ТЕМА: Магнетна резонанца

Мислење 12 Мар 2013, 19:42

Девојки, имав едно прашање, воопшто не сум во насока медицина и немам со тоа никаква допирна точка а и со оглед на годините ништо не разбирам од резултатите. Денеска тато се снимал и ништо не ми кажуваат а јас ги пронајдов резултатите, пишува:
РТГ на цервиален рбет
Цервиален цел од рбетот е со редуцирана лордоза и дегеративни промени на ниво Ц5-Ц6 и Ц6-Ц7 со ункарироза на тие нивоа.
Може ли некој, ве молам да ми го протолкува ова? Многу се плашам и загрижена сум за неговото здравје.
babyboy123

Бело цветче
 
1329
Мислења: 75
Зачленет: 11 Ное 2012, 15:27

Мислење 12 Мар 2013, 20:31

^Има народски кажано шилци, не знам дали постои некој конкретен лек за тоа, докторот ќе го упати повеќе. Најверојатно ќе има болки во вратот, рамениците и рацете, ама не е ништо страшно.
Аватар на корисникот
AnaKarenina

Жолто цветче
 
189958436
Мислења: 3450
Зачленет: 06 Окт 2011, 21:16
Локација: The Moon
When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile!

Мислење 12 Мар 2013, 21:30

AnaKarenina напиша:^Има народски кажано шилци, не знам дали постои некој конкретен лек за тоа, докторот ќе го упати повеќе. Најверојатно ќе има болки во вратот, рамениците и рацете, ама не е ништо страшно.

значи тој веќе 15тина дена има постојано болки во глава, освен тоа други симптоми се несоница нели предизвикана од болките, повремени нагони на повраќање(но не повраќаше ниту еднаш)... и денеска отиде и му го кажаа ова. Значи не е нешто сериозно?
Благодарам многу.
babyboy123

Бело цветче
 
1329
Мислења: 75
Зачленет: 11 Ное 2012, 15:27

Мислење 12 Мар 2013, 22:06

^ Такви болки има и татко ми како последица од тешка сообраќајка и има проблеми при спиење, не може убаво да се намести. Баш пред некое време почна со масажи, вика дека му е подобро од тоа, а конкретен лек за вакви работи мислам дека нема :worried:
Аватар на корисникот
AnaKarenina

Жолто цветче
 
189958436
Мислења: 3450
Зачленет: 06 Окт 2011, 21:16
Локација: The Moon
When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile!

Мислење 14 Јун 2013, 06:26

Koja e најдобра магнетна резонанца во Скопје т.е каде има најдобри радиолози кои знаат да ракуваат со магнетниот скенер.Ве молам за ваша препорака,доколку некој правел некаде и ако е задоволен.
chavenera

Фем почетничка
 
39
Мислења: 17
Зачленет: 14 Мар 2013, 18:40
Трофеи: 1

Мислење 14 Јун 2013, 11:24

babyboy123 напиша:
AnaKarenina напиша:^Има народски кажано шилци, не знам дали постои некој конкретен лек за тоа, докторот ќе го упати повеќе. Најверојатно ќе има болки во вратот, рамениците и рацете, ама не е ништо страшно.

значи тој веќе 15тина дена има постојано болки во глава, освен тоа други симптоми се несоница нели предизвикана од болките, повремени нагони на повраќање(но не повраќаше ниту еднаш)... и денеска отиде и му го кажаа ова. Значи не е нешто сериозно?
Благодарам многу.

Истото ми се случува и мене, болки во глава, врат, грб... Ама не се сеќирај не се ништо страшно шилците. Веројатно докторот ќе го упати на некакви масажи.
bojananana

Фем почетничка
 
02
Мислења: 14
Зачленет: 10 Јун 2013, 00:18

Мислење 14 Јун 2013, 18:25

[quote="chavenera"]Koja e најдобра магнетна резонанца во Скопје т.е каде има најдобри радиолози кои знаат да ракуваат со магнетниот скенер.Ве молам за ваша препорака,доколку некој правел некаде и ако е задоволен.[/quote
јас сум била во мегамед во аеродром и мислам дека сите ги фалат
Аватар на корисникот
carina

Бело цветче
 
64
Мислења: 56
Зачленет: 28 Апр 2011, 21:53

Мислење 22 Јун 2013, 18:10

Srcki ja sum nova na forumot pa ne sum mnogu dobra vo koristenjeto.Sepak ako moze nekoj da mi pomogne vo vrska so Zdrvuvanjeto na racete .Imam 18 godini i imam neprekinat problem so toa . Dali moze nekoj da mi pomogne odnosno da mi dade sovet . Zdrvuvanjeto mi trae nekolku nedeli i mnogu mi smeta odnosno mi predizvikuva nervozi. pozz :* vi blagodaram odnapred
mickoska

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 22 Јун 2013, 17:58

Мислење 21 Јул 2013, 18:33

carina напиша:
chavenera напиша:Koja e најдобра магнетна резонанца во Скопје т.е каде има најдобри радиолози кои знаат да ракуваат со магнетниот скенер.Ве молам за ваша препорака,доколку некој правел некаде и ако е задоволен.

јас сум била во мегамед во аеродром и мислам дека сите ги фалат

Мегамед нема толку добар апарат како оној што е на Клиника.
Има многу пациенти што д-р Дамјановски ги препраќа на Клиника да направат мри, затоа што апаратот таму е многу понов и има многу повеќе опции. Ова од сигурни извори ти го кажувам.
Аватар на корисникот
AnaKarenina

Жолто цветче
 
189958436
Мислења: 3450
Зачленет: 06 Окт 2011, 21:16
Локација: The Moon
When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you have a thousand reasons to smile!

Мислење 24 Јул 2013, 02:04

AnaKarenina напиша:
carina напиша:
chavenera напиша:Koja e најдобра магнетна резонанца во Скопје т.е каде има најдобри радиолози кои знаат да ракуваат со магнетниот скенер.Ве молам за ваша препорака,доколку некој правел некаде и ако е задоволен.

јас сум била во мегамед во аеродром и мислам дека сите ги фалат

Мегамед нема толку добар апарат како оној што е на Клиника.
Има многу пациенти што д-р Дамјановски ги препраќа на Клиника да направат мри, затоа што апаратот таму е многу понов и има многу повеќе опции. Ова од сигурни извори ти го кажувам.

Значи таму е најдобро!За радиологија збориме ако не се лажам така.Колку чини магнетна на глава дали знаете случајно?
chavenera

Фем почетничка
 
39
Мислења: 17
Зачленет: 14 Мар 2013, 18:40
Трофеи: 1

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: be.positive, bebeto93, kikidare, lina.ina, Spidy и 18 гости