ТЕМА: Раничка на грлото на матката

Мислење 16 Ное 2009, 20:06

:( :( :( денес бев на гинеколог и ми открија раничка на грлото на матката. Гинекологот ми рече дека не е ништо опасно и прво да напрам Папаниколау тест па да видиме какви се резултатите. Секаква информација поврзана со ова ќе ми е корисна.
Аватар на корисникот
Mireto

Фем почетничка
 
140
Мислења: 22
Зачленет: 08 Ное 2009, 16:10

Мислење 16 Ное 2009, 21:07

Mireto напиша::( :( :( денес бев на гинеколог и ми открија раничка на грлото на матката. Гинекологот ми рече дека не е ништо опасно и прво да напрам Папаниколау тест па да видиме какви се резултатите. Секаква информација поврзана со ова ќе ми е корисна.

многу ми е жал. еден мал совет: немој да читаш на интернет се и сешто пред да ти излезат резултатите од тестот. има различни стадиуми и може да прочиташ многу лоши работи што може да не важат за тебе. не си стварај нерви без потреба, може и да не е ништо страшно. почекај ги резултатите
Аватар на корисникот
angel

Бело цветче
 
400
Мислења: 77
Зачленет: 08 Ное 2009, 02:40

Мислење 17 Ное 2009, 20:48

Најголемиот дел од дијагностицираните „ранички“ се нешто нормално. Најчесто со терминот „раничка на грлото на матката“ се опишуваат некои варијации во развојот на лигавицата. Сама по себе оваа состојба не крие ризик ниту од рак, ниту од некои други заболоувања. Со „голо око“ може да се констатира само дали има раничка, но не може да се каже дали има промена на клетките. За да се открие тоа се прави Папаниколау тест, колпоскопија и биопсија.

Папаниколау тест

Прегледот треба да го направите во време кога немате менструација. Тоа е безболна процедура на земање на секрет, т.е. примерок од клетките од грлото на матката со мала шпатула или четкичка. Потоа тој секрет се испитува во лабораторија, со цел да се открие дали има некаква промена во клетките. Според класичната цитолошка класификација на Папаниколау можен е еден од следните наоди:

Нормален наод. Тестот е негативен и не се најдени абнормални клетки. Не се потребни дополнителни третмани и испитувања до следниот гинеколошки преглед.

Атипични сквамозни клетки. Оваа дијагноза укажува на присуство на абнормални клетки кои може да бидат резултат на инфекција, воспаление или на цервикална дисплазија. Препорака: втор ПАПА тест.

Атипични жлездени клетки. Жлездените клетки создаваат слуз и растат во каналот на грлото на матката, како и во внатрешната слузница на матката. Препорака: дополителни испитувања.

Ендоцервикален аденокарцином in situ. Клетките кои се со голема веројатност канцерозни се наоѓаат во жлезденото ткиво, во внатрешната половина на маткиното грло. Препорака: дополителни тестови.

Сквамозна интраепителна лезија. Ваквиот наод покажува дека клетките видени на ПАП тестот укажуваат на преканцерозна состојба, позната како цервикална дисплазија. Препорака: дополителни дијагностички тестови.

Според таканаречената CIN класификација, резултатите се поделени во следните групи:

Група 1 - нормален наод;

Група 2 – инфекција;

Група 3:

CIN 1 - низок степен на интраепителијална промена, лесна дисплазија само во долната третина на епителот. Препорака: повторување на тестот за неколку месеци.

CIN 2 - висок степен на интраепителна промена, дисплазија во долната и средната третина на епителот. Препорака: дополително испитување или повторување на ПАПА тестот.

CIN 3 - тешка дисплазија со абнормални клетки по целата висина на епителот. Неопходна е биопсија на промената.

Ако се откриени абнормални клетки следниот чекор е колпоскопија, а потоа биопсија.
Аватар на корисникот
Dijana

Фем почетничка
 
330
Мислења: 30
Зачленет: 05 Ное 2009, 05:16
Life on the planet is born of woman.

Мислење 18 Ное 2009, 14:23

Фала за информацијата денес бев на гинеколог за Папаниколау тест. Малку ми е страв ама ќе ги почекам резултатите. Се надевам не е ништо сериозно. Ќе пишам ко ќе има резулатати.
Аватар на корисникот
Mireto

Фем почетничка
 
140
Мислења: 22
Зачленет: 08 Ное 2009, 16:10

Мислење 19 Ное 2009, 10:00

Mireto напиша:Фала за информацијата денес бев на гинеколог за Папаниколау тест. Малку ми е страв ама ќе ги почекам резултатите. Се надевам не е ништо сериозно. Ќе пишам ко ќе има резулатати.

Ne znam kako funkcionira, napisav veke eden odgovor, no ne go gledam na ekran. Eve povtorno. Ti sovetuvam da primenis vagitorii so propolis, ehinacea i aloe Cydonia, gi ima vo aptekite, vednas po pap testot, ako vi trebaat poveke informacii pisete mi.
Аватар на корисникот
leniang

Фем почетничка
 
00
Мислења: 7
Зачленет: 19 Ное 2009, 09:44

Мислење 19 Ное 2009, 10:03

leniang напиша:
Mireto напиша:Фала за информацијата денес бев на гинеколог за Папаниколау тест. Малку ми е страв ама ќе ги почекам резултатите. Се надевам не е ништо сериозно. Ќе пишам ко ќе има резулатати.

Ne znam kako funkcionira, napisav veke eden odgovor, no ne go gledam na ekran. Eve povtorno. Ti sovetuvam da primenis vagitorii so propolis, ehinacea i aloe Cydonia, gi ima vo aptekite, vednas po pap testot, ako vi trebaat poveke informacii pisete mi.

Imam prekrasno iskustvo klinicki dokazani za dejstvoto na ranickite na grloto na matkata.
Eve nesto poveke:
Препаратот содржи екстракт од прополис 5%, со повеќе од 180 идентификувани состојки, од кои повеќето се биолошки активни. Прополис, као природен антибиотик, делува активно против голем број на бактерии ( Clostridium spp., Escherihia coli, Staphylococcus spp., Streptococcus spp.), габички и вируси, а особено е значајно дејството против херпес вирусот (Herpes simplex). Антрахиноните кои ги има во алоето го помагаат ова дејство. Противвоспалителното дејство на овој препарат се должи на ефикасната комбинација на повеќе активни состојки, од кои особено значајна е фенетил естер на кафеинска киселина (CAPE) од прополисот, кој истотака има и антитуморно дејство. Противвоспалителното и антитуморно дејство на состојките од прополисот, е зголемено со идентичното дејство на состојките во алое, ехинацеа и невен. Забрзаната епителизација и зараснувањето на раните, како и учествувањето во процесот на обновувањето на оштетеното ткиво, се најважните дејства на овој препарат. Поедини состојки во прополисот имаат анестетично дејство, додека состојките на алое и невен делуваат како аналгетици (ги намалуваат болките), што може да резултира со намалување на чувството на пецкање и болка во случаи на цервицитис (воспаление на грлото на матката), вагинози, како и други воспалителни состојби пропратени со зголемен вагинален секрет (leucorrhoea).
Аватар на корисникот
leniang

Фем почетничка
 
00
Мислења: 7
Зачленет: 19 Ное 2009, 09:44

Мислење 19 Ное 2009, 11:23

jas go imav istiot problem, mi najdoa rana na grloto na matkata i pap testot mi ispadna pozitiven so displazija od prv stepen shto znaci prvicna faza na razvoj na rak na grlo na matka. sepak so ogled na toa shto beshe vo rana faza mi napravija laserska intervencija (ti gi gorat smenetite kletki) i spored ginekologot sega za sega se e super. rabotata e shto mora cesto da se odi na ginekolog, duri i ako e nekoja devojka e se ushte nevina. ne mozeme da deluvame vo odnos na toa da ne se pojavi neshto, ama mozeme da bideme dovolno medicinski obrazovani i cesto da odime na pregledi so toa shto dokolku neshto se najde, vednash ke se spreci :)
kako i da e, ne se sekiraj, se ke se sredi:) zadrzi go vedroto raspolozeni i optimizmot :)
Аватар на корисникот
Dona

Фем почетничка
 
120
Мислења: 15
Зачленет: 19 Ное 2009, 10:35
Локација: Skopje
Come What May!

Мислење 27 Ное 2009, 16:17

Moram da ja popravam Dana i da vi objasnam,displazija od prv stepen ili CIN 1 znaci deka postoi promene na kletkite od lesen stepen koja nemora nikako da se intervenira osven redovni kontroli i vitamini,znaci da se ojakne imunitetot,toa ne e pocetok na karcinom,daleku e od toa,znaci redovni kontroli i vitamini,,,moze i laser ,znaci so laserot se unistuvaat tie kletki koi se promeneti najcesto pod dejstvo na virus-HPV,posle laserskiot tretman eden mesec nema seksualni odnosi ,narednite dva so prezervativ i soodvetna terapija koja e socineta od vitamini za da se zastitat oklonite kletki,I pak redovni kontrola koja posle laserot treba da e tretiot mesec,,,,,,, pozdrav
Аватар на корисникот
ROSII

Сино цветче
 
15159
Мислења: 262
Зачленет: 27 Ное 2009, 15:12

Мислење 28 Ное 2009, 20:56

zdravo devojki :)
i jas go imam istiot problem . So pap test mi najdoa hpv virus i cin 1 , primav ravensara vaginaleti i beta caroten ,za imunitet , ama posle 6 meseci kontrola pak imam promena . Zemav aloe i si ubrizguvam , pijam caj od neven . Ginekologot mi zakaza da idam vo vtrnik da napravam pak briz za da napravime hpv tipizacija (znae nekoj stoe toa ?)
i kade treba da go nosam vo sk na klinika (ja sum od kumanovo ) ? nekoj so slicno iskustvo ?
vi blagoaram pozdrav
Аватар на корисникот
taska

Фем почетничка
 
25
Мислења: 34
Зачленет: 20 Ное 2009, 02:45

Мислење 29 Ное 2009, 01:37

HPV tipizacija se pravi so cel da se odredi tipot na HPV virusot,postojat okolu 150tipovi na ovoj virus nekoj se visoko rizicni,onie koji mozat da predizvikaaat karcinom na grloto a ima i tipovi koi se nisko rizicni,primer sto gi predizvikuvaat kondilomite,t.e genitalnite bradavici.Tipizacija se pravi vo MANU ,ginekologot ke ti zeme briz ti mozes da go odneses vo MANU se plaka 1.500 den i za sedum rabotni dena ti e gotov,,,,POZDRAV
Аватар на корисникот
ROSII

Сино цветче
 
15159
Мислења: 262
Зачленет: 27 Ное 2009, 15:12

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: bile69, mila89 и 35 гости