1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јавен превоз - дај ја искористената карта на друг

Дискусија во 'Политика и настани' започната од mime87, 2 февруари 2015.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    @crimson а мене последно што ми се случи - поминува контрола, јас им давам од оние картички со 10 возења, баш откако ја поништив проверив дали е искуцана. И ми се врти типов и ми вика: Девојче, кај ја искуца ти картава? Во кој автобус?
    Си мислам, што може сега да не е во ред. Оно, наопаку да ја гледал картичката :lol:
    Не знам како така ми ја земал од рака, јас убаво му ја подадов. Нормално, не ми се извини после тоа, битно сите накај мене се свртеа кога ме распрашуваше.
     
    На Doozy и crimson им се допаѓа ова.
  2. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Таа, таа картичката со 10 возења дајте му ја на сопатникот по едното користење.:lol:
     
  3. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Не сум, ама не сум ни закоравена ВМРО-вка што слуша што ќе и кажат во штаб па го повторува по форуми и не труе сите што не мислиме како нејзе. Убаво кажа форумџиката пред мене имам само здрав разум. Зошто овој човек дошол да се слика и зошто на автобусот не пишува донација од граѓаните на република Македонија. Ете тоа се вика перење мозок. Нека го модернизираат системот на плаќање во автобус па нема да има проблеми, еве мајка ми жена во години неможе пешки да оди и за две станици плаќа цела карта а некој од радишани до козле ке се вози со истата. Плус ако треба да смениш автобус пак нова карта. Ми текнува едно време направија да една карта е валидна 2 саати незнам што стана со таа иницијатива,
     

    Прикачени фајлови:

    • JSP-G-.jpg
      JSP-G-.jpg
      Големина на фајлот:
      17,7 KB
      Прегледи:
      45
    На anina, galapce, Night Rider и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Боже поможи,какви споредби се изначитав да незнај човек дали да плачи или да се смеј...
    Од авионски карти до јадење по кафани не плаќање:D комеди трагедии,да имаја вашите споредби барем една заедничка точка со случајот ок ќе беше и барем размислете малку какви споредби давате пред да лупетате глупости хаос.
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас сум против од причина што мене ова ми наликува на измама. Значи не користам јавен превоз, не сум од Скопје, но и кога би користела мислам дека е подобро да си платам карта и да си седам мирна, отколку како на шајки што ако ме фати контрола!? Но, секогаш постојат исклучоци. Може би направила исклучок ако видам сиромашен човек, притоа знам дека мојата карта би важела секако дека би му ја дала. (секако да знам дека притоа нема да му направам проблем) Но тоа може да се случи еднаш или два пати во месецот, не постојано. И самите кажавте дека има разлика од карта до карта, и неможе со секоја карта секој да влезе во кој автобус ќе му текне. Што ќе биде ако некому му ја дадам картата а притоа му направам проблем во автобусот и треба место 30 да плати 300 денари?? И сега некои тинејџери за инат на Груевски, владата, шоферите и незнам уште кој таму даваат карта кому стигнат, со изговор "да помогнат" а невесни се дека така можат дупло повеќе да наштетат. Доволно е само срамот што ќе го изеде човекот во автобусот, затоа што не платил карта и тоа за 30 денари. Цените се високи се согласувам, но со инаает и со ваков однос не постигнуваме ништо.
     
    На Rama и Auditor им се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Знам дека има многу сиромашни луѓе на кои им е премногу да плаќаат пример 70 денари за превоз во текот на цел ден, ама не е решение ова со искористената карта никако, од кај ќе знаете на кој давате карта ,може со тоа ќе му правите услуга на некој богат човек да не плати а не сиромашен , не пишува на челото кој кој е , сметам дека треба да се направат сериозни протести за тоа да не се возат бесплатно пензионерите , остај што уживаат во секакви бенефити ,да летуваат без пари и зимуваат кај ќе посакаат , па и уште бесплатен превоз да користат за да седат во автобус и да оговарат дека мала им е пензијата или да се радуваат ако 10 % му ја поткрене Груевски и онака јавно да го фалат , а надвор чекаат ред да влезат посиромашна мајка со 2 деца на пример , и пресметајте колку ќе ја кошта неа превозот( за се се виновни пензионерите ) арно некој напиша некаде државата останува на пензионерите , а порано беше на студентите :devil:
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Епа пензионерите на пример одвојувале од својата плата со години пред да ја земат пензијата и плакале данок со тоа што работеле, а студентите на пример што вложиле во државата па да им се врати како бенифиција?

    Шипки и плукање по секоја влада, без да работат ниту еден ден?
    Ок, толку и ке имаат бенифиции.
    Се е до парите.

    Еден ден кога ке станат и студентите пензионери ке размисливаат поинаку а и драго ке ни биде на сите да го видиме тоа.
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    ^Не е проблем самото по себе што пензионерите имаат бесплатен превоз, туку начинот на кој што е тоа организирано. Ми се допадна идејата да има засебни пензионерски автобуси што би оделе на секои 15 минути и во нив би можеле да се качуваат само пензионерите.
     
  9. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    ^ @daylight Амин за ова! Го трубам одамна на кого стигнам истиов муабет - позади еден редовен автобус, нека оди еден за пензионери. Или барем еден автобус во еден час, нека кружи.
    Многу често ми се случило да бидам во ист автобус со десетина стари лица, од кои повеќето одат на лекар и буквално ми кашлаат и киваат и дишат во мене т.е.во иста мала затворена просторија со мене. Извинете, ама не е ни малку пријатно.
    Не велам дека сите имаат здравствени проблеми, но повеќето ги користат овие бесплатни денови да закажат одење на лекар.

    Можеби е моја луда идеја, но мислам дека ќе се ослободи гужва колку-толку, а и ќе се намалат доцнења и сите дополнителни нервози. Не сум стручна, но мислам дека има возен парк доволен за да се направи нешто слично вакво (на пр.старите автобуси кои ги користат во неделите).

    Што се однесува на темава - идејата ми е сосема во ред. Јас имам месечна слободна, па и некој да ми подаде картичка не би ми играло голема улога, а и не гледам ништо страшно да се подаде на некој друг - секако е платена целата релација.

    Се согласувам дека цените се превисоки - месечните карти за вработени и невработени (кои немаат никакви примања) е иста цена, додека на пензионерите кои имаат колку толку примања - е поевтина (секако, доколку некој пензионер сè уште вади слободна карта).
     
  10. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Ама зошто ги делите работите и лугето по категории?
    Тоа сосема не е во ред.
    Не разбирам која е поентата од категоризација помегу возраста, половите и политичките убедувања на лугето кога се знае дека сите мора да живееме и комуницираме заедно во едно општество.

    Од предлогот на темава и начинот како е таа поставена треба мислам само едно да сватиме, дека е нелогична и неинтелегентна затоа што за јавен превоз сите ние плакаме од свој џеб како даночни обврзници.

    Дали е добра идејата и сега од кого ке профитираме и кого ке оштетиме со нашите евентуално такви постапки?
     
  11. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    @Auditor јас можам да коментирам за мојот пост и моето гледиште: јас не ги делам луѓето според ниту еден од твоите критериуми (возраст, пол, политичко убедување), ништо помалку од тоа што ЈСП веќе ги има поделено: карти за студенти/невработени/вработени/пензионери/градски/селски.

    Јас кажав тоа што мене лично ми смета - што цените на карти за студенти и невработени кои немаат примања се значително повисоки од оние на пензионерите. Го сфаќам и твојот став дека на времето си плаќале даноци и можеби сега заслужиле да се возат без пари и на тоа само ќе речам - Дај Боже и ние да дочекаме старост па и ние некој бенефит да добиеме и искористиме.

    На оваа тема кажав што имам - не ми се случило некој да ми подаде картичка, ниту сум подала, затоа што не користам картички. Немам ништо против идејата, едноставно - тој што би ја подал, ништо не губи - или ќе му заштеди на некој кој му е потребно и менува многу автобуси во денот, или ќе ја даде на некој кој нема потреба од неа и ништо нема да му заврши работа. Секако излегуваш од автобусот и не знаеш што се случува понатаму со таа фамозна картичка :D

    Сакам да кажам - го сфаќам твоето гледиште, но има и многу други различни од твоето и ниту едно не точно и ниту едно не е погрешно ;)
     
    На Auditor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Многу дипломатски одговор и мислење, така сите треба да размислуваат.
    Да не замарам ја повеке на темава, мислам дека се произнесов веке повеке пати дека не е чесен предлогот.
    Понатамошна дискусија околу тоа од мене е непотребна.
     
  13. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Нема да дочекате да го видите, бидејќи денешните студенти нивните пензиски денови, како и поголемиот дел од работниот век ќе го поминат во некоја друга држава која ќе им стане дом и која ќе знае да ги цени.
    Мене ќе ми биде драго да гледам како и кој ќе ги враќа кредитите кои ги зеде оваа влада. Бидејќи со прст не мрдна за студентите, како да подзаборави дека некој треба да остане после нив и да ги чисти
    лајната
    кои ни ги сервираат. Пошо нели ние плукаме и не заслужуваме ништо, бујрумте, пензионерите за 10 години нека работат и нека ја диктираат економијата на државава.
    Секоја држава вложува во иднината, само кај нас се величи минатото. Затоа сме таму кај што сме.
     
    На Mimi123, Edie.S, Dennings и 5 други им се допаѓа ова.
  14. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Да, затоа сите студенти и ќе си одат од државава откога ќе дипломираат, од таквите како тебе што размислуваат.
    Студентот можеби нема што да јаде, ама карта ќе мора да си плати за да стигне на време на предавања. А во исто време, поедини пензионери ќе си се шетаат бесплатно и табла ќе си играат на втор кат по цели денови.

    Он топик: би ја дала картата на некој друг ако мене не ми е искористена до крај. Можеби ќе си јаде со тие пари наместо за карта да ги даде.
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @Auditor penzionerite rabotele za toa godini drn drn jarinja izvinete vaka sto ke se izdrazam,i sto sega?jas treba da gi trpam niv 4 pati vo nedelata?.Covek od niv nemozi na red da dojdi da sedni, na fakultet da odi voopsto vo aftobus da vlezi covek rabota da odi da si zavrsi,a tie vo 2spraten aftobus ke si pravat ladila so panoramsko razgleduvanje na gradot oti nemat sto da pravat doma,ajde dosta covek nemozi od niv na red da dojdi...
    Neka imat 2 dena vo nedelata poveke i od dovolni mu se,pa malku covecki oset neka imat i babami e penzioner a vo zivotot vo aftobus 2 pati ako se ima kaceno neka se cuknat malku vo tie glajte deka guzva parat...
    Porakata na ovaja inicijativa e da se poeftinat kartite JSP da si gi sredat neregularnostite koi gi imat vo dolga niza da ne se poftorvame i proiznesvame pak...I da daj boze i nie eden den da docekame da bidime penzioneri sigurna sum deka nema do tolku bez oset da bidam...
     
  16. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    Осет бе луѓе, осет, јас лично ја давав картата уште пред ова да стапи во мода..мене мака ми е, од радишани до центар се возам а има луѓе што за накај козле куцаат карти, па зашто твојата карта да не ја искористи некој што може да заштеди? јас обавезно ги давам картичките, не затоа што така се рекло, туку затоа што тоа го сметам за ЕТИЧКИ кон останатите мои сограѓани и незаконски, коа ќе размислиме подобро секогаш коа е нешто позитивно автоматски е незаконски!!

    второ! Јсп сами се криви за нашето вакво однесување, студирам, ми го дал четврток како слободен ден..тоа значи дека јас само во четврток треба да идам на факултет, ама затоа пензионерите имаат бесплатен превоз 3 дена, и тоа дадени им се "наши" денови, значи коа ние младите треба да искочиме, па зашто се праи таков "грев"?

    + се поефтинува они карта 35 денари ни наплаќаат, истовремено коа поефтине нафтата се случуваше да
    нема парно, и возачите се вадеа дека немало доволно нафта
    ВО КОЈА ГРУПА ТРЕБА ДА ГИ СТАВИМЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ ИМААТ 5 СТАНИЦИ ДО ДОМА А НЕ ИМ СЕ ИЗДАДЕНИ СЛОБОДНИ ЗАТОА ШТО ГРАДОТ СКОПЈЕ ИМАЛ ПРЕМНОГУ ДАВАЧКИ?
    комшивче од школо до дома има 5 автобуски, ама гугл мап покажува дека до нашата населба нема 2,5км
    ало радишани бутел релација и нема 2,5км? мало морген


    ЛУЃЕ (ВАЖИ ЗА СИТЕ, И ОНИЕ ОД ЕДНИТЕ И ОВИЕ ОД ДРУГИВЕ) НЕ БИДЕТЕ СЕБИЧНИ ПОМАГАЈТЕ МЕЃУ СЕБЕ,ЗАТОА ШТО НИВНИТЕ УСТИ ЛАПААТ, НИЕ СТРАДАМЕ!!!!
     
    На Hipster и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Замислете одите до јавно WC во некој од трговските центри, и на влезот од тоалетот штотуку искача еден муфљуз и ви подава усрана тоалетна хартија, вие го гледате бело (но со гадење) а тој ви вели:
    „Дај ја искористената тоалетна хартија на друг!„ Мислам дека во тој случај санитарната контрола би реагирала исто со неодобрување.

    Не правам споредба, само ја споделувам глупоста што ми ја кажаа колешките сабајлето :rofl:
     
    На eloves, kikkki и Auditor им се допаѓа ова.
  18. Tove Lo

    Tove Lo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    419
    Ubavo e seto ova da se dade iskoristenata karta na nekoj dr ali neso slabo pali toa kaj nekoj osobeno kaj starite imase edna situaicja pred moi oci i student ja dava na baba nekoja si so stotoku vleguvase u bus i zenava mislis kuznae so i dade mislis gomno i dal studentov ispanici nenennene NEEE NEJJKAM KE SI PLATAM i ovoj i objasnuva so kako i ovaa ni recka si vleze u bus hahhaha strasno :D
     
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Муабетов не да нема смисла, тоа чудо!!! Плаќале даноци, затоа сега земаат пензија, да не треба и да има се клањаме евентуално, и со сок и кафе да ги служиме по автобуси. А студентите што плаќаат за школување, па административни даноци на секое преку тоа што беше таксена марка и уште милион други работи од кои државата има корист?
    Ајде не туку кажувајте колку да се каже нешто, мислете малку.
     
    На Hipica, Nausicaa, Hipster и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми е почеток на една граѓанска непослушност, големи бури и наплив од незадоволство.
    Студентите се движечка сила и конечно почнавме да се будиме од сонот во кој бевме западнати.
    Поделено ми е мислењето малку, ама реално јас и ретко се возам со автобус така да не знам колку иам право да коментирам. Али ми паднаа во очи коментари ако видете некој пријавете го, со кој закон ќе го гонат тој што земал карта кога некој излегол а тој влегол во истиот автобус?
    Убаво имаше некој пишано таа карта важи за превоз од прва до последна станица. Нема никаков прекршок и крадење или неправилност. Логички има многу смисла тоа, плус не сме го измислиле ние, во Италија се практикувало и порано.
    Но ги сфаќам засегнатите, посебно студентите, за сите има бесплатно, за тие што требаа и не треба само за нив нема. На глава му се качивме на студентскиот преставник, ама глув беше за сите барања колегата мој, му се услади убавиот живот и реално он нема потреба од автобуси па му е гајле.
    Тука лежи зајкот, јас не се возам со јавен превоз не ми е гајле за другите. Многу сме себични.

    Во Америка конкретно во Њујорк не можат тие луѓе да си го замислат живото без користење на метро или автобус-јавен превоз. Знате колку пати се има случено полицаец или вработен во МТА да отвори врата за емерџенси излез за да некој влезе? Милион пати. Мене ми имаат отворено врата зашто ја забораив дома месечната карта. Никој ама никој не изреагира негативно. Ама ја имаат таа солидарност вродено што ние никогаш нема да ја имаме.
     
    Последна измена: 12 февруари 2015
    На Hipica, butterfly4 и daylight им се допаѓа ова.