1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јатрви

Дискусија во 'Брак' започната од rak11, 5 октомври 2011.

  1. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Издржувам највеќе поради маж ми. Не сакам да го оддалечам од брат му поради нејзините глупости. Сепак како што јас сакам маж ми да е во добри односи, со мажот на сестра ми, така и тој сака јас да бидам во добри односи со снаа му. Маж ми на темава вели да се стрпам уште малце, а ако веќе неможе да се издржи тој ќе реагира.
     
  2. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Од секогаш сум се прашувал од каде овие зборови ЈАТРВИ ,СВЕКРИВ да не се однесувале со значење задскриено - ЈАКРИВА,СВЕКРИВА :lol: ... итн :lol:
    Шала на страна ,дали некој/а го знае митот и вистината :tmi: за тоа од каде и зошто се нарекуваат така? (јатврви,сверви,баџанцаи ,зетовци и се тоа ми е смешно многу :rofl: посебно ова со зетОВЦА у превод ..па затоа БАБИТЕ се горди и секогаш му угодуваат и го разглавуаат зетот М :?: ? )
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    непишано правило-зетот секогаш ко син се гледа а снаата ко вештерка...да се чуди чоек.Македонче јеби га.
     
    На sanjaж, Cricket, Barbie20 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Зајакот секогаш му вели на магарето дека има поголеми уши :D .Така и зетот бил ПОразгален ;)
     
  5. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Хах. Ај ќе го прескокнам ова и така темава е за јатрви ;)
     
    На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Tоа што го пиша DigY е потполно точно.
    Секогаш зетот се гледа и почитува како син, додека снаата е сосема друга приказна, без разлика каква е.
    Тоа за во нашето општество и за нашиот менталитет се однесува.
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Јас можам да кажам дека сум прифатена како ќерка од свекрва ми, и свекор ми. Од нив неможам да се пожалам. Сепак тоа е офф топик нели? :)
     
    На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Морав да ви реплицирам за ова иако темата е сосема поинаква.Навистина не би гледал зошто да биде почитуван повеќе од она што заслужил? Кажете некоја причина и зошто сметате дека јатрвите се тие што секогаш прават проблем (јатрви бе хахаах :D )
    ЈА-дрви :D
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    A така, арно ти рекоа сите заедно со Emotional, зајакот е во вреќа. Имате можности, само правиот момент се чека. Кај се трпело толку, потрпи уште малку. Броените денови побргу минуваат. ;) После секој со својот ред и со својот хаос нека си живее.
     
  10. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    според мене секој со свој кров над глава(независно како кирија/купено/подарено-наследство)и фамилијарни дружења,празнувања блискост колку што дозволуваат карактерните соодветности/(не)соодветности сепак да се одржува некако родбинската блискост бидејќи крвта не е вода,но самостојност да бидејќи од мешкања што кој како бракови до пред распад стасуваат :( .
     
    На wtff, butterfly.mk и DigY им се допаѓа ова.
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Епа не е фер/ таа поделеност, не викаме ние дека е. Ама тоа е тоа.
    Незнам од која причина навистина ама едноставно така е :D
     
  12. Milena-111

    Milena-111 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    12
    можеби не сум баш компетентна на оваа тема но сепак сакам да дадам мое мислење......никогаш не ми било јасно и мислам дека нема да би биде јасно баш тоа ривалство меѓу јатрви...и двете се дојдени во таа куќа и наместо да живеат убаво зашто и двете делат да речеме иста судбина тие се караат и замеруваат..друго е снаа и золва каде едната е ќерка а другата снаа и се знае на која страна ќе се влече а друго е кога двете се снаи...што знам според мене мислам дека баш помеѓу јатрви треба да има убав однос ...може грешам но тоа е мое мислење....
     
  13. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    И јас мислев така, и сакав така да е. Кога се омажив со сопругот, му велев на деверот: Ајде кога ќе ја бараш? (Бидејќи правеа муабет дека треба да се земат и тие скоро, а и ми беше досадно, мислев дека баш убаво ќе ни оди.) И после 1 месец се зедоа, и таа почна со нејзините муабети по народот, и ред други работи кој ги напишав овде на темата, да не се повторувам сега. Имаме некој однос сега онака, но не е тоа тоа- штета. :^)
     
    На Milena-111 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Jас и мм,се одалечивме и од девер,золва,jатрва и сл и МНОООГУУУУУ СМЕ РАААТ. Да не се подречам. Поради обврски реткп се гледаме и супер е вака,,,,,,веке неколку години. А тоа за зборенjетп,па тоа сите го прават,сите оговараат и затоа понастрана.
     
    На Yassie96, Barbie20 и V.odolija им се допаѓа ова.
  15. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Иста ситуација и кај мене само што оваа е дволична и користољубива.
     
  16. Aneto10

    Aneto10 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    49
    Јас многу си ја сакам и почитувам јатрвата,порано да се каравме ама затоа што живеевме на исти спрат и нормално колку и да се сакаат луѓе во заедница има расправии нас ни сметаше некои работи нив им сметаа некои работи зошто имаат 2 деца,а сега ние сме на едниот спрат они на другиот и си се дружиме си пиеме кафе си муабетиме по цел ден си помагаме може некогаш пак ќе се скараме ама пак ќе сме заедно многу пати и до колење дошла работата па повеќе од 2 недели не сме издржале да сме скарани,би сакала секогаш да е вака да не се караме па во иста куќа сме зошто да е така :)
     
  17. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Имавме одлични односи се до моментот кога парите не ја удрија во глава...Штета е колку парата го мењава човек..
     
    На Yassie96, fighter, Aneto10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    so idnata Jatrva se slozvime ubavo,ona e 10 god postara e mene,ama mnogu mlada se omazila i decko mi bil mal koga dosla taa vo kukjata taka da go saka ko brat,a i mene :D nastrana si ziveat,ama sekogas koga idam kaj decko mi ke dojdi,me vika kaj niv,mi se javuva na tel.. :*
     
  19. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Мојот однос за сега е лош,прво девојката почнува нешто да ме копира или мене ми се чини,а со тоа и не ми зборува мислам не правиме муабет иако ни јас не знам зошто.
    Спомнав дека после нас тие се верија,потоа ние се венчавме во март и рековме дека ке правиме свадба на 15 август,замислете свадбата ни беше од 6,а тие се венчаа во 4,и покрај тоа моето презиме е на ски заради тоа што сум во германија па и она го зела истото презиме.На свадбата едвај ми честита онака со пола уста и ми го даде цвекето.
     
  20. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Ја мразев и ке ја мразам јатрвата веке бивша јатрва .
    Змија една...