Јапонија ја погоди силен земјотрес

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Doberman, 11 март 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  513
  Незнаев кај да ја отворам темава,ако не и е местото тука префрлете ја.

  Денеска Јапонија ја погоди силен земјотрес со јачина од 8.9 степени.
  Земјотресот удрил во 14:46 часот во Јапонија (односно 5:46 по наше македонско време)
  Како последица од земјотресот имало големи цунами со висина од 10 метри.

  Сега гледав на CNN и снимките се страшни, сега и на нашите вести ќе кажат.

  http://www.youtube.com/watch?v=dm2Hr-1l1MM
   
 2. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.114
  И Gооgle алармираше.

  "Tsunami Alert for New Zealand, the Philippines, Indonesia, Papua New Guinea, Hawaii, and others. Waves expected over the next few hours, caused by 8.9 earthquake in Japan."
  http://www.google.com
   
 3. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.955
  Допаѓања:
  24.326
  Резултат е тоа на доближувањето на месечината кон земјата (19 март најблиску ке биде)

  последен пат тоа се десило со ицидентот на Шри Ланка

  еве повеке инфо

  http://365.com.mk/statii/svet/7455-dali ... na-zemjata
   
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.114
 5. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Нема што повеќе да се коментира освен Бог да им е на помош. Греота за сите луге од тој дел на светот. Се надевам дека барем цунамитo нема да се рашири насекаде. Се стравува од цунами и во САД, Австралија и целиот Пацифички регион. Велат дека веќе е стасано до Хаваи. 8.9 земјотрес, :o апокалиптично нешто, греота.
   

  Прикачени фајлови:

 6. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.884
  Aуу кога кажа прееска на вести,готова бев да заплачам,пошто живеам во Aвстралија,кажале дека ке е на другите делови,ние сме на Western,колку сум исплашена :worried: да не знае некој мапа да ми покаже,како се ширело цунамито?
   
 7. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.114
  [​IMG]
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  1.160
  Пол:
  Женски
 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.775
  Ужас! Уште еден доказ колку сме мали и ништожни во однос на природата :(

  Ги гледам снимките и се ежам...имаше едно видео како удира цунами и носи се пред себе, и во не толку голема далечина се гледа автопатот и една единствена кола како бега. Се стаписав. Ова порано го гледавме само во американските филмови :worried:
   
 11. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.884
  Cамо што кажаана вести Australia is safe :whew: :worried: но сеуште ми е жал и страв за другите места,бог нека им е на помош :x
   
  На bittersweet и macence85 им се допаѓа ова.
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Џабе муабетот овие неколку дена дека приближувањето на Месечината нема да предизвика последици и природни непогоди.
  Последното приближување на месечината кон земјата, поточно 2 недели пред тоа да се случи беше земјотресот и цунамито во Индонезија.
  А сега недела дена пред месечевата катаклизма, 19ти март, земјотрес и цунами во Јапонија.
  Сликиве и снимкиве ми изгледаат како апокалипсата да доаѓа.
  А зградите се нишале уште 30 минути по потресот. Вчера имало 7 степени по рихтер земјотрес со истиот епицентар.
  Џабе утешни зборови, кога последициве од катастрофафа ќе се санираат со години, а се надевам ќе нема огромен број човечки жртви :|

  Него 7,9 е или 8,9? Сите различно кажуваат. Американците измериле 8,9. Овие другиве 7.9, а по иста скала. И сега колку е?
   
 13. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  292

  8,9
   
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.241
  Допаѓања:
  74.882
  Пол:
  Женски
  Денешниов бил 8,9 меѓутоа како што читав по нетов, имало уште еден на 9ти март со јачина 7,3 по Рихтер..страшно
   
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.318
  Уф, тешко ним. Ништо не ме плаши повеќе од земјотрес.Не можеш да го предвидиш, се случува во момент.Се е до каква ќе ти биде среќата, каде ќе бидеш во тој момент ти и блиските.И многу последици остава.Во Чиле,Хаити уште немаат основни услови за живот, само болести :x
   
 16. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  58.078
  Пол:
  Женски
  Добра вест,барем да не бидам загрижена за моите,на CNN се фокусирани на Америка не спомнуваат многу други држави.

  Природата е опасно нешто само не потсетува колку може во секој момент све да не одземе.
   
 17. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.624
  Навистина многу жално, ништо не се може против мајката-природа
  Голем земјотрес ја погоди северо-источна Јапонија, што создаде бран „цунами“ кој пак предизвика раширени оштетувања.

  Јапонската телевизија прикажа автомобили, бродови, па дури и куќи, збришани од високиот воден ѕид, по потресот со силина од 8,9 степени.

  Земјотресот предизвика и пожари во неколку области, меѓу кои и главниот град Токио - се стравува дека има бројни жртви.

  Епицентарот беше околу на 400км. од главниот град, во длабочина од 36 километри. Имаше и силни последователни потреси.

  Земјотресот се случи во 14:46 по локално време или 06:46 по средно-европско време. Сеизмолозите велат дека се работи за еден од најсилните потреси во Јапонија.

  Предупредувањето за цунами се однесува и на Филипините, Индонезија, Тајван, пацифичкиот брег на Русија и Хаваите.

  Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопшти дека бранот би можел да стигне дури и до Чиле.

  Цунами брановите ги погодија јапонските префектури Мијаги и Фукушима, предизвикувајќи штета во десетина локални заедници, соопштија официјални лица.

  Јапонската телевизија НХК го прикажа огромниот наплив како збришува згради, автомобили и бродови, стигнувајќи далеку на копното.

  Видени се возачи како се обидуваат да забрзаат пред водениот ѕид.

  Фармите околу крајбрежниот град Сендаи се потопени, а бранот носи автомобили преку пистата на градскиот аеродром.

  „Морска болест“

  Земјотресот предизвика и голем број пожари, меѓу кои и еден во нафтената рафинерија во градот Ичихара, крај Токио - горат резервоарите со нафта.

  Има извештаи и за околу 20 повредени во Токио, откако падна покрив во една сала, додека течеше промоцијата на дипломци.

  Жителите и вработените во Токио истрчаа од зградите и се собраа во парковите и на отворен простор, додека траеја последователните потреси.

  Многумина во Токио рекоа дека никогаш не почувствувале толку силен земјотрес.

  Во центарот на Токио, деловниот човек Џефри Баланг рече дека бил заглавен во неговата канцеларија, бидејќи лифтот престанал да работи.


  Јапонија, земјотрес, епицентар

  „Нема паника, но ни се лоши како од морска болест поради постојаното нишање на зградата“, рече тој за БиБиСи.

  Супер-брзата железничка линија кон северна Јапонија е запрена, транзитот низ Токио е откажан, а затворени се и некои од атомските централи.

  Премиерот Наото Кан рече дека нема радиоактивни истекувања.

  Во телевизиско обраќање, тој изрази сочувство за жртвите во несреќата, велејќи дека е отворен центар за итни реакции.

  Тој додаде дека земјотресот имал магнитуда од 8,4 степени, додека Американското геолошко набљудување објави јачина од 8,9.
   
 18. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Еден пријател од татко ми е дојден од Јапонија и откако слушна за случувањето сеуште е под стрес и не знае што се случува со неговите таму, не може да ги исконтактира цел ден. Страшно нешто, немам зборови... Не дај Господе, од ова мислам дека нема пострашно...
   
 19. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.884
  Jас вечерва спиење-незнам! престрашена сум,ми се чини готово крај на светот :x :sweat:
  http://www.tocka.com.mk/index14.php?ID=35557
   
 20. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.775
  Ова не е КО апокалипса, за жал ова Е апокалипса за некои луѓе.

  Кога природата ќе ти ја собере куќата, имотот, животот, толку е :|

  Сега ги гледав снимките - Јапонците колку се сталожени. Навикнати да не речам. Значи им се восхитувам за некои работи :x
  Зградата се тресе они стојат на место. Супермаркетот се тресе, они рафтовите ги држат.