1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јачмен на око

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Maja85, 20 јануари 2010.

  1. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Barca se slozuvam so tebe,ako e vo poodminata faza ne pomaga nikakva terapija. Vece spomnav deka moeto prvpat bese izlezeno pred 2 godini,a takvo golemo bese 6 meseci,taka da mozes da zamislis kako izgledase :worried: Znaci jas posakuvam na sekogo da mu pomine so oblogi ili kapki,ama kaj mene nemase sansi bidejci imase stvoreno kapsula. I ajde resi se,ne bidi kako mene neresitelna mnogu vreme :$
     
  2. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    elygj fala ti na podrska,se nadevam ke se resam vo skoro vreme:((( Vo sekoj slucaj,fala ti na informacii,ubavo e sto postojat vakvi forumi,kolku tolku da si ja kazes makata i normalno da se najde nekoj da ti pomogne.Pozz
     
  3. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Barca sto bidna,se resi li za operacija ili ne? Sakav da ti kazam deka jas pred 3 dena pravev uste ednas samo na drugoto oko .I sega traese uste pokratko i bese bezbolno,a plus nemase ni modro ,samo minimalen otok. Taka da sega za sega gi resiv tie dve topcinja,pa da se nadevam deka vece nema da mi se javuvaat takvi :$ ajde pozdrav
     
  4. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    pozz elygj,fala sto mislis na mene :)))Za zal ne se resiv se uste,za eden stap sum:(((Mn e toplo sega,pekolii teski se,ne znam kolku e pametno.Jas koga bese ladno ne otidov pa sega:)))Topcevo malku mi e reducirano,no sepak minimalno.Bas ubavo sto si go resila ovoj problem,nasvistina ti zaviduvam na hrabrosta.Fala ti uste ednas na podrska i se citkame
     
  5. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    Zdr na site.Prasanjevo e do MAJA 85,se nadevam ke procita:))So napravi,pomina dolgo vreme od koga si pisavme.Dali se resi na operacija?Jas za zal se usre ne,iako topcevo nekako mi e zgolemeno od posledniot pat koga ti pisav,taka da kako znam mora da se resam:(((No problemot e kade da go izvadam,ako nekoj znae da mi preporaca dobar ocen lekar koj sto gi pravi ovie raboti tuka vo SKOPJE ,slobodno neka pise,ke bide od golema pomos.Pozz golem do site na forumov
     
  6. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    За јачмен на око имам слушнето дека треба да ја искубнеш трепката што ти е на окото точно над јачменот и тој постепено ќе се повлече. :*
     
  7. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    mene mi izleze jacmen isto kako golema bubuljica
    so tri vrva
    se mackam so mast i kapki ev na lekar rekoa deka ke se povlece ali eve se zgolemi
    ogromno e i mi se naoga na pocetokot na okoto
    me boli i sega neznam so ke pravam
     
  8. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Мене ми се направи јачмен пред неколку години, и на доктор ми дадоа маст за очи, и исто докторката ми рече да сварам чај од камилица и да почекам да се олади. После со крпче да го натопам, и да го ставам на окото. Така цело време. И од тоа ми помина, инаку од маста ништо. |(
     
  9. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    сум имала до сега 2 пати..
    со камилица ми поминувало, и не се шминкав 2-3 дена додека да помине
     
  10. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Не е ништо страшно,јас имав на двете очи(внатрешни,под очниот капак)ми го извадија хируршки,на едното око,затоа што ми беше воспалено и ме болеше,операцијата траеше 10-15 мин и готово,ништо страшно,ми помодре после тоа окото малце,ставав капки и тоа е тоа...а на другото око се повлече сам...позз
     
  11. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Е моево беше тежок случај...на левото око внатрешно ми се појави еднаш лани во мај се мачкав со масти,ставав капки,облози со камилица што уште не и некако помина арно ама ми остана нешто како белег една модра жичка и океј викам помина.После есента накај октомври пак ми се појави и пак отоци црвенила,пак капки и маст и облози и така и на лекар ми кажаа и од тоа ми помина само црвенилото,а халазиомот ми остана и грдо изгледаше и кога ставам шминка и без шминка..И бев пак на лекар и ми кажаа дека по секоја цена треба да го отстранам со операција зошто требаше да одам на потешка операција на очите и кога ме видоа ми рекоа дека имам дури 3 халазиомчиња во едно и ајде што да правам отидов на операција и сега се е ок.
     
  12. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Јас порано имав проблем со нив... Никако камилица не ставајте, не чинат тие облози, наспроти широкото мислење, преку нив се иритира окото и може да се прошири инфекцијата. Треба да купите маст хлоромфеникол - за очи. Се става внатре, практично во окото, каде што се става креончето и се затвора окото и стои така една минута. 3 Пати на ден вака и го снемува.
    Имав и едни капки што ми ги препишаа ама тие немаа некој голем ефект.
    Оваа маст брзо делува.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Мене ми се има направено (јас знам начмечок), го поминав местото со лук (пресечен за да се навлажни) неколку пати во денот и за 2 до 3 дена ми помина. Е сега можеби има повеќе видови. Братучед ми имаше на двете очиња повеќе од една година и му ги излечила некоја баба со баење.
     
  14. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас имав јачмен пред околу 6 години и ми беше како ептен мало топченце на окото не ми пречеше но незнам дали од шминка или кој знае од што ми се воспали и се зголеми и ми рекоа да бидам многу упорна со топли облози за да пробие, а доколку не пробие ќе ми го остранат со операција. Јас бев упорна и успеав да се спасам од операција ;) само ептен мака мачев додека да го снема
     
  15. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    do sega bev na 3 operacii na ocnite kapaci,nesto najloso sto mi se ima pojaveno do sega ne znae nikoj d ami kaze zosto mi s epojavuvaat megjutoa so nikakvi ladni i topli oblogi ne mi pomogna,stavav i luk no nisto samo so operacija i nemam nikakvi luzni
     
  16. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    И јас имам јачменчиња на окото ,ми рекоа само хируршки можат да се отстранат , па ќе те замолам да ми кажеш каде правеше операција ?
     
  17. blondie99

    blondie99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    И јас имам јачмен на окото веке 2 години но многу е мал и никој неможе да го примети освен јас кога ке го допрам е сега се мислам дали да одам на операција лекарката рече дека не е сериозно али ако почне да расте тогаш ке треба хируршки да се отстрани... али немам такво нешто забележано само кога се шминкам како поголемо ми изгледа не знам што да правам ајде ако може совет и плус да прашам после операцијата колку време не треба да се шминкам?
     
  18. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Bev vo Vojna bolnica i sum prezadovolna,3ca doktori se na toj oddel koj i da te operira nema promasaj ;)
     
    На mia9184 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    И јас правев операција за остранување на јачмен, во Визија во Карпош. Гнасно ми беше да идам по државниве болници, ипак за око се работи. Ми земаа 100 евриќи, уште пред 5-6 години и као демек со попуст, тетка ми среди.
    Инаку ми беше на лошо место јачменот, таму каде што е и солзниот канал, па ако продужеле со роварење ќе ми предизвикале константно солзење на окото. И ајде ми направија што ми направија, не ме болеше многу (искрено повеќе ме боли на забар кога идам) ме нафукаа со анестезии, ја 8мо одделение бев па се убив од плачење - така ми делуваше.
    И навистина јачменот се намали, но ипак го имав. Потоа требаше да правам пак и да им дозволам да ми копаат подлабоко, ама се уплашив вториот пат и им киднав од сала. И сега навистина е намален, дури и не се познава воопшто.

    Инаку, операцијата беше потребна бидејќи не превентирав на време. Ми кажаа милион лекови и бабини деветини како да се ‘олечам‘ ама теле ништо не слуша, и си трпев копање у око.
     
  20. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Ми се појавил на десното око 2 пати јачмен ама со тек на време сам ми го снемува,не сум имала потреба да одам на оперативни захвати..за 2 месеца ми го снема!