1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.737
    Друго ти кажуваат. Зошто од старт со предрасуди. Може саглам ќе се погоди жената? Зошто да ја отфрлиш дека јатрва е.
     
    На Dust, thelittle17, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.420
    Допаѓања:
    34.018
    Пол:
    Женски
    А кој ги отфрла јатрвите? Јас си комуницирам со нив, ама блискост не сакам. За помош сум секогаш на располагање. Сум помогнала, ми помогнале. Ама да ја гледам како сестра/другарка, не.
     
    На Spidy и edna_malecka им се допаѓа ова.
  3. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Јас имам две јатрвки, од први братучеди на мм. Едната од старт ја проценив дека и лета памет и како што реков дека е нестабилна одма им се случија пеоблеми у бракот. А вторава ми е срцка. И муабет ко шо треба и све
     
    На edna_malecka и Nevenche26 им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.149
    Допаѓања:
    97.423
    Пол:
    Женски
    Па никој не ти вика да ја легнеш у спална, ама еден нормален муабет, едно кафе, не боли воопшто да споделиш. Ако она не сака, ич не мора, биди ти чоек. Почитувај за да те почитуваат, тоа е мој став.
     
    На sj *O*, candy.cane, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.167
    Допаѓања:
    159.404
    Јас имам јатрва некои си 12 години
    На почетокот имавме една ситуација го удри и тушна син ми од долниот спрат низ врата дирекно на дворот падна детето како жаба а имаше тогаш 3 год
    причина -ги растурило чевлите шо биле пред врата наредени
    Си доби следување и лекција од деверот свекор и свекрва
    Ми беше тешко но премижав и реков ајде втора шанса
    После тоа се е ок до ден денес
    Знае да дојде и ја да и идам на кафе си имаме муабет заеднички комуницираме едноставно блиски сме ми се наоѓа она мене и ја неа
    Кога беа мали децата си помагавме дали да подржиш бебе или да изпеглаш бебешки алишта
    Сега пораснаа дечките и се сакаат многу и многу се блиски
    Муабетот ми е треба компромис некогаш ја некогаш ти не сме безгрешни никој
     
    На thelittle17, snegulkata, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    А замисли најдобрата другарка што ти е цел живот, нели другарка, да се погодеше да ти биде јатвра? Истово мислење ќе го имаше?
     
    На sj *O* и candy.cane им се допаѓа ова.
  7. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Кај наоѓаат такви свекрви бе лелеле беее... какво градско дете сум и со сите се знам ама каква ми се падна ко од 60те, по контра неможеше да ми биде... а огромна желба имав да ми се погоди. Онака добра е ама размислувањата и се страшно старски од пред 200 год, и изглед и све... дури незнам овој мојов како некоја друга да го родила арно не е на неа... ама затоа па братму... и затоа се немаме со деверми и јатрвами
     
    На felisitas, Nevenche26 и Milkiway им се допаѓа ова.
  8. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Незнам да ти кажам. Исто имам другарка со снаа и со мајка и си шетаат и по мориња, брат и работи пример. Он кога е во странство, ги вика снаава и двете да седат со неа, излегуваат сите три по кафани.
    Незнам, јас сум си помирена со судбината дека шанси немам за таков однос, ама сигурна сум дека ќе сум таква кул свекрва.
     
  9. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Исто и јас мислам за себе, дека ќе сум кул свекрва, природно сум таква а и плус од шо гледам како не треба да бидам
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.912
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе. За среќа пишав и погоре многу ми е погодена јатрвата како сестра ми е. Исто и свекрвата. Многу пати мм или мајка ми ми го чуваше синко ние три одиме на кафе или пазарење во Солун. Со мм нормално одиме сегде каде што е за со маж, летување, зимовање, визити, свадби, на шетање со друштво ... Но има места каде мм мрази да оди пример пазарење па одам со мајка ми јатрва ми или свекрва ми. Не гледам ништо лошо во тоа. Како со сестра ми и мајка ми исто. Блиски сме за се да им речам и тие мене.
    Може мене ми се погодиле коцките.
     
    На Рапунзел.* и Nevenche26 им се допаѓа ова.
  11. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Како да се однесуваш со личност (јатрва) која скоро не те ни погледнува и формално прави муабет со тебе, повеќе со маж ти, а кога некој ќе се нашали на твоја сметка одма се уклучува со исмејување, се однесува како да е љубоморна и главна на некој начин зошто прва влегла во семејството, а притоа со нејзини другарки знае како да биде мила??? Дали таков човек заслужува игнор или да "пукне" од мака бидејќи си незинтересирана и културна, за разлика од неа?
     
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    16.517
    Пол:
    Женски
    Како да се однесувам,ќе и кажам здраво здраво и толку.Ако ме исмева на шала би и вратила на ист начин.Би ја игнорирале максимално.И сигурно не би се нервирала и замарала
     
    На Ouravanture, mKdevojce, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Никако како, на таква личност култура ќе искажуваш? Бркај си работа , како таа со тебе , така и ти со неа и не се замарај.
     
    На thelittle17 и neongirl07 им се допаѓа ова.
  14. SecretName1

    SecretName1 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Кога го прочитав коментаров, помислив јас да не сум напишала хаха. Иста ситуација и кај мене. Јас игнорирам, како таа со мене, така јас со неа. Воопшто не комуницираме, дури ни за родендени само една порака и толку. Јас порано изигравав будала, ја барав, и се јавував ама нема веќе. Еве дури и детево мое не го погледнува и покрај тоа што јас уште од малечки нејзините сум и ги играла и чувала, ама ок, не мора. А да знаеш дека е од љубомора. Мојава се нешто копира, облека, козметика што ќе види дека користам, ја издаваат децата со реченица "и мама купи како твоето" :rofl::rofl:. Врвот беше, купила иста купка за бањање како на детево да мирисале децата ко моето ахаха. Се пофалиле маливе на баба му (facepalm):rofl::rofl:
     
    На sj *O*, Snowflake92, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Хахахх, значи не сум единствена. Јас мислев бидејќи сум НОВА во семејството да не правам несогласувања од старт, да ја спуштам топката, бидејќи сум личност што многу се дружи со луѓе и би се дружела и со неа доколку не се однесува така. За што да ми љубомори стварно не знам бидејќи се помоќни финансиски од нас (а јас ств не им љубоморам бидејќи што е нашр ќе си дојде), единствено на младоста и убавината бидејќи сум 5 години помлада или можеби свекрвата мн ме фали, паа.... хахахахха
     
    На SecretName1, Осе и thelittle17 им се допаѓа ова.
  16. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Аауу, раат глава, па ти спотребал таков човек, терај си сама, ич не треба ни роденден да честиташ, на таква личност ќе искажуваш култура, како не. Здраво, и толку, баш ти е гајле.
     
    На sj *O*, SecretName1, mKdevojce и 2 други им се допаѓа ова.
  17. SecretName1

    SecretName1 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Не си единствена хаха. И јас како тебе сум понова снаа, изгледа угрозени се осетија староседелциве :D. Уште во врска кога бевме со сопругов, можам да кажам дека само првите 5-6 месеци имаше ок однесување, после тоа почна да се однесува како што се однесува. Ехх да почнам да кажувам што се сум видела во тие 7 години врска и 3 години брак, книга ќе напишам. (facepalm) Среќа не живееме заедно, во друг град сме па не се гледаме често. Да не живееја свекрвата и свекорот со нив, мислам дали и 2 пати годишно ќе се гледавме. Сопругов со брат му не се налутени нешто никогаш, ама ете не се ич блиски. Скрос различни карактери. Инаку јас со мојов карактер би полудела во иста куќа со таков човек. ]:)
     
    На neongirl07 и Meckicja им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.198
    Пол:
    Женски
    Lele I jas na mojata jatrva malku i se nalutiv dojdea za gurgovden na imenden koga dojdea jas lezev vo spalnata stotuku si dojdov od rab I sveki I vika oti jas ne sum ja hranela kerka mi koga sum bila doma I jatrvata I vika sramota kako ne mi bilo sram da ne i davam da jade na kerkickata mi i mm koga gi podbra i na dvete sto sakate be vie zena mi stanuva vo 4 sabajle na rab i non stop stoe 8 saati na rab i umorna e mnogu i ne e tocno oti ne ja hrane kerka mi i tie dvete zanemea neznaeja sto da kazat
     
    На tina2018, Snowflake92 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  19. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.651
    Допаѓања:
    12.178
    Пол:
    Женски
    Игнорирај ја за се и мирна глава...ако тера смеа на твој рачун врати и кратко, јасно, отсечно ама нека биде ниско. Или уште поубаво да се правиш дека не ја слушаш, така ќе ти биде најубаво.
    Јас мојана така наречена јатрва ( девојка на девер ми) фино лепо и објаснив некои работи, зашто направи кавга за пусто внимание од девер ми и ене ја ја нема 2 месеца да дојде а и се изјасни дека штом е причина за кавга дека нема ни да доаѓала веќе. Фала ти јатрвице што нема да ми ги оптеретуваш очите и душава...
     
    На neongirl07 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LilyRose

    LilyRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Додека не ја запознав јатрва ми не верував дека може толку злоба да има во еден човек. Дајте ми совет како да се справам со човек што е патолошки лажго измислува конверзации меѓу мене и неа што никогаш не се случиле и им ги полни главите на луѓето околу нас. Или како да бидам мирна и да не ме допира тоа што го гледам и слушам?

    Се познаваме повеќе години ама не живееме заедно. Одамна прави напори да направи проблеми меѓу мене и маж ми, мене и свекор, свекрва, ама на почеток не беше толку директно и интензивно. Јас немам контакт со неа одамна ама осеќам дека не можам да молчам повеќе и да се правам глупава.

    И зборела на свекрва ми (со која имам нормален однос) јас секако сум зборувала за неа, не сум сакала да ми идат на гости, и јатрвата сум ја мразела и детето... ова ви пишам во ублажена форма, некои работи не ми се пишуваат тука. Зборувала на други роднини јас маж ми не сум го пуштала да излезе од дома, не сум знаела ни муабет да правам кога сме седеле, економијата наша ја расправала.. :x само на пари да се мислело.

    Последно дојде до кулминација кога за еден наш убав настан проба да замеша прсти и да расипе и не успеа и од тогаш збесна ептен не знае веќе што да каже и каква пакост да направи.