1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. SoNreir

    SoNreir Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Sorry маклу сум off topic. За жал секогаш се подобри синот и снаата што не се со старите, а старите пак се крстат во нив, ако ти ги трпиш... Ама блазе им на оние кои се разбрани стари и што ценат, да да има и такви, секоја им чест.
     
    На andriana12, Skorpija25, sanjaж и 2 други им се допаѓа ова.
  2. MinaMinaDina

    MinaMinaDina Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    bas taka ist slucaj kaj mene jas ke stanuvav vo 8 sabajle sve so red da se fati da se iscisti nekade do kaj 1 2 porucek sekoj den ista pesna i koga ke dojdea gosti abe med niz usta za jatrvata od stranstvo vakva takva majkina ko jas da sum ja rodila i mene sve taa politika mi smetase ko sinkir taa ja sluzi mu cisti koga e bolna ja gleda ama takvite imet sreka im se priklonuvaat ko da se carici mn losa rabota a jas ednostavno ne mozam da sum dvolicna si odbiram luge za muabet i druzejne
     
  3. macmacuf

    macmacuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Во брак сум скоро година и пол. Со сопругот живееме одделно во стан, кој ни го купија моите, па затоа пред се, имам спокој и приватност. Деверот живее заедно со свекрва ми ( свекор немам) во истата куќа, во која не би можеле никако да функционираме во заедница, познавајќи ја свеки. Пред неколку месеци ја запроси потенцијалната јатрва и таа се пресели кај нив дома. Навистина си имавме супер однос, можеби поради тоа што бевме настрана или не знам што, но јас навистина многу се зближив со неа. Многу слично размислување имавме и тоа беше она што најмногу ми се допаѓаше кај неа. Се радував што ќе имам таква јатрва. Си пиевме и кафе често пати и излегувавме, оговаравме :lol:.. Но, за жал, таа е веќе бивша јатрва, после еден инцидент што се случил кај нив дома и стварно ми е криво..Сеуште контактирам со неа одвреме навреме, но внимавам да не дознае сопругот, бидејќи ќе се налути, со оглед на тоа што се случи....Како и да е, се надевам дека ќе добијам јатрва, барем половина слична на неа :rofl:
     
    На Justicija, toogood и JessieT им се допаѓа ова.
  4. Yassie96

    Yassie96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Пффф Јатрва ок си се сложуваме таа е по голема од мене меѓутоа туркаме некако оди на некој ред истото свекрвами само таа ја фалеше мислам во странсво е таа
    Секогаш ме провоцираше свекрвата таа донесе многу чеиз не знам што ! Секогаш голтав и не сакав да им се возвратам ама еден ден ми се смачи от тоа им реков џабее е во чеизот јас колку и да ти донесам цела куќа да ти ја наполнам нема фаиде важно е да поминиме убаво со твојот син да ми биде убаво а што мислиш јатрвами да се оделит од синти ќе ти го остајт чеизот нормално не исто така и јас
    Јатрвами дојде на одмор кај нас свекорми ми велит земиа метлата избриши надвор а ти невесто ела ваму Знаете секоја јатрва сака да биде нешто повеќе од вас никоја не те сака сака да биде повредна тоооа е Јатрви
     
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Hahaha pa na Toj ako mu se mete neka zeme da izmeti..izmekarka li Si mu ti na svekor ti???
    Samite treba da si postavite granica do kade se moze,koga gledate deka bez oset se iszivljavaat so vas...
     
    На Meckicja, zalosna, Yassie96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Vaka ili onaka so jatrva ne moze da se zivee.
    Jas mislev moze. Zivevme 3 meseci zaedno, se po stavi kako dobra vo se..... na ti tebe mene ne mi treba, abe od usta ke vadi tebe ke ti dade...a ona da I bil planot da izvlece informacii od mene. Zborese loso za sekorot, svekrvata pa I za mazot...mi kazuvase sto se zborele zad moj grb.....sakase da ja do stingy moja ta doverba za da I jas I kazuvam sto I zborat za grb....a ona ustvari pravese faci, se sto zborese so mene mu kazuvase na mazot I na svekrvata I posle jas ispadzav losata...... a jas glupava I dava pari za cigari koga nemase, se karase so niv gladna sedese so denovi ne sakase od niv da jade, jas i kupuvav I davav, a mm mi velese ne I zboruvaj nisto ona se ke te kaze...Koga ke ja prasav mi velese ne maz ti saka da ne skara da ne ti ja polnam glavata da Im se sprotistavis kako sto I'm pravam jas..... se sto imav delve so nea... E izigra ubavo koga ja sfativ kakva e ne zboram veke so nea a ona sega se najloso zbori od mene...
    NajDobroto e distance da imas...jas mislev imav so kogo da delam maki I da zboram, ama ne bilo taka me izigra itro, a majka mi sekogas velese distance nemoj mnogu so jatrva.
    I tocno da tI bilo.
     
    На Meckicja, stetoskop и Yassie96 им се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Се сторив и јас со јатрва :D
    За сега сме супер, си го имаме муабетот, ќе видиме понатаму како ќе биде, они уште не се официјално во брак, ама си ја рачунам ко да се, дека се верија :)
     
    На Antebellum, Sesil, Glasna и 5 други им се допаѓа ова.
  8. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Јас си имав веќе јатрва кога пристигнав у новата фамилија,6 години постара од мене со постари сфаќања ама запознаена веќе добро со свеки и истренирана :lol:ме пречека шо да ти кажам на гости со ручеци.

    Сеа после скоро три години се гледаме еднаш во 2 месеца :D
    Љубовта меѓу нас згасна полека но сигурно:rofl:
    Не живееме заедно,секој одделно ама лице си правиме тоа секој го може колку да ти помине време.

    Алал да им е на тие шо си имаат јатрви како другарки. :bow:
     
    На Antebellum, Sesil и Pcelka94 им се допаѓа ова.
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Што кога едната јатрва (неофицијална, но живее кај момчето) стално се наметнува на старите? Секој втор збор и е со тето и чичо. Неќам да мислам дека е така и да грешам душа, ама мислам дека е. Ако нешто може мене да ме праша, пак ги прашува нив цело време, а нив толку им треба за да леткаат во облаци. Јас по природа сум тивка и во таква ситуација ми е непријатно. Супер нека си живеат они немам јас ништо против, дај боже да е така, но мојата природа е таква. Можеби интровертите ќе ме сфатат. Јас и кога би ги викала мамо/тато, нема тоа да биде на секој втор збор. Засега ги викам тетко и нивното име и чичко.....но и тоа не доаѓа до израз оти не е толку често.А мислам и дека при ваква ситуација се откажувам од идејата да ги викам така.
     
  10. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.076
    Допаѓања:
    81.888
    Пол:
    Женски
    Има многу такви што се лигават ,се што е претерано не чини само кога ќе биде официјално земена тогаш ќе престанат лигавењата и глумењата ;)
     
    На Meckicja и stilas7 им се допаѓа ова.
  11. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Она нема мајка, а со татко и не стои многу добро, па може сака да ја надополни таа празнина. Или пак сака да се оправда затоа што една година седи кај неговите. И пред тоа беше таква ама мене не ми сметаше, му сметаше на мм, ама јас го смирував демек не се лутам, не ми смета. Сега кога сме заедно, не дека толку ми смета колку што ми е непријатно. Ќе испадне едната снаа ги почитува, другата не. Излеа ми ја погодила слабата точка оти кога некој е диминантен јас не функционирам како што треба. А ако јас сум таа што и готвам и сакам се да е средено на свое место. Другата само со тето и чичо и не мора ништо да прави за да им прирасне за срце.
     
    На ZAHRA и kuc им се допаѓа ова.
  12. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.076
    Допаѓања:
    81.888
    Пол:
    Женски
    Абе ,уживај си ти му се допаднала на тој што треба нетреба на сите да му се допаѓаш нив можеш само да ги почитуваш родители се сепак;).
     
  13. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Да и јас тоа викам, додека имам некој што ме почитува и сака не се грижам. Но јас сум мека на душа, па и како што реков непријатно ми е, тоа ми е најголем проблем што така се чувствувам.
    Секако нема да останеме многу, во оваа куќа сме привремено. Добро би било да се слагаме сите, ама во пракса не е секогаш така.
    Фала на одговорот и издвоеното време :)
     
    На Meckicja и kuc им се допаѓа ова.
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Има такви лигави. Се наметнуваат во секоја ситуација. Јас сум како тебе, оставам ако нркој ме почитува- да ме почитува за тоа што сум и каква сум. Обично тие што се обидуваат да се наметнат на тој начин, покасно покажуваат сосема друго лице.
     
    На Meckicja, mynameislove, Nalutena1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Знаеш какви се стариве збор, два и леткаат, а не па цело време. Можеби ќе си го покаже тоа лице, кога ќе и тропнат проблемите на врата ќе нема време да се сврти, а не па да се умилкува. Сега убаво е се на готово, ни постелата не си ја крева, ни садови измила. Ќе се најаде и во својата соба. Но и покрај тоа мислам дека има голема предност кај старите, оти цело време се смеат, ја спомнуваат, а мене ко да ме гледаат косо оти не можам да се истакнам. Едноставно не сум таква јас, ако ме гледа како ривал слободно, јас сум 6 години во врска, она една година и одма главна. Не е почитта само да те викам така. Ај може ќе се спогодиме, на крај краева не се венчав со нив, мм е најбитен. Ако некој прави нешто со намера и се обидува да ме одалечи од односот што сум го градела со нив, нека му служи на чест. Само не чинат тие работи, се се враќа.
     
    На Meckicja и ZAHRA им се допаѓа ова.
  16. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум пишувала на ова тема,па ај да чкртнам нешто.
    Имам јатрва постара пд мене една година и во фамилијата како снаа е дојдена прва.
    Живееме во различни куќи,но во ист двор.Имаме одличен однос,дури и совшен.
    Таа има две деца,јас едно и секојдневно се помагаме околу нив и околу се друго.Нема карање и замерување доколку било која од нас искара дете,а децава ни се како братчиња и сестричка (дури моево мало вели брат ми за поголемото братучедче,а тој ја кажува како сестричка).
    Кога и било тешко и помагав на многу начини,а сега кога мене ми било тешко не заборави и ми беше голема поддршка и помош.
    Имаме сфатено дека делиме иста фамилија,ист двор и немаме корист од расправии.
    ако зготвам нешто убаво им носам,исто така и таа,а често ручаме заедно.
    До сега е вака, од сега ќе видиме :)
     
    На snegulkata, Paka, TheGoldenPeach и 15 други им се допаѓа ова.
  17. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас со јатрва ми супер се слагам и дружам.
    Живееме одвоено, ама често сме си една друга на кафе, повеќе како другарка ја гледам, и што и да имам да и кажам и кажувам во очи, не кријам било што да не дојде до недоразбирања.
     
    На Matotheja, Sesil и ilyan им се допаѓа ова.
  18. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.111
    Допаѓања:
    18.299
    Пол:
    Женски
    Имало и ваква тема :) да си се пожалам. Имам "јатрвичка не можеш крај да и фатиш, живееме оделно доаѓаат еднаш неделно и некогаш е супер некогаш ќе дојде надувана ќе се срчка со мене или со другите и ќе си отиде. Се беше супер дури не влегов у фамилија од тогаш се нешто ми префрла она е прва снаа постара од мене за жал немаат сеуште дете ама и они се малце немарни толку години се обидуваат а не отишле да се проверат што е причината, се понашаат како од Марс паднати ,a не се некој прости или па неписмени па да кажеш не знаат ама ете она е растена во странство цел живот. Почна да ми префрла дека јас намерно сум останала трудна дека старите повеќе ме сакале јас омилена снаа сум им била, а они се однесуваат исто и со двете сосем коректно за ништо не не делеле што за мене тоа и за неа. Она мисли дека јас го терам мм да им ја земат куќата во која живеат дека уште не се делени куќите се на свекорот дека ги терам двете куќи да ги пишат на мм што нема врска. Јас си ќутам зошто не сакам расправии ќе речат еве ја дојде направи кавги помеѓу сите ама па ова не се трпи му кажав на мм ми вика остај ја нека мисли што сака. Обожава да ме критикува и да ми наоѓа маани пред свеки и мм.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ako de, neka misli sto saka. Koga veke nema druga popametna rabota neka si pravi filmovi.
    Pametno od tebe bi bilo da ne i podlegnuvas na provokaciite. Cuti si, koga ke spomne nesto sto ne treba zavrti tema.
    Ti nemozes da ja smenis.
    Nemoj da si mislis deka okolinata ne svaka koj e koj. Koga i da e se ke si dojde na svoe mesto.
    Mozda zenata ima stvarno nekoj problemi koi ja teraat da se odnesuva kako sto se odnesuva. Pomalku zamerki poubavo za dvete, arno ti kazal mm.
    I toa sto ti naoga mani ic da ne te zasega. Mani naogaat samo onie koj gi imaat ostanatite nisto ne primetuvaat. Ona toa za sebe si kazuva, a ne za tebe.

    Ajde bez sekiracii. Ne te poznavam ama eve edna guska kako podrska. :hug:
     
    На joy1, zalosna и VDT2906 им се допаѓа ова.
  20. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Јас моментално имам проблем со јатрва ми.Тазе се земени и тие,веднаш по нас што се вика.И сега таа има проблеми нешо,не може да остане бремена а јас имам бебе сега,и приметувам како тоа ужасно и смета.На се ми има замерки,нонстоп ми зборува безвезе работи како,ем роди ем пак си слаба земи јади не личиш на ништо(а таа има 70 кила ако не и више),зошто нонстоп сум носела панталони место фустани,зошто сум го облекувала толку убаво бебето ќе ми го урочел некој|(и се такви ствари,јас преќутував.Е сега кога пред два дана мислам беа на гости,ми го бакна бебето во уста а јас што се вика не го бакнувам многу и и го зедов и се развикав уште еднаш тоа да не го направи.Таа се налути и си отиде па ај сиктер со тебе ќе се замарам,и маж ми ми кажа убаво си и направила и тој не дава никој да го бакнува во уста.Сепак се мислам дека не требаше така бурно да постапам можев на мирен начин да и кажам ама во моментот се изнервирав многу.Дали мислите дека погрешно постапив и да и се извинам или додека таа не дојде пак јас ништо да не превземам ?
     
    На MACKICA1902 и Meckicja им се допаѓа ова.