1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Југославија-еднопартиски систем и животот во тоа време

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Karamela12, 12 декември 2020.

?

Дали би живееле во република како што била Југославија?

  1. Да

    117 глас(а)
    75,5%
  2. Не

    38 глас(а)
    24,5%
  1. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    2.620
    Пол:
    Женски
    Не е дека се подржувам од тој Југословенски систем,ама за ова морав да прокоментирам.
    Во денешниве услови и со денешниве просечни македонски плати,има доста од македонската популација што ни до тие споменати Врање,Ќустендил и Лептокарија немаат пропатувано.
    Познавам и апсолутно разбирам фамилии што и еден одмор и до Охрид,Дојран им е изложување на голем трошок,па камоли Лептокарија,Врање,Ќустендил или Хрватска што доколку согледаме денеска и те како е скапа за наш,македонски стандард и општо за повеќево поранешни држави-членки.
     
    На Nikolina35, daylight, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Не знам од каде да почна да одговарам на овие небулози и глупости.

    Ако таа држава била голема, моќна, средена, со силна економија, зошто се распадна? Доста со тие приказни дека национализмот ја распадна СФРЈ. Не, туку лошата економска ситуација, инфлацијата, огромната невработеност, нефункционалниот систем, државни фирми загубари.

    Кога зборуваш за Југославија, спореди ја со другите земји како се развивале.

    v4276.jpg


    2) Инфалија во СФРЈ

    v4271.jpg v4271.jpg

    v4270.jpg

    3) Долгот на Југославија

    v4269.jpg

    Privredni razvoj Jugoslavije u periodu 1950–1970. godine bio „jedan od najuspešnijih u Evropi“, o stvarnim dometima privrednog „sustizanja“ razvijenih zapadnoevropskih država svedoči i podatak da su se, Grčka i Bugarska, zemlje koje su 1950. godine imale manji domaći bruto proizvod po stanovniku od Jugoslavije, razvijale još brže od SFRJ, pa je nivo domaćeg bruto proizvoda Jugoslavije po stanovniku 1970. godine bio ispod nivoa ovih zemalja.



    Smanjivanje privredne zaostalosti Jugoslavije u odnosu na razvijene evropske zemlje „bilo normalno“ imajući u vidu početni nizak start.Štaviše, statistički pokazatelji „jugoslovenskog privrednog čuda“ vešto su maskirali probleme koji su trajno opterećivali jugoslovensku privredu i izazivali ne samo ekonomske, nego i političke krize.Ubrzani privredni rast i porast standarda je pre svega bio zasnovan na inostranoj pomoći i stranim kreditima.Skupa prozivodnja na zastarelim mašinama, niska produktivnost i loša kvalifikaciona struktura radnika predstavljali su teško breme i uticali na slabu konkurentost jugoslovenske privrede.Stvarao se tako začarani krug načelnog zalaganja za život u okvirima mogućnosti i preširokog investiranja u projekte koji su ozbiljno opterećivali jugoslovenske finansije. Odlivanje nekvalifikovane radne snage u inostranstvo je uspelo da uspori, ali ne i da zaustavi stalni porast nezaposlenosti. Produbljivanje jaza između bogatih i siromašnih delova zemlje, zaoštravalo je retoriku, pogodovalo pojavi nacionaliz(a)ma i uticalo na sve veća razimoilaženja u državnom vrhu. Oprobani recept „rešavanja“ strukurnih ekonomskih problema neprestanim zaduživanjem nastavio se i u 70 – tim godinama. Krediti su, međutim, predstavljali samo kupovinu vremena budući da je, uprkos velikom investiranju, u periodu 1960–1980 Jugoslavija ostvarila samo 70 % efikasnosti Turske, Grčke, Španije i Portugala.

    Извини за српскиот извор, али замисли југословенското чудо имало понизок степен на развиток и GDP по глава на жител од една Бугарија и Грција.

    Да не ги спомнувам возењето пар-непар, недостаток на млеко и млечни производи, една од земјите со најниска работна продуктивност (само 2.5 часа се работело во просек) и ред други работи во таа моќна земја Југославија.

    Од друга страна, споредуваш баби и жаби. Каква врска има колку луѓе тој период се возеле со воз, а колку денес? Па, нормално дека помалку ќе се возат кога секое семејство има автомобил.

    Тоа што после распадот на СФРЈ дојде до поголема невработеност е по заслуга на криминалната приватизација спроведена од СДСМ, како и превработеноста на државните компанија и нивната нерентабилност на пазарот на трудот. Како што и денес се трупа јавната администрација со непотребни работници и партиски потрчковци.

    Не знам дали се сеќаваш, али Југославија доживеа банкрот 1982 година.

    Зошто мислиш дека денес Македонците не одат на летување и зимување?

    Според Евростат, во првата половина од годинава за 19 отсто се зголемил процентот на македонски граѓани што патувале со авион, во споредба со лани. Македонските граѓани годинава летаат повеќе одколку лани, користејќи ги благодетите на безвизното патување, но и на поевтините летови, покажува последното патување на Евростат.

    http://www.caa.gov.mk/2012/11/13/македонците-ги-надлетаа-европејците/

    Малку повеќе реалност, многу помалку фантазија.
     
    Последна измена: 15 декември 2020
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не би сакала да живеам во земја каква што беше Југославија, пошто беше диктатура.
    Родена сум 1978ма.
     
    На Srckata28 и Karamela12 им се допаѓа ова.
  4. i...ja

    i...ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    177
    Ахахахахха @asdas, го читаш ли бацено што пишува, Југославија била највлијателната држава во светот затоа што граделе патишта и згради :rofl::rofl::rofl:

    Биле светска сила и ќе останеле да не ги растуреле :rofl: Ма немој.
    Зошто не е досега срозена и економски бутната на колена Кина, САД или пак Британија, ју нејм ит, ако така лесно оди тоа? На никој не му текна? СССР се распадна, 2020 Руска Федерација го ужива негде истиот углед.

    Премногу е глупо Југославија да се рамни со најмоќните држави.
    Не ми се верува каки луѓе сакаат да се објаснувам со нив на овој форум.
     
    Последна измена: 15 декември 2020
    На asdas му/ѝ се допаѓа ова.
  5. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da bas taka ..
    i jas se uveriv vo ova za forumot ,ponekogas mi se cini koga veke otvorat tema treba da si dopisaat, 'koj ne se slozuva, voopsto da ne komentira"
    bas "sloboda na govor" , a za zal takvite se najglasni borci za razno razni prava i slobodi (ama samo ako milenjeto ti e ko nivnoto)
    hehe da bilo jugolavija na goli otok ke zavrsev :)
     
    На BloodElf, Аргентина * и Summerbaby им се допаѓа ова.
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Родена сум во 1999 и немам допирна точка со животот Југославија освен раскажувања на моите.
    Моментално живеам многу поудобно и од двајцата родители како млади.
    Ама, да ги имаа работните позиции сега како нивните пред 30+ години, тешко дека ќе живеев вака.

    Мајка ми живеела убаво, селски живот. Одмори во Хрватска, Цена Гора, Грција, шопинг во Солун. Ова и било детството. Подоцна, ја пратиле во Скопје на факултет, и плаќале кирија за стан и џепарлак.
    И јас како дете на двајца вработени родители, тогаш без кредити, а на море ме однесоа прв пат на 14 години. Солун го видов 3 4 години подоцна.

    Татко ми живеел малце победно, дедо ми само работел (градежник) и со таа плата направил куќа, имал кола..

    Така да, ако ставиме на кантар, имале покомотен живот тогаш во однос на финансии (а финансиите се многу важен дел за тоа каков живот ќе тераш).

    А кога се распаднала Југославија и кога почнале да живеат заедно, живееле во беда и сиромаштија.

    Пак ќе кажам, не сум живеела во тоа време и не знам да кажам дали јас би сакала да живеам во Југославија.
     
    На M.B., senjorita-v, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Isaac

    Isaac Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Машки
    Или краток превод, најкрш економија во цела јужна Европа (Медитеран)
    Пардон, едино под Енвер Хоџа било бетер.
    Според обем на територија, бројност на жители = бруки
     
    Последна измена: 15 декември 2020
  8. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Треба да влезе во психијатријата синдромов на југоносталгија.
     
    На RockinIt, Cka, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Навистина е така. Еве јас знам млади луѓе, помлади од мене, кои ни Македонија ја немаат видено. Посетиле 2-3 града и тоа е се. Ако немаш свои примања, што можеш да видиш и каде можеш да отидеш? Никаде ќе си седиш дома и ќе молиш сопругот да ти даде за долен веш и влошки. Може звучи грубо, ама таа е реалноста. За соседни земји да не зборуваме, тоа е мисловна именка за многу луѓе во земјава кои се без проходи.
     
    На cresa-jagoda и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  10. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    Ич да не се замислуваш нема потреба од извини, повеќе ми е чест што користиш извори од кај нашите браќа! :bow:
    А за се друго лупаш дружеее лупаш како Максим по дивизија, заслепен од омраза и пропаганда против Југа која ја шират одредени извори се со цел оправдување на срањата кои властите ги прават денес (и после распадот) не ни можеш да ја согледаш реалноста, тоа е проблемот кај тебе и таквите како тебе, опиени сте со омраза!
    И само запрашајте се каде би била Македонија денес да не беше таа Југославија, крајот не ќе ни се гледаше....

    Споредено ми е одамна, како што почнала од ништо а стигнала да биде ценета во цел свет, јасно ми е се.
    За проблемот со инфлацијата веќе рековме дека постоел последните години пред самиот распад, но не бил нерешлив проблем т.е. веќе имало ефективно решение, кое било применето и дало позитивни резултати благодарение на Анте Маркович, исто така била ветена и парична поддршка од странски земји која за жал не стигнала да се оствари, бидејќи во исто време додека Маркович го решавал проблемот со инфлацијата Слободан Милошевич и останатата багра на националистички движења подгревајќи национализам работеле против стабилизација на Југославија т.е. направиле се да реформите не се успешни и дојде до криза и немири што на крај и успеале, а тука тајните служби потфрлиле што не реагирале навреме и не ги исчистиле овие движења.
    Ај еве ти и некое инфо од архива:
    Така да не бил проблемот за распадот на Југа економската состојба туку национализмот.

    :shake:
    Освен ако не мислеше на бугарските надалеку познати "две ч'рвени" :wasntme:

    И крајно излези малку, прошетај, види околу тебе што има и ќе видиш дека се што имаме се е изградено од тогаш, болници, училишта, факултети, улици (дури и во најоддалечените села, поврзувајќи ги со градовите), по селата и приградските населби сеуште стојат објектите од задругите, објектите кои ги користат државните институции, фабрики... долга е листата ама најбитно е тоа што се планирало и вложувало да ја биде државата, а не џебот на партиските функционери крпејќи дупки дупкосани!

    Ти можеш да бабосваш и жабосваш колку сакаш, ама Европјаните не велат така туку напротив се зголемил превозот на патници со возови (инаку и тие имаат автомобили :!:).
    Статистиката ја објавив чисто колку за споредба бидејќи е опфатен дел од периодот на Југославија.
    2.jpeg 3.png

    Каде бе годинава патувале повеќе македонците, со пандемија, затворени граници, откажани летови и затворени аеродроми :rofl:
    Баш последново е одлика на твојата бујна фантазија а изгубена реалност, добро си напишал :handshake:

    Со постов ставам крај на темава, наредните објави ќе ми бидат за животот во Југославија, успеси, настани... се она што било нејзина одлика по што ја препознавал светот и ја ценел а воедно и нас како Југословени, и што ја правело посебна а ги има во изобилие.

    Да живее братството и единството!
    14.jpg

    *сликава е симната од интернет
     
    Последна измена: 16 декември 2020
    На cresa-jagoda, Shalitra, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Абе чинело или не, едно ќе речам. Уште се лечиме во тие болници, и учиме во тие училишта, универзитети. Некаде дури се уште истите патишта од тогаш. Ако не друго имало феноменални доктори и медицински сестри, прекрасни и опремени болници. Не велам дека било супер (јас сум родена во Југославија ама мала бев :) ), навистина се чекало за леб и млеко редици, има доста работи што ќе кажат моите родители дека не било во ред. Ама ќе речам, сега немаме ни образование, ни индустрија, ни здравство, ни улици, ни болници, ни училишта ко што треба, немаме НИШТО. Глупаво ми е да критикувам нешто што барем ги задоволувало основните човекови потреби, а денес речиси и го немаме тоа :( Ни една четка за заби не се произведува тука, па камоли друго, немаме ни индустрија, ни производство, ни земјоделството е ценето. Не знам... се е подобро од ова :(
     
    На Abel, Nikolina35, Biljarkata и 8 други им се допаѓа ова.
  12. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.175
    Пол:
    Машки
    PROLETERI SVIH ZEMALJA, UJEDINITE SE!
     
    Последна измена: 23 декември 2020
  13. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.615
    Допаѓања:
    36.918
    Пол:
    Машки
    Рандом особа родена 2000: *џабе југословенските пасоши биле признати кога луѓето тогаш не патувале надвор од Ју*

    Дедо Лазо, 90 год:

    https://vm.tiktok.com/ZMJsMyS2B/
     
    На senjorita-v, theBride, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Југославија на некој начин била Еу на мало.И мислам дека според моделот на Југославија е направена ЕУ само што во ЕУ има побогати држави.Инаку да Југо беше Југо навистина држава со сите тертипи што би рекле постарите.Закони имаше кои секој ги почитуваше, народот живееше слободно и без страв.Работс имаше на секое ќоше , човек во еден ден можеше да смени две или повеќе фирми.
    А да не збориме за Југословенскиот пасош, тоа беше нешто што ние никогаш нема да можеме да го доживееме со Македонскиот пасош.
    Луѓето беа среќни стандардот беше за сите ист.Секој можеше да си дозволи одмор на море со платата која ја земаше, е сега луксузи многу немаше бидејќи во тоа време технологијата не беше на ова ниво како што е денес.
    Горе долу оние што живееле во таа држава има за што да жалат.
    Југославија беше ценета држава и внатре и од надвор.А лидерот Тито беше навистина човек кој знаеше да балансира и со западот и со истокот.Тоа беше државите, кое за жал западот успеа да го растури.;(
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  15. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.175
    Пол:
    Машки
    Западот успеа да ја уништи оти капиталистот сака без пари да му работиш да му бидиш роб да те команда. Ете затоа ја уништија и Југославија, затоа и го донесоја Горбачов за СССР да падни и другите социјалистички земји, затоа Америка водеше војна со Виетнам, затоа сакаат Северна Кореја да ја ликвидираат, затоа Америка и ЕУ води економска војна со Кина, во Венуцуела направија раздор, ЦИА преку 500 пати се обиде да го убие Фидел Кастро, Затоа го отепаа Садам Хусеин и го прогласија за терорист а не беше и народот живееше и направија немир во арапскиот свет, направија биолошки корона вирус за фармацевската индустрија да наклај пари уште повеќе - ете тоа е капитализмот или речено сега "Deep State"одлучува.
     
    Последна измена: 5 јануари 2021
    На Abel, t.a.m и Bratot им се допаѓа ова.
  16. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.615
    Допаѓања:
    36.918
    Пол:
    Машки
  17. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Заборави да кажеш дека уметноста се цензурирала во таа најпрекрасна држава
     
  18. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Не те разбрав ;) која уметност?
     
  19. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Си слушнала пример за Душан Макавеев?
     
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.075
    А денес не се цензурира или како?