ТЕМА: Опстипација и дуење на стомакот

Мислење 21 Ное 2011, 00:30

senza.parole напиша:Сакав да прашам, тие малите зелени чоколатца Lax, од аптека шо се за опстипација (иако на нив пишува за слабеење :^) ) дали се штетни да се употребуваат често... :?: стварно имам потреба од нив ама се плашам да не ствараат зависност... :?:

Подобро пробај на природен начин да се опоравиш,можиш да започниш со нив за да ти е полесно,ама јас ти преппорачувам секој ден по едно кисело млеко да јадиш.Тие ствараат зависност,да,бидејќи организмот се навикнува на нив и нема да можи да работи после нормално без нив.После 2-3 неделно земање веќе организмот ќе ти бара повисока доза од нив. За слабеење,не,тие се лаксативи,т.е. ја прават столицата потечна и ги дразнат цревата и даваат почесто сигнал за испразнување.(секако се слабее така,ама и тоа е штетно)
Имаше еден чај,т.е. комбинација од чаеви во темата dieti/slabeenje-so-caj-t5107/?hilit=%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B0 и тој дејствува(го пробав :lol: ) пробај и ти можи да ти помогни,ама секако се прави и пауза.Е сега пошто ти нема да слабееш немора да го пиеш во таква ударна доза по 1,5л-2л на ден,туку пиј си да ти се нормализира состојбата.
Аватар на корисникот
Divinebutterfly

Жолто цветче
 
925117085
Мислења: 2842
Зачленет: 17 Јул 2011, 15:10
Локација: Outher space
Слика
Кој се бори, може да изгуби. Кој не се бори има веќе изгубено !!!

Мислење 21 Ное 2011, 00:37

Divinebutterfly напиша:
senza.parole напиша:Сакав да прашам, тие малите зелени чоколатца Lax, од аптека шо се за опстипација (иако на нив пишува за слабеење :^) ) дали се штетни да се употребуваат често... :?: стварно имам потреба од нив ама се плашам да не ствараат зависност... :?:

Подобро пробај на природен начин да се опоравиш,можиш да започниш со нив за да ти е полесно,ама јас ти преппорачувам секој ден по едно кисело млеко да јадиш.Тие ствараат зависност,да,бидејќи организмот се навикнува на нив и нема да можи да работи после нормално без нив.После 2-3 неделно земање веќе организмот ќе ти бара повисока доза од нив. За слабеење,не,тие се лаксативи,т.е. ја прават столицата потечна и ги дразнат цревата и даваат почесто сигнал за испразнување.(секако се слабее така,ама и тоа е штетно)
Имаше еден чај,т.е. комбинација од чаеви во темата dieti/slabeenje-so-caj-t5107/?hilit=%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B0 и тој дејствува(го пробав :lol: ) пробај и ти можи да ти помогни,ама секако се прави и пауза.Е сега пошто ти нема да слабееш немора да го пиеш во таква ударна доза по 1,5л-2л на ден,туку пиј си да ти се нормализира состојбата.

Доколку не ти помогне ова што те посоветувала Дивајн,јас ќе ти ги препорачам апчињава Сликаги има во зегин околу 180 ден се.Многу се добри,ги користам пошто и јас си имам проблем.Пиеш само кога имаш потреба,не ствараат зависност и на природна база се (така ми објаснија во аптека).Долго време ги користам и не често,некогаш може месец,2 да не се напијам па ако имам потреба пак.Многу се ефикасни.А чоколатцава гола вода се,мене не ми делуваа.
Аватар на корисникот
tinkerbelll

Жолто цветче
 
44593851
Мислења: 2026
Зачленет: 15 Мај 2010, 21:20

Мислење 21 Ное 2011, 00:54

Јас еднаш пробав чоколатце од љубопитност,па многу добро ми делуваше :D Тие појавуваат ефект после 6-8 часа ми се чини.А штом ти ги имаш овие пробано и ги препорачуваш,нека си ги земи ако сака нив :)
Аватар на корисникот
Divinebutterfly

Жолто цветче
 
925117085
Мислења: 2842
Зачленет: 17 Јул 2011, 15:10
Локација: Outher space
Слика
Кој се бори, може да изгуби. Кој не се бори има веќе изгубено !!!

Мислење 21 Ное 2011, 00:59

Divinebutterfly напиша:Јас еднаш пробав чоколатце од љубопитност,па многу добро ми делуваше :D Тие појавуваат ефект после 6-8 часа ми се чини.А штом ти ги имаш овие пробано и ги препорачуваш,нека си ги земи ако сака нив :)

Ма мене ништо не ми помагаше,мака си имав :( не на природен начин,не чоколатца,па некои други апчишта од кои :puke: и на крај овие алал да му е на дечкото во аптеката убаво ми објасни и ме опраи :)
Аватар на корисникот
tinkerbelll

Жолто цветче
 
44593851
Мислења: 2026
Зачленет: 15 Мај 2010, 21:20

Мислење 21 Ное 2011, 17:54

^^
Ги купив овие апчињата денес од аптека, ама заборавив да прашам за ефектот, т.е после колку време делуваат и дали има несакани ефекти како грчеви и сл. ? :?:
Аватар на корисникот
senza.parole

Жолто цветче
 
31385496
Мислења: 2048
Зачленет: 22 Сеп 2010, 01:23
Локација: Sotto la luna d'argento.
Lasciatemi in pace... e vi amerò per questo.

Мислење 21 Дек 2011, 23:46

Леле цела недела веќе има што изедам се ми стои во стомак. И ми е ко бремена да сум :sweat:
Скриен текст: покажи
и цело време имам нагон за гасови :$ :$ :$ :$

Од утре само кисело млеко ке кркам и компот од сливи :D ке има фајде или уште толку ке се подувам :|
Аватар на корисникот
INSIDIOUS

Зелено цветче
 
499385
Мислења: 705
Зачленет: 19 Јул 2011, 21:56
Локација: На петата Авенија.

Мислење 10 Јан 2012, 11:55

Јас имав проблеми неколку дена, вчера пиев и еден Алкалакс и едвај ми заврши работа.

Земав ударна доза ленено семе, и сега од тоалет не можам да излезам...
Аватар на корисникот
Ariel

Жолто цветче
 
55152532
Мислења: 3156
Зачленет: 07 Дек 2009, 00:23
Локација: Малку појужно од таму каде што би сакала да бидам!
Ако не можам да променам дел од себе, како ќе го променам светот?

Мислење 10 Јан 2012, 12:04

Уф, дека периодов што се’ не јадев од празничната трпеза, си кажа стомачево што го мачи!
Подуена, абре човек да не може да се исправи, само да можев да се тркалам ќе беше во ред. Дури и фармерките ми пречеа што ги носам.
Се прочистив со супа, пијам чај, трет ден по ред не пијам кафе и тоа ме олабавува, а бидејќи е во прашање дуење од храна и преоптоварување на цревата, гледам да се наоблечам и да не ризикувам и преладеност.

Пиев и едно апче, Rutacid, т.е треба да го џвакаш, како бомбона, за смирување грчеви и подуеност е. Помага за да не се превртиш од болки.
Аватар на корисникот
Shelea

Жолто цветче
 
109401941
Мислења: 2780
Зачленет: 27 Ное 2009, 10:49
Scribo i canto!

Мислење 10 Јан 2012, 12:19

Алкалаксот е ок,ама прави грчеви во желудникот.

Ајде обидете се со парафинско уље,се продава во аптеки,не е штетно,се дава и на мали бебиња кога имаат опстипација.
1 супена лажица е доволна за да се испразните без проблем,+ не создава нус појави.
Аватар на корисникот
stetoskop

Зелено цветче
 
1484919
Мислења: 662
Зачленет: 11 Мај 2011, 14:31

Мислење 10 Јан 2012, 12:40

јас се осеќам ко пет месечна трудница |(
не дај боже да се видам у огледало (има да пукне) :)
шала на страна
прочитав дека мастиките го подувуваат стомакот и од тогаш не џвакам мастики ама сега дупло подуен ми е :tmi:
Аватар на корисникот
Special.Someone

Зелено цветче
 
622453
Мислења: 943
Зачленет: 22 Авг 2011, 09:57
Локација: Каде тој таму и јас :)
Bitch, I'm fabulous to,and yes, i'm devil to , just like you!!

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: pili, Yahoo [Bot] и 15 гости