1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски

    Како мислиш лажно делче?

    Се замарам најверојатно затоа што сум жив човек и имам чуства коишто некој/а ми ги повредил.
    Се замарам затоа што најверојатно премногу го сакам мм па не можам да реагирам кај неговите.
    Само побарав мислење како да ПОДОБРАМ однос затоа што игнорирање и правење лице не сум јас.
    Да во друга држава сум ама секое јавување од страна на неговите е индиректна навреда врз мене а таа е жртвата, секое одење дома е префрлување секакви муабети глупи најглупи и тоа боли знаеш? Еднаш ќе игнорираш можеби и двапати ама не 2 години нон стоп.
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.232
    Значи старите ти прават притисок оти јатрвата се жали од тебе?
    тогаш објасни му на старите како стое работата
     
    На tambelina и Mnik им се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.876
    Допаѓања:
    170.963
    Како и зошто воопшто комуницираш со таа жена? Нит ја гледаш, нит ја имаш во близина, нит имаш потреба од тоа. Што ќе ти префрла ако не постои комуникација?
     
    На Celltica и Mnik им се допаѓа ова.
  4. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Па кога пробав на свекрва ми да и објаснам значи не зборам оговарање туку како се осеќам јас. Беше муабетот нееее она е многу фина не мисли така као да ме сака најмногу на светов. Ја бранат како и да е.
     
  5. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Како што пишав провоцира и префрла преку старите. Кога ќе се јават следи муабет ОНА рече : лелеее па како они сега со бебето не ми се способни нешто многу за дете,знаат ли дека треба да спие со нив у соба?

    И тоа боли и мм се нервира и се расправа со неговите додека они викаат неее ама она не мисли така лошо ја сваќате
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.232
    ја стварно не гледам проблем тука
     
    На eliesaab, Celltica, Mnik и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.087
    Пол:
    Женски
    И ти и маж ти треба да се научите од едно уво влегло од друго излегло.
    Пример - ааа знаете ли дека бебето треба да спие со вас - вие на тоа - Е добро, така ќе правиме штом требало така.
    И смени тема.
    Буквално во друга држава сте.
    За 10 мин на телефон не може никој да ме испровоцира.
    И јас имам јатрва и ни еднаш во животов не ми поминала мисла свекрва ми дали мене ме сака повеќе или јатрва ми.
    Многу ми е гајле кого го сака повеќе.
    Ќе научиш да игнорираш ко што правиме сите, не сме деца сега да се занимаваме ти рече вака, таа рече така, гледај си го мажот, детето, сведи јавување на телефон на минимум и уживај си.
     
    На senza.parole, Pea, evangelina.ina и 7 други им се допаѓа ова.
  8. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски


    Не сум човек што сака да се натпреварува особено не свекрвата да ме сака повеќе :rofl: глупо ми е тоа. Само не можам да дозволам некој да ме гази за да се воздигне. Цело време пробувам да разберам зошто е тоа така ? И искрено сакам еднаш годишно кога ќе отидам дома да имам мир затоа и побарав мислење на форумов како да подобрам однос пошто размилсувам дека ваљда сме луѓе,зрели,возрасни што можат да бидат искрени и решат проблем кој очигледно постои а причината на мене не ми е јасна. Не верувам во злобни луѓе едноставно верувам дека ако има проблем може да се реши. Можеби грешам :|
     
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.876
    Допаѓања:
    170.963
    Дома ти е таму кајшто живееш со маж ти. Таму кајшто одиш еднаш годишно си на гости. Тоа ко ќе почнеш да го разбираш и проблемот магично ќе го снема. Проблемот што ние не го гледаме, јер стварно не ни чуе за јатрва со која се гледаме еднаш годишно:D
    Ете, може ти љубомори. Па сака да се направи во нешто подобра, боже како вие неспособни ќе гледате дете (facepalm). Ете, сака да соли памет. Едно чудо памет солење ќе имаш за дете, па макар и преку иљада километри. Затоа муабетот ќе биде добри сме, све е супер и чао журим;). Некои луѓе се такви, без оглед на релацијата во која сте, јатрви, свекрви, мајки, баби...и нема решение освен дистанца.
     
    На senza.parole, tambelina, Maca Macka и 5 други им се допаѓа ова.
  10. MaryJane222

    MaryJane222 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски

    Стварно се надевав и барав решение за подобрување на односи :^), твојот коментар ме стресе во позитивна смисла :)
    Мислам не само твојов сите предходни. Очигледно ќе морам да се дистанцирам....Работата е што неговите сега се почесто се јавуваат дури и на мене пошто треба да дојде беба наскоро :inlove: . Но ќе пробам да се дистанцирам што повеќе.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    2.622
    Пол:
    Женски
    А зошто мора се да му се објаснуваш, они колку повеќе знаат толку ќе ти префрлаат. Веќе ако му кажуваш работи стој си на нив како јас мислам дека бебето подобро е во соседната детска соба да спие оти така треба. Нека не ти солат памет како треба ти да се грижиш за бебето, ти ќе знаеш најдобро, во моментот ко ќе дојде. Убо е да слушнеш како други правеле совети и слично но на крај ти одлучуваш. Следно кога ќе те изнервира со неа во муабет речи и ајде сега за неа да не зборуваме, шо мислела и како мислела, секој за себе да си гледа и помалце прај муабети сега со бебе не смееш да се нервираш.
     
    На Mnik и MaryJane222 им се допаѓа ова.
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    16.599
    Пол:
    Женски
    @MaryJane222
    Абе девојче земи изгушкај си се со мажето,спремај си собата на бебето,гардероба,торбица за во болница.
    Си створила живот со мажот на милион километри од неговите и сега ќе се замараш со јатрвата.Верувај банални работи се тоа.Некои се љубоморни,некои прости,некои имаат премногу слободно време па стигаат и на други да им го оправаат животот.Ќе се нервирам што ми дале неповикани,совет на телефон,не ме зезај.
    Здравје ќе се роди бебето,ќе се јават да ве оправаат,и само викај да да важи.Му даде мед?Да да
    Го доиш,имаш млеко?Да се е супер.
    Сега морам да спуштам треба да го надојам,пресоблечам и чао.
     
    На Mnik, VDT2906, Lisandra и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    Нема ни да разбереш. Очигледно и е премногу досадно па се замара со такви банални работи. Држи ги на дистанца, како свекрвата така и јатрвата, а посебно неа. Нормален однос нема да имаш со неа штом се "тужи" кај старите веднаш. Штом си далеку од нив уживај си и не се замарај многу, ќе сфатиш колку е подобро вака.
     
    На VDT2906 и MaryJane222 им се допаѓа ова.
  14. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.071
    Допаѓања:
    9.635
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам, ама на форум нема да ја дознаеш точната причина. Ако толку те нервира ситуацијава, кога ќе дојдеш во Мкд седни ја јатрва ти и све што мислиш кажи и, све што сакаш прашај ја и ќе дознаеш зошто е така. Баш зошто сте сите луѓе зрели, возрасни треба да разговарате. После тоа се ќе ти е појасно и ќе знаеш кој правец да го фатиш. Јас зошто не сум личност што оговара и кука по туѓи куќи, седнувам во 4 очи и разговарам. Кој ти е проблемот прашувам. И така се разјаснуваат работи.
    Ако не сакаш вака, незнам друго решение, само ќе тупиш глава со глупости.
     
    На MaryJane222 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    4.988
    Само ти можеш да си го дадеш тоа право некој да те повреди. Никој, апсолутно никој не може да те направи да се чувствуваш повредена.
    Следно што треба да направиш е да и го "одземеш" тоа право и да си тераш.

    Тоа што другите мислат за тебе, без разлика кој, воопшто не е твој проблем. Тоа е нивен проблем. Главата горе, ќе си бидеш мамичка, ти следува среќен период.
     
    На MaryJane222 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.214
    Допаѓања:
    3.518
    Види јас до некаде те сфаќам пошо и ние не сме во МК, и тоа еднаш годишно кога ќе се вратиме се низ нос ни излегува од вакви работи. Кај нас конкретно мм има проблем со неговите, се за нешо замеруваат, се некој глупи коментари даваат. И се ствара нервоза и ти се уништува и одмор и се. Секое одење досеа е со карање и некаква тензија.
    И јас сто пати сум рекла да седнат да направат муабет, баш од причините ти кои ги наведуваш, сакам да одам да се видам со луѓето во мир, никој не те сфаќа дека ти за да одиш долу земаш одмор и сакаш да се релаксираш, и тој одмор треба цел да го поминеш во нервози. Ама еве после неколку години гледам дека џабе апелирам, некои работи не се менуваат бидејќи карактерот на луѓето не се менува :) . Така да чувај си ја енергијата, ако некој те игнорира игнорирај го и ти, на коментари многу многу не се замарај, ти твојот дел направи си го колку да ти е мирна главата, колку и дали некој ќе ти возврати, тоа е нивен проблем и апсолутно не треба ти да се оптоваруваш со тоа.
     
    На MaryJane222 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    6.631
    Коректен да се каже :D
     
  18. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Nemam komunikacija - strogo na dishtans :D
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Pipaa

    Pipaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Немаме комуникација
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ouravanture

    Ouravanture Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    671
    Пол:
    Женски
    Немам мн комуникација, ич не се замара таа за ништо. Ех што имам среќа.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.