1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инхалатор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од meU, 15 декември 2012.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Женски ај една посебна тема за инхалаторите.
    Сакаме, односно мораме да купиме, па кажувајте совети за марка, модел, цена. Би сакала да е со две маски, мала и голема.
     
    На leo-n-tina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ние засега позајмуваме од девер ми, а они го имаат овој модел


    има голема и мала маска и мене навистина ми се допаѓа. Лесен е за употреба, едноставен, одамна им е купен, па затоа незнам дали го има и сега во продажба.
     

    Прикачени фајлови:

    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Има добри инхалатори на Microlife, Piconeb, а мислам дека и Цептер имаат. Брат ми го има купено овој на Микролајф
    [​IMG]
    го купија за малата внука, имаше проблеми уште од малечка, па и сега често го користат, особено во зима. Сум слушнала дека може да го купиш и фондот да ги врати парите, ама со потврди од лекари дека е навистина потребен. Ова многу значи за оние кои не можат да си дозволат инхалатор, а им е потребен. Ако не се лажам цените одат од 3000 нагоре.
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    И јас знам дека има опција фондот да врати пари, па ќе видиме што можеме да направиме. Убаво би било да успееме така да купиме, зошто се навистина скапи ,ама пусто пак требаат :worried:

    Аннатх убав е овој, но неможам да сфатам како се користи за мали, во уста ли се става делот??
     
  5. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Јас завчера го купив од Зегин 2.400 денари. Го испробав и сум задоволна.
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Овој истиот??
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Има маска која се става на лице, а за овој делот не сум сигурна дали може за мали деца. Мислам дека маската е за деца, а другиов дел за поголеми. Внука ми со маската инхалираше.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Да го најдов дури во Зегин во Карпош 4. Има мала маска за бебиња, со таа го инхалирав малиот и поголема за ќерка ми.
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.735
    И јас го имам купено овој што го постираше МеУ, исто од зегин, и тоа пред 4-5 години. Му ја гледам цената на кутијата, и тогаш бил 2.440 денари. Вчера баш и го позајмив на една другарка, па ми падна во очи цената пошто правевме муабет колку чини.

    Многу е практичен, ние го утепавме од користење, и тоа не само децата, и ние големите 2-3 пати го користевме :)

    Убава е маската, прилагодлива и не е крута како некои од оние што ги има на во Козле, таман да не бега пареата, и да не го притиска детето.

    Фала богу, година и нешто не сме го користеле, се надевам нема ни да го користиме :D
     
  10. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Е сега јас како недоволно искусна со поимот инхалатор да си прашам .
    Една аптекарка кога и кажав дека сакам да купам инхалатор ,првин ме праша колкаво е детето ,и викам бебе 4 месеци ,таа вика дека наводно инхалаторот се употребува со надзор на др посебно за мали бебиња .
    А мојата др ми препорача да купам но сега ми е прашањето.

    Како е правилно да се инхалита треба детето да вдиши па да издиши,тоа на мало бебе неможеме да му го објасниме ,дали инстинктивно само ке си реагира незнам ако некој инхалирал мало бебе нека објасни.?
    Дали има некои негативности од неправилно користење на инхалатор .?

    И на крај за фондот ,и за рефундирање на средства ,е вистина да се рефундираат но доколку детето има воспоставено дијагноза како бронхитис пнеумонија и има наод од Децка клиника Козле со потврда од др.
    За другите како нас мислам дека тоа не важи.
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Лео-н-тина таа дијагноза е потребна за да се рефундираат парите, но во Зегин синоќа прашав и во нивните аптеки немало таква можност, без разлика на дијагнозата.
    Јас малата ја инхалирам како и ние што правиме, со постојано држење на маската на лице. Незнам како поинаку би се извело тоа, зошто понекогаш и тоа е мачно.
    А штом д-р ти препорачал, тогаш сигурно е во ред да правиш класична инхалација.
    Мене кога ми кажа д-р дека може да ја инхалирам, не ми напомена начин или нешто слично , само ми кажа на дозата да внимавам.
     
  12. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Јас имам земено инхалатор од Цептер и ептен сум задоволна од него. Да, скап е, околу 200 евра, ама за него има овластен сервис, гаранција и резервни делови. Јас кога барав инхалатор пред неколку години немаше баш некој избор на инхалатори, а мене тогаш ептен ми се брзаше.
    Сега кога и да почне ќерка ми да кашла или пак кога и е затнат носот одма почнуваме со инхалации, со физиолошки раствор само, а ако има и опструкции и со вентолин капки за инхалација (ова со препорака на доктор и после преглед).
    Еве на пр. во петокот ја земав ќерка ми цела затната и со страшна кашлица од градинка, ја инхалирав викендот по два пати на ден и вчера веќе не кашлаше. Носот и тече, после инхалација посебно и се растекува. Капки за нос не знам од кога и немам ставено, а ни сируп за кашлица и немам дадено.
    Јас го користам и за себе и навистина ми помага.
     
  13. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    И јас да се приклучам кон разговорот во темава пошто имам доста искуство кога станува збор за инхалирањето, значи подолг период се инхалиравме со Пулмикорт, еве и периодов повторно ни ги вклучија инхалациите.

    Инхалаторот е наменет само за една личност да го користи.
    Значи немојте да позајмувате инхалатори од комшии, пријатели, роднини, немојте да го давате вашиот инхалатор друг да го употребува.
    Ова е препорака од доктори од Козле!

    Ние го имавме земено првиот инхалатор за син ми, ама поради тоа што неколку пати се случи сопругот да мора да го користи (со Дексаметазон), купивме нов инхалатор, после препораката на д-р во Козле дека еден ист инхалатор не треба да го користат повеќе личности.

    Џебе вриење, миење со детергент, кога лекот оди не само во чашката, маската, туку и во цревото за воздухот што е.

    И двата ги земавме од Зегин, околу 2900 денари беа. Едниот е подолгнавест, другиот е потесен.
    [​IMG]

    EДИТ за инхалатор на товар на ФЗОМ потребно е конзилијарно мислење (од три д-ри).
    http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemID=51F55603108635498A1908457B815895
    Инхалатор со распрскувач е наменето исклучиво за деца до 18 годишна
    возраст кои имаат историја на хронична респираторна болест, астма,
    бронхиектазија, друга хронична пулмонална болест

    Извор: Инфо Билтен на ФЗОМ
     
  14. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Искуство некој позитивно со инхалатор, треба да купам па од каде, марка и цена ако може да сподели некој?!?
     
  15. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    е мед од zegin
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Nie go imame Piconeb italjanski e so 3 godini garancija kupen ni e od apteka Viola okolu 2400,2500 den pred 2 godini inhalatorot e zakon prezadovolni sme sin mi masala masala da ne go podrecam veke e 2g.i 2 meseci nema spusteno na pluka nie se inhalirame pri obicna nastinka so sinomarin posolen rastvor vo ampuli e,ako e poseriozna nastinka se inhalirame so deksa isto strada i od alergii nekogas i pulmicord koristime po preporaka od pedijatar,nema da zgresis predobar e mnogu moi priajtelki go koristat i site se isto prezadovolni,izv za lat od mob sum
     
    На joy1 и џунџуле им се допаѓа ова.
  17. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Емед а440 тоа ли е инхалаторот. Ќе може и цена?
     
  18. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 ova e inhalatorot sto go imas? Ima i plus dodatoci.
    piconeb-01-430x430.jpg
     
  19. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    A610 e mojot i sum zadovolna
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
  20. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Cenata bese okolu 2000denari go zedov lanskata godina
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.