми го препорачаа Кондов за овие работи. А Крцковски бил во Систина и се знае таму каква е цената.
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125411579
Мислења: 12509
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 13 Апр 2010, 23:40

Па мислам дека зависи од тоа каде се наоѓа грутката колку ќе биде болно, дали е мн длабоко позади и сл.Постапката е 10-20 мин со локална анестезија ,во случајот на мојата пријателка беше болно бидејќи грутката беше мн длабоко и мн тврда ,а болката уште трае и денови после тоа,но индивидуално е верувам.Крцковски наводно е најдобар во оваа проблематика,тој освен во систина работи и во неколку др приватни клиники.А ако времето е на твоја страна сигурно поубаво во државна каде и не се потребни толку големи финансиски средства за зафатов.А зашто дури во Јуни сте закажале?Се надевам ќе бидете добра, и биопсијата ќе ви помине во најдобар ред со одлични резултати.
Аватар на корисникот
lylaby

Зелено цветче
 
10853
Мислења: 503
Зачленет: 20 Мар 2010, 03:19
baby i don't care.....

Мислење 13 Апр 2010, 23:46

beatris напиша:Па мислам дека зависи од тоа каде се наоѓа грутката колку ќе биде болно, дали е мн длабоко позади и сл.Постапката е 10-20 мин со локална анестезија ,во случајот на мојата пријателка беше болно бидејќи грутката беше мн длабоко и мн тврда ,а болката уште трае и денови после тоа,но индивидуално е верувам.Крцковски наводно е најдобар во оваа проблематика,тој освен во систина работи и во неколку др приватни клиники.А ако времето е на твоја страна сигурно поубаво во државна каде и не се потребни толку големи финансиски средства за зафатов.А зашто дури во Јуни сте закажале?Се надевам ќе бидете добра, и биопсијата ќе ви помине во најдобар ред со одлични резултати.

Па не е итно. По редовна постапка во јуни закажувале, а ако сакаш побрзо треба да си платиш. Мене ме советуваа да не правам на овие години биопсија, туку веднаш да се отстрани грутката, па да се испита. Мислам дека ќе си одам по државен пат, поради финансиите како што ги спомна. И сите што се добри се разбегале по приватниве клиники. Ретко во државна добар доктор да се најде. Се надевам дека ќе биде добра твојата блиска особа.
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125411579
Мислења: 12509
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 14 Апр 2010, 07:48

RainBow jas takva grutka zabelezav vo dekemvri i odma bev na pregled vo drzavna kaj doktor karagjozev. toj mi rece deka toa e zapusena zlezda i deka ne bilo nisto opasno - deka so tek na vreme se povlekuva samata od sebe, a i da ne se povleklo ne biilo opasno. no mi preporaca (deka mn. panicam) da si doagam na kontrola sekoj mesec. I idam mora i ete istoto go slusam. sea posledniot pat koga bev mi kazaa deka doktorot otvoril privatna ordinacija, i bev na pregled kaj edna doktorka, isto vo drzavna. i taa mi go kaza istoto, no taa i spomna deka ako se zgolemelo grutceto ke trebalo na operacija i nevideno me isplasi. ja prasav dali e nesto opasno, taa rece ne bilo ama znaete jas se presekov koga slusnav. i samo problemi nekoj vise nemozam da razmisluvam za toa... :worried: :worried: :worried:
Аватар на корисникот
karenin

Жолто цветче
 
20681826
Мислења: 1426
Зачленет: 08 Мар 2010, 01:10
Локација: Saturnia, Tuscany, Italy
To see the world in a grain of sand, and to see heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hands, and eternity in an hour, Blake

http://www.youtube.com/watch?v=ztpiMnjisyE

Мислење 14 Апр 2010, 16:23

devojki prvo da ve pozdravam i da vi posakam dobro zdravje.e,pa vaka -go imam istiot problem so grutce pod desnata pazuva 7 god.megutoa prvite cetiri ne mi pravese nikakov problem mozev samo so prsti da go napipam kako malo zrnce i ne mu obrnuvav vnimanie.no so tekot na vremeto se zgolemuvase imam cuvstvo kako orev da imam pod pazuvata,stana tvrdo i pocna da me boli poizrazito 2 nedeli pred dobivanje.i sega me faka strav.denes napraviv eho na dojki ,lekarot mi spomna za nekakva si mama akcesorija no ne e siguren i me prati kaj nekoj profesor da mi napravi punkcija.za utre imam zakazano i da vi kazam od samiot zbor punkcija se plasam .bidete ljubezni i kazete mi neso poveke za toa -boli li ,za kolku vreme se prai od prilika i sl.strav mi e,,,,,,,,
Аватар на корисникот
lalezzz

Сино цветче
 
435
Мислења: 349
Зачленет: 06 Апр 2010, 10:47
KOGA SE GLEDAS VO OGLEDALOTO I SAKAS DA GO SKRSIS,NE E OGLEDALOTO TOA STO TREBA DA BIDE SKRSENO,TUKU TI SI TOJ,KOJ TREBA DA SE PROMENI!!

Мислење 14 Апр 2010, 17:08

Пункцијата како што знам не е страшна траела кратко и можеби само малку да е болно или пак безболно,се прави со игла продрува во градата и зема течност која ја испитува после,со среќа утре и се да биде добро ,ова е се што знам за пункција може има некој кој е поинформиран.
Аватар на корисникот
lylaby

Зелено цветче
 
10853
Мислења: 503
Зачленет: 20 Мар 2010, 03:19
baby i don't care.....

Мислење 14 Апр 2010, 17:48

jas imav grutce od 5-6mm, bev na punkcija na onkologija.Postapkata ne e bolna i zavisi od sposobnosta na doktorot da ja napravi . Jas se operirav od rak na grada 2003 i ete uste sum tuka so golema verba.Me operirase dr. Krckovski vo kogo imam najgolema doverba a eho i mamografija pravam vo Dijagnosticki Centar kade ordinira i dr Krckovski so dr Dimcevski. :)
fan

Фем почетничка
 
00
Мислења: 4
Зачленет: 16 Фев 2010, 01:08

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: 30041990, Ivan333999, kimmi и 31 гости