1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Никако да не постапуваш да си тераш по своето, бидејќи за тебе нема никој да праша како се чувствуваш ти поради целата ситуација. Истото и мене ми се случуваше и ми се случува. Јас излегов виновната тука што имам проблем со сите. Ако не ти обврнува внимание немој да ја прашуваш за што така прави, така себеси се газиш а неа сигурно и е мило што така прави. Тоа е до личноста и нејзниот карактер. Таа нема никогаш да се смени. А и брат му е само овца која таа ја пронашла и ќе си ја стрижи како што сака. Не дозволувај само да си имаш проблеми поради неа. Јас многу пати се обидував да бидам таа што ќе почне живеачка, што мисли за сериозно во поглед на односите таму но е се безуспешно. Ќе бидеш само погрешно сфатена и ќе си направиш самата проблеми а и таа ќе ги испреврти работите како ти да сакаш да ги скараш ако твојата намера не е таква. Верувај има многу лоши луѓе. Многу е лошо кога кај нив ќе надвалдее љубомората и бесот. Тука не се може ништо. Едноставно таквата ти била среќата и така гледај да си тераш ти по своето па другите како сакаат нека мислат за тебе. Ќе дојде денот кога таа ќе те моли да живеете. Сигурна сум во тоа. И што се однесува до колата, мене истото ми се случуваше со веспата така. Заедничка им е и кога да посакаме ние да одиме некаде спречени сме оти постојано на неговиот брат и дотичната им треба. Не можеле тие пешки да одат. И тури си дечко ми бензин тие земија веспата, потроши го и не тури потоа. Или ако сме излезени одма по телефон ајде брзо вратете се назад ми треба веспата. И се обидувавме да правиме договори, компроми си ама ништо се е безуспешно. Туку ако сопругот твој е малку свесен ќе си ја повлече колата и нема да ја дава. И немој да очекуваш дека луѓето денес се со осет и чувство дека чекај и на некој друг тоа му треба. :) И не се нервирај се уште не знаеш дали таа ќе му биде жена. Акотој навреме се сети со каков :devil: си има работа сигурно ќе ја остави.
     
  2. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178

    Pa redno e da mu objasnish na mazot ti,deka kolata kolku shto e na mazot ti tolku e i tvoja ;) ,a ne na brat mu i sigurno imash pogolemo pravo na kolata od dever ti i devojka mu...i deka treba da mu objasni na brat mu deka sega ste VIE VO BRAK,i deka i ti zaedno so nego kako maz i zena si raspolagata zaednicki so materijalnite stvari i finansii...taka da toa shto e "VASHE"..NE E I NA DEVER TI......i treba mazot ti da si racisti so tie raboti...
     
  3. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Епа тука е политиката погрешна од страна на татко ти што воопшто ви давал пари,како и повеќето балкански мажи кои ќе даваат пари,станови и коли се со цел само нивните ќерки да живеат во мир.
    А мирот никаде го нема.
    На мажот ти очигледно му е поважна женската на брат му отколку ти.
    Размисли добро за ова,ако тој ти вели ќе му ја давам колата кога сака и кај сака оти само му е брат не знам што понатаму.
    Жена и кола не се дава,правилна била таа поговорка.
    Значи муабетот ми е на кој гласи колата?
    Ако гласи на мажот ти тогаш ти исто како да не си учествувала во купувањето на истата.Затоа пресечи и разговарај квалитетно со мажот ти,па и ти земи давај му ја на брат ти да ја вози каде сака и со кој сака.
    Не за друго туку поради релевантни односи,братски односи.
    Напрај вака,па да видиш дали уште еднаш ќе му текне на мажот ти да изнајмува,барем сега има рент а кар.
     
  4. dilijana

    dilijana Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    E....изгледа дека полесно си поминала од мене....за "мир" како подарок татко ми ни купи еднособен стан.....а деверот,јатрвата,свекрвата во куќата... испадна тоа голема грешка...затоа што сега свекрва ми во делбата ни го даде ""станот"""....а во почетокот леташе од среќа...демек девер ми да се ституирал парично подобро, па ке биде како што е редот....јас глупа....и поверував...сега девер ми има пари да ме купи сосе вошкиве на главата и што се случи... свекрва ми не заборави нас.... (инаку е во странство а паметната ми јатрва со свекрва ми) ...и... дури не ни кажа туку кога отидовме еден ден во фамилијарната куќа не ја препознавме....реновирана и проширена....и сега нешто од искуство:-- леле подалеку од новопечени парајлии---....сега дури и не ми прави муабет,трета виолина во оркестар сум.....па не можам да барам од татко ми да и ја крене куќата на три спрата за да биде се во ред...јас и маж ми со овдешниве плати тешко дека можеме многу да направиме...дури сега заедно со јатрва ми политички ме понижуваат пред целата фамилија....демек сега треба да ја прашувам јатрва ми за се што ми треба и тоа само затоа што девер ми ја средувал куќата а не ние....каква мајка....ај мене да ми го прави тоа добро...но тоа му го прави на нејзиниот син....и уште да ја почитувам....ииииии...ај погодете.....јас кривата и од напред и од назад....сега вака јас навредена неможам ни да ги смислам...јас си го окривувам мажот ми....а тој ми вели дека мајка му е таа што треба како родител да ги среди работите...ле-ле...долго си мислев како би постапила јас да бев на нејзино место...ние стан-добро ајде подарок-...е сега девер ми нека си купеше и тој....трособен ако сакаше,тоа се негови пари...ама фамилијарната куќа се дели братски....само така може да се живее во мир и слога???????????....ајде ве молам секој добронамерен совет е добредојден.....
     
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Jas eve tolku godini vo brak sum....ama navistina voopshto ne sum se zamarala nitu pak ke se zamaram od stranata na soprugot,ako nekoj mu ostavi nekakov del ili kolkav del..nitu mene me interesiralo za imoti od stranata na soprugot,nitu pak soprugot go interesiralo za od stranata na mojata familija...prosto receno ne se meshame u tugo...mislam deka ne e ni moe da go butam nosot kaj shto ne mi e rabota ;)
    Dilijana dusho :) ,bidi srekna shto imash kade da ziveesh...potocno bi rekla na svoe...na tvoja teritorija....bidi srekna shto ste si go reshile stanbenoto prashanje ushte na samiot pocetok odnosno tvojot tatko vi ovozmozil kade da ziveete....BIdejki nikakva garancija ne bi ti bilo (ako tatko ti predvreme u presret ne vi izlegol)dokolku sedevte site na kup vo na svekrva ti kukata...deka bi go podelila imotot na dvata sina taka ;) .....mozela u sekoe vreme da mi izvinish na izrazov da vi ja udrela klocata u g'z...pa tek togash da neznaesh od koja strana na ulicata da odish...zatoa jas bi te sovetuvala nemoj da se zamarash koj kolku tezi....uzivaj ...gledajte so soprugot tvoj da si sozdadete za vas,samite vie za shto pokonforen zivot ;) ..veruvaj deka togas naj mnogu ke uzivate koga ke znaete deka samite so svoj trud i vzaemna ljubov ste sozdale neshto zaednicko vo zivotot :)
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е така сеедно и не е фер особено кога се работи за двајца браќа. Како што тој и е син така и овој. Ако не бил станот од татко и тие ќе живееле таму и вака и онака секако им следува. Значи за делбата тука нема што да се оспорува. Е сега ако свекрвата и деверот направат договор за доживотна издршка сопругот твој не ќе има право никакво. Мое мислење исто така е да не се замараш многу остави го сопругот нека си реши како ќе прави оти како и да испадни ти ќе бидеш кривата дека нешто погрешно си кажала. Обично секогаш жените се тие кривите за се оти мажите со време не си ги решиле тие прашања. И затоа вака многу семејства не живеат после откако ќе се оженат браќата и според мислењето на другите за се се криви жените што се дојдени оти на нашиот прост народ неможеш да му докажеш дека семејните работи што треба да бидат решени не зависат од жените на браќата. И така тие тоа ќе си останеш со прстото во уста оти некој имал толку мозок да разсмисли што прави. А моментално каде се наоѓаат тие тука или во странство?
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.506
    Пол:
    Женски
    Јас имам 2 јатрви. Едната е постара од мене 4 години, а другата е помала 2 години. Помалата официјално ќе ми стане јатрва во мај. Во добри односи сум со двете. Ретко ги гледам, бидејќи живеат во друг град. Кога ќе се видиме, комуницираме најнормално. Не сме блиски. Избегнувам да се зближувам со нив, за да немаме проблеми во иднина. Понекогаш се слушаме телефонски и си пишуваме на Facebook.
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Цитирам дотука зашто сопругот и те како се замара со мојот имот т.е колку има да ми се остави што ме нервира . Инаку немам јатрва искрено се надевам дека еден ден ќе ја имам ќе ми биде многу мило девер ми да се ожени зашто доста пропати со љубовта .Да си додадам со туѓ имот на неговите родители не се замарам имам мислење само дека свекор ми нема ама баш ништо да му остави , а и подобро е така тоа што тие ќе му го остаат има цена која ќе треба јас да ја платам
     
  9. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    мене јатрва ми не ме сака бидејќи и кажав дека тоа што си е меѓу неа и свеки дека е нивни проблем и дека не сакам да ме замарат и двете со нивните прости и глупи муабети-проблеми ... :D дури и ми е скарана ама пред роденден на синчето и и пред нова год таа недела ми прави муабет за да искуба поклон :D се има по народот :D
     
  10. emma79

    emma79 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    Колку што не ја сакам свекрвата, толку ја сакам и почитувам јатрвата.Постара е,многу ми помогна кога влегов во нивното семејство.Ме поднаучи како да постапувам со сите нив.Некако сме тим.И сега ми помага со децата, и општо, многу ми се погоди.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.506
    Пол:
    Женски
    Со помалата јатрва се повеќе почнувам да се зближувам. Со постарата почнувам да се оддалечувам. Почна да си го пика носот кај што не и е местото.
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.095
    Ние се држиме на строга дистанца.

    Еднаш до два пати во годината седиме на иста трпеза по повод некој настан, неколку саата психичка тортура ама атер за малиот и мајка му седам, трпам.
    Знам дека малиот нема шанси без мене да отиде на некој фамилијарен настан, а мајка му па гревота е сама да седи таму со целата фамилија на другава снаа. Другиот син најчесто е дежурен потрчко па мајка му ќе нема со кој и муабет да направи.
    После секоја посета кај нив сум со аспирин во рака.
    Главата тапан ќе му ја направат на човека, се дере нешто, мимики прави, правдини и политики бистри...

    Туку ме нејќе, знам. :rofl:
    Ама рака на срце и она мене не ми е омилена.

    После 4 години брак со малиов уште да не ни честита :?: , срамот би рекла е нејзин.
    Не само тоа туку на почеток кога се венчавме бабата на малиот имаше роденден. Сега е 96, тогаш 92 ќе му дојде.
    Бев замолена од мајка му на малиот да не порисуствувам на фамилијарната веселба оти другава снаа не знаела дека сме венчани со малиов. Се плашеа од нејзината реакција па на само да подготвеле терен :^)
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Убаво си прават на запад. Eдна моја другарка од странство, се зафативме еднаш муабет за тоа, таа вика „Многу сте опседнати бе тука со прашање имот/наследство...на мене и на сестра ми не ни` паѓа на памет такво нешто. Моите пре би продале се` и би се пензионирале на полуксузно место.“ За наш менталитет можеби звучи себично, но барем децата имаат еден повод помалку за карање. Се` ќе си створиш сам, end of story. Ама затоа и младите се поинакви, не паѓаат у несвест кога ќе им кажат родителите дека се болни. „Си има болници за тоа, од моето секирање, сигурно нема да оздрави“ - коментар на истата девојка.
     
  14. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Исто и ние. Дистанца! Кога баш мора, малку лице правење една на друга и толку. Доста е.

    Туку и малата ја научила да ме нејќе :^) Или си умислувам :?: . Факт е дека по дома изгледа не внимаваат што се‘ ќе кажат пред детето, а дете како дете = сунѓер, и во прва прилика - ќе ти каже.

    Ама небитно е, и онака ништо не ми значи јатрвата.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Мила, не си умислуваш, верувај, исто е и со децата на золва ми. И тоа не само со мене, туку и со мм, нивниот вујко, нивна крв...повеќето и те како не пазат што зборат пред сопствените деца ... и тоа најчесто намерно.

    Мм едно време беше тажен поради тоа, а јас му викам „Да земеме да се надмудруваме и убедуваме со мали деца, не можеме, некако не оди. Ниту пак можеме да им кажеме дека нивните мама и тато не се во право. Има време, ќе потпораснат, ќе почнат да разбираат и да ја гледаат реалноста, па ако сакаат, самите ќе не` побараат. Јас сигурно нема да им затворам врата.“

    Само жалното е што самите не се свесни кое труење им го вршат на сопствените деца и колку врати така им затвораат во животот, ради некои нивни хирови и хранење на суета.
     
  16. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    За болдираново си потполно во право. Не се согласувам само дека кога ќе порасне тоа дете ќе не‘ сака повеќе (мене или чичко и‘). Штом детето од мало се учи непријателски да се однесува со нас - тоа така и ќе си остане. Нешто слично како меѓу верска или расна омраза. Таквите луѓе од мали така се научени. Нас како мали мајка ми не‘ учеше дека проблемите на возрасните се нивни проблеми, и децата не треба да се мешаат. А што е најинтересно меѓу нас (мене и мажот ми од една страна и девер ми и јатрвата од друга страна) никогаш немало проблеми, не знам од каде оваа нетрпеливост. :?:
     
  17. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Јас сеуште ја немам,а кога ќе ја имам незнам што би се случувало.Деверот имаше едно моме мене ми беше баш фино доагаше често и каога тој не беше тука,кај мене на муабет!Се разделија и мене ми беше онака жал за неа.Јас сеуште се среќавам со неа на кафе понекогаш,доаѓа пак кога нема никој оти вели дека и е непријатно и така е!Сега има една друга девојка и таа доаѓа,разгвараме,се дружиме али не знам како ќе биди кога ќе биде 2 ра снаа!Јас мислам дека тогаш ке се поделиме во различни куќи родителите ке одберат со кого сакаат да живеат и ми се чини дека нема да се караме,а нема ни пак да се сакаме само да имаме еден компромис помеѓу нас.Да не се плукаме
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.506
    Пол:
    Женски
    Најдобро е со идната јатрва да контактираш што е можно поретко. Така повеќе ќе се почитувате. Јас имам таков однос со двете јатрви. Ретко контактирам, а и ретко ги гледам (живеат во друг град). Кога ќе се видиме си имаме најнормален муабет и толку. Не сакам да се зближувам со нив.
     
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Како да контактираме со јатрвите што е можно поретко????
    Мислите некогаш за што ќе биде утре, децата со кого ќе ви растат?

    Јас имам 3 јатрви, тие имаат 8 деца, дали ми одговараат тие како личности или не моето дете е крвно поврзано со нивните деца и се гледаме колку што можеме почесто заради децата, да се знаат и да растат заедно.
    Досега не сум имала некој проблем со ниедна од нив ама и да имам би гледала да го решам а при тоа да не ми страда детето, тој треба да расте со братучедите и моето его не е побитно од моето дете.
    Како јас што сакам детето мое да е близок со на брат ми децата така и мм сака да е близок со на браќа му децата,plain and simple.

    Во сите тие расправии околу тоа свекрвата која снаа ја сака повеќе, која колку ќе наследи, која е поубава/вредна итн запамтете дека највеќе ќе губаат децата затоа што ќе растат без блиско семејство.
     
    На eloves, Ordinary, mimiiiii и 7 други им се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.506
    Пол:
    Женски
    Јас не го менувам мислењето околу оваа тема. Со јатрвите ќе контактирам колку што е можно поретко. А што ќе биде во иднина, ич не ме интересира. Сум му рекла на маж ми дека неговите снаи не мора да ме сакаат. А што се однесува до децата, ако сакаат нека се дружат понатака. Никој нема да им забрани. Мојот однос со јатрвите ќе биде на дистанца.

    Инаку, темава е за јатрви, а не за децата на јатрвите.