ТЕМА: Миом на матката

Мислење 10 Окт 2010, 11:50

Imam 26 godini i pri redoven ginekoloski pregled, ginekologot mi rece deka imam miom od 4cm na nadvoresnata strana na matkata, koj treba da se otstrani po hirurski pat. sega treba da odam kaj drug ginekolkog za vtoro mislenje. Doktorot mi rece deka ne e strasno, samo sto mora da se otstrani , bidejki doprva treba da ragjam deca. Ve molam za poveke informacii, kolkav e riziokot od operacijata i slicno. Blagodaram!


Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
caci.caci

Фем почетничка
 
10
Мислења: 12
Зачленет: 10 Окт 2010, 11:43

Мислење 10 Окт 2010, 12:26

Многу не знам,ама знам дека миомот е бенигна творба и не би требало да претставува некоја опасност.А штом веќе ти советувале да се отстрани оперативно тогаш не би требало да има некои проблеми,освен што ќе треба да се помине операцијата и заздравувањето.Тетка ми има миом веќе 20-тина години и со него го има родено и второто дете,така да мислам дека не треба многу да се секираш ;)
Аватар на корисникот
elygj

Сино цветче
 
6123
Мислења: 447
Зачленет: 24 Фев 2010, 22:29
Nisto ne e tolku ednostavno da ne mozeme da go iskomplicirame!!!

Мислење 10 Окт 2010, 13:28

Убаво е што сакаш да побараш второ мислење, можеби така полесно ќе одлучиш што да правиш. Инаку, миомите се бенигни тумори од мускулно ткиво од какво што е и матката изградена, и обично не предизвикуваат никакви симптоми, па се откриваат случајно, при гинеколошки преглед. Докторот ти рекол да се оперираш, можеби тоа е најдобрата варијанта за тебе.
Инаку, во бременоста, како што расте плодот, ќе расте и миомот и ќе има подобра васкуларизација, што значи ќе биде подобро прокрвен, и при породувањето ако не се внимава, може да дојде до крварење. Мислам дека заради тоа докторот ти препорачал операција, особено затоа што немаш родено. Инаку за самиот плод нема некоја опасност, освен можеби притисок, ама тоа зависи од местоположбата на миомот. Нема што да се плашиш, не е ништо опасно тоа што имаш миом, многу жени го имаат, само треба да ја следиш состојбата. Побарај и второ мислење, можеби и другиот гинеколог ќе ти даде ист совет. Операцијата не е опасна.
Annath

Црвено цветче
 
549410414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 12 Окт 2010, 22:16

Многу ви благодарам! И другиот гинеколог ми советуваше операција, па ќе ја правам за месец и пол, се надевам се ќе биде како што треба...
Поздрав!
caci.caci

Фем почетничка
 
10
Мислења: 12
Зачленет: 10 Окт 2010, 11:43

Мислење 03 Дек 2010, 13:11

caci.caci напиша:Многу ви благодарам! И другиот гинеколог ми советуваше операција, па ќе ја правам за месец и пол, се надевам се ќе биде како што треба...
Поздрав!

И јас го имам истиот проблем и се двоумам дали да правам операција или не бидејки уште не сум родила.Па ќе те замолам да ми дадеш информација каде планираш да ја правиш операцијата кај кој доктор и колку ќе чини тоа?
Поздрав
maca22

Фем почетничка
 
155
Мислења: 25
Зачленет: 30 Сеп 2010, 15:35
Слика

Мислење 08 Дек 2010, 19:02

Здраво
После сите консултации што ги направив, решив да правам операција. Препорачливо е, бидејќи за време на бременоста, матката е подобро прокрвена, така што и миомот се полни со крв, расте и може да му смета на плодот. Се уште не сум направила операција, чекам да се отвори болницата Плодност во Битола, па таму да се оперирам. Подобро е да се отстрани, тоа е вишок ткиво. Со лапароскопскиот метод, ризикот е минимален и нема голема лузна после операцијата. Во државните клиники прават со класичен рез, ама тоа е поболно и покомлицирано за опоравување.
Поздрав
Цаци
caci.caci

Фем почетничка
 
10
Мислења: 12
Зачленет: 10 Окт 2010, 11:43

Мислење 15 Дек 2010, 08:02

caci.caci напиша:Здраво
После сите консултации што ги направив, решив да правам операција. Препорачливо е, бидејќи за време на бременоста, матката е подобро прокрвена, така што и миомот се полни со крв, расте и може да му смета на плодот. Се уште не сум направила операција, чекам да се отвори болницата Плодност во Битола, па таму да се оперирам. Подобро е да се отстрани, тоа е вишок ткиво. Со лапароскопскиот метод, ризикот е минимален и нема голема лузна после операцијата. Во државните клиники прават со класичен рез, ама тоа е поболно и покомлицирано за опоравување.
Поздрав
Цаци

Цаци ти благодарам многу на одговорот.
Поздрав
maca22

Фем почетничка
 
155
Мислења: 25
Зачленет: 30 Сеп 2010, 15:35
Слика

Мислење 21 Дек 2010, 12:17

здраво! Нова сум овде случајно прочитав за миомите и за тоа сакам да прашам некој дали после оперативен зафат на миом има симптоми (после една ипол недела ова се случува од операцијата) да мокри неконтролирано значи не се чувствува никаква потреба за мокрење.Знам само дека се случувале промени еден месец во самиот организам нормално,но сепак сакам да знам нечие мислење и искуство ако го имал.Фала однапред
aanneettkkaa

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 21 Дек 2010, 12:04

Мислење 21 Дек 2010, 15:09

aanneettkkaa напиша:здраво! Нова сум овде случајно прочитав за миомите и за тоа сакам да прашам некој дали после оперативен зафат на миом има симптоми (после една ипол недела ова се случува од операцијата) да мокри неконтролирано значи не се чувствува никаква потреба за мокрење.Знам само дека се случувале промени еден месец во самиот организам нормално,но сепак сакам да знам нечие мислење и искуство ако го имал.Фала однапред

Majка ми пред 6 месеци правеше операција и сега оди поретко да мокри. У смисла може подолго време да издржи без да оди во тоалет. Порано стануваше секоја вечер, сега не.
А се распрашуваше за тоа она и дозна дека некои па сега почесто одат на мократ. Се е индивидуално.
Затоа што во случаевиве што јас ги знам им е извадена матката и може бешиката да ја промени позицијата пониско/повисоко. Е сега има зафати и само миомот се отстранува, за тоа не сум запознаена.
Ама воооошто не е добро а ни нормално да мокриш без да чуствуваш потреба.
Тука нешто не е во ред.
Да се посети лекар обавезно.

И по секоја операција на телото му е потребно долго време за опоравување. Посебно операции со целосна анестезија. Таа многу влијае на организмот.
А со вадење на матка минимум 1 година е потребно за добро опоравување, сепак орган се вади.
Аватар на корисникот
rossonerka

Жолто цветче
 
151197550
Мислења: 4160
Зачленет: 13 Апр 2010, 14:22

Мислење 23 Дек 2010, 18:37

Матката се вади во екстремни случаи. Инаку се отстранува само миомот. нормално, после тоа, треба период за опоравување...
caci.caci

Фем почетничка
 
10
Мислења: 12
Зачленет: 10 Окт 2010, 11:43

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: bile69, sadgirl21, Yahoo [Bot] и 25 гости