1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јачмен на око

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Maja85, 20 јануари 2010.

  1. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Јас имав два јачмени на двете очи околу 2-3 години, ми се појавуваа најчесто во пролет, најверојатно некоја алергија и ги имав до октомври, ноември месец. Што се не пробав, за на крај да одам во воена болница мислам беше и да ми ги дупнат. Осетив само боцкање од игличката малце и ништо друго. Веќе 7 год не се појавија.
     
  2. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Јас го имам ова на десниот капак (горниот) си стои веќе пола година... Се живо пробав и масти и капки ама ништо не помогна... Денес пак бев на доктор рекоа дека веќе е формирана капсула, ми закажаа за утре да ми го отстранат хируршки бидејќи друго чаре нема. Страв ми е еве и сега додека пишувам ми се појавуваат светкавци пред очи ама шо е тука е ;(
     
  3. fifiii

    fifiii Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Мене од време на време ќе ми се појави на еден од краевите на окото мало бело топче, кое кога клепам ме боцка во окото. Ќе земам ќе го боцнам со дезинфицирана игла и ќе потече многу малку гној, па ќе престане да боцка. После боцнувањето 2-3 дена му ставам облоги од чај од камилица и поминува за еден ден, но јас сепак ставам облоги 2-3 дена за да не се инфицира уште повеќе. Но по неколку месеци моќно е да ми се појави повторно ново такво мало гнојно топче, не мора на истото место, може на другиот крај од гото, горниот или долниот капак на окото или на другото око ... дали тоа е јачмен? или што е? Можеби грешам што го боцкам? Слични искуства???
     
  4. kig

    kig Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    202
    Mene sekoja godina mi se pojavuva jacmen na oko .. mi trae po 2-3 meseci cela strana na liceto mi e potecena ..stavav citeral kapki i mast ...i so tek na vreme mi sobra gnojce i istece.. a na levovo oko imam uste luzna poso mi go gorea so igla , Ako ednas ti se napravi sekogas se pravi ,probav i so kamilica ne pominuva..
     
  5. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    си ја погодила темата.
    Јас имав 3-4 пати више јачмичка на окото ии ми помогна чај од камилица свари го и додека е топол ставии крпче во него исцеди го и ставај на окото додека е топло потоа повтори го истото прави го тоа неколку дена или пак ако одиш на училиште паломаа стави на парното нека се стопли и потоа ставај ја на окото ... имам слушнато да намигнеш на некој со црвена блуза .. или пакк некое машко да ти намигне тебе.
     
  6. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    Првпат слушам за тоа со иглата :)
    Инаку мене мн често ми излегува такво топче,но не го чепкам.Само од себе ми поминува.
    Имам слушнато дека може и лук да се ставе.
     
  7. Lucy7

    Lucy7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Сега пред малку ми искочи нешто црвено кај окото. Малку наликува на топче. Оково ми е како жешко и ме боли многу посебно на допир. Можно ли е да е јачмен ?
     
  8. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Вчера се разбудив сабајлето и окцето oд страна некако ме болеше,но ептен од страна тоа.
    Сега исто се будам,малку,многу малку ми е потечено,не се познава дури.
    Инаку тоа е многу меко потеченото.Не знам со што да се мачкам или што да правам да спадне овој мал оток.Би можело да биде јачмен на око,иако мајка ми вели може си се удрила спиејки.Зошто пред да си легнам не ми беше ништо,ниту чувствувам вака болка,само кога ќе го допрам,помалку ме заболува.
    И да е јачменче,кажувајте како да го решам веднаш,додека не почнало да се зголемува или сл. :envy:
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, за прв пат во животов ми искочи јачмен на око и тоа внатрешен.Ви ги читав мислењата и ставив варено јајце на окото ама некако не помогна.Дали да ставам Дексаметазон или Хлорамфеникол.На другарка моја само Хлорамфениколот и има помогнато..

    Офтопик- ја измив четката за сенки превентивно, дали можам да ја измијам и четката од римелот и од кога ќе ми помине пак да ја користам т.е дали ќе е употреблива.

    Хелп
     
  10. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Земи си Хлорамфеникол, одма помага и дава резултати. За неколку дена ќе ти се подсмири веќе. На крај ќе ти пукне и гној треба да излезе. Тогаш веќе ти е поминато да знаеш.

    Ако многу долго го користиш римелот смени го. Џабе ќе ја миеш четката ако има бактерии тоа и во течноста на маскарата е навлезено. И од нечисти раце , нехигиена исто се добива јачмен.

    Не користи шминка сега на очи дур не ти помине скрос јачменот. Ако ти се зголемува се повеќе со денови и те боли , оди на лекар.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Фала многу, сега ми е како малечко топченце го чувстувам на допир, на допир не боли-боли кога трепкам ама не цело време.На другото око немам ништо а посилна е болката.
    Римелот го имам месец дена едвај сенки се ново ми е и четката редовно ја мијам, имунитетот ми е супер очигледно е до фаќањето очи со нечисти раце..
    Хлорамфениколот да го ставам внатре во окото или надвор? П.с имам долги шпицасти нокти не знам како ќе успеам а да не си го извадам окото:lol:
     
  12. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Eпа од нечисти раце ти е :) Си се фатила или почешала.

    Немој со нокти. Со самиот дел издолжен што е на тубата, со него ке нанесеш по линијата на окото, како да нанесуваш туш. И мааалце одвнатре на окото ќе ставиш. Јас така правев, не ни допирав таму со прсти дур го имав јачменот.

    Иначе, и мене така ми беше иста болката само дур трепкам ме наболуваше малце, и за 3-4 дена ми помина. Мачкај се насабајле и навечер пред спиење, не ставај шминка, и ништо друго освен маста. И не се чепкај со прсти и слично :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Сега ми стави мајка ми баш како што кажа ти, со памукче го разнесов.Шминка нема да ставам неколку дена.Фала многу:l::l:
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Женски каде во Скопје би ми остраниле масно ткиво од јачмен?
    Имам на двете очи.И дали би ми ставиле анестезија?
     
  15. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    и која цена е ако може да каже некој?
     
  16. GoodGirl89

    GoodGirl89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Буквално скроз истата ситуација ја имам.. Доколку се сеќаваш како ти прошло во 2014 те молам сподели;(
     
  17. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali posle intervencijata ste imale nekoi komplikacii?
     
  18. Nataalija44

    Nataalija44 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2022
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Zdr dali pomaga chloramphenicol kupiv ama se isplasiv pisuva od mozni nesakani efekti? Za jacmen na oko mi e sto da pravam?
     
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Не помага многу
    Има едни капки и маст, на Т беа прашај во аптека, одма помагаат.
    Јас бар кога имав, хлорамфениколот и не ми помогна многу
    А тие се баш за инфекции на очи
     
  20. Nataalija44

    Nataalija44 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2022
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Dali se za nadvoresna upotreba? Bidejki ne sakam da stavam nisto vnatre vo okoto jer n3 mi e sigurno s3 bez doktor i kolku cini toj mast?