1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јапонија ја погоди силен земјотрес

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Doberman, 11 март 2011.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Засега имало 1400 загинати, а над 10тици илјади исчезнати. На а1 напишале дека се стравува за бројка од 88 000 жртви. Незнам колку им е веродостојна информацијава, се надевам нема да ја достигне оваа бројка :(
    Иако најјакиот земјотрес беше со јачина од 8.9, сепак секојдневно има уште земјотреси со просечна јачина од 7. Сепак земјотресот во оваа ситуација не е најстрашното за жал. Јапонциве се прилично отпорни на земјотреси, 90% од нивната инфраструктура го преживаел земјотресот ама цунамито ги уништи. Не се спремни на тоа. Јас стварно незнам како со денешнава технологија неможеме да предвидеме вакви катастрофи

    За да биде катастрофата уште поголема имаме експлозии во две нуклеарни централи кои се надвор од контрола. Иако властите се обидуваат да утешат и да смират ситуација сепак евакуирани се луѓето од околината, 20 километри од околу или 140 000 евакуирани луѓе, а нивото на радијација е зголемено за 20 пати и се делеле заштитни маски и јод, да се спречи демек зрачење, ама прашање е дали може да се пречи, туку повеќе како намалување на последици. До сега имало 50тина озрачени, и над 150 со помло влијание од зрачењето. Внатре во реакторот радијацијата била 1000 пати повеќе од нормална, неколку вработени загинале обидувајќи се да спречат огромна несреќа. Дошло до пожар внатре, и големо загревање и откажување на системот за ладење...добро е што имаат вода за оваа намена, ама лошо е што им трбале повеќе од 10 часа да се наполни, а 10тина дена да се стабилизира :(

    Јас само ќе се молам да не дојде и до нуклеарна катастрофа зашто тогаш цунамиво нема да биде ништо во споредба со тоа. Не само што може да уништи се што постои моментално, туку и ќе остави катастрофални последици во наредните неколку илјади (ако не и милиони) години. Ако се деси ова научниците велат ќе имаме нов Чернобил...х100

    Во Калифорнија брановите биле 2 метри, биле навреме спречени посериозни последици, имаат само една жртва. Момче кое сакало да го снима цунамито

    Други последици од катастрофава се намалување на денот за неклку милисекунди, незначително за нас. Пад на икеи индексот, огромен пад на јенот, пад на доларот. Изместен е јапонскиот брег за 2,4 метри, изместена е земјината оска за 25цм.....Сето ова ирелевантно во спредба со човечки жртви :(

    Жално
     
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Еве на првата слика за нуклеарните централи. Останатите, последици
     

    Прикачени фајлови:

  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно се згрозив, како да гледам реприза на филмот 2012 :tmi: Сиромашни не сиромашни, сме немале море, само нека не чува господ од вакви непогоди :doh:
     
  4. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Не се каам за ништо што сум направила.
    Напротив,се' досега го сметам за искуство, за тоа како НЕ треба да правам во иднина.
    Дали тоа значи дека денес кога ќе излезам ќе ме згази камион? о.О

    Он топик:
    Навистина ми е жал за тие што загинаа, за тие што си изгубија цело семејство,дом..
    Се надевам дека нема повторно да се случи такво нешто, никаде.
    А,сигурна сум дека повторно ќе има хуманитарни акции како што беше онаа за помош на Хаити.
    Колку-толку барем да помогнеме сите,иако тоа нема да им врати некој НЕВИН човечки живот.
     
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cега што се случува со цунамито? Cе смири ли?причитав дека стигнало до бреговите на Aмерика,така нешто? :wasntme: ај некој нека напише некои информации :?: нешто кажуваат на вести за нуклеаркиte,какви опасности сега престојат?
     
  6. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.091
    Допаѓања:
    6.823
    Пол:
    Женски
    2011/03/11 22.55 >>at Tokyo(home) with Tsunami warning ,sad and lose contact with my family ..Pls!!! prey for my best friend Stephanie ,she sharing my page to made set and now no one not found her yet also my family and my dear Giko_is_Giant_sister or Aya-chan all of them living in red zone .
    To my best friend Stephanie>> including to my family
    This set is my best friend Stephanie draft and i published her set...
    ---- Now Japan have terrible more than I think and now earthquake hits Tokyo already but Tsunami not hits tokyo yet>>> and don't worried about me i'm okay and safe i living in safety area can feel some effect of Earthquake after my last set i said not found dead yet but now reach to 100 and Tsunami hits &destroyed buliding ..since i'm grow up i never see terrible thing happened in my life ...i can't waiting alone and living with panic feeling it cuz this time I heard from someone in my real life ..not found Stephanie yet she live in red zone centre of Tsunami hit near Chiba and i'm worried about her so much also Giko_is_Giant_sister or Aya she join polyvore and come from Japan both of them is close friend in real life and living in red zone after i watch effect of Tsunami hits that place and destroyed everything and found dead ..i can't stop thinking about her ..everyone find the way to survive ,last time I heard about Stephanie is she come to made her project in that place for one week and not back Tokyo yet..and now i live in my house alone and super panic ,it cuz all my family not back home yet the train station (shinkanzen) stop to arrive back to Tokyo and lose contact ..i still in recover from accident and spent all day in my house and all my family outside to work near red zone ..you know i can't sitting ,living alone i think today i'll spent my day on polyvore to waste my day pass to see all my love come back to me with safe ,they're good person god will save them right!!!!..i missed all of you pls!!! come back to me ,pls!! be safe for me i'm so sorry to not checking news for you ,i'm the one that have alot of free time but useless ..how much i feel sad and can't stand for new day (sorry to everone come to read this i just feel sad and can't do everything for everyone I care about them) how much i love you ...i never think sad day happened to me like today ..i'm wake up with a little happy and didn't know how fast Tsunami hits Japan especially hits some Tokyo area ....just only this word made me a little happy pls!! come back to me ...i don't want to cry and can't made everything better for you .
    to my dad and my brother i thinking only you how much i love you i'm so sorry about i'm not told you Tsunami will hits your working place pls!!! you know right how much i love you pls!! safe for me i can't live with out you
    your little girl,your little sister and your friend .


    Тажно...ви копирав една изјава од Јапонка што живее во Токио.Го напиша ова на 11 Март... :(
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Прочитај што имам пишувано погоре. Тоа се информации од пред 6 часа. До сега не е изменето нешто многу. Евакуирани се 200.000 луѓе, од кои се смета дека пола од нив веќе биле изложени на радијацијата
    Спасувачки екипи од целот свет стигнуваат на помош. И се прават големи напори да се излади централата со морската вода. Ама целиов процес не им иде баш најдобро, па се евакуираат луѓето. Експертите пишуваат дека ова ладење е вода е веќе очајнични потег
    Властите кажуваат дека можната катастрофа од нуклеарка е класифицирано на степен 4, на скалата од 1-7.....за споредба оној во Чернобил беше 7. Но научниците пишуваат поинаку, дека ако не успеат да изладат ќе биде степен мнооооогу повеќе од 7.

    Инаку цунамиот заврши. Удри што удри и толку, замина на другиот брег. Немаат бранови веќе, сега се справуваат со последиците, и земјотресите што уште удираат, вчера ги имало на скоро секој час, прилично јаки. За денеска нема податоци уште. Мада нив не им се толку проблем земјотресите

    п.с ако сакаш постојани информации пушти CNN, даваат цело време новости
     
  8. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Tи благодарам Aлиса,прочитав погоре,ама мислев дали имат нови информации,не можам да престанам да мислам на случкава :worried:
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Страшно женски, многу :(
     

    Прикачени фајлови:

  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Еве уште неколку слики и...

    update:

    Очајнички обиди да се спречи нуклеарна катастрофа

    Размерите на нуклеарната опасност во Јапонија и натаму се несогледливи. Медиумите јавуваат дека e загрозен и трет реактор во нуклеарката Фукушима Даичи која беше тешко оштетена од земјотресот и цунамито.

    Техничарите во компанијата која управува со атомската централа Фукушима Даичи се подготвуваат да впумпаат морска вода и во реакторот број 2, откако и кај него се појавиле проблеми со системот за ладење, јави новинската агенција Јији повикувајќи се на извори во компанијата Токио Електрик Пауер. Таа веќе пумпа морска вода на реакторите 1 и 3 во обидот да спречи целосно топење на реакторските јадра. Портпаролот на владата на Јапонија Јукио Едано во меѓувреме ги отфрли извештаите дека дошло до топење на јадрото во реакторот 3, иако само неколку часа претходно истакна дека не може да се исклучи помало топење.
    Некаде радијацијата е стотици пати повисока од дозволеното

    Радијација поголема 400 пати

    Во последната изјава тој се обиде да ја смири јавноста:
    „Сметаме дека ситуацијата во реакторот број 3 може да се стави под контрола. Се обидуваме да го намалиме притисокот во внатрешноста на реакторот. Ако го испуштиме воздухот и впумпаме морска вода, би можеле да го стабилизираме. Притоа се ослободува радијација, но сепак не постои опасност за здравјето на луѓето.“

    Според многумина експерти, ова се очајнички обиди да се спречи најлошото. Од подрачјето околу централата Фукушима, во меѓувреме, се евакуирани 170 илјади луѓе, а на некои места во регионот е измерена радијација 400 пати поголема од дозволената.

    Доколку дојде до целосно топење на јадрата на реакторите, се создава високорадиоактивна течност која веќе не може да се контролира и во најлош случај може да се очекуваат последици како оние по катастрофата во нуклеарката Чернобил во 1986 година.

    Најголема криза по Втората светска војна

    Покрај битката за избегнување нуклеарна катастрофа јапонските власти се соочени со битка со времето за спасување животи во подрачјата најтешко погодени од катастрофалниот земјотрес и разурнувачкото цунами.

    „Немам сомневање дека бројот на загинати ќе се зголеми над 10 илјади во префектурата Мијаги“, го цитираше денеска јапонската национална телевизија НХК, шефот на полицијата во регионот, Такеучи Наото. Полицијата претходно соопшти дека 2000 луѓе во погодените региони загинале или се водат како исчезнати. Околу 390 илјади луѓе ги напуштиле своите домови и многумина од нив нашле засолниште во околу 1400 кризни центри. Јапонскиот премиер Наото Кан издаде наредба во погодените региони да бидат испратени уште 50 илјади војници, со што бројот на армиски трупи кои се во функција на спасувачи се искачи на 100 илјади.

    Кан денеска во обраќањето до нацијата повика на единство во справување со најголемата криза во земјата по Втората светска војна. Тој уште порача дека иднината на Јапонија зависи од сите Јапонци.

    извор
    http://www.time.mk/read/24919caccd/6aa99ee8ad/index.html
     

    Прикачени фајлови:

  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Леле Колку жалосно и тажно :x Колку луге само се загинати,а и сликиве кога ги гледам ладна пот Ме обвива...а на видеата ти се чини куките како во сила се мешаат :sweat: :worried:
     
  13. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ова е неверојатно. Последно слушнав дека некој остров се поместил за 2,5метри. Па тоа е ужас. Лучето умираат, гинат, се задушуваат...се плашам дека Јапонија ќе ја снема од географската карта.
    А не сакам ни да помислам дека ова наскоро ќе се случува секаде во светов... :x
     
  14. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Покрај целата оваа несреќа што и се случи во последниве неколку дена на Јапонија, (земјотрес со јачина 8.9 , огромни цунами, нуклеарна катастрофа)... денеска рано сабајле се активирал и вулканот Шинмоедаке. :sweat:
     
  15. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Сочувствувавм со Јапонците за трагедијата што ги снајде! Искрено ми е жал за жртвите чиј број постојано расте,ми е жал за нивната беспомошност и ми е страв од не дај Боже настанување на уште поголема трагедија!
    Се ежам дури ги гледам сликите и само сфаќам дека сме беспомошни и многу мали,дека против многу работи во животот не можеме... земјотресите се едни од тие појави кои за момент рушат се’ што претходно сме мислеле дека не правело богати и вредени! Ме потресува настанот...огромна трагедија ги снајде на најкреативниот народ на планетава...земјотрес,цунами,нуклеарна опасност и активирање на вулканот! Полошо од тоа има ли? ;(
     
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Не можам да се помирам. Не знам ни што да кажам.
    Само посакувам овој ужас да престане и да не биде уште полошо.
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Не престануваат ниту земјотресите. Нов силен потрес со магнитуда од 6,2 степени го погоди Токио и околните префектури.
    Земјотресите не престануваат...:tmi: :x
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Се очекувале уште земјотреси :x Реакторите нема да издржат. Господ нека им е на помош. Нека ни е на сите на помош.
     
  19. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Леле само да заврши се што побрзо,затоа што работава не иде на добро :tmi:
    Па во Чернобил не била толку јака радиацијата :^)
     
  20. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Во урнатините што зад себе ги оставија разорниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија во петокот било пронајдено живо четиримесечно женско бебе.

    Бебето го пронашле војниците во потрагата по преживеаните, пребарувајќи го “морето“ кал кое го прекрило целиот град Ишиномаки. Бебето веднаш било згрижено, а потоа бил пронајден и нејзиниот татко кој веднаш побарал засолниште од можниот нов земјотрес.

    Сред катастрофата која и се случи на Јапонија оваа добра вест кај Јапонците разбудила нова надеж.

    Разорниот земјотрес со јачина од 9 степени по Рихтер и цунамито кои ја погодија Јапонија убија повеќе илјади луѓе, а бројката и понатаму расте. греотичка кутрото,којзнае дали родителите му се живи ;(
    извор точка