1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    е па напрај атмосфера д ане му е убаво
    нека седат у ѓубре
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    И мм така вели. Прегеска баш јас тој и свеки правевме муабет за неа, свеки вели мене не ми е тешко да измијам и да исчистам, ама оставам на неа оти по цел ден само муабет прави. Вели јас и велев немој вака, немој така, ама џабе кога пак по нејзино си тера. Значи што и да и правиш, што и да и кажеш џабе, она така правела пред да дојдам јас, така прави сега а такс ќе прави и кога ќе се селат. Е ќе а видам тогсш од кој ќе чека јадење, од кој чистење, а од кој децата да и ги чува...

    Ќе пробам и така, па ќе видеме колку ќе допре тоа до неа..
     
    Последна измена од модератор: 24 јануари 2020
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    Кога ке решиш да оставаш нечито и неизмиено гледај тој период да имаш потреба и обврски да бидеш одсутна од дома да не може да преречат
    испадни еднаш на депилација друг пат на нокти трет пат на флизер после на гинеколог па на именден роденден се гледај нешто повод и причина да не бидеш дома и не факај ништо
     
    На Summer16, Vennera.aa и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Имам јатрва.
    Немам проблем, затоа што немам никаков близок контакт.
    Здраво, чао, како сте и толку.
    Не сме во иста куќа.

    Сме се дружеле, сум пробала да се дружам ама не сме на иста бранова должина.
     
    На joy1, edna_malecka, ana-girl и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Да, да јасно ми е тоа
     
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имам јатрва. Не се споредувам со неа, никогаш со никого не се споредувам. Но гледам дека им е помила на свекорот и свекрвата. Нормално затоа што е секогаш насмеана,позитивна и не само што ги почитува туку и многу повеќе од тоа прави. За разлика од мене е послободна. Не ме повредува што повеќе ја прифатија од мене, ама ме повредува кога гледам дека за многу работи ме исклучуваат и не ме третираат како што заслужувам. Девојкава навистина е навидум совршена снаа, мислам дека глуми поголем дел од времето. Јас не го правам тоа, јас сум подиректна, кај мене нема правење политики и вишок муабети. Сите од страна ме советуваа да се понашам како неа или да се правам и од неа подобра за да ме сакале старите. Јас тоа не можам да го правам. Не сум таква личност. Сега не ми е проблем тоа, но сите велат дека со тек на време таа ќе ме засенела, ќе ми пречело кога ќе не делеле и кога таа секогаш ќе била на прво место.

    Можеби се во право, ама не можам да бидам поинаква, не можам да правам политики. Секогаш ќе си бидам директна како до сега. Иако мојов карактер веќе ми прави проблеми а уште сум на почеток, не би можела да се наметнувам така и да правам карневали по дома.
     
    На sj *O*, bibiiii, Bebac и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да се наметнуваш дека си подобра од неа, кога тоа не го сакаш. Секаде има такви снаи што сакаат само тие да се во центарот на вниманието, кои се наметнуваат, а и се преправаат. Еве и мојата јатрва е таква. Кога ќе сработи нешто веднаш вели јас ова направив, јас она направив, како да се фали. И тоа страшно ми оде на живци. Плус свеки што и да треба да се направи мене ми вели, бидејќи таа сега е "настината" и не може да фати нишѕо по дома. А што кога и мене не ми е добро. На кој да кажам јас.. и ме нервира што таа бидејќи има деца и попуштаат во врска со се.. Во смисла децата ги гледа не може тоа да го направи/сработи..
    Можеш за почеток да седнеш со свеки и да и кажеш дека ти пречи тоа што се чувствуваш така како да те делат..
     
    На Fallen.Angel и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.536
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel ич да не се замараш. И поарно е така. Од искуство зборам. Не ја сакам, нити она ме сака. Немам намера да се докажувам. За јатрвите ама баш не се интересирам.
     
    На Fallen.Angel, Summer16 и felisitas им се допаѓа ова.
  9. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Скрос се согласувам. Јас само да имам мир и приватност ама ич не ми е гајле кого повеќе сакаат.
    И јас сум сличен карактер со @Fallen.Angel и да се понашам како јатрвата нејзина ми е еднакво чувство на кловн. Жими се...
    Кај мене и проблем е веќе, што они ми се лутат, додека бев кај нив цело време да седам со нив, па кога не сум таму да им се јавувам итн. Ми форсираа близина а тоа кај мене оди и онака бавно и кога не оди природно ми ствара и одбивност. Контраефект.
    @Fallen.Angel биди си таа што си ама најбитно биди коректна кон нив, културна но не прави од себе кловн за да расположуваш други. Ќе си дојдат работите на свое место.
     
    На H.VAGA, Fallen.Angel, Summer16 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И кај мене е проблем бидејќи кога не сум во добро расположение не можам да угодувам и не можам да седам со многу луѓе. Јатрва ми не покажала слабост никогаш до сега. Секогаш седната со старите, не се дели од нив, а уште не е ни мажена кај нив. Како ќерка си ја сакаат, секаде ја даваат за пример. Јас баш кловновски би се осеќала ако се однесував како неа. Не е природно едноставно, тоа се приметува извештачено е.

    Некогаш кога ми доаѓаат работите премногу се тргам настрана од се. Ми треба да сум сама и да си размислувам, а тие тоа не го разбираат и мислат дека ги избегнувам. Некогаш вистина е дека ги избегнувам бидејќи се што прават е ширење негативна енергија и максимално ме напнуваат и ми досадуваат. Па затоа на моменти се изолирам, баш ги избегнувам сакајќи да се поштедам себеси и да не се полнам нервози. Не сфаќам како на јатрвата тоа никогаш не и се случило, како не осетила потреба да остане сама или едноставно да не глуми. Не верувам дека никогаш немала лош ден, знам дека пред некое време беше во тешка ситуација, тоа го знам од друго место, ама не покажа ниту пред старите ниту пред некој друг. Цело време си се понашаше како да и е се рамно и се моташе околу свекрвата, прашуваше што треба да помогне итн.
    Секоја чест за неа, јас така не можам ни 10 минути да глумам. Ако во понеделник бидам пофина од вообичаено, до среда не сакам со никого муабет да правам, се осеќам како кловн и ми е глупо.

    Нема што да кажувам. Не ми пречи нека не дели како сака. Јас не сакам блискост со свекрвата или изедначување со јатрвата. Штом така се однесуваат веројатно мислат дека така е правилно, и не мислам да им докажувам нешто. Јас само сакам да ме остават на мир, не можам јас да поднесам некој да ме напнува и да ми шири негативна енергија. На јатрвата тоа кога и го прават она е толку смирена, прифаќа се што ќе и кажат, прави се што ќе побараат од неа, и затоа она е најдобра. Јас бидејќи сум поладна не чинам. И со тоа си земаат за право дупло повеќе да ми се наметнуваат.
     
    Последна измена од модератор: 20 февруари 2020
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  11. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    А ти да не си јас случајно :D
    Ни јас самата не можев подобро се опишам себе а и мојата ситуација во врска со тоа. Се е идентично, од прва до последна реченица.
    Само ќе ти кажам, дај боже јас таква јатрва да имам па да се занимава со неа. Ич нема да се лутам, не ни сакам да бидам вклучена во активности со луѓе кои не се мој калибар.
    Твојата штом не е официјална и како се што кажуваш ми личи само дека се упикува додека се "смести".
    Пак ти биди си своја, прави како што чувствуваш и лагата и вистината ќе се избистрат.
    Аконси во заедница смао глеј побрзо излези и оди како гостин.
     
    На Bebac, Fallen.Angel и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    А јас па мислев само јас сум ваква. Ме опишуваат како дива особа. Точно она уште не е официјална, ама ја гледаат како ќерка, по сместена е од мене. Јас уште некој ден имам до свадбата, не останувам таму, а таа е како преселена. Си оди дома многу ретко. Јас не планирам да угодувам како неа. Таа ќе глуми колку може ама никој не глуми засекогаш. Ќе дојде ден, ќе мине време ќе се види кој каков е. Јас ќе немам проблем бидејќи сум реална и директна од сам почеток.
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Тие најзаебани се, како очајни за мажење и се вртат само околу свекрвата. Еднаш кога ќе стапне како невеста во куќата, кога ќе пукне се што толерира и трпи.. Леле мори мајко :D
     
    На thelittle17, Chanell*, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Искрено така ми се чини и дека ќе биде. Сите од страна викаат она нема да ти биде јатрва, не се знае уште ништо бидејќи и онака сама си го побара вереничкиот прстен, напнувајќи го нејзиниот вереник дека мора да биде сигурна дека ќе останат заедно бидејќи требаше да го напушта работното место во друг град. Ама јас ја гледам, на сите под кожа им се пикна, што и да се случи нејзината иднина е на некој начин загарантирана во фамилијата бидејќи нејзините родители премногу се блиски со свекорот и свекрвата и она си е осигурана.
     
  15. Pelargonium

    Pelargonium Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Ти вака кажи си, дека уште не се во брак.:D
    Јас немам јатрва, ама имам две золви што заменуваат цел гарнизон јатрви и свекрви:D
    Од мое лично искуство можам да ти кажам само свиркај си. Прво кај голем дел дур се во врска со светковци им е мед и млеко, а после кога ќе биде официјално е бојно поле. Второ секој нормален човек си го цени личниот простор и слободното време и не го поминува умилкувајќи се на будучи светковци. Ти терај си по твое со животот, не си ти дојдена за да бидеш дворски шут за нив да не им биде досадно.
    Е сега според ова што го пиша мислам дека треба и ти да си малку помека со нив, не цел ден да си седите пред тв заедно, ама една насмевка и убав збор не се на одмет. Не го правиш тоа за тебе или за нив, туку за мт и за љубовта спрема него.
    И пак ќе повторам, свиркај си:D и секако земи пуканки да го проследиш продолжението на филмот8)
     
    На felisitas, SummerGirl, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Си имам најтачка јатрва на свет искрено. Муж ми може да е екс, ама јатрвица ми е евергрин.

    Девер ми и јатрва ми највише си ги сакав од екс семејството ми. Кога имаше рчки закачки, девер ми не ретко заштитнички став заземаше. Си се нашле тенџерче и капаче.

    Нормално, девер ми повеќе е на дистанца, го разбирам и почитувам до крај, ама со јатрва ми уште си го имаме муабетот, си честитаме за поводи, си се јавуваме, си контактираме и ако верувате екс сопругот, неговите и слично не биле никогаш тема на муабет сиве овие години.

    Девојчево баеги после нас се омажи за деверот (најмал е) и уште на свадбата се воодушевив од неа, за нашиве простори ретка личност.

    У свој филм, не се мешала никад у туѓи манџи и бракови, да ми рекоа од запад е снашката ќе поверуев.

    Она како однос што мечтаев да го имам со золва ми којашто и по разводот се замарала за жал со непотребни работи. Гајле ми е, нека си е жива и здрава.
     
    Последна измена: 22 август 2020
    На Nausicaa, H.VAGA, MeowMeow и 8 други им се допаѓа ова.
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Имам ама како да ја немам, ама сериозно заборавам дека ја имам и неа и девер ми. Многу ладни и молчеливи луѓе, се гледаме еднаш во две год и само на едно здраво сме. Мм ич не е близок со брат му, и после толку години што сме заедно мене ми е многу чудно.

    Дури прееска ненамерно едно другарче на син ми го прашува дали има чичко, син ми вели немам, затоа што е помал син ми,се врти кон мене другарчето и ме прашува и јас велам нема чичко, и кога сфатив што кажав се сепнав, и мајка ми од страна слушнала и ме скара, не беше намерно ама навистина како да не постојат во нашите животи, воопшто ниту маж ми ниту син ми го имаат некогаш побарано а камоли мене. Поради нивниот ладен однос маж ми не комуницира со нив, а пред се поради себичноста за да му извлечат повеќе пари. За жал секакви луѓе постојат.
     
    На edna_malecka и SummerGirl им се допаѓа ова.
  18. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Темавааа... да се испукам и јас :) имам јатрва али свака и част, кога дојде во куќа како девојка на девер ми поневоспитано девојче не сум сретнала и така се однесуваше добри 7 години, свекрва ми и свекор ми дека заљубени во девер ми едвај ја трпеа, за сеа кога е снаа да стане најдобрааа, најдобро си го гледала детето, многу готвела незнам што а претходно све старава и правеше.
    Оф само јас сум многу наивна и проста што премногу ги почитувам старите и за да нема кавги колку и да ме повредиле све простувам и пак на маса со сите нив седнувам. Ана што да правам кога мојте така ме воспитале, само да ќутам.
    Помош никаква од никој немам...
    Некад ептен депре ме фаќа и постојано се прашувам кај згрешив.
     
    На thelittle17, edna_malecka и Fatalnata им се допаѓа ова.
  19. Рапунзел.*

    Рапунзел.* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    858
    Некое време веќе сакам да пишам во темава. И на мојата свака и част,успева многу често да ме извади од кожа :rofl:..Полошо е и да живееш во иста куќа(веќе некое време не живееме фала богу) и тоа е добро.. Инаку за се она најдобра,она најфина и имам впечаток се дека неа повеќе ја сакаат. Многу мразам такви лицемерни,со тебе едно, после позади грб друго и мораше на дистанца.

    А иначе и јас не се карам и нема потреба од кавги,за мене нема цел расправањето,ако е некоја нормална подобро со разговор да се реши се ама немам ни сила ни желба веќе да се објаснувам,денес збори утре се налутила за нешо..
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Мене па ми е најбитно мм да ме сака,а свекорот,свекрвата,деверот ич не мора да ме сакаат :)
     
    На thelittle17, MACKICA1902, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.