1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Југославија-еднопартиски систем и животот во тоа време

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Karamela12, 12 декември 2020.

?

Дали би живееле во република како што била Југославија?

  1. Да

    117 глас(а)
    75,5%
  2. Не

    38 глас(а)
    24,5%
  1. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.175
    Пол:
    Машки
    images.jpeg

    Ј.Б Тито и Лазар Колишевски во Кавадарци.

    titoku1.jpg

    Лазар Колишевски и група соработници.
     
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Kakov bre zivot pa togas e imalo poveke kriminal od sega siluvanja ubistva, samo se poveke kutelo zatoa vi izgleda idealno deka bilo, pa se delile na bogati i siromasni. Zenite bile gragani od vtor red kade se grizele za decata samo retko nekoja da ima zavrseno baba visoko obrazovanie ili patuvano nadvor od Mk.. Zatucano vreme spored moe mislenje. Za mazite zivot e imalo za zenite ne, retko zena vo politika, policija, doktor..
     
    На elimkd и Justicija им се допаѓа ова.
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Од кај го извади заклучоков, малку погрешен ти е.
     
    На Sofronko, christinnn, Peperutce1115 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Nemoj te molam sekoj 4 makedonec letuva na halkidiki, ima kola i ajfon, koj togas otisol vo Dubai, Amerika, samo bitni luge sekako, sega moze i obicen covek da otide na odmor vo Dubai ako zastede.. Nemoj da misles deka togas se imale raskos..
     
  5. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    2.620
    Пол:
    Женски
    Ја ваљда секој 5ти Македонец го познавам.До тоа ќе да е.
     
    На Nikolina35, Tanjamm, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
  6. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Заебаваш или...? :?:
     
    На theBride, Tanjamm и daylight им се допаѓа ова.
  7. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    моите дедовци го поминаа тоа време едниот Австралија другиот Австрија, од што било мн убаво овде |(
    убаво било за тие што краделе, ги опљачкале фабриките така и куќи безпари си направиле, тие што биле поштени, чесни ништо не направиле!
    И не одговарал скоро никој, ги затворале тие што збореле против тито на голи оток и тоа е тоа
    и тогаш све било државно, и не работале во приватен сектор кај улави газди што му се дераваат како рушени на работникот, и не работеле под стрес и тоа е тоа. И во пензија на 55 години оделе и затоа сега живеат по 100 години, за разлика што ние и 50 да живееме ќе е супер..
    намалете доживљај дека било све нај нај
     
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Кој знае , постарите велат убаво им било , поверојатно затоа што биле млади тогаш , ние родени од '95-та наваму , воопшто не се сеќаваме ниту на почетокот на распадот ниту на транзиции и чуда . Од татко ми што ми раскажувал , интересно им било служењето на воениот рок , бидејќи имало момци од сите 6 држави , имало дружба помеѓу сите народи . Баба и дедо неколку пати биле во Словенија и Италија ( дедо ми бил железничар , па имале некакви картички за бесплатно патување за вработениот и семејството ( што сега го нема никаде во овие држави ) , низ цела Југославија , за Италија мислам се доплаќало нешто ситно ) . Е сега , фабрики имало повеќе , тоа е плус . Да не беа апашите од директори , сигурно подобро ќе поминевме и ќе имавме повеќе капитал како држава . Словенците најдобро поминале , од она што сум го слушала . Рано ја процениле состојбата на некогашната држава , а и вредни се како народ , светлосни години пред нас тука .

    Едно е сигурно , и тогаш како и сега , му мачкале очи на обичниот народ .
     
  9. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Демек после Југославија ниту еден клуб не бил европски шампион?
     
  10. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Немој те молам не лупај глупости секој втор македонец е заглавен со кредити до гуша. Одат тие што се подобро ситуирани, ама има и такви коишто не можат до Охрид да отидат.
    Другарка моја на 20 години прв пат во животот нејзин отиде на одмор во Охрид пред една година.
    Братучедка моја на 26 прв пат отиде на море.
    И вакви случаи имам уште стотина што ги познавам што не можат да си дозволат одмор, и ако за тебе е нормално тоа да работиш и да не успееш да тргнеш пари за одмор во оваа смрдена држава мене не ми е нормално, бидејќи со овие плати што попрво, немаат сите среќа да бидат директорчиња, и шефчиња па да земаат по 40.000 плата, некој месецот го мине и со 15.000, а со минимална плата оди преживеј го цел месец.
     
    На theBride, Tanjamm, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Разговарајќи со постарите околу мене сфаќам дека целата таа југоносталгија нема никаква врска со идеологијата, туку со некое внатрешно чувство кое човек не може да го објасни со зборови. Дали можеби станува збор за копнеж и жал за младоста? Ако да, тогаш мислам дека тоа е "нормална жал - составен дел од животот". Па сите жалиме за нешто од младоста. Друга често наведувана причина со која се обидуваат да ја доловат убавината на тие времиња е фамозниот црвен пасош кој на некој начин им обезбедил простор без граници. Понатаму, братството и единството, музиката, игрите без граници, лотото, облеката, храната!
    Некои работи во таа бивша држава биле многу многу добри, ама исто толку имало и многу многу лоши.

    Не можам да ги опишам емоциите на лицето на татко ми кога зборува за Сараево. Најголемиот дел од младоста, најубавите години ги поминал таму. За својот роден град не зборува толку во суперлативи како за Сараево (од таму ми е љубовта кон босанските екс ју бендови!). Од друга страна, кога ќе го прашам дали повторно би сакал да живее во таа заедничка држава, отсечно ми одговара со НЕ. Политичкиот систем на државата е главна причина за тоа.
     
    На Abel, Tanjamm, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Татко ми како млад човек чезнеел да се родел во друга земја наместо во Југославија, исто како што јас посакувам да не се родев во Македонија, и од тоа имам донесено заклучок дека работите тука не се менуваат, уствари од лошо одат кон полошо. П.С. Се е поради менталитетот на мнозинството. :hai:
     
    Последна измена: 6 април 2021
  13. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    Не било затуцано времето бидејќи секое време своја борба си носи, но дефинитивно затуцани се размислувањата твои.
    Еве ти, читај, да видиш дека и жените и тоа како биле успешни и борбени на секое поле.

    photo_2019-03-08_14-04-05.jpg

    Во Југославија не било добро само за националистите, безработниците, џаболебарите, насилниците, тепачите и арамиите, тој бил во главно профилот на личностите кои ја напуштиле Југославија за да не одговараат за своите постапки, кои нормално кога започна растурањето од исти такви први се вратија да помогнат во нејзиното доуништување.
    Инаку биле и тоа како казнувани.
    naredba.jpg

    Демек некој го рече тоа, и демек ова е твој низок обид за спинување на напишаното :)
     
    Последна измена: 6 април 2021
    На Wideperpetual и Sofronko им се допаѓа ова.
  14. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.175
    Пол:
    Машки
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Баш тоа. (y)
    Копнеж по младоста е, не по системот.
     
    На daylight и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  16. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Југославија во еден збор - сивило!
     
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Колку сакате зборувајте, јас обично ги земам со доза резерва информациите што ги акумулирам од постарите ко че почнат да зборуваат и плачат за Југославија, ама откако се осамостоивме како држава не знајме кај тераме! :D
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    и кога плачат и на српски причаат како којзнае да е српскиот јазик
     
  19. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки

    И општо земено си имаме синдром на потчинетост, јас на работа каде што бев пред некое време имавме стручњак, експерт од Србија, и сеа наместо тој да се потруди на македонски да зборува, вработениве овде сите ПРОБУВАА да зборуваат српски. :D
     
    На Tanjamm, daylight и Justicija им се допаѓа ова.
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    и јас тоа не можам да го разберам :x
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.