ТЕМА: Габички на нокти

Мислење 26 Јун 2011, 19:59

најдобро да си појдиш на кожно.......и јас имам проблем со ноктите и никако да го решам, сега се мачкам со есенција,ама само на ноктот кога ке ми појде на кожата како пече уххххххххххххх
Аватар на корисникот
Suzeto

Сино цветче
 
130
Мислења: 260
Зачленет: 25 Дек 2009, 23:55

Мислење 09 Јул 2011, 20:33

snow.patrol93 напиша:преку лето какви обувки носете? отворени? затворени?

настојувам да носам отворени,но носам и патики еден број поголеми наводно требало да бидат по комотни.поздеав
saska86

Фем почетничка
 
10
Мислења: 15
Зачленет: 18 Јун 2010, 14:55

Мислење 10 Јул 2011, 16:38

jas sum poveketo bosa i vo zima nastojuvam po doma da sum bez corapi
Аватар на корисникот
Suzeto

Сино цветче
 
130
Мислења: 260
Зачленет: 25 Дек 2009, 23:55

Мислење 01 Авг 2011, 23:10

А дали по отстранувањето на ваквиот нокт може да се случи пак да порасне таков инфициран или? :?:
И јас имам такво нокте и веќе скоро година дена се мачам со него, редовно го скратувам со грицкалка, ама пустото абер нема од паѓање или заздравување, го мачкам со Канестен.
Инаку не ми прави никакви проблеми, ама ме секира зошто мораше баш такво да стане :^) ...само повеќе се задебелува, а мазна е површината, меѓутоа приметливо и очигледно е дека се работи за таква инфекција...ми иде дури да го откорнам со грицкалката - ме нервира страшно, а слушнав дека таквата инфекција се повторувала...има ли воошто и колкави се шансите да се излекува таквата напаст? :(

Еј, да ..и дали е штетно ваквиот инфициран нокт да се лакира? Јас мојот се трудам секогаш да биде покриен со лак, колку да не се заприметува жолтеникавата боја...
Аватар на корисникот
Mishela

Црвено цветче
 
72006737
Мислења: 5668
Зачленет: 19 Авг 2010, 14:17
Локација: where the streets have no name
And in this perfect weather, we'll find a place together ...

Мислење 07 Авг 2011, 02:37

"Gljivične bolesti - najčešće se pojavljuju na noktima stopala, prvenstveno palcima. Nokat se postupno odvaja od nokatne ploče na postraničnim rubovima, no promjena je jače izražena na jednom rubu. Tu se vidi bjelkasto-žućkasta mrlja, a prilikom čišćenja nokta nastaje bijeli mrvičasti sadržaj. S vremenom se slobodni rub nokta počne mrviti sam od sebe.
Bolest se može zaraditi u saunama i na kupalištima jer gljive obožavaju topla i vlažna mjesta. Obično infekcija nokta dolazi nakon infekcije kože, a budući da gljivične infekcije ne stvaraju jaku upalu, ne pojavljuje se bol, no mijenja se kvaliteta nokta.
Što činiti: U dogovoru s liječnikom obavezno treba uzeti odgovarajući antibiotik i to u obliku koji se uzima oralno (na usta). Njegovo nanošenje na nokat nije učinkovito.

Urasli nokat - radi se o upalnoj promjeni kože postraničnog žlijeba nokta, koja nastaje zbog pretjeranog uraštanja nokta. Najčešće se se bolest pojavljuje na palcu stopala.Upala se razvija velikom brzinom, krot nekoliko sati. Osim bola i crvenila na zahvaćenom području može se nakon 24 sata pojaviti i zamućena tekućina. Ako se odmah ne započne s liječenjem stvara se granulomatozno tkivo. To novonastalo tkivo sastavljeno je od nepravilno poredanih vezivnih vlakana i krvožilnih spletova što su nastali kao poslijedica napada bakterija i obrane okolnog tkiva.
Najčešće pojavi bolesti vode pogrešno rezanje slobodnog ruba nokta, preagresivna higijena, spuštena stopala te tijesna obuća koja natiskuje prste.
Što činiti: Obavezno se treba javiti liječniku koji će uzeti bris nokta te odrediti lokalnu terapiju i uzimanje odgovarajućeg lijeka na usta.

Psorijaza - upalna bolest kože što se prepoznaje po crvenkastim žarištima pokrivenim bijelim ljuskicama, koja se najčešće pojavljuje na koljenima, laktovima i vlasištu, ne štedi ni nokte. Na njima nastaju točkaste udubine promjera oko 1mm, dolazi do odljepljivanja slobodnog ruba nokta, zadebljenja nokatne ploče, promjene boje nokta te upale zaslona nokta.

Neurodermitis - kronična upalna promjena na koži, poznata kao atopijski dermatitis, svoj trag ostavlja i na noktima.
Ploča nokta je uzdužno isprugana, neravna, a može biti i lomljiva i listati se. Često se pojavljuje i zadebljanje nokatne ploče.

Lišaj - "lichen planus" je dermatoza koju obilježava crvenilo i jak svrbež kože. Odražava se i na noktima, slobodni rub nokta se odvaja, nokatna ploča postaje lomljiva i uzdužno isprugana. Može doći i do poprečne ispruganosti te atrofije nokatne ploče.

Kružno ispadanje kose
Muški tip ćelavosti ili alopecija areata na noktima se "prepoznaje" po mutnoj, zadebljanoj te izgrebanoj ploči nokta, kao da je brušena brusnim papirom. Može se pojaviti i odljepljivanje nokta."

Редкатирано од модератор: Секогаш цитирајте го изворот или линкот од каде што ги копирате податоците.
Аватар на корисникот
betelu

Фем почетничка
 
29
Мислења: 17
Зачленет: 20 Ное 2009, 01:54
eleonorce :))

Мислење 07 Авг 2011, 20:21

Дали некој има искуство со др.Ваис ? Преска на нет,на нивната страна прочитав дека нивните третмани се ефикасни и безболни.Никако да го решам проблемот со ноктот,здебелен ми е и потемен за разлика од другите :|
Аватар на корисникот
TennisBabe

Зелено цветче
 
350757
Мислења: 591
Зачленет: 14 Јан 2010, 19:10
Believe in love. Believe in magic. Hell, believe in Santa Clause. Believe in others. Believe in yourself. Believe in your dreams. If you don't, who will?!

Мислење 14 Авг 2011, 23:24

Мене ми се појави габична инфекција микоза на кожата... ужасно чеша... пробав со канестен се мачкав може 2 месеци и ништо не ми помогна.... имам 34 рани по цело тело и постојано ми излегуваат нови... моја другарка исто ја има истата инфекција, ама помалце од мене и почна да се мие со свински сапун и за неполни 2 дена имаше резултати.. инфекцијата се повлече (истовремено се мачка и со канестен). Јас сега земав свински сапун, во исто време се мачкам и со канестен и со чаевец, се мијам и со превриена вода со морска сол, и пијам Нистатин апчиња и гледам дека веќе почнаа да ми се повлекуваат. Пробајте со свински сапун или со солена вода, зошто мислам дека може колку-толку да помогне.... инаку од солената вода инфекцијата се губи, знам сигурно, зошто ја имав истава инфекција и пред да одам на одмор, на море и кога бев таму ми се изгуби, а не се мачкав со никакви креми, ниту пак пиев апчиња, па претпоставувам дека е од водата, т.е. од морската сол. Пробајте и со ова па пишете дали имате некакви подобрувања. Поздрав ;)
Аватар на корисникот
Justi

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 14 Авг 2011, 23:12

Мислење 27 Авг 2011, 23:40

TennisBabe напиша:Дали некој има искуство со др.Ваис ? Преска на нет,на нивната страна прочитав дека нивните третмани се ефикасни и безболни.Никако да го решам проблемот со ноктот,здебелен ми е и потемен за разлика од другите :|

jas bev na tretman kaj dr vais vrska nema samo da znaete ...samo maka mi e za parite so i gi dadov a ne se malce ...barem da imase nekoj efekt...nisto ne pomaga sega sama si pravam tretmani so masinka za manikir i pedikir se prodava nasekade i eftina e istoto go pravi i taaa...posle toa se ma4kam kanesten redovno i mislam deka ima nekoe podobruvanje...i neka ti bidat na otvoreno po4esto u sandali barem sega leto e ...pozzz
Аватар на корисникот
ada21

Сино цветче
 
14986
Мислења: 237
Зачленет: 27 Авг 2011, 15:13
sky is the limit !

Мислење 29 Авг 2011, 22:42

kolku pari e masinkata i dali mozis sama da gi struzis so nea ...dali e ista kako tie na kozmeticar ili e pomala....jas ne bi mozela sama da se struzam ..i dali moze da mi kazis od koja firma e masinkata......najdobar efekt kaj mene dosega e so soda bikarbona no uporno sekoj den po 30min.najmalku isto taka i cistenje na noktot non-stop
Аватар на корисникот
Suzeto

Сино цветче
 
130
Мислења: 260
Зачленет: 25 Дек 2009, 23:55

Мислење 30 Авг 2011, 17:01

Suzeto напиша:kolku pari e masinkata i dali mozis sama da gi struzis so nea ...dali e ista kako tie na kozmeticar ili e pomala....jas ne bi mozela sama da se struzam ..i dali moze da mi kazis od koja firma e masinkata......najdobar efekt kaj mene dosega e so soda bikarbona no uporno sekoj den po 30min.najmalku isto taka i cistenje na noktot non-stop

neznam to4no kolku pari e ali ne e poskapa od 1500 den ke vidam posle koja marka e ke i pisam ..pomala e malce da poprakti4na e i efektot e ist ..sama ke gi struzis isto kako so turpija samo polesno i pobrzo ke go otstranuvas pozoltenoto zadebelenoto mesto ke gi otrgnes site gabi4ki so se nasobrale i posle isto pak so soda ili hipermangan rastvor i kanesten
Аватар на корисникот
ada21

Сино цветче
 
14986
Мислења: 237
Зачленет: 27 Авг 2011, 15:13
sky is the limit !

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: guzi, olence86, rita22 и 40 гости