1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јас или бившата

Дискусија во 'Разделби' започната од IndependentGirl, 12 февруари 2011.

 1. IndependentGirl

  IndependentGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  26
  Nova sum ovde no navistina mi treba sovet od li4nosti koi ne se direktno svrzani so mojot problem.
  Vaka,imam vrska od godina ipol koja 4inish na momenti beshe sovrshena...pred nedela vreme raskinav so de4ko mi bidejki na izvestajot od mobilniot mu najdov razgovor vo 3..00am od 20 min. i koga doznav 4ij be6e brojot ke puknev-NA BIV6ATA!!! :@
  Mu se javiv bidejki nemase kako da go vidam i otkako ne mi objasni nisto mu raskinav.Mi pisuvase celo vreme deka me sakal,deka od koga e so mene e najsreken .. i navistina koga sme zaedno (bidejki sum na fakx) sme zaedno 24/24h i cuvstvvam deka me saka ,no mislam deka bivsata ne si ja zaboravil...
  NAJZALNOTO e sto mi go negirase postoe4kiot razgovor ejjj....mi se kolnese deka ne se slu4il....on misli idiotka sum??Sega se slusame i si razgovarame po tel.najnormalno "drugarski"....mi re4e sakal da razgovarame koga ke se vidime da mi objasnil (i kako sto namirisuvam obajsnuvanjeto ke e deka taa go zamarala pa i se javil da ja otka4i)
  Nekolku pati mi se slu4uvaat nekakvi neobjasnivi raboti so nego povrzani so negovata bivsa,no na kraj pak sme zaedno :worried:
  Go sakam i najzalnoto e sto mi pokazuva deka me saka...zatoa na kraj sme i zaedno....sto da pravam?Sakam da ne popustam no neznam dali ke uspeam.... :worried:
  sekoj sovet mi bi dosol dobro
  Blagodaram :$
   
 2. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Jas Ili Bivsata

  Право да ти кажам ич не ми личиш како да имаш 21 година.
  Друго бараш совет од личност директно поврзана со проблемот. тогаш си на грешно место. Обрати се кај бившата на дечко ти.

  А трето ... 24 саати сте заедно ???? Му ги проверуваш деталните извештаи ??? втф ? Толкава контрола ли му правиш ... Сигурно се плашиш дека тој пак ке има нешто со бившата , дека не ја преболил и дека ке те остави за неа ... инаку вакво однесување ради некоја друга причина не би имала.
  Не си морала толку детски да не го оставиш ни да ти објасни и да раскинеш одма ... можеби има сосем логично поштено и убаво објаснување ... година и пол сте заедно ... ако не чувствувал нешто ке си отидел кај бившата.

  А ако си решила да не попушташ тогаш зашто правиш муабети со него ... ? После долга врска другарство нема ... Тоа е се мачкање очи .... ;)
   
  На srcekrsacka, Page, LittleBadGirl666 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Jas Ili Bivsata

  Мораш малку да олабавиш со и околу бившата.Имале заедничко минато,некогаш била дел од неговиот живот,ок,ама не го чепкај минатото,остави ја таму,јас мислам дека ти и придаваш повеќе важност отколку тој.Твоите љубоморни испади,само на тебе ти прават штета,прво се нервираш,а второ ти се одразува на врската.Секогаш се случува некој дух од минатото да се појави несакајќи во сегашноста,верувам дека таа му се јавила во некој нејзин момент на слабост,а тој од страв да не те изгуби,можеби не смеел да ти каже,зашто ја знае твојата реакција,дека веднаш ќе избувнеш.Ако сакаш да имаш пред се спокојство,мора да имаш повеќе доверба.Со тоа што му правиш сцени се понижуваш и самата себе си,оддаваш лик кој нема самодоверба.Живееме во 21 век и мислам дека стварно нема потреба од толку преголема контрола,проверка на извештаи,пораки,телефонски повици и ред други глупости,стави се во негова позиција,на секој од нас може да ни се случи да ни се јави бившиот,нека биде и за најбанална причина,како ќе докажеш дека не си виновна? :^)
   
  На srcekrsacka, Scorpio88, Fintinny и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. IndependentGirl

  IndependentGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  26
  Jas Ili Bivsata

  Problemot e sto toj i se ima javeno.....i toa vo 3.00am vo prodolzenie od 30min :worried:

  Toa me ma4i...kakva potreba ima toj od tolku razgovor so nea (koga celo vreme mi zboruva deka ne saka da ja vidi i deka nema nikakov kontakt so nea)...

  A jas nikogas mu go nemam zabraneto toa...

  (Confuse)

  PS.Da ljubomorna sum...mozebi i malku nesigrna no seto toa e bidejki mi se slu4ija nekolku sli4ni incidenti povrzani so negovata bivsa....sepak se trudam da go skrijam kolku sto mozam...
  [mod-kirilica:3bozxq0j][/mod-kirilica:3bozxq0j]
   
 5. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.222
  Допаѓања:
  37.802
  Пол:
  Женски
  Jas Ili Bivsata

  Јас те разбирам зошто ти пречи тоа и мене би ми пречело и тоа многу. Што има во тоа време да зборува со бившата ако вели дека не се во добри односи и дека нема никаков контакт со неа. Мене најмногу ми смета некој да прави будала од мене на очи и на уши.Значи нешто ко ќе го знам , ко ќе го видам или слушнам не можи никој да ме убеди со никакви зборови дека е поинаку. Да сум во твоја ситуација најмногу би ми пречело тоа што не признава .Ако признае и ако ти кажи за што се работи , зошто и се јавил итн ќе има шанса можеби за нешто. Разговарајте повторно , дај му шанса да објасни, ти најмногу можиш да осетиш дали продолжува да лажи или е искрен.
   
 6. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  522
  Jas Ili Bivsata

  Па прашај го него бе девојче. Тука може само да се нагаѓа зошто и` се јавил а дали стварно било заради тоа, само он знае. Со него ќе си правеш муабет. Ние не можеме никаков совет да ти дадеме, освен дека не требало така да изреагираш и да научиш понатака како да си ги исконтролираш љубоморните испади и сцени.

  Ти не си му ни дала можност да ти објасни зошто, а сега тука си го поставуваш истото прашање. Тој и пред тебе имал живот, истото може и тебе да ти се случи бифши да ти се јавуваат, па поради некоја икс причина и ти да ги бараш во 3 сабајле.

  Мој совет, кога веќе си избрзала и импулсивно во момент на нервоза си му раскинала, јави му се и разговарајте, нагласи му дека знаеш си видела дека он се јавил и смирено прашај го зошто ја бара.
  Друг излез - целосно исфрли го, другарство после врска и посебно ако е поради некој трет, многу тешко.
   
 7. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Jas Ili Bivsata

  Ду6и4е тоа сwатки4ко :(

  Најми си еден детектив,така нема шанса да ти киксне.Ти ќе валкаш раце за да буричкаш во канти со валкан веш, ту бе будалче едно :x Стегни врвките, нема лабаво има секој чекор да ти го пее како Оче наш, ами како.

  Изненадена, да не речам запрепастена сум. На 21 год ти реши да се занимаваш со вакви детски, смешни ситуации :^) За човекот со кого тврдиш дека си 24/7 ,велиш дека толку сте заљубени а сепак не му веруваш, пЉус како ли на таква контрола и толкаво поминато време заедно успеал да ти киксне, ама изглеа не биле 24/7 а? :D Нејсе...

  Чудни и несфатливи ми се тие недифинирани понашања, одлучи се што сакаш,како сакаш,зошто сакаш и играј конкретно.

  Големи сте си двајцата, си знаете, ама ако ти си дозволуваш неговата бивша да ти биде кошмар ондак батали го што да ти кажам друго.Кога се доведуваш во ситуација да проверуваш сметки, телефони исл. навистина нешто е труло во држвата Данска.Еб**е врската таква.

  И мој пријателски совет, ако имаш 21 год, однесувај се како таква, бројките во пишувањето остави ги на 13 годишните, не за друго на младите нели светот останува ;)
   
  На FBI, Springy и Dafnee им се допаѓа ова.
 8. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Jas Ili Bivsata

  Девојки зошто ја осудувате?? вам би ви било сеедно вашиот дечко да разговара толку време на телефон со бившата и тоа во ситни саати од ноќта??? хммм.. не би рекла!

  Искрено, не знам каков совет би ти дала освен да се ослабавиш и да продолжиш со него вака. Ако ви било убаво заедно, ако се сакате ќе трае вашата врска, а со тек на време ќе заборави на неа. Но има еден проблем, велиш година и пол сте заедно, а тој сеуште разговара со неа... Мислам дека сеуште не ја заборавил целосно. Затоа ако решиш да се вратите заедно, биди опуштена, не му се посветувај целосно. Од искуство ти кажувам дека тој пак ќе разговара или на друг начин ќе контактира со неа, машките кога еднаш му прстуваш за една грешка, ја повторуваат! Такви се тие, расипани суштества што користат женска добрина. Олабави се и олади се малце, нека осети дека може секој момент да те изгуби, нека осети дека му фалиш, дека на моменти кога најмногу му требаш да те гушне ти не можеш, зафатена си..
  Направи да мисли повеќе на тебе, да нема време да ја бара неа. Ако навистина те сака ќе се бори за тебе, ако не... ќе продложи да ја бара.
   
  На SanjaKirchner, Mila04, enca.69 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Jas Ili Bivsata

  Па ако навистина се слушаат во 3 сат по пола сат, тогаш време е да си го седнеш и расчистиш зошто е тоа така.Мене не ми е јасно зошто би се слушале вака маратонски ако сеуште не постои нешто меѓу нив.Инаку јас не би можела да функционирам така..со контроли на телефон..фб..и сл. Мене ова вашето искрено не ми се чини баш ко стабилна врска,па каква ви е таа врска без доверба и со вакви детски лажги :| Соочи си се со фактот дека можеби сепак не си се сакате толку бескрајно и дечко ти нешто мати.Иако овде ние не би можеле да кажеме точно што се случува во неговата глава, тоа ти треба да си го извлечеш од него.. :hai:
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Не е битно дали има 21 година 12 или 457456895 години, си побарало девојчето совет тука и не гледам зошто да ја напаѓаме. Видела у 3 сабајле повик направен од дечко и на бившата и полудела... Јас исто би полудела. Енд оф стори!

  Инаку девојче, ако не си на раат седни го и кажи му дека не си идиотка дека знаеш за повикот зошто си видела и дека тој прави мајмун од себе со тоа што те лаже а не од тебе. И ако негира ке си потврдиш каков кретен е и нема да има причина зошто да се секираш што не си повеќе со таков клен.

  Гуд лак.
   
  На iloveyou29, simoncelicius, srcekrsacka и 4 други им се допаѓа ова.
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  девојко
  24 часа заедно :o извештај од мобилниот :o
  мислам што е ова бре девојко ти ќе го угушиш детето искрено значи тој нема простор ти да му недостигаш малку ова е претеризам според мене пази таквите работи многу негативно влијаат
  секој имал некој бивши и за све има објаснување си требала да разговараш со дечкото да размислиш па да одлучиш што да правиш не веднаш да му простиш се разбира а тој ако те сака вистински све ќе кажи и доволно време сте заедно да отцениш дали е искрен или не ...
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.480
  Допаѓања:
  63.992
  Пол:
  Женски
  Оф леле, па и уште лажел дека зборел со неа, тоа ситуацијата ја прави посумљива :^)
  Најубаво да го сослушаш што има да ти каже, ако реши да ја каже вистината, па потоа да одлучиш што ќе правиш. Вака само може да те копка, што имал он да ти каже.
  И врска без доверба не опстанува, така да размисли си убаво што понатаму, дали сакаш вака да се мачиш, пошто доверба тука очигледно нема.
  И што го нападнавте девојчево? Убаво си праша(освен тоа со бројчињата во пишувањето :^) ), си има мака, што е сосема разбирлива. Па цели теми има тука за девојки чии дечковци само фрлиле поглед кон бившата, а не па да кријат разговор со неа од половина час во 3 сабајле.
   
  На srcekrsacka, SanjaKirchner, k.i.t.t.y и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Браво Реинбоу! И мене не ми е јасно што ја нападнаа дека му го гледала мобилниот, демек сите вие никогаш не сте погледнале во телефонот на дечковците??? Ајде ве молам! Јас мојот совет го кажав ама морав да прокоментирам за ова. не сте фер!
   
  На iloveyou29 и IndependentGirl им се допаѓа ова.
 14. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  мојот став беше за извештајот за мобилниот негативен мислам дека сепак треба да се има во една врска приватност до некаде боже мој не да се угушиш меѓу себе :x ако има некоја од нас шанса да се добери до телефонот на дечкото нормално дека би го зела и јас тоа би го направила :D сепак некој ако те почитува ќе ти покаже и докаже дека нема простор за недоверба ако некој сака да те излаже абе луѓе не извештај не 24 часа да го демниш пак ќе најде време и ќе го стори тоа или ако сака зад грб ќе ти работи да сме реални...
   
 15. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Точно е дека треба да се има и приватност и доверба во врската, но проверувањето на извештајот од телефонот не е ништо лошо. Можеби девојката имала некаков сомнеж и го направила тоа, затоа тоа не е причина да биде нападната без разлика дали има 21 или 30 години.
  Повикот треба тој да и го објасни иако не верувам дека би имал некое добро објаснување, но сепак треба да му даде шанса на дечкото и да поразговараат отворено затоа што не може да биде 100% сигурна дека тој има нешто со неа.
  Друго, ако тие се 24/7 заедно не значи дека тоа е заради контрола можеби убаво им е и никому тоа не пречи, неможе туку така да ги тресеме работите од ракав. Доволно се возрасни барем така изгледа по годиниве за да веќе знаат како треба да се однесуваат во врска и девојката згрешила што не му дозволила на дечкото да и објасни, можеби тоа бил чисто другарски разговор јез да у 3 сабајле малце чудно изгледа но сепак треба да поазгоараат па макар тоа да би бил и последниот разговор меѓу нив.
   
 16. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Јас нема да те осудувам затоа што и јас би побеснела кога би видела такво нешто. Но најдобро е да чекаш и да се видите и тој во четири очи да ти објасни што значи тој повик во 3 часот, зошто ако му требало нешто не се јавил на тебе? Мислам дека откако ке ти објасни се ти треба да одлучиш дали да му раскинеш или да останеш со него.
   
 17. IndependentGirl

  IndependentGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  26
  Ви благодарам на сите за советите....на никој не му замерувам затоа што секој има право на свој став и меслење....а сега малку да разјаснам....значи не сме заедно постојано затоа што сакам да го контролирам туку затоа што и на двајцата веројатно ни било убо така...многу пати ни се случува да излеземе со другари и за пола саат си тргнуваме да си бидеме сами....тоа не е контрола просто така си се случува спонтано....

  Второ,јас го прашав за објаснување но тој негираше дека разговарал,после тоа раскинавме...јас сум на факс и не сум дома такада нема како да се видиме и да разговараме...сега се слушаме и договорот е кога ке си одам дома да се видиме да ми го каже објаснувањето за направениот раговор...(како што ми навестува,објаснувањето е дека таа го замарала постојано па затоа ...или нешто така,но ќе ми разјасни кога ке се видиме затоа што сметам дека ова не е разговор за по телефон)


  Пак благодарам за советите.... :*
   
 18. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  737
  Индепендент очи во очи, и картите на маса. Директни прашања, ако влечка ако се вади, кажи сакам директни одговори. Без да земаме во предвид како и што си дознала за ова, ситуацијата не е за занемарување. Па ако сака да биде во контакт со неа другарски, зошто воопшто да се правда дека не сакал да ја види, дека нема контакт воопшто, а од друга страна прави километарски муабет на телефон и тоа во 3 сабајле.
   
  На IndependentGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. IndependentGirl

  IndependentGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  26

  Тоа е тоа што мене ме буни...вели дека нема контакт,дека несака да ја смисли а од друга страна разговор...кој како што велиш не е за занемарувње :?:
   
 20. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Значи јас избегнувам да коментирам во темите за љубовни проблеми, од проста причина што при некој конфликт сакам да го слушнам мислењето и на другата страна за да можам да бидам објективна..... :!:

  Но, искрено на оваа тема добив желба да пишам......бидејќи како што заклучив има неколку факти:
  1. Се јавил на бифшата и разговарале 30 минути, во 3.00 часот
  2. Упорно те лаже и го негира тоа
  3. Ти зборува дека ја мрази

  Е сега јас ќе ти кажам што мислам за овие три точки:
  1. Во 3 часот не се прави муабет со било кој и одеднаш. До вчера не збореле....па така како гром од ведро небо на него му текнало да и се јави (ша ла ла ла ла ако се лажеме). Мора да има некој муабет или случка пред овој повик (можеби и таа му пратила порака па ја избришал, или уште потрагично почнале повторно да комуницираат)
  2. Те лаже иако ти имаш доказ. Па кој си ја има мувата на капата си вика иш, кога еднаш ќе те излаже тоа веќе не е добар знак. Зашто не ти ја каже вистината??? Или можеби тој е виновен па му е страв :^)
  3. Ако не се замарам со некој- не се замарам. Не зборам ни дека го мразам- ни дека го сакам! Едноставно само го закопувам во минатото и тука нема потреба од муабет за него.

  Ова е се што сакав да ти кажам. Голема си, 21 имаш............размисли и донеси одлука. Со среќа ;)
   
  На srcekrsacka и mime87 им се допаѓа ова.